Logo

Ogrzewanie kanałowe: nowatorskie i estetyczne grzejniki schowane w podłodze

W nowoczesnych domach jednorodzinnych funkcjonalność wnętrz powinna iść w parze z estetyką. Panujące trendy kochają przestrzeń i minimalizm, a tradycyjne elementy ogrzewania nie zawsze wpisują się w tę stylistykę. Przede wszystkim jednak - duże przeszklenia czasem po prostu nie zostawiają miejsca do montażu wydajnych grzejników ściennych. Estetycznym, choć nie idealnym zamiennikiem dla nich jest grzejnik w podłodze – czym wyróżnia się to rozwiązanie i jak je zastosować?

Ogrzewanie kanałowe

Ogrzewanie kanałowe – gdzie znajdzie zastosowanie?

Grzejnik w podłodze to nowatorskie rozwiązanie, które od razu podbiło serca projektantów wnętrz. Daje dużą swobodę aranżacyjną, pozwalając na realizowanie wielu oryginalnych i wyjątkowych pomysłów. Musimy bowiem wiedzieć, że tradycyjne grzejniki montuje się zawsze w najchłodniejszych miejscach pomieszczenia, by mogły najefektywniej ogrzewać zimne powietrze, zanim wypełni ono całe wnętrze. Z tego względu elementy grzewcze centralnego ogrzewania umiejscawia się zazwyczaj pod oknami. Co jednak w przypadku, gdy wymarzyliśmy sobie wielki salon z przeszklonymi ścianami, na których nijak nie da się zamontować kaloryfera? Tu właśnie z pomocą przychodzi ogrzewanie kanałowe.

Grzejniki schowane w podłodze nie zasłonią widoku za oknami i zapewnią do nich dobry dostęp. Jedynym widocznym elementem pozostanie podłużna kratka, przez którą ogrzane powietrze przedostaje się do salonu. Grzejnik kanałowy może przydać się również w sypialniach, w których występują drzwi balkonowe – znajduje zastosowanie nie tylko w przestronnych salonach.

Grzejnik w podłodze czy ogrzewanie podłogowe?

Ci, którzy rozważają zastosowanie ogrzewania kanałowego, z pewnością zastanawiali się również nad bardziej popularną alternatywą – ogrzewaniem podłogowym. Dlaczego lepiej wybrać grzejnik w podłodze? Przede wszystkim, po raz kolejny, daje on większe możliwości aranżacyjne niż podłogówka – z powodzeniem może być wykorzystany w posadzkach wykończonych kafelkami, panelami oraz drewnianymi deskami, do ogrzewania podłogowego zaś nadają się tylko niektóre okładziny podłogowe, co ogranicza nasz wybór również pod kątem designu. Co więcej, do grzejnika kanałowego mamy o wiele łatwiejszy dostęp niż do podłogówki, a zatem w przypadku awarii instalacji jesteśmy w stanie łatwiej się z nią uporać. Przewagą podłogówki nad ogrzewaniem kanałowym jest to, że jest ona całkowicie niewidoczna w pomieszczeniu, a także fakt akumulacji ciepła w całej podłodze (kto nie docenia ciepłych kafelków w kuchni czy korytarzu?).

Projekt domu Klimek 3, wizualizacja 5

Gdzie umieścić ogrzewanie kanałowe?

Jak już wspomnieliśmy, tradycyjne kaloryfery montuje się bezpośrednio pod oknami – to właśnie przez nie ucieka z wnętrz najwięcej ciepłego powietrza i napływa zimne, wymagające ogrzania. Dlatego też grzejnik schowany w podłodze również powinien zaleźć się zaraz przy oknach. To bardzo ważne, w szczególności we wnętrzach, w których przeszklenia królują na ścianach, ponieważ ogrzewanie kanałowe pozwala zniwelować utratę ciepła i szybko przywrócić równowagę w pomieszczeniach.

Z czego składa się grzejnik kanałowy i jakie ma wymiary?

Ogrzewanie kanałowe ma dość prostą konstrukcję. Składają się na nią:

  • wymiennik ciepła,
  • elementy montażowe,
  • odpowietrznik,
  • wanna,
  • podest.

Sporą popularnością cieszą się również grzejniki kanałowe z wentylatorem – takie urządzenie cechuje się większą wydajnością od standardowego, ponieważ pozwala na sprawniejsze rozprowadzanie ciepłego powietrza po pomieszczeniu, więc szybciej możemy osiągnąć oczekiwany efekt ogrzewania.

Jeśli zaś chodzi o wymiary ogrzewania kanałowego, mamy tutaj pełną dowolność wyboru. Przede wszystkim możemy kupić grzejniki podłogowe pojedyncze lub modułowe, które można ze sobą łączyć, tworząc nawet bardzo długie kaloryfery, co docenimy w szczególności w obszernych wnętrzach z wieloma przeszkleniami.

Zasilanie, moc i wielkość grzejnika

Przyjrzyjmy się teraz najważniejszym parametrom ogrzewania kanałowego:

  • Zasilanie – wogrzewaniu kanałowym wykorzystujemy dokładnie ten sam system zasilania wodnego, co w przypadku tradycyjnych kaloryferów. Jeśli jednak zdecydujemy się na grzejnik kanałowy z wentylatorem, wówczas musimy wyprowadzić także zasilanie elektryczne do sterowania jego pracą.
  • Moc – moc ogrzewania kanałowego należy dopasować do kubatury pomieszczenia. Więcej dowiemy się z artykułu: Dobór grzejników: jak obliczyć zapotrzebowanie ciepła na m2 – kalkulator.
  • Wielkość – pojedyncze grzejniki chowane w podłodze mogą mieć długość nawet kilku metrów, a rozwiązania modułowe pozwalają na wyłożenie nimi całych ścian w pomieszczeniach. Warto zwrócić uwagę na projektowaną głębokość kanału wentylacyjnego. Trzydziestocentymetrowe i większe kanały mogą być zmorą przy późniejszej aranżacji niewielkich pomieszczeń - warto wówczas rozważyć wysoki grzejnik pionowy obok okna lub system łączony - wąski grzejnik kanałowy z niewielkim grzejnikiem w mniej optymalnym miejscu.

Jak wygląda montaż wanny i podestu w ogrzewaniu kanałowym?

Montaż ogrzewania kanałowego warto zaplanować już na etapie budowy domu – daje to możliwość stworzenia odpowiedniego kanału do montażu wanny jeszcze przed osiągnięciem stanu surowego. Koniecznie więc wybierzmy grzejnik podłogowy wcześniej, ponieważ od wielkości wanny będzie zależała szerokość kanału. Trzeba jednak pamiętać również o pozostawieniu miejsca na ocieplenie i dylatację.

Ramka na ogrzewanie kanałowe

Montaż całego systemu ogrzewania kanałowego przeprowadzimy zaraz przed pracami posadzkarskimi. Najpierw instalujemy wannę, następnie wymiennik ciepła, a dopiero na samym końcu podest – ten ostatni powinniśmy dobrać tak, by jak najlepiej komponował się z wystrojem naszego otoczenia. Oprócz podestu z kratką warto przygotować takżepełny podest wypełniony taką samą okładziną, jaką zastosowaliśmy na posadzce – dzięki temu będziemy mogli po sezonie grzewczym zaślepić kanał, co przyniesie nam aż dwie korzyści. Po pierwsze w wannie nie będą się zbierały zabrudzenia, a po drugie nasze wnętrza zyskają na estetyce.

Jak czyścić grzejnik w podłodze?

Konstrukcja grzejnika kanałowego nie pozostawia wątpliwości – przez kratkę do środka z pewnością będą się przedostawały zabrudzenia. Jednak nie musimy się tym martwić – łatwo posprzątamy cały kanał, jeśli tylko, po ściągnięciu podestu, całe wnętrze poodkurzamy. Warto także raz w sezonie przeprowadzić bardziej gruntowne porządki w ogrzewaniu kanałowym – oczyścić lamele wymiennika i całą wannę.

Więcej o instalacjach grzewczych w dziale Ogrzewanie, m.in o tym, jak wybrać grzejniki olejowe.

domoweklimaty.pl

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść