Logo

TOP 5 tanich projektów domów energooszczędnych z myślą o przyszłości

Kategorie: Finanse

Projekty domów energooszczędnych wyróżniają się prostą architekturą, nieskomplikowaną konstrukcją dachu i zastosowaniem najbardziej energooszczędnych materiałów budowlanych. Są przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. Opłaty za ogrzewanie w takim domu będą znacznie mniejsze niż w budynku o identycznym metrażu, wzniesionym metodą tradycyjną.

Projekty domów energooszczednych tanich w budowie

Analiza kosztów budowy domów energooszczędnych

Domy współcześnie to domy energooszczędne. Projekty są zróżnicowane, dlatego koszt budowy uzależniony jest od wielu czynników. Zależy on od kubatury budynku, rodzaju użytych materiałów, kształtu i wielkości dachu, zastosowanych systemów grzewczych i wentylacyjnych. Pierwszym składnikiem kosztów jest projekt. Zdecydowanie tańszy będzie projekt gotowy. Zazwyczaj zawiera on gotowe rozwiązania branżowe, włącznie z systemem wentylacji i odzyskiem ciepła. Wymaga jednak adaptacji do parametrów działki.

Projekt indywidualny, robiony na zamówienie, jest znacznie droższy. Kolejnym składnikiem kosztów są przegrody zewnętrzne. Tu wliczmy fundamenty, ściany nośne zewnętrzne, strop, okna, dach. Koszt uzależniony jest od tego, czy zastosujemy tradycyjne ławy fundamentowe, czy płytę. Ściany mogą być jedno- lub dwu-, a nawet trójwarstwowe. Znacznie mniejszy koszt poniesiemy przy dachu w domu parterowym z poddaszem użytkowym, budowanym tradycyjnie, niż w domu energooszczędnym – dochodzi tu bowiem dodatkowy wydatek na izolację cieplną.

Przenikalność cieplna okien w domu energooszczędnym musi być znacznie niższa niż w tradycyjnym, a to podnosi ich koszt. Jednak największe różnice występują w instalacjach budynku.Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to wydatek znacznie przewyższający koszt podłączenia centralnego ogrzewania. Ogniwa fotowoltaiczne, system rekuperacji i ocieplenie budynku generują kolejne wydatki.

Domy tanie  w budowie

Dom energooszczędny/pasywny 120-150m – jakie koszty budowy?

Projekty domów energooszczędnych tanich w budowie, których całkowity koszt budowy domu o powierzchni 139 m to około 381 tysięcy zł przy wykonaniu metodą zleconą. W systemie zleconym uśrednionym, przy koszcie minimalnym, całość prac wyniesie około 301 tysięcy zł. Budowa metodą gospodarczą wiąże się z wydatkiem 288,5 tysięcy zł. Jest to projekt domu z poddaszem użytkowym i garażem, o klasycznym kształcie i prostym, dwuspadowym dachu. Koszt systemem zleconym uśrednionym wynosi w nim:

  • fundamenty – 3.850 zł
  • konstrukcja przyziemia – 76.000 zł
  • dach – 49.800 zł
  • posadzki, ścianki działowe – 35.000 zł
  • okna i drzwi – 36.500 zł
  • tynki wewnętrzne – 33.850 zł
  • elewacje – 59.000 zł
  • instalacje sanitarne – 34.000 zł
  • instalacje elektryczne – 15.400 zł

Różnica w kosztach budowy domu energooszczędnego, a ceną tradycyjnego budynku przy takim samym metrażu wynosi około 86 tys. zł.

Projekty domów energooszczędnych parterowych z dachem dwuspadowym

Nowoczesne domy energooszczędne z dachem dwuspadowym to najczęściej wybierane przez inwestorów rozwiązanie. Wynika to z faktu, że ten rodzaj pokrycia dachu jest najtańszy w realizacji. Jest także najprostszy w wykonaniu, dlatego wybierają go osoby planujące budowę metodą gospodarczą. Taka konstrukcja dachu zapewnia niskie straty ciepła z powodu niewielkiej powierzchni i małej ilości mostków termicznych. Zaletą tego rodzaju projektów jest ich ponadczasowość i estetyczność.

Projekty domów energooszczędnych z płaskim dachem

Tanie domy energooszczędne z płaskim dachem to doskonały wybór dla osób poszukujących projektów nowoczesnych, a równocześnie niezawierających skomplikowanych konstrukcji dachowych. Pozbawiony skosów, dachówek i więźby dach może występować zarówno na dużych, jak i małych domach. Tego rodzaju projekty cechują się funkcjonalnością i wygodą, a ponadto wyróżniają się w lokalnym krajobrazie. Minimalizm formy przy maksimum wygody zadowoli inwestorów gustujących w prostocie i nowoczesności. W tej kategorii projektów mieszczą się domy parterowe i piętrowe. Nowoczesne dachy płaskiedoskonale odprowadzają wodę i mają dobre parametry cieplne.

Projekt domu Jowisz, wizualizacja 1

Link: Projekt domu Jowisz

Projekty domów energooszczędnych z poddaszem użytkowym

Najczęściej wybierane projekty dla małej rodziny to domy energooszczędne do 100m2 z poddaszem użytkowym. Stanowią doskonałe rozwiązanie w przypadku małej działki, na której wielkość budynku odgrywa dużą rolę. Ten rodzaj zabudowy sprawdza się jednak również w przypadku dużych domów – dwie kondygnacje umożliwiają wygodny podział domu na strefy i swobodną aranżację pomieszczeń. Dom z poddaszem użytkowym może być pokryty dachem dwuspadowym, czterospadowym lub płaskim. Bryła na bazie prostokąta minimalizuje straty ciepła i doskonale wpisuje się w technologię energooszczędną.

Projekt domu Akord 12, wizualizacja 1

Link: Projekt domu Akord 12

Projekty domów energooszczędnych z poddaszem bez garażu

Domy energooszczędne z poddaszem bez garażu zapewniają większą powierzchnię mieszkalną. To ciepłe budynki z zastosowaniem technologii i materiałów zapewniających ograniczone straty energii. Prosta konstrukcja dachu i zwarta bryła wpisują się w najnowsze trendy w budownictwie, przy czym minimalizują koszty budowy. Poddasze może być użytkowe lub do adaptacji w miarę rosnących potrzeb rodziny.

Obecnie projekty architektoniczne zakładają budynki o różnej formie i estetyce. Wybór zależy od potrzeb i gustu inwestora. Rosnącą popularnością cieszą się domy energooszczędne – cena jest tu pojęciem względnym, bowiem zwiększony wydatek przy budowie zaowocuje małymi stratami ciepła, a co za tym idzie – niskimi rachunkami za ogrzewanie.

Projekt domu Dom na stoku, wizualizacja 1

Link: Projekt domu Dom na stoku

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dom z mieszkaniem dla seniora
Blog
24 Październik 2023
Starość jest nieodłączną częścią życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść