Logo

Płyta fundamentowa – wszystko, co należy wiedzieć o projektowaniu, zbrojeniu i ociepleniu płyty

Kategorie: Konstrukcja fundamenty

Płyta fundamentowa to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych fundamentów. Jej zastosowanie pozwala znacznie skrócić czas robót ziemnych, sprawdza się też doskonale w przypadku słabo nośnych gruntów. Połączenie bezpieczeństwa, szybkości prac budowlanych i dobrych właściwości termoizolacyjnych to kolejny argument przemawiający za tym rozwiązaniem.

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to element konstrukcyjny stanowiący alternatywę dla tradycyjnych ław fundamentowych. Dzięki swojej specyficznej budowie zapewnia większą nośność niż w przypadku klasycznych fundamentów, a także równomierne osiadanie na gruncie. Wszystko to powoduje, że doskonale sprawdza się na mniej nośnym bądź nierównym podłożu.

Budowa płyty fundamentowej nie jest skomplikowana. Ma ona kilka warstw, z których pierwszą stanowi podbudowa wykonana z zagęszczonego żwiru. Kolejną warstwą jest piasek (ewentualnie pospółka) – powinna ona wynosić około 15-30 cm. Ważnym elementem jest izolacja termiczna mająca grubość ok. 15-30 cm, a także żelbetonowa płyta nośna. Zbrojenie płyty fundamentowej musi znajdować się w dolnej i górnej części. Wierzchnią warstwę stanowi posadzka; dopuszczalne jest wykonanie wylewki samopoziomującej.

Jak wykonać płytę fundamentową?

Zastosowanie płyty fundamentowej nie wymaga wykonywania głębokich wykopów, jak dzieje się to w przypadku tradycyjnych fundamentów. Można posadowić ją powyżej głębokości przemarzania, czyli pomiędzy 50 a ok. 140 cm. W najlepszej sytuacji jesteśmy, jeżeli stawiamy dom na gruntach niewysadzinowych, czyli piaskach. Wtedy wystarcza usunięcie humusu. W przypadku odkrycia pod humusem glin czy iłów konieczne jest ułożenie wspomnianej wyżej podbudowy (najczęściej wykonuje się ją z zagęszczonego żwiru, można też wykorzystać zagęszczany piasek bądź tłuczeń).

Następnym etapem jest przygotowanie podkładu z betonu i wykonanie zbrojenia, i w końcu – zabetonowanie całości. Grubość płyty fundamentowej wynosi zazwyczaj od ok. 18 do ok. 30 centymetrów. Jest to uzależnione m.in. od tego, jaki budynek na niej powstanie – podane parametry dotyczą standardowego domu jednorodzinnego. Pamiętajmy o wykonaniu zbrojenia zarówno na dole płyty, jak i w jej górnej części.

Wylewanie ławy fundamentowej

Niezwykle istotnym elementem jestocieplenie płyty fundamentowej. Można to zrobić w dwojaki sposób – układając warstwę izolacyjną na płycie bądź bezpośrednio na betonowym podkładzie, przed wykonaniem zbrojenia. W celu ocieplenia płyty wykorzystać można m.in. właściwej gęstości styropian bądź polistyren ekstrudowany.Jeżeli wykonujemy płytę fundamentową z niewodoszczelnego betonu, musimy pamiętać o przygotowaniu dodatkowo warstwy izolacji przeciwwilgociowej, która powinna znaleźć się na betonowym podkładzie.

Projektowanie płyty fundamentowej – o czym należy pamiętać?

Projektowanie płyty fundamentowej to czynność, podczas której należy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. Jedną z kluczowych kwestii jest ocena jakości gruntu, w którym płyta ma zostać posadowiona. Od rodzaju gruntu zależy w dużej mierze koszt wykonania płyty – jest on znacznie wyższy w przypadku gruntów wysadzinowych. Nośność gruntu jest jednym z ważnych czynników mających wpływ na ostateczny kształt projektu.

Podczas projektowania płyty bierze się pod uwagę układ ważnych elementów powstającego budynku – ścian, kominów czy słupów.Ich umiejscowienie ma wpływ na rozplanowanie zbrojenia i ewentualnego dozbrojenia.

Planując zastosowanie płyty fundamentowej, już na etapie jej projektowania trzeba podjąć kilka ważnych decyzji, związanych np. z umiejscowieniem przyłączy czy obecnością (lub brakiem) piwnicy.Później dokonanie pewnych zmian będzie po prostu niemożliwe.

Zacieranie ławy fundamentowej

Należy rozważyć również, czy chcemy wyposażyć płytę w elementy grzewcze. Warto pamiętać, że nadaje się ona świetnie do ułożenia w niej bądź na niej różnego rodzaju instalacji grzewczych. Taki zintegrowany system tworzy się zazwyczaj poprzez zabetonowanie w płycie ocynkowanych rur stalowych i odpowiedniego agregatu bądź nagrzewnicy. Ciepło jest następnie rozprowadzane za pomocą specjalnego systemu rur, a płyta odgrywa rolę doskonałego akumulatora. Kontrolę nad systemem grzewczym zyskuje się poprzez korzystanie ze ściennego termostatu.

Jak zadbać o ocieplenie płyty fundamentowej?

Ocieplenie płyty fundamentowej stanowi jeden z kluczowych etapów jej wykonania. Tylko w ten sposób możemy skutecznie zabezpieczyć dom przed stratami ciepła i zawilgoceniem.

Podczas wykonywania termoizolacji warto pamiętać o umieszczeniu jej także wokół krawędzi płyty, co pozwoli na połączenie termoizolacji płyty z termoizolacją ścian zewnętrznych – a tym samym na zachowanie cennej ciągłości ocieplenia. Oprócz wymienionego pianu czy polistyrenu ekstrudowanego do ocieplania zastosować można również kruszywo wykonane ze szkła piankowego bądź ewentualnie pianobeton klasy PB 600. Przy wykonywaniu izolacji przeciwwilgociowej przyda się gruba polietylenowa folia hydroizolacyjna oraz membrana EPDM (dowiedz się więcej o izolacji fundamentów).

Jaką grubość płyty fundamentowej zastosować?

Grubość płyty fundamentowej zależy od konkretnego projektu – pod uwagę bierze się wiele czynników, takich jak nośność gruntu, charakterystyka budynku czy zastosowanie izolacji bądź elementów grzewczych.

Standardowa grubość płyty pod dom jednorodzinny waha się zwykle pomiędzy 18 a 30 cm. Można jednak spotkać się z cieńszymi płytami o specjalnej konstrukcji, mającymi zaledwie 15 cm. Z kolei w przypadku płyt z instalacją grzewczą mamy do czynienia zazwyczaj z grubością minimum 25 cm.

Dzięki zastosowaniu płyty fundamentowej zamiast tradycyjnych fundamentów możliwe jest skrócenie czasu prac ziemnych, uzyskanie równomiernego obciążenia gruntu oraz możliwości zintegrowania fundamentów z systemem grzewczym. Warto rozważyć to rozwiązanie, biorąc pod uwagę m.in. nośność gruntu, projekt budynku czy planowanych instalacji. Więcej na temat wykonania fundamentów w naszej czytelni.

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść