Jak wybrać projekt?

Wybór projektu jak i sama decyzja o budowie domu to ekscytujące doświadczenie dla całej rodziny. Być może kilka poniższych uwag pomoże przejść bezstresowo ten etap.


1. Wymagania formalno-prawne regulujące możliwość zabudowy na danym terenie.

Określone są one w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Należy zorientować się w Urzędzie Gminy lub Miasta na którego terenie jest położona działka, czy taki Plan obowiązuje.

Jeżeli  nie, to należy wystąpić o wydanie „Decyzji o warunkach zabudowy” dla wskazanej działki.

Te dokumenty wskażą nam podstawowe parametry budynku który można będzie zbudować. Ilość i szczegółowość tych parametrów bywa różna, ale najczęściej są to:

 

 - kategoria domu (parterowy, z poddaszem, czy piętrowy),
 - dopuszczalne wymiary,
 - rodzaj dachu (np. dwuspadowy, wielospadowy, płaski),
 - minimalna odległość od ulicy (tzw. „linia zabudowy”).

Ponadto należy uwzględnić obowiązujące powszechnie przepisy prawne z których najważniejsze na tym etapie to te regulujące minimalną odległość planowanego budynku od granic działki sąsiedniej: od strony ściany bez okien – 3 m, a od strony ściany posiadającej okna 4 m.

Zawsze warto też zasięgnąć rady architekta gdyż powyższe krótkie akapity z pewnością nie są w stanie przeprowadzić przyszłego inwestora przez zawiłości i niuanse przepisów. Zapraszamy do kontaktu z „Domowymi Klimatami”.


2. Wielkość domu.

Uzależniona jest od potrzeb i możliwości finansowych. Potrzeby omówimy później.

Ocena możliwości finansowych: średnia cena budowy metra kwadratowego domu w stanie deweloperskim wynosi dzisiaj w przybliżeniu 1800, 2000 i 2700 zł - odpowiednio dla sposobu budowy "gospodarczego", "zleconego minimalnego" oraz "zleconego średniego". Dzieląc przeznaczoną na ten cel kwotę przez odpowiednią wartość otrzymamy wielkość domu.

Należy ponadto uwzględnić inne koszty:

 - zakup działki
 - koszty jej uzbrojenia

 - ogrodzenie
 - ewentualnie koszt urządzenia nawierzchni (podjazd) i ogrodu.

3. Typ domu.

Aby ułatwić wybór i porównywanie projektów nasz katalog podzieliliśmy na działy odpowiadające rodzajom domów: parterowe, z użytkowym poddaszem i piętrowe.

Domy parterowe:

Ich podstawowe cechy to wygoda i pewna ekskluzywność. Są wygodne gdyż nie wymagają chodzenia po schodach. Dostęp do wszystkich pomieszczeń jest równie łatwy nawet dla osób mających trudności z poruszaniem się. Zapewniają bliski kontakt z otoczeniem.

Najbardziej przypominają dawne rozległe dwory ziemiańskie gdzie życie toczyło się na parterze, zaś strych pod obszernym dachem służył celom gospodarczym.

W naszych domach parterowych staramy się zapewnić możliwość użytkowania poddasza na cele mieszkalne poprzez zaprojektowanie miejsca  na schody.

Domy z użytkowym poddaszem:

Najpopularniejsza kategoria domów. Zapewnia optymalne  wykorzystanie przestrzeni budynku i podział na strefę dzienną i gospodarczą na parterze oraz sypialną na poddaszu. Skośne połacie dachu przydają sypialniom ciepłego „namiotowego” klimatu. Dzięki powszechnie stosowanym i coraz doskonalszym oknom połaciowym, nawet przy dachach wielospadowych istnieje możliwość należytego doświetlenia pomieszczeń.


Domy piętrowe:

Coraz bardziej popularna kategoria. Do niedawna kojarzyły się z PRL-owskimi „słupkami” ale dzisiaj odzyskują swoje miejsce w krajobrazie jako klasyczne wille.  

Ich główną zaletą funkcjonalną są pełnowymiarowe (pozbawione „skosów”) pomieszczenia na piętrze, z dobrym doświetleniem tradycyjnymi oknami. Dachy tych budynków są proste gdyż nie trzeba urządzać pod nimi przestrzeni użytkowej. Co za tym idzie są mniej kosztowne.

Domy piętrowe dobrze wpasowują się w krajobraz dzielnic zbliżonych do miasta. Ceniony jest też ich dostojny reprezentacyjny wygląd. W śmiałej nowoczesnej architekturze dają duże pole do popisu w stosowaniu form i materiałów.


4. Zaspokojenie potrzeb mieszkańców domu i funkcjonalność.

Kiedyś mówiono: „pierwszy dom zbuduj dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie”. To powiedzenie opisuje największe rozterki przy wyborze projektu domu – określenie własnych potrzeb w długim okresie czasu. Bo dom ma przecież służyć przez wiele lat podczas których nieuchronnie zmieniać się będzie sytuacja w rodzinie i w otaczającym nas świecie.

W naszych projektach staramy się zaoferować najlepsze rozwiązania w tym zakresie. W końcu codziennie mamy kontakt z klientami i ich potrzeby są nam dobrze znane. Zawsze służymy Państwu swoim doświadczeniem i radą.