Planujesz budowę? Sprawdź, jak uzyskać kredyt na budowę domu.

Dodano: 2018-08-07

Kredyt na budowę domu to bardzo popularne rozwiązanie wśród inwestorów – nie każdego stać na postawienie budynku za własne fundusze, wielu posiłkuje się zatem zewnętrznymi źródłami finansowania. Chcesz wyprowadzić się z mieszkania do domu i zastanawiasz się nad zaciągnięciem na ten cel kredytu? Sprawdź nasze wskazówki, a z pewnością zwiększysz swoje szanse!

 

Planujesz budowę? Sprawdź, jak uzyskać kredyt na budowę domu.

Budowa domu na kredyt – jak zwiększyć szanse na otrzymanie dobrej oferty?

Podstawą będzie zdolność kredytowa, czyli czynnik, który banki biorą pod uwagę w pierwszej kolejności przy rozpatrywaniu wniosków. Zdolność kredytowa oznacza możliwość spłacenia przez kredytobiorcę zobowiązania w ustalonym wcześniej terminie. Bank udzielający kredytu drobiazgowo sprawdza wiele czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową i tym samym zabezpiecza się przed niesolidnymi klientami.

 

Na zdolność kredytową mają wpływ przede wszystkim:

 • wiek kredytobiorcy,
 • wysokość miesięcznego wynagrodzenia,
 • okres zatrudnienia,
 • rodzaj umowy, na podstawie której kredytobiorca jest zatrudniony,
 • liczba osób pozostających na utrzymaniu,
 • posiadane zobowiązania (kredyty, debety, limity na kartach kredytowych),
 • wysokość wkładu własnego.

 

Decydując się na kredyt na budowę domu należy zatem przyjrzeć się swojej zdolności kredytowej i w razie potrzeby poprawić niektóre punkty. Największe szanse na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi mają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Warto też pospłacać posiadane zobowiązania czy zlikwidować limity na kartach kredytowych. Należy zaznaczyć, że nawet nieużywane karty kredytowe mogą znacząco obniżyć zdolność kredytobiorcy.

Działka i projekt

Żeby zacząć planować budowę domu konieczne jest posiadanie działki budowlanej. W grę może też wchodzić rolna nieruchomość gruntowa, pod warunkiem, że będzie uwzględniona w planie zagospodarowania przestrzennego jako teren mieszkaniowy. Do uzyskania kredytu na budowę domu konieczny jest także projekt stworzony przez architekta. Plan musi uwzględniać szkic, rzut kondygnacji, liczbę pomieszczeń.

Kredyt na budowę domu – warunki i dokumenty

Kredyt na budowę domu znacząco różni się od kredytu hipotecznego – w tym drugim wypadku kredytobiorca otrzymuje całą kwotę potrzebną do zakupienia nieruchomości. Natomiast przy kredycie na budowę kolejne transze uruchamiane są wraz z postępem prac budowlanych. 

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pieniądze? W pierwszej kolejności należy skompletować niezbędne dokumenty, do których należą między innymi:

 • dokumenty tożsamości,
 • potwierdzenie zatrudnienia z zakładu pracy,
 • zaświadczenie o zarobkach,
 • akt notarialny potwierdzający własność działki,
 • odpis z księgi wieczystej ustanowionej dla działki budowlanej,
 • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
 • projekt budowlany,
 • dziennik budowy,
 • kosztorys.

 

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą konieczne będą również kopie dokumentów rejestrowych firmy (przyznanie NIP, REGON czy wpis do KRS), a także wysokość uzyskiwanych dochodów (np. na podstawie PIT lub KPiR).

Składamy wniosek do banku

Zanim klient zwróci się do banku z wnioskiem o przyznanie środków na sfinansowanie budowy domu, najlepiej oszacować budżet, określić przybliżoną kwotę, o którą będzie wnioskował, a także stworzyć kosztorys budowlany. Warto skorzystać z praktycznych kalkulatorów zamieszczonych na stronach internetowych banków, które pozwolą wyliczyć nie tylko zdolność kredytową potencjalnego klienta, ale również dopasować ratę do jego miesięcznych dochodów czy wyliczyć kwotę kredytu. Następnie można przystąpić do składania wniosku do konkretnego banku. Warto przy okazji zaznaczyć, że bank do podjęcia decyzji będzie potrzebował również wyceny nieruchomości – należy ją zlecić rzeczoznawcy majątkowemu. Wiele banków oferuje także własne usługi wyceny nieruchomości, można zatem skorzystać z ich pomocy.

Kredyt hipoteczny na budowę domu – dlaczego warto skorzystać z oferty doradcy?

Nie orientujesz się w ofertach banków lub nie wiesz, która z nich będzie dla Ciebie najkorzystniejsza? Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze banku i wypełnieniu wszystkich formalności, skorzystaj z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego, który skompletuje niezbędne dokumenty i pomoże Ci przejść przez wszystkie procedury. Pomoc doradcy kredytowego zdecydowanie zwiększa szanse na otrzymanie środków finansowych na budowę domu – zna on oferty wielu banków i wie, jakie kryteria stosują poszczególne podmioty. Fachowe doradztwo przyda się też w przypadku osób, które nie są pewne, czy mają wystarczającą zdolność kredytową.

Kredyt na działkę i budowę domu – najczęściej popełniane błędy

Chcesz samodzielnie złożyć wnioski do banków i postarać się o kredyt na budowę domu? Uważaj, bo złożenie zbyt wielu wniosków w krótkim czasie może znacząco obniżyć scoring w BIK, czyli negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową. Ocenę punktową obniżają nawet 3-4 zapytania kredytowe w ciągu miesiąca, warto o tym pamiętać decydując się na zaciągnięcie kredytu na budowę domu. Najlepiej zatem do minimum ograniczyć liczbę banków, do których składamy wniosek. W tej materii warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą kredytowym.

 

domoweklimaty.pl