Logo

Projekt instalacji sieci internetowej i telewizyjnej w domu – jak ją prawidłowo okablować i gdzie ustawić router?

„Jestem Wesoły Romek! Mam na przedmieściu domek, a w domku wodę, światło, gaz! Powtarzam zatem jeszcze raz…” Pamiętny cytat z klasyki polskiej kinematografii nijak ma się do obecnej rzeczywistości. W dobie inteligentnych domów, wszechobecnego internetu i mediów społecznościowych, na których meldujemy się z każdym mniej, lub bardziej ważkim wydarzeniem z życia domowego, potrzebujemy rozwiązań, które z całego domu stworzą wielkie centrum życia i rozrywki multimedialnej. W epoce inteligentnych czajników, lodówek i ekspresów do kawy konieczne jest solidne rozplanowanie i stworzenie swoistego, inteligentnego systemu okablowania domu.


Jak stworzyć sieć domową?

Jak najszybciej. Czyli już na etapie projektowania budowy domumusimy podjąć kilka ważnych decyzji o naszym przyszłym centrum dowodzenia i miejscach, gdzie najczęściej będziemy korzystać z dobroci zdobyczy cywilizacji. Zaniechanie i zaniedbanie odpowiedniego zaplanowania sieci telewizyjnej i internetowej skutkować będzie tym, co czasem widzimy za oknem – najpierw powstaje droga, potem wykopy pod kanalizację i wodociąg, potem znowu wykopy pod światłowód, a na końcu jeszcze raz wykopy w celu schowania pod ziemię napowietrznej linii elektrycznej.Odpowiednie zaprojektowanie sieci domowej odpowiednio wcześnie pozwoli nam uniknąć tego typu sytuacji.

Obecnie systemy telewizyjne i internetowe się często łączą i wzajemnie uzupełniają, co nie oznacza, że warto zrezygnować z osobnej sieci okablowania TV Sat i naziemnej. Najbezpieczniej jest założyć, że w każdym pokoju dobrze mieć gniazdo tv, aby móc niezależnie oglądać różne kanały. Konieczne będzie w tym wypadku zainstalowanie multiswitcha i rozprowadzenie od niego kabli do docelowych punktów montażu gniazd. Najczęściej stosowaną metodą rozprowadzenia jest tzw. instalacja teletechniczna gwiaździsta, która po rozprowadzeniu zmienia nam dom w pełnoprawny multiroom. Od razu warto też uwzględnić, oprócz kabli RTV, doprowadzenie przewodów sieci Ethernet. Producenci od dawna oferują gniazda końcowe w kilkoma rodzajami przyłączy, np. RTV-SAT-RJ45-RJ11 zawarte w jednej obudowie. Lepiej nie opierać się na założeniu, że wystarczy minimalna ilość gniazd i kabli, ponieważ telewizory, smartfony i laptopy posiadają moduły Wi-Fi i nie ma potrzeby „zaśmiecać” budynku dodatkowymi przewodami.

Nawet rozpatrując, jak urządzić pokój dziecka, trzeba mieć na uwadze, że berbeć z czasem podrośnie i zechce zostać gwiazdą rozgrywek League of Legends, a w gamingowym świecie wiadome jest powszechnie, że połączenie Ethernet jest o wiele korzystniejsze i stabilniejsze od łącza bezprzewodowego, i zdobywanie fragów w CS będzie znacznie przyjemniejsze i mniej stresujące niż na łączności bezprzewodowej. Najważniejszym punktem sieci domowej będzie router, czyli urządzenie, za pomocą którego stworzymy węzeł komunikacyjny nie tylko z siecią zewnętrzną, ale i pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w domu. Obecnie często wykupując usługę dostarczenia internetu do naszego domu, łączymy ją od razu z telewizją i telefonem stacjonarnym, stąd konieczność dobrego zaprojektowania całej sieci, żeby podstawowe jej urządzenia były dostępne, ale i nie rzucały się w oczy. Coraz większa liczba urządzeń, które w naszym domu wykazują „zapotrzebowanie” na kolejne paczki megabitów, skutkuje tym, że zwykła sieć kablowa okazuje się zbyt wąskim gardłem dla tak rozbudowanego ruchu sieciowego. Rozwiązaniem tego problemu staje się coraz lepiej rozbudowywana sieć światłowodów, do których podłączenie jest trochę bardziej skomplikowane, ale możliwe.

Instalacja światłowodowa w domu jednorodzinnym

Mimo, że cała nowoczesna infrastruktura internetu opiera się na technologii światłowodowej, do naszych domów megabajty prowadzi wąską ścieżką kabel – tzw. skrętka, która może już liczyć sobie nawet kilkanaście lat. Od niedawna oferowany jest światłowód „z dostawą do domu” i dlatego warto schemat sieci komputerowej, która zamierzamy w domu poprowadzić, oprzeć na tej właśnie technologii. Na pewno skorzysta na tym cała nasza sieć domowa, która nabierze zdecydowanie nowego życia, nie tylko dlatego, że osiągalna jest kilkukrotnie wyższa przepustowość, ale połączenie będzie bardzo stabilne, o minimalnych wahaniach przesyłu danych. Mimo, że sam kabel światłowodu jest łączony tylko do routera, a dalej do urządzeń stacjonarnych prowadzony jest kabel Ethernet, ma on wystarczającą przepustowość – tym bardziej że odległości zwykle nie są w tym przypadku duże i nie będzie dużych strat na wędrujących stadkach megabitów. Tu warto zaznaczyć, że instalacja internetowa w domu to nie tylko podłączenie PC, ale i modemu TV, TV Box i samego telewizora, dlatego lepiej uwzględnić to w projektowanym przedsięwzięciu, jakim jest sieć domowa i od razu do miejsca, gdzie będzie nasze centrum multimedialne, z reguły salonie, puścić nawet dwie lub trzy skrętki. Bezpośrednie podłączenie telewizora do sieci pozwoli nam na stałe, bez zrywania dźwięku i obrazu, korzystanie nie tylko z dostępnych programów, ale i aplikacji, które są zainstalowane w większości dostępnych odbiornikach smart. Budując domową sieć, nie wszędzie możemy umieścić okablowanie lub zamontować gniazda albo lubimy być niezależni od smyczy kabla Ethernet. W takim razie sięgamy po kolejną ścieżkę dostępu do zasobów internetu, jakim jest bezprzewodowa sieć WLAN.

Gdzie ustawić router, by wzmocnić zasięg WiFi?

Wielopoziomowe mieszkanie lub duża liczba ścian powodują, że sygnał WiFi jest bardzo zróżnicowany, a często nawet ginie i korzystanie z internetu w skrajnie oddalonych częściach domu bywa niemożliwe. Pierwszym rozwiązaniem jest ustawienie routera jak najbardziej centralnie. W ten sposób zapewnimy możliwe najlepsze pokrycie sygnałem całego domu. Co jednak zrobić, jeżeli takie ustawienie routera nie pomaga? Jak wzmocnić sygnał WiFi? W ostateczności może pomóc wymiana urządzenia, jednak zwykle router dostajemy w dzierżawę od dostawcy internetu i nie mamy możliwości jego wymiany, szczególnie jeżeli jest to nie tylko usługa internetu, ale też telewizji wraz z telefonem domowym. W takim wypadku zastosować można wzmacniacze sygnału WiFi. Są to modemy montowane albo bezpośrednio do urządzania, np. laptopa poprzez gniazdo USB, albo specjalne przekaźniki składające się z dwóch lub więcej modułów, wpinanych w gniazdka elektryczne. Sposób rozmieszczenia ich tak, aby pokrycie sygnałem było jak najlepsze, możemy osiągnąć za pomocą specjalnych aplikacji mierzących siłę WiFi w całym domu. Nie zapominajmy oczywiście o prostym fakcie, że anteny routera muszą być ustawione zgodnie z zaleceniem producenta, jakiekolwiek inne odchylenie ich od założeń instrukcji także może wpływać ujemnie na siłę sygnału.

Ważna jest również domowa sieć komputerowa. Schemat, w jakim ją rozplanujemy to bardzo duże wyzwanie. Tym bardziej że przy tak szybko zmieniającej się technologii musimy niejako zaprojektować ją na wyrost. Rosnące zapotrzebowania na megabajty, czy to w postaci filmów 4K, czy gier, które obecnie posiadają pojemność często powyżej 80Gb, wymaga od nas poszukiwania sieci o coraz to większych i stabilniejszych możliwościach przesyłu danych. Podobnie jest z siecią telewizyjną w całym domu, która aby była możliwie jak najbardziej komfortowa, nie może się ograniczać do pojedynczego gniazda tv w salonie, ale dopiero wzbogacona o anteny SAT, naziemne i internetową telewizję z biblioteką filmów zgromadzona na domowym serwerze NAS zapewni spokojne użytkowanie jej przez wielu domowników o bardzo zróżnicowanych gustach.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść