Logo

Izolacja nakrokwiowa dachu – zalety i wady oraz metody stosowania

Czym jest izolacja nakrokwiowa? Czy stosowanie tego ocieplenia dachu jest popularnym rozwiązaniem? O czym należy pamiętać, decydując się na izolację nakrokwiową i kiedy ją zaplanować? Poniżej odpowiadamy na pytania oraz przedstawiamy wady i zalety izolacji nakrokwiowej.

Budowa dachu termoizolacja dachu izolacją nakrokwiową

Ocieplenie dachu: z jakiego materiału wykonać izolację termiczną?

Jednym z etapów budowy domu jest dobranie odpowiedniej izolacji termicznej, która chroni budynek przed zbyt szybkim wychłodzeniem i zatrzymuje energię cieplną wewnątrz pomieszczeń. Źle dobrana technologia lub niepoprawnie zamontowane elementy ocieplenia zwiększą koszt ogrzewania. Montaż materiałów izolacyjnych na elewacjach budynkówto rutynowa czynność budowlana. Nie można jednak powiedzieć tego samego o ociepleniu zewnętrznej części dachu – izolacja na krokwiach niestety nie jest standardem.

Brak zewnętrznej termoizolacji dachu to duży błąd, ponieważ przez dach może przeniknąć więcej ciepła niż przez pozostałe części budynku. Wynika to z jego specyficznej budowy – tutaj piszemy więcej o tym, dlaczego izolacja dachu jest ważna.

Warto więc zdecydować się na ocieplenie nakrokwiowe. Pozostaje pytanie, z jakiego materiału najlepiej skorzystać? Obecnie rynek oferuje szeroką gamę produktów o różnych klasach izolacyjności i żywotności. Sprawdźmy niektóre z technik izolacji, by dobrać odpowiedni materiał.

Płyty z twardych pianek poliuretanowych – nowoczesny materiał o niezwykłej trwałości

Jednym z nowoczesnych materiałów, który zdobywa coraz większą popularność są płyty Thermano wykonane z twardych pianek poliuretanowych (poliizocyjanuratu – w skrócie PIR). Materiał ten jest przeznaczony głównie do termoizolacji dachów skośnych. Zaletą produktu jest między innymi możliwość jego montażu w różnych wariantach – na krokwiach, pod krokwiami i pomiędzy nimi.

Ocieplanie nakrokwiowe płytami z izolacją

Podstawową cechą tego materiału jest jego wytrzymałość –poliiizocyjanurat uchodzi za najtrwalszy termoizolat stosowany we współczesnym budownictwie jako izolacja nakrokwiowa. Producenci tego materiału wskazują, że płyt nie trzeba wymieniać przez cały okres użytkowania budynku.

Kolejną cechą dodatnią jest niezwykle niski współczynnik przewodzenia ciepła, obecnie najniższy wśród termoizolacji dostępnych na rynku – wynosi zaledwie λ=0,023 (W/mK). Ponadto produkt nie wykazuje szkodliwego oddziaływania na środowisko (w zasadzie jest neutralny). Szybki montaż płyt PIR to ich kolejna, ważna zaleta.

Ocieplenie na krokwiach – wełna szklana oraz płyta EPS

Ocieplenie poddaszy płytami PIR nie jest oczywiście jedynym ze sposobów na termoizolację dachu. Płyty wykonane z poliizocyjanuratunależą do jednej z trzech grup termoizolacji, które stosuje się w ociepleniach zadaszenia. Do kolejnych należą: płyty z polistyrenu (EPS) i płyty z wełny szklanej. Wśród płyt EPS wyróżnia się dwa typy: płyty nakrokwiowe oraz płyty podkrokwiowe. Nas będą interesowały te drugie. Różnią się nieco od tych pierwszych – dodatkiem grafitu. Podobnie jak płyty Thermano, izolacja EPSodznacza się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ=0,031 (W/mK)). Warto wspomnieć, że płyty te stosuje się na zadaszeniu, którego spadek wynosi ponad 30 stopni. Jeśli chodzi o trwałość materiału, to ich żywotność nie jest aż tak długa jak płyt PIR.

Izolacja nakrokwiowa sprasowaną wełną

Ostatnią z grup termoizolacji dachu są produkty wykonane z wełny szklanej. Stosowanie tego typu ocieplenia jest jedną z najpopularniejszych technik, które praktykuje się w budownictwie. Materiał charakteryzuje bardzo dobra klasa reakcji na ogień – A2. Ponadto nie chłonie wody. Z kolei współczynnik przewodzenia ciepła jest najniższy z grup trzech grup materiałów – wynosi λ=0,038 (W/mK).

Poniżej zestawienie trzech grup pod względem przewodzenia ciepła:

Grupa materiałów Współczynnik przewodzenia ciepła
Płyty poliuretanowe PIR λ=0,023 (W/mK)
Płyty EPS λ=0,031 (W/mK)
Płyty z wełny szklanej λ=0,038 (W/mK)

Na co zwrócić uwagę w trakcie montażu izolacji nakrokwiowej?

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że:

  • termoizolacji nakrokwiowej nie stosuje się na dachach, którego połacie tworzą nachylenie niższe niż 20 stopni;
  • montaż płyt PIR bądź innego typu izolacji nakrokwiowej najlepiej zaplanować już na etapie projektu domu, w przeciwnym razie mogą nas spotkać przykre niespodzianki;
  • założenie izolacji nakrokwiowej powoduje podwyższenie zadaszenia – nieuwzględnienie tego faktu może narazić nas na spore koszty związane z przeprojektowaniem dachu;
  • inną kwestią pozostają materiały, które chcemy zastosować jako pokrywę dachu, nie wszystkie bowiem będą współgrały z każdego typu płytą izolacyjną.
Izolacja nakrokwiowa zalety i wady pokryć dachowych

Warto jest więc wcześniej wszystko dokładnie sprawdzić, nim podejmiemy decyzję, które z materiałów zastosować oraz jakich technik użyć. Konieczność doboru izolacji krokwiowej na etapie projektowania domu może być, jak widzimy, wadą tego typu izolacji.

Izolacja nakrokwiowa sposobem na zwiększenie przestrzeni na poddaszu

Spory plusem zastosowania termoizolacji dachu jest zyskanie na przestrzeni poddasza. Zewnętrzna izolacja nie wymusza stosowania izolacji podkrokwiowej, przez co powierzchnia użytkowa pod dachem będzie większa. Co więcej, zastosowanie izolacji na krokwiach pozwala na zmiany w zakresie aranżacji wnętrza. Stosując takie rozwiązanie, możemy wykończyć poddasze, nie kryjąc więźby dachowej. Zyskamy w ten sposób ciekawy styl pomieszczeń.

Izolacja nakrokwiowa jako sposób na korzyść dla konstrukcji oraz izolacyjności

Zalet płynących z zastosowania nakrokwiowej termoizolacji dachu jest sporo. Oto kluczowe z nich:

  • zmniejszenie wydatków energetycznych na ocieplenie budynku – izolacja nakrokwiowa poprawia izolacyjność całego domu;
  • ma ona też korzystny wpływ na jego konstrukcję. Zewnętrzna termoizolacja dachu chroni więźby dachowe przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych – szkodliwym oddziaływaniem wody, mrozu oraz zmian temperatur, wydłużając tym samym ich żywotność;
  • ponadto sztywność niektórych izolacji, np. płyt Thermano, stabilizuje konstrukcję dachową.

Jak widać, stosowanie izolacji nakrokwiowej ma wiele ważnych zalet – jest w dłuższej perspektywie bardzo opłacalną inwestycją. Pamiętajmy jedynie, by zaplanować ją na etapie projektu domu. Wtedy nie czekają nas żadne przykre niespodzianki.

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść