Logo

Sypialnia w klimacie skandynawskim – jak ją zaaranżować?

Prostota, minimalizm i sięganie tylko po to, co niezbędne. Skandynawska sypialnia to idealne odwzorowanie trendów nie tylko wnętrzarskich, ale również społecznych, w których coraz częściej mówi się o tym, że mniej znaczy więcej. Jak urządzić sypialnię w stylu nowoczesnym i nawiązującym do skandynawskiej ideologii życia? Oto kilka podpowiedzi.

Skandynawski klimat we wnętrzu

Nowoczesna sypialnia – stwórz udaną aranżację w stylu skandynawskim

Spójność z naturą, jasne przestrzenie i minimalizm zadbają o nasz spokój, relaks i wypoczynek – skandynawska sypialnia to miejsce przyjazne tym, którzy pragną się wyciszyć, wyspać, a jednocześnie żyć w zgodzie z naturą, wciągając ekologię również do wystroju wnętrz. W takiej sypialni w nowoczesnym stylu znajdziemy wszystko, czego nam potrzeba, ale nic poza tym. Nie musimy otaczać się wieloma zbędnymi przedmiotami, by czuć się szczęśliwie i dobrze we własnym domu.

Co sprawia, że aranżacja sypialni skandynawskiej jest nowoczesna?

skandynawskich domach liczy się przede wszystkim wspomniane już nawiązywanie w aranżacji do ekologicznego stylu życia. Minimalizm jest trendem, który od kilku lat króluje w nowoczesnych trendach i pozwala na tworzenie pięknych, a przy tym maksymalnie wygodnych wnętrz, choć odciętych od blichtru i przepychu.

Proste formy są na czasie, a dzięki swojej uniwersalności sprawdzają się we wszystkich wnętrzach – z wykorzystaniem minimalizmu i jasnych barw bez trudu można zatem urządzić zarówno efektowny salon w stylu skandynawskim, jak i małą sypialnię w stylu rustykalnym.

Cechy skandynawskiej sypialni: funkcjonalność rozwiązań, prostota i wykorzystanie naturalnych materiałów

Skandynawską sypialnię można łatwo rozpoznać – przede wszystkim stawia się w niej na funkcjonalność, relaks i wypoczynek. Takie wnętrza muszą być jasne – na północy dzień jest bardzo krótki, a więc z tego wynika chęć otaczania się kolorami, które tworzą we wnętrzach warunki sprzyjające codziennemu życiu. Zamiłowanie do naturalnych materiałów z kolei zaspokaja potrzebę kontaktu z przyrodą i pozwala łatwiej się zrelaksować.

Natomiast minimalizm, zarówno w formie, jak i ilości przedmiotów w pomieszczeniach sprawia, że nawet mała sypialnia w stylu skandynawskim może być doskonale wygodna.

Salon minimalistyczny w stylu skandynawskim

Kolorystyka w sypialni w stylu skandynawskim

Jak już wspomnieliśmy, styl skandynawski lubuje się w jasnych kolorach. Można więc sięgać po wszystkie odcienie bieli i jasnych szarości, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by aranżację uzupełniać także czarnymi dodatkami. Co więcej, nowoczesne trendy idą nieco dalej w nadawaniu formy sypialniom i salonom w stylu skandynawskim – coraz częściej dodaje się do nich detale w pastelowych barwach, które wyjątkowo udanie uzupełniają minimalistyczny styl. Nie zapominajmy też o odcieniach drewna – to właśnie one dodają ciepła naszym wnętrzom.

Styl skandynawski to hołd oddany naturze

Przyjrzyjmy się na chwilę temu, jak w skandynawskich sypialniach nawiązuje się do natury. Drewno, obok bieli, stanowi tu główny motyw przewodni. W dobrym stylu są surowe formy, np. pieńki służące za stoliki nocne, drewniane podłogi czy też odsłonięte konstrukcje belek sufitowych, widoczne w sypialniach na poddaszu w stylu skandynawskim. Na sofach, kanapach i łóżkach znajdują się obicia z naturalnych materiałów – królują to szlachetne i trwałe włókna lniane, choć sporą popularnością cieszy się również juta.

Do sypialni i salonu w stylu skandynawskim pasuje także kamień – jednak warto stawiać na jego jaśniejsze rodzaje.

Dla kogo sypialnia w stylu skandynawskim z elementami rustykalnymi?

Sypialnia w stylu rustykalnym ma wiele wspólnego ze stylem skandynawskim – tu także dążymy do jedności z przyrodą i spokojnego życia w naturalnym rytmie. Tworzywa sztuczne nie mają tu zatem prawa bytu, ale dobrze prezentują się miedziane, metalowe i kamienne dodatki.

Sypialnia w klimacie skandynawskim

Na pierwszym miejscu znajduje się natomiast drewno. Rustykalny styl nie jest tak rygorystyczny pod kątem kolorów, jak skandynawski, dlatego też połączenie obu rodzajów aranżacji może dać oryginalny i bardziej przytulny efekt. Taką sypialnię skandynawską z rustykalnymi elementami docenią ci, którym zależy przede wszystkim na ciepłej atmosferze w domu.

Egzotyczne rośliny Urban Jungle do skandynawskiej sypialni

Skoro w skandynawskiej sypialni króluje natura, nie możemy zapomnieć także o roślinach. Urban Jungle to trend pozwalający na stworzenie w mieszkaniu małej, miejskiej dżungli, dzięki której nawiążemy lepszy kontakt z przyrodą. Zieleń pięknie uzupełni aranżację jasnej, małej sypialni w stylu skandynawskim, a także zadba o czyste powietrze w pomieszczeniu, w którym przecież spędzamy niemal 1/3 życia.

Styl minimalistyczny w sypialni skandynawskiej

Meble do sypialni w stylu skandynawskim

Łóżko w stylu skandynawskimto najprostszy możliwy model. Biały lub drewniany, o minimalistycznej formie, pozbawiony zbędnych zdobień, za to bardzo wygodny. Szafka nocna z kolei wcale nie musi być szafką – może to być nieskomplikowany stolik z surowego drewna, wspomniany już wcześniej pieniek lub stołek ze schodkiem. Jeśli zdecydujemy się na szafę, powinna mieć ona jasny kolor, by nie zdominować i nie zaciemnić wnętrza.

Podłogę możemy zostawić drewnianą lub wyłożyć ją ciepłą, jasną wykładziną, która będzie korespondowała z narzutą w stylu skandynawskim na łóżku.

Pomysł na małą sypialnię w stylu skandynawskim

Styl skandynawski wprost został stworzony do wykańczania małych sypialni – jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, a niewielka liczba przedmiotów umożliwia stworzenie funkcjonalnej i wygodnej w użytku przestrzeni. Warto jedynie zadbać o wstawienie dużego, komfortowego łóżka i niewielkich szafek, a także funkcjonalnych, wiszących półek ozdobić małą sypialnię w skandynawskim stylu – pięknie, nowocześnie i minimalistycznie.

Mała sypialnia w stylu skandynawskim

Więcej na temat wykańczania wnętrz w artykule: Jak łączyć style w urządzaniu wnętrz? Połączenie starego stylu z nowoczesnym.

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść