Logo

Jak prawidłowo wyliczyć koszty budowy dachu? 2 przykładowe kosztorysy z naszych projektów

Kategorie: Finanse

Dach jest zwieńczeniem konstrukcji każdego budynku. Nie warto na nim oszczędzać. Dopiero ukończenie pokrycia dachu pozwala uzyskać zamknięty stan surowy budynku i rozpocząć kolejny etapy budowy. Wyjaśniamy, jak wyliczyć koszty dachu.

 

Koszty wykonania dachu blachodachówką

Wybór rodzaju dachu to kluczowa decyzja, która musi zostać podjęta już na etapie wyboru projektu domu. Obok własnych preferencji wybór dachu zależy również od miejscowego planu zabudowy, a nawet od warunków klimatycznych w danym rejonie. Na przykład częste występowanie silnych wiatrów i otwarty teren skłaniają raczej do wyboru dachu o dużym kącie nachylenia i trwałego pokrycia w postaci dachówki ceramicznej. Na polskich domach można zobaczyć wiele rodzajów dachów: płaskie, jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe, a nawet tzw. mansardowe (łamane na małe części połaci). Budowa dachu to niemały wydatek, który ma spory udział w całkowitym kosztorysie wykonania budynku. Warto wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem budowy, ile środków może pochłonąć dach.

Ceny krycia i kosztorysy wykonania dachów

Jeśli ktoś zastanawia się, ile kosztuje budowa domu, nie może pominąć w kalkulacjach takiej kwestii jak cena dachu. Należy przy tym pamiętać, że budowa dachu to nie tylko ułożenie zewnętrznej warstwy w postaci pokrycia, ale także wiele innych prac, takich jak zamocowanie murłaty, wzniesienie więźby dachowej, foliowanie lub deskowanie, położenie kontrłat i łat, montaż rynien, komina i ewentualne ocieplenie poddasza. Zakres prac jest więc szeroki i trzeba uwzględnić wszystkie te prace w wykonaniu kosztorysu dachu.

W przypadku dachów dwuspadowych podstawowy materiał (np. dachówka ceramiczna) to nawet 80% wszystkich wydatków na pokrycie dachu. Kosztorys musi również uwzględniać inną pozycję, jaką jest robocizna. Czasami praca rozliczana jest od metra kwadratowego, a innym razem od każdego wykonanego elementu. Stawka zależy również od rodzaju pokrycia.

Ile kosztuje pokrycie dachu 150 m2 z blachodachówki?

Do jednych z najpopularniejszych materiałów stosowanych do pokryć dachowych należy blachodachówka. Badania firmy analitycznej PMR wykazują, że ten rodzaj materiału pokrywa 44% dachów spadzistych w Polsce (źródło: http://buildercorp.pl/wp-content/uploads/2017/03/B-03-2017_pokrycia.pdf). Nic dziwnego – w porównaniu z wieloma innymi rozwiązaniami blachodachówka jest po prostu tańsza. Kolejną zaletą tego materiału jest jego ciężar. Materiał ten nie wymaga wykonywania tak solidnej więźby dachowej jak inne materiały. Do tego blachodachówka jest trwała (producenci dają przeważnie gwarancję na 15 lat), chociaż nie aż tak jak dachówka ceramiczna (30 lat). W miarę gładka faktura sprawia, że zimą łatwo ześlizguje się z niej śnieg. Blachodachówka niestety nie sprawdza się zbyt dobrze przy skomplikowanych konstrukcjach dachu. Wymaga wtedy wielu docięć, co często oznacza mnóstwo odpadów i w konsekwencji wysoki koszt. Taka blacha jest także źródłem hałasu przy intensywnych opadach i wietrze, dlatego wymaga często stosowania dodatkowej folii jako ekranu akustycznego.

 

Ile zatem kosztuje pokrycie dachu blachodachówką? Cena zależy od jakości blachodachówki: płaska – od 20 zł/m2 (przy 150 m2 wyjdzie 3000 zł), modułowa – od 30 zł/m2 (przy 150 m2 – 4500 zł), a pokryta posypką mineralną – od 50 zł/m2 (przy 150 m2 – 7500 zł). Coraz popularniejsze jest także krycie dachu blachą trapezową – jej cena wynosi 23–40 zł/m2 (przy dachu 150 m2 oznacza to koszt 3450–6000 zł).

Jakie pokrycie dachu, taka cena. Co ma wpływ na koszty wykonania dachu?

Pokrycia dachowe mają różne ceny, dlatego łatwo się domyślić, że od ich rodzaju będzie zależał także koszt wykonania dachu. Średnia cena blachodachówki to około 32 zł/m2, natomiast dachówki ceramicznej – 41 zł/m2. Od razu widać, że koszt pokrycia dachówką ceramiczną jest wyższy niż blachodachówką. To jednak nie wszystko – trzeba wziąć jeszcze pod uwagę, że dachówka wymaga wykonania solidniejszej więźby, co znowu oznacza większy wydatek. Ten również zależy od konstrukcji dachu – prosta to mniej materiału i mniej pracy dla dekarza. Im więcej płaszczyzn i załamań dachu, tym koszt jest wyższy.

 

Budowa dachu koszty za m2

 

Do tego nie można zapominać, że koszt robocizny dachu za m2 jest zróżnicowany w zależności od materiału stosowanego do pokrycia. Przy montażu dachówki ceramicznej trzeba zapłacić dekarzowi 60–75 zł/m2, natomiast w przypadku blachodachówki – 47–61 zł/m2.

Dachówka ceramiczna i cementowa a blacha – porównaj koszty dachu

Znając powyższe ceny, można się pokusić o sprawdzenie, jaki jest na przykład koszt pokrycia 100 m2 dachu. Dla ułatwienia przyjmujemy tutaj, że to dach prosty, dwuspadowy, a przy tym nie doliczamy cen za pozostałe elementy oraz ich wykonanie. Jeśli zdecydujemy się na położenie dachówki ceramicznej, zapłacimy za to około 4100 zł, a za robociznę – co najmniej 6000 zł. W przypadku blachodachówki koszt materiału wyniesie średnio 3200 zł, natomiast dekarz zainkasuje co najmniej 4700 zł.

Dach czterospadowy a dwuspadowy – od czego zależy cena?

Wspomnieliśmy już, że koszt budowy dachu zależy także od jego konstrukcji. Teraz pokażemy to na przykładzie dachu dwuspadowego i czterospadowego. Ten pierwszy jest dachem prostym, co pozwala efektywnie wykorzystać materiały pokrycia. Z tego również powodu jest bardzo popularny. Przy okazji warto dodać, że duży kąt nachylenia takiego dachu zapewnia dużą odporność na gwałtowne zjawiska atmosferyczne, np. wichury. Na niższy koszt dachu dwuspadowego, w porównaniu z innymi dachami, wpływa również fakt, że przy więźba nie musi być bardzo masywna. Wyższe koszty mogą się jednak pojawić, gdy dach jest szerszy niż 11 m, ponieważ wtedy trzeba zastosować dodatkowe wzmocnienie za pomocą słupów podporowych.

 

Na dach czterospadowy trzeba przeznaczyć zdecydowanie więcej pieniędzy. W takim dachu mamy aż cztery połacie. Dobrze odprowadzają śnieg i deszcz, a sam dach świetnie się sprawdza w budynkach o dużych powierzchniach. Niestety, skomplikowany kształt takiego dachu oznacza większe koszty. Cztery połacie to konieczność zastosowania większej ilości materiału pokryciowego w porównaniu z podobnej wielkości dachem dwuspadowym, trzeba zastosować wiele dodatkowych elementów wykończeniowych (np. kalenice, pasy podrynnowe itd.). Warto także pamiętać, że duża liczba załamań wpływa na zwiększenie ciężaru pokrycia i w rezultacie wymaga mocniejszej więźby.

Koszt robocizny dachu – przykłady dwóch projektów

Nasz artykuł o tym, ile kosztuje pokrycie dachu, chcemy zakończyć przykładami. Dla porównania wybraliśmy dwa projekty z naszej bazy: Bratek II G2 i Alfa 6. Zanim przejdziemy do liczb, należy wyjaśnić kilka kwestii. Koszt dachu (jak również innych elementów) podawany jest w kilku wariantach, takich jak: budowa metodą gospodarczą (40% pracy wykonywanych przez inwestora we własnym zakresie), system zlecony – koszt minimalny i system zleconykoszt średni.

Koszt pokrycia dachówką cementową lub ceramiczną
na przykładzie projektów: Bratek II G2 (251 m2) oraz Alfa 6 (280 m2)

Metody pokrycia dachu

Projekt Bratek II G2
przewiduje powierzchnię dachu 251 m2

Projekt Alfa 6
powierzchnia dachu to 280 m2

koszt budowy metodą gospodarczą

44 414 zł

46 970 zł

koszt minimalny w systemie zleconym

48 264 zł

51 081 zł

koszt średni w systemie zleconym

55 189 zł

58 593 zł

Zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi projektami. Ich duży wybór pozwala dobrać takie rozwiązania, które pod względem kosztów dachu i pozostałych elementów będą do zaakceptowania. Warto pamiętać, że dach ma kluczowe znaczenie dla całego budynku i nie opłaca się na nim oszczędzać.

Sprawdź projekty domów z dachem wielospadowym, aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów związanych z budową dachu.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ