Logo

Z jakich materiałów murować ściany zewnętrzne?

Kategorie: Technologie ściany

To z jakiego materiału powstaną ściany zależy w głównej mierze od wybranej technologii murowania. Z pewnością budulec stosowany do ich wznoszenia powinien być nie tylko trwały, ale zapewnić ochronę akustyczną, oraz chronić przed utratą ciepła i zbyt dużej jego kumulacji w porach letnich. Zobaczmy z jakich materiałów można murować ściany zewnętrzne.


Pustaki ceramiczne

Wyrabiane z gliny cegły i pustaki ceramiczne są trwałe, wytrzymałe na ściskanie i ogień. Charakteryzują się paroprzepuszczalnością, izolacyjnością akustyczną i dobrze akumulują ciepło. Ściany z tego materiału, z wyjątkiem pustaków typu Poroton, z których buduje się mur jednowarstwowy nie wymagający termoizolacji, powinny zostać ocieplone styropianem lub wełną mineralną. Z ceramiki tradycyjnej buduje się są ściany dwu- lub trójwarstwowe, wykańczane następnie tynkiem cienkowarstwowym lub cegłami ceramicznymi, klinkierem, cegłami modularnymi.

Ceramika poryzowana

Wśród wyrobów ceramicznych wyróżniamy również ceramikę poryzowaną. Materiał ten, lżejszy od ceramiki tradycyjnej i łatwiejszy w obróbce, dzięki porom, charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjności termicznej. Ponadto ściana zbudowana z pustaków z ceramiki poryzowanej dobrze akumuluje ciepło, oraz charakteryzuje się lepszą, w porównaniu do ceramiki tradycyjnej paroprzepuszczalnością. Ze względu na swoje właściwości z pustaków poryzowanych można murować już ściany jednowarstwowe.

Beton komórkowy

Jest to materiał trwały i lekki. Charakteryzuje się dużą zdolnością akumulacji ciepła oraz paroprzepuszczalnością. Jest
również odporny na korozję chemiczną i biologiczną, a w czasie pożaru nie wydziela trujących substancji. Produkowany jest z kruszywa, którym jest piasek lub popioły lotne, wapna lub cementu oraz spulchniacza. Materiał wytwarzany jest w odmianach od 300 do 800 - im wyższa odmiana tym beton charakteryzuje się lepszą wytrzymałością. Beton komórkowy zaliczany jest to kruchych materiałów, dlatego podczas transportu trzeba zachować szczególne środki ostrożności, a ze względu na porowatą strukturę należy chronić go przed wilgocią. Zaletą materiału jest łatwość obróbki, wadą dość słabe parametry izolacyjności akustycznej. Z bloczków betonu komórkowego można wznosić ściany w systemach: jedno, dwu oraz trzywarstwowym. Ściany można ocieplać zarówno styropianem, jak i wełną mineralną .


Wyroby silikatowe


Silikaty zaliczane są do materiałów bardzo wytrzymałych, odpornych na mróz, i wilgoć. Są łatwe w obróbce oraz charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną. Są także odporne na korozję biologiczną. Pochłaniają nadmiar wilgoci w pomieszczeniach i oddają, gdy jest zbyt sucho. Wadą jest kruchość materiału - łatwo pękają nawet w przypadku lekkiego uderzenia. Ponadto charakteryzują się niską izolacyjnością termiczną., a duża waga materiału źle wpływa na komfort murowania. Z silikatów muruje się ściany dwuwarstwowe oraz ściany trójwarstwowe.

Ściany z keramzytu

Keramzyt jest materiałem bardzo wytrzymałym i charakteryzuje się dużą odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Ściana z keramzytu nie tylko doskonale akumuluje ciepło, ale może pochwalić się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła oraz doskonałą paroprzepuszczalnością. Ponadto keramzyt jest materiałem mało nasiąkliwym. Z keramzytu można murować ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe.

Fot. Xella

Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść