Logo

Jak wybrać najlepszy kocioł gazowy?

Ogrzewanie gazowe to wciąż jeden z najpopularniejszych domowych systemów grzewczych. Zapewnia ono niewielką emisję spalin, jest łatwe w obsłudze, pozwala na precyzyjne ustawianie temperatury, a także jest tańsze od systemów ogrzewania opartych na energii elektrycznej. Jaki kocioł gazowy wybrać, żeby nie żałować?

Ranking piecy gazowych

Kocioł gazowy – jak dobrać kocioł na paliwo gazowe do domu jednorodzinnego?

Rynkowa oferta kotłów gazowych jest bardzo szeroka i zróżnicowana pod kątem rodzaju kotłów, ich gabarytów, funkcjonalności oraz parametrów technicznych. Gazowe piece C.O. to energooszczędne i wydajne urządzenia grzewcze, które powinny być dobierane przede wszystkim pod względem metrażu domu, miejsca montażu kotła oraz klasy energetycznej samego urządzenia. Poza tym należy zastanowić się, czy kocioł będzie wykorzystywany jedynie do ogrzewania domu, czy także do podgrzewania wody użytkowej.

W przypadku mniejszych mieszkań i domów warto wybrać kompaktowy kocioł o zamkniętej komorze spalania (kocioł kondensacyjny)Pozwoli to zaoszczędzić nieco przestrzeni, zachowując jednocześnie odpowiednią estetykę ogrzewania. Nowoczesne konstrukcje pozwolą na montaż kotła w garażu, łazience, kuchni czy bezpośrednio we wnęce ściennej.

 Jeżeli planujemy ogrzewać kotłem również wodę użytkową, należy wybrać kocioł gazowy dwufunkcyjny przepływowy lub kompaktowy ze zbiornikiem magazynującym ciepłą wodę. W przeciwnym wypadku w zupełności wystarczą jednofunkcyjne piece gazowe C.O.

Jaki kocioł gazowy wybrać?

Moc kotła dobiera się przede wszystkim na podstawie jakości izolacji budynku i rodzaju wentylacji oraz przez wzgląd na zapotrzebowanie domowników na ciepłą wodę użytkową. Podczas doboru mocy urządzenia pomocne okażą się dwa wskaźniki:

  • wskaźnik sezonowego zapotrzebowania ciepła (kWh/m2/rok),
  • wskaźnik szczytowego zapotrzebowania ciepła (W/m2).

Zachęcamy do zapoznania się również z innym naszym artykułem: Instalacja gazowa w domu – projekt, montaż i odbiór instalacji przyłącza gazowego.

Przekroj piecy gazowych

Piec gazowy jednofunkcyjny, dwufunkcyjny przepływowy czy kompaktowy – jaka jest różnica?

Podstawowym kryterium podziału pieców gazowych jest ich funkcjonalność, określająca, czy urządzenie ogrzewa wyłącznie wodę do centralnego ogrzewania (piece gazowe C.O.), czy także wodę użytkową (piece gazowe C.O. C.W.U.). Na tej podstawie wyróżniamy piece gazowe: dwufunkcyjne, jednofunkcyjne i kompaktowe. 

Sprawdźmy, jak wygląda porównanie kotłów jedno- i dwufunkcyjnych oraz ze zbiornikiem C.W.U.

  • Piec dwufunkcyjny przepływowy – urządzenie ogrzewające wodę do centralnego ogrzewania oraz wodę użytkową. Piece przepływowe nie mają zbiornika na ciepłą wodę, a C.W.U. ogrzewana jest przepływowo poprzez zabudowany wymiennik płytowy. Są to stosunkowo dobre i uniwersalne piece gazowe dostępne w za niewielką cenę.
  • Piec jednofunkcyjny – urządzenie, które podgrzewa wodę jedynie do centralnego ogrzewania. Żeby móc wykorzystać piec jednofunkcyjny do podgrzewania C.W.U, konieczne jest połączenie go ze zbiornikiem ustawionym w bezpośrednim otoczeniu kotła. Wydajność podgrzewania C.W.U zależy od pojemności zbiornika. Są to najlepsze piece gazowe kompatybilne z kolektorami słonecznymi oraz pozwalające na łatwą rozbudowę instalacji cieplnej.
  • Piec kompaktowy – urządzenie, które jest swego rodzaju kotłem jednofunkcyjnym z zabudowanym zbiornikiem na C.W.U o pojemności rzędu 50-200 l. Są przystosowane do współpracy z kolektorami słonecznymi, a o wydajności kotła decyduje pojemność zbiornika oraz moc grzewcza urządzenia. Kotły tego typu utrudniają, a nawet uniemożliwiają rozbudowę instalacji o dodatkowe źródła ciepła. Ceny kotłów gazowych kompaktowych są na ogół ok. 2-3 tys. zł większe od cen kotłów dwufunkcyjnych.
Kocioł gazowy do ogrzewania całego domu

Kotły gazowe – wydajność. Jak obliczyć moc pieca gazowego – jaka będzie najlepsza do naszego domu?

Istnieje wiele parametrów i kwestii, które należy wziąć pod uwagę, szacując moc kotła grzewczego. Jednym z ważniejszych aspektów jest założona moc potrzebna do ogrzania jednego metra kwadratowego powierzchni. Różni się ona w zależności od systemów regulacji ogrzewania oraz technologii ocieplenia domu.

Poza założoną mocą potrzebną do ogrzania jednego metra kwadratowego, dobierając piec, należy uwzględnić również metraż domu i liczbę osób w nim mieszkających. W przypadku nowoczesnych domów energooszczędnych lub pasywnych o metrażu ok. 100-150 m2 zapotrzebowanie na ciepło do C.O. wynosi ok. 8-10 kW, a w asortymencie producentów trudno będzie znaleźć nam dobre piece gazowe o mocy mniejszej niż 12 kW. Oznacza to, że w zasadzie każdy kocioł gazowy jednofunkcyjny będzie w tym przypadku odpowiednim wyborem.

Dobór pieca gazowego

Z tego też względu dobór pieca powinien być dostosowany do podaży na ciepło służące do podgrzania C.W.U, bowiem z reguły jest ona większa od zapotrzebowania na moc niezbędną do ogrzania pomieszczeń.

Wybierając kocioł gazowy dwufunkcyjny do małego mieszkania z dwójką domowników, warto wybrać urządzenie o mocy nie mniejszej niż 18 kW.Jest to absolutne minimum, które zapewni komfort cieplny zarówno względem podgrzewania wody do C.O., jak i do C.W.U. W przypadku większego metrażu i liczniejszej rodziny warto wybrać piec dwufunkcyjny o mocy ok. 30 kW. Co istotne, moc kotła kompaktowego lub jednofunkcyjnego z podgrzewaczem pojemnościowym może być zdecydowanie mniejsza.

Poszukując dobrej jakości, sprawdzonych urządzeń grzewczych, warto rozważyć ofertę najpopularniejszych producentów na rynku: Junkers, De Dietrich, Termet, Immergas, Vaillant, WOLF czy też Viessmann. Niezależnie jednak od wybranej marki urządzenia konieczne jest dokładne dobranie konstrukcji oraz parametrów kotła gazowego do izolacji budynku, jego metrażu i liczby domowników.

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść