Logo

Pianki montażowe, silikony uszczelniające oraz taśmy izolacyjne – rodzaje, właściwości i zastosowanie w budownictwie

Prace budowlane i remontowe wymagają odpowiedniego wykończenia, którym zwykle jest materiał uszczelniający. Stosuje się go do łączenia elementów, montażu oraz zabezpieczenia przed działaniem szkodliwych warunków. Wśród produktów wyróżniamy pianki montażowe, silikony i taśmy. Czym charakteryzują się poszczególne materiały i jakie mają zastosowanie?

jaką piankę oraz taśme wybrać?

Do czego można wykorzystać piankę montażową?

Pianki montażowe są jednym z najpopularniejszych materiałów uszczelniających. Znajdują zastosowanie w większości prac remontowo-wykończeniowych. Najczęściej pianką poliuretanową uszczelnia się wszelkie szczeliny. Idealnie sprawdza się jako pianka do drzwi lub okien.

Ponadto można wypełnić nią przerwy pomiędzy rurami i przewodami instalacyjnymi, ale także zastosować do wygłuszenia powierzchni lub ocieplenia dachu. Właściwości rozprężające sprawiają, że materiał po nałożeniu zwiększa swoją objętość aż do 50%, dokładnie wypełniając nawet najmniejsze szczeliny i bruzdy.

uszczelnianie pianką okna

A jak wyczyścić piankę montażową? Dostępne są specjalne preparaty do usuwania zarówno świeżej, jak i twardej piany. Można także zastosować: rozpuszczalnik do farby, zmywacz na bazie acetonu lub zmywacz do paznokci zawierający aceton.

Rodzaje pianek montażowych, ich wydajność i czas utwardzania

Pianki montażowe dzielimy ze względu na:

  • Sposób utwardzenia – w tym podziale wyróżniamy pianki jednoskładnikowe, które oznacza się symbolem 1K oraz dwuskładnikowe z symbolem 2K. Pierwsze występują w aerozolu, stosuje się je w większości prac i mają krótki czas utwardzania. Pianki montażowe dwuskładnikowe mogą być w aerozolu lub w kartuszach. Wyróżniają się dużą siłą klejenia i bardzo małym, ok. 20-30-procentowym przyrostem objętości. Ile schnie pianka montażowa?Wierzchnia warstwa w ok. 20 minut. Do całkowitego utwardzenia materiał potrzebuje 24-48 godzin, ale nadmiar pianki można usuwać już po 4 godzinach.
  • Sposób aplikacji – wyróżniamy pianki pistoletowe o większej wydajności i możliwości kilkakrotnego użycia oraz pianki wężykowe cechujące się dużym przyrostem objętości, ale nienadające się do wielokrotnego stosowania.
  • Prężność – biorąc pod uwagę to kryterium, rozróżniamy pianki montażowe niskoprężne i wysokoprężne. Pianki niskoprężne zwiększają swoją objętość nawet do 150%. Pianki wysokoprężne mogą zwiększyć swoją objętość nawet kilkanaście razy, ale jednocześnie sprawia to, że tracą odporność mechaniczną. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem: pianka niskoprężna czy wysokoprężna, to kierujmy się miejscem zastosowania. Pierwsza sprawdzi się do wypełniania przestrzeni wokół kominów, szczelin pomiędzy płytami styropianowymi, uszczelniania dachów, a druga do montażu ram okiennych i drzwiowych, połaci dachowych, parapetów, progów i stopni.
  • Temperaturę – pianki letnie i zimowe.
  • Specjalne zastosowanie – np. do montażu okien.

Cena i wybór pianki montażowej – jaka pianką będzie najlepsza?

Najlepsza pianka montażowa to ta, która została odpowiednio dobrana do remontowanej i wykańczanej powierzchni lub elementów. Ceny produktów zależą od rodzaju i producenta. Najczęściej wahają się od 15 zł (w przypadku mniej znanych marek) do 30 zł (pianki Soudal, Tytan).

wyciskanie pianki monterskiej na parapet

Rodzaje taśm i ich zastosowanie – taśmy montażowe i izolacyjne

Taśmy montażowe stosuje się w zastępstwie gwoździ lub wkrętów. Natomiast taśmy izolacyjne mogą sklejać i uszczelniać połączenia pomiędzy elementami. Dzięki temu prace remontowe są znacznie łatwiejsze. Wyróżniamy kilka rodzajów taśm, a każdy z nich wykorzystuje się w innym miejscu.

Taśmy montażowe to taśmy dwustronne przylepne, które doskonale sprawdzą się do przytwierdzania przedmiotów, np. do wieszania luster, obrazów, niewielkich półeczek, dekoracji, czujników systemu alarmowego. Przydają się także do stabilnego mocowania wykładzin dywanowych. Taśmy izolacyjne stosuje się głównie do izolacji połączeń okiennych, drzwiowych i dachowych. Wyróżniamy również taśmy do izolacji elektrycznej, które służą do zabezpieczania odsłoniętych przewodów elektrycznych.

taśma izolacyjna na okablowanie

Rodzaje i zastosowanie silikonu w budownictwie: do spoinowania, fugowania i uszczelniania

Silikon to materiał, który cechuje wysoka elastyczność, wodoszczelność i łatwość w użyciu. Dzięki tym właściwościom to niezastąpiony produkt do spoinowania, fugowania czy uszczelniania. Szczególnie zalecany jest do prac wykończeniowych w łazience, takich jak montaż kabiny prysznicowej czy instalacja wanny. Wyróżniamy dwie podstawowe grupy silikonów: kwaśne i neutralne. Jest to podział ze względu na sposób utwardzenia masy silikonowej.

Silikonowanie lustra w łazience

KwaśneNeutralne
Silikony sanitarne kwaśne – odporne na działanie wilgoci, grzybów i pleśni, do uszczelnienia wanny, umywalki czy też montażu luksferówSilikony sanitarne neutralne – przeznaczone do spoinowania i fugowania większości materiałów budowlanych, porowatych i gładkich
Silikony wysokotemperaturowe – odporne na działanie wysokiej temperatury do 285°C, działanie smarów, paliw i olejówSilikony kamieniarskie – odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym promieniowanie UV
Silikony szklarskie – odporne na promieniowanie UV, niską i wysoką temperaturę: od -60°C do +200°CSilikony budowlane – do użytku zewnętrznego i wewnętrznego, o dobrej przyczepności do podłoża
Silikony uniwersalne – do spoinowania i fugowania materiałów ceramicznych, szkła i niektórych metaliSilikony do luster – jednoskładnikowe kleje uszczelniające przeznaczone do klejenia i spoinowania luster oraz ścian lustrzanych
Silikony dekarskie – odporne na warunki atmosferyczne, wodoodporne


 Pianki montażowesilikony taśmy to produkty mające na celu usprawnienie prac budowlano-remontowych oraz zapewnienie odpowiedniej izolacji i solidnego połączenia poszczególnych elementów. Dostępność wielu towarów pozwoli wybrać materiały, które znajdą zastosowanie w konkretnych miejscach i sytuacjach.

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść