Logo

Sauna w domu: zalety i wady. Budowa własnej sauny - ile to kosztuje?

Kategorie: ogrzewanie

Coraz więcej osób porzuca wielkomiejski zgiełk i szuka spokoju w cichej, wiejskiej lub leśnej okolicy, budując tam swój azyl. Zmuszeni jednak jesteśmy często do porzucenia dawnych przyzwyczajeń i drobnych radości, jakie dawało nam miasto. Jedną z nich jest sauna. Okazuje się, że mieszkając w odosobnieniu, nie jesteśmy wcale skazani na brak zażywania tej metody relaksu. Właściwie otwierają się przed nami większe możliwości, niż tylko krótkie wypady do sauny użytkowanej przez setki innych osób – możemy zafundować sobie saunę w domu.

Nowoczesna sauna w łazience

Rodzaje sauny fińskiej

Tradycyjna sauna fińska jest to sucha sauna, w której temperatura w granicach 90-110°C i wilgotność do 10% powoduje znaczną potliwość i oczyszczanie się organizmu. Nie zaleca się przebywania w niej dłuższe niż 10-15 minut, właśnie ze względu na bardzo wysokie temperatury, jakie w niej panują. Aby móc spędzać w saunie nieco więcej czasu i maksymalnie się w niej zrelaksować, warto pokusić się na saunę mokrą. Nie jest to jednak sauna rzymska, tym samym nie ma w niej takich ilości pary wodnej. Sauna mokra polega na polewaniu od czasu do czasu gorących kamieni wodą. Charakteryzuje się ona niższą temperaturą, wobec czego możemy w niej znacznie dłużej przebywać. Spotyka się też sauny w typie fińskim, w których poprzez zastosowanie dodatkowych elementów, jak specjalne lampy, aromaty, halit, solanki morskie i kamienne bryły soli uzyskuje się znacznie lepszy wpływ na nasze zdrowie. Sauny takie nazywane są saunami solnymi oraz biosaunami.

Wady i zalety sauny

Podstawową zaletą sauny jest jej dodatni wpływ na nasze zdrowie oraz możliwość zrelaksowania się po długim, ciężkim dniu. Odpowiedniej wielkości sauna domowa stanowić będzie znakomite miejsce odpoczynku dla całej rodziny, niekoniecznie jednocześnie jej używającej. Nowoczesne sauny są tak estetyczne, że można je stawiać w dowolnym miejscu w domu – może być montowana w łazience, sypialni, salonie lub innym dowolnym pomieszczeniu. Niestety, nie wszyscy mogą korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą takie domowe spa. Nie zaleca się korzystać z sauny osobom z niewydolnością krążenia, cukrzycą, kamicą nerkową, epilepsją, klaustrofobią, nowotworami, chorobami wenerycznymi, zakrzepowym zapaleniem żył oraz niektórymi schorzeniami wzroku czy skóry. Dla niektórych barierą może być konieczność korzystania z sauny nago, jednak w domowym zaciszu będzie na pewno stanowiło to najmniejszy problem.

Wady i zalety sauny w domu

Kabina prysznicowa z sauną

Tuż po korzystaniu z sauny zaleca się zażyć chłodny lub zimny prysznic. Idąc w tym kierunku i dla ułatwienia całego procesu zaprojektowano saunę z kabiną prysznicową w jednym. Topowe produkty posiadają nawet trzy zastosowania takiej kabiny – sauna sucha, czy parowa i prysznic – nie musimy już wybierać, ponieważ mamy możliwość połączenia ich. Choć słychać czasem głosy, że jeżeli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, w tym wypadku nie znajduje to powiedzenie zastosowania – kabina prysznicowa połączona z generatorem pary znakomicie się sprawdzi jako sauna domowa. Co więcej, z racji konieczności dobrej wentylacji, kabiny takie wyposażone są w dodatkowe wentylatory. Standardem też są dysze hydromasażu, ozonatory powietrza, radio i inne, drobne udogodnienia, które znacząco poprawiają komfort użytkowania.

Montaż sauny i łaźni parowej

Podobnie jak z większością udoskonaleń domu, budowę sauny najlepiej jest umieścić na etapie komponowania projektu. Niestety, nie zawsze mamy taki komfort. Na szczęście sauna w domu nie jest bardzo wymagającym urządzeniem, jeżeli chodzi o trudność w montażu i wyborze miejsca, w którym możemy ją umieścić. Oprócz łazienki postawić ją możemy w każdym, dowolnym pokoju. Nawet skośny dach nie będzie przeszkodą – możemy zamówić sobie bowiem sauny na wymiar, dokładnie takie, jakie potrzebujemy. Podstawowymi wymaganiami jest posiadanie w pomieszczeniu przyłącza wodnego, odpływu kanalizacji i dobrego, ekranowanego zasilania elektrycznego oraz bardzo ważnej, dobrej wentylacji. Kabiny parowe i sauny wymagają wręcz doskonałych warunków wentylacyjnych i przepływu powietrza.

Wentylacja sauny

Brak odpowiedniej wentylacji przy projektowaniu i budowie sauny jest najczęściej popełnianym błędem. Powietrze nie tylko, że musi swobodnie opływać kabinę, ale i cyrkulować w całym pomieszczeniu. Zbyt duża wilgotność w połączeniu z wysoką temperaturą spowodować może zagrzybienie tej części domu i raczej będzie kumulować problemy zdrowotne, zamiast pomagać w ich rozwiązywaniu.

Jak zbudować saunę w ogrodzie?

Biorąc pod uwagę możliwe problemy, może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybudowanie sauny poza domem. Sauny ogrodowe, chociaż są może mniej komfortowe w użytkowaniu, ponieważ trzeba wyjść na zewnątrz, dają jednak spore możliwości rozwiązań w zakresie samego postawienia ich. Ważnym atutem, jakim poszczycić się może sauna w ogrodzie są jej gabaryty, na jakie możemy sobie pozwolić. W terenach pozamiejskich bez pozwolenia możemy postawić budyneczek o powierzchni do 35m2, a to już jest dużo. Taka sauna może być więc dowolnie wystylizowana. Zdarza się, że dla tradycjonalistów znakomitym rozwiązaniem będzie przeniesienie starego, drewnianego domu i przystosowanie go, tak wymiarowo, jak i wewnątrz, do użytkowania w charakterze przydomowej sauny. Co jeszcze przemawia za ogrodem, jako miejscem docelowym naszego prywatnego SPA? Otóż piece do sauny przeznaczonej do domu będą zwykle elektryczne, a tu możemy z powodzeniem zastosować piec na drewno. Ba, pokusić się już możemy o konstrukcję bardziej skomplikowaną na wzór rosyjskiej bani, ale to już trochę inny klimat. Na pewno doskonałym dopełnieniem dla sauny w ogrodzie będzie pobliski stawek lub większe oczko wodne, gdzie po gorącej przygodzie szybko schłodzimy rozpalone członki.

Jak zbudować saunę w ogrodzie?

Sauna, dotąd kojarzona raczej z daleką północą lub z wypoczynkiem w mazurskiej, leśnej głuszy, okazuje się przyjemnością dostępną na wyciągniecie ręki. I portfela. W ciągu krótkiego czasu dokonała się znacząca zmiana w możliwościach jej montażu, użytkowania i estetyki. Obecnie możemy zafundować sobie domowe SPA w dowolnym miejscu naszego domu czy ogrodu. Nie jesteśmy skazani na kilka wariantów aranżacyjnych, ponieważ jest ich olbrzymia wielorakość, podobnie jak i sposobów jej ogrzewania – od pieców elektrycznych, poprzez bardziej tradycyjne na drewno, aż po sauny infraredowe, które bardzo precyzyjnie możemy ustawiać. Ba, mało tego – posiadając inteligentny dom, możemy jeszcze przed przyjazdem do domu ustawić sobie saunę tak, że zaraz po powrocie od razu zażyjemy dobroci tego urządzenia.

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść