Logo

Materiały budowlane: jak kupować taniej? Jak zaoszczędzić, budując dom, i dlaczego zwykle wychodzi drożej?

Kategorie: Finanse

Budowa domu to jedna z najdroższych inwestycji w życiu. Ceny materiałów budowlanych mogą zaskoczyć i niekiedy podać całą inwestycję w wątpliwość. Gdzie kupować materiały wykończeniowe i kiedy jest na to najlepszy moment? Czy da się zaoszczędzić na budowie domu bez zaniżania jakości inwestycji?

Jak kupować materiały budowlane

Jak szybko budować dom? Najrozsądniejszy podział budowy domu na etapy

Większość inwestorów, stawiając dom jednorodzinny, chciałoby, aby budowa przebiegła szybko, a jednocześnie tanio. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też warto zaplanować poszczególne etapy prac i rozłożyć je w czasie, zanim na plac budowy wejdzie ekipa budowlana. Pozwoli to zapanować nad kolejnymi elementami budynku, a tym samym nad całkowitym kosztem budowy.

Najlepiej uzgodnić plan z kierownikiem budowy, zacząć najpierw od fundamentów, ścian i podłóg, następnie skupić się na wykończeniu dachu, a potem kolejno zająć się stolarką okienną i drzwiami, wykończeniem wnętrz i przejściem do izolacji budynku. Dobrym rozwiązaniem będzie budowa tzw. systemem gospodarczym, czyli właśnie podzielenie prac na etapy i wykonanie ich po części z pomocą profesjonalnej ekipy, a po części samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że tempo budowy powinno być odpowiednio nadzorowane – przez inwestora lub kierownika budowy.

Budowlaniec kupujący materiały budowlane

Najważniejsze ustalenia, które decydują o powodzeniu budowy domu

Zanim zaczniemy, musimy wiedzieć, jaki jest koszt budowy. Można sprawdzić, jak wyglądały ceny w 2019 roku i zobaczyć, jak przedstawiają się prognozy na 2020 rok, jeśli chodzi o ceny materiałów budowlanych. Oszacowanie budżetu to podstawa powodzenia całego przedsięwzięcia. Konieczna będzie wiedza o tym, jakie są trendy cenowe materiałów budowlanych na nadchodzący rok i kiedy kupować materiały budowlane w roku 2020.

Warto zdecydować, na których elementach budynku można zaoszczędzić, a gdzie najwyższa jakość i wyższa cena będą nieuniknione. Budowa domu to inwestycja na lata i niektóre jej etapy nie powinny być potraktowane nieodpowiedzialnie – hydroizolacja fundamentów, termoizolacja ścian i dachu, okna o bardzo dobrych parametrach cieplnych – to wszystko wpływa na kondycję budynku, komfort mieszkania i późniejsze oszczędności.

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku jest budowa stropu. Warto przeanalizować jego rodzaje i wybrać ten, który spełnia wymagania projektu, a jednocześnie jego koszt mieści się w naszym budżecie. Jeśli chcemy poszukać oszczędności, możemy zastanowić się nad wielkością samego budynku. Koszt budowy domu o metrażu 100 m² a 140 m² znacznie się różni, tymczasem wygoda mieszkania jest bardzo podobna.

Zamawianie przywozu materiałów na budowe

Co będzie nam potrzebne na początek budowy?

Jeśli chodzi o materiały budowlane, ceny będą różniły się w zależności od lokalizacji, rodzaju sklepu czy producenta. Dlatego, zanim będziemy zastanawiać się, jak kupować materiały budowlane, żeby nie przepłacać, zdecydujmy, co jest nam potrzebne na sam początek. Etap fundamentów to tzw. stan zerowy budynku. Niezbędne zakupy to m.in. stal zbrojeniowa, pustaki, cement i piasek. Jeśli chodzi o cement, cena zwykle nie jest wygórowana, ale to zależy od jego rodzaju.

Następnie musimy przygotować zapas folii fundamentowej, styropianu, folii kubełkowej, rur, kolanek, folii budowlanej, desek czy materiałów izolacyjnych. Beton możemy zamówić bezpośrednio w wytwórni, a inne produkty w składzie budowlanym.

Tutaj może nasunąć się pytanie: czy zakup materiałów budowlanych przez wykonawcę ma sens? Inwestorzy często biorą ten obowiązek na siebie, aby znaleźć najbardziej atrakcyjne ceny. Czasami jednak wykonawcy mają korzystniejsze warunki z uwagi na stałą współpracę z daną hurtownią. Warto w takim wypadku porównać koszty i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Kiedy kupować tanie materialły w markecie

Gdzie szukać najtańszych materiałów na budowę?

Obecnie dostęp do materiałów budowlanych jest bardzo swobodny. Najwięcej opcji mają mieszkańcy dużych miast, ponieważ mogą w prosty sposób porównać ceny towaru z najbliższego marketu, hurtowni czy składu budowlanego. Ciekawym rozwiązaniem jest też Internet. Coraz więcej producentów i sklepów oferuje sprzedaż internetową, proponując tym samym atrakcyjniejszą cenę. Większość producentów oferuje dostawę materiałów na plac budowy, więc inwestor nie musi martwić się o dodatkowy koszt transportu.

Szukając najtańszych materiałów, warto przeglądać gazetki promocyjne, czekać na okazje cenowe i wyprzedaże sezonowe. Ceny mogą się znacznie różnić ze względu na lokalizację – w województwie mazowieckim będą zdecydowanie wyższe niż przykładowo w świętokrzyskim czy lubelskim.

 3 cenne wskazówki, jak kupować taniej:

  • Porównuj oferty sklepów stacjonarnych.
  • Porównuj oferty hurtowni, marketów i składów z ceną w Internecie.
  • Sprawdzaj jakość i trwałości wyrobów, upewniając się, czy dostępna jest wymagana ilość towaru.

Jak kupować materiały budowlane w hurtowni? Co i kiedy możemy zyskać?

Hurtownie to jedno z najpopularniejszych miejsc zakupów materiałów budowlanych, szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do branżowych marketów. Ich zaletą jest możliwość zakupu niewielkich ilości materiałów oraz stosunkowo niska cena. Niższa wycena jest możliwa z uwagi na ścisłą współpracę bezpośrednio z producentami. W hurtowni możemy negocjować ceny, zamawiać konkretne ilości materiałów, a w sytuacji, gdy nie wykorzystaliśmy całego towaru, istnieje możliwość jego zwrotu.

Kobieta porównująca ceny materialów budowlanych

Szukanie oszczędności podczas zakupu materiałów budowlanych jest naturalnym sposobem na przeprowadzenie tańszej budowy. Oprócz porównywania cen i poszukania promocji dobrym pomysłem będzie też zakup materiałów budowlanych na firmę.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść