Wymagania przy wyborze projektu domu dla rodziny 2+1 – wielkość i kształt działki
Wybierając idealny projekt domu dla rodziny 2+1, należy kierować się podobnymi kryteriami jak w każdym innym przypadku. By dom spełniał potrzeby i oczekiwania przyszłych mieszkańców, powinien mieć przede wszystkim odpowiednią powierzchnię, zapewniającą komfortowe funkcjonowanie. Istotnym aspektem jest też liczba pokoi – projekt powinien zawierać co najmniej 2 pomieszczenia, które zostaną przeznaczone na sypialnie, oraz strefę wspólną. Wszystkie te wymagania spełniają projekty domów 2-pokojowych z salonem, które przypadną do gustu zwłaszcza miłośnikom kameralnych, przytulnych przestrzeni.
Jakie wymogi musi jednak spełniać działka, by można było na niej postawić taki budynek? Domy dwupokojowe często mają stosunkowo niewielki metraż, dlatego sprawdzają się nawet na niestandardowych terenach – choć oczywiście nie jest to regułą. Zanim zapadnie decyzja o wyborze konkretnego projektu domu 2-pokojowego, należy upewnić się, że jest on zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub z Warunkami Zabudowy (WZ).
Jeśli działka jest wąska, płytka lub ma nietypowy kształt, należy sprawdzić, czy możliwe będzie zachowanie minimalnego dystansu od jej krawędzi. Zgodnie z przepisami wynosi on co najmniej 4 metry, jeśli graniczy z nią ściana z drzwiami i oknami, a bez tych elementów – 3 metry. Na małych działkach należy także zweryfikować wskaźnik intensywności zabudowy, czyli stosunek całkowitej powierzchni zabudowy do powierzchni działki. Minimalne i maksymalne wartości tego wskaźnika, jakich trzeba przestrzegać, są określone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.
Projekt domu z 2 pokojami i salonem – czy to dobre rozwiązanie?
Niewielki dom 2-pokojowy to rozwiązanie bardzo praktyczne, a zarazem funkcjonalne. Często są to projekty domów tanich w budowie, dzięki czemu na spełnienie marzeń o własnym domu może pozwolić sobie znacznie więcej osób. Zawierają one w sobie wszystko, co jest potrzebne do codziennego życia – sypialnie, łazienkę, przestrzeń do wspólnego spędzania czasu lub przyjmowania gości, pomieszczenie gospodarcze, a nierzadko również garaż. Ponadto domy 2-pokojowe parterowe oraz z poddaszem użytkowym zwykle są łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu niż budynki o większej powierzchni.
W tej kategorii można jednak znaleźć nie tylko projekty domów parterowych o niewielkim metrażu. Obejmuje ona też średnie domy, zapewniające większą powierzchnię użytkową. W planie tego typu budynku często uwzględnia się duży salon, idealny na wspólne popołudnia czy rodzinne spotkania. Nierzadko koncepcja zawiera także dodatkową łazienkę, która przyda się chociażby w razie wizyty gości. W takiej sytuacji warto poznać zasady dotyczące liczby łazienek i WC oraz ich rozmieszczenia w domu, by korzystanie z nich było wygodne przede wszystkim dla domowników, ale i dla osób, które ich odwiedzają.
Dziecko potrzebuje miejsca do nauki i zabawy, a rodzice odpoczynku – jaki metraż domu dla 3- i 4-osobowej rodziny?
Przeglądając projekty domów dwupokoleniowych, można znaleźć propozycje zarówno o małym, jak i średnim metrażu. Na które warto zwrócić uwagę? Jak metraż domu wpływa na samopoczucie mieszkańców? Wielkość domu to aspekt niezwykle istotny, od którego zależy komfort codziennego funkcjonowania. Nie jest jednak ściśle określone, jaki powinien być metraż domu dla 3- czy 4-osobowej rodziny – każdy ma bowiem nieco inne potrzeby i preferencje.
Ogólnie przyjmuje się, że projekt domu dla 3-osobowej rodziny powinien zapewniać około 60-80 m2 powierzchni użytkowej. Oczywiście metraż może być również większy i wynosić nawet 120 czy 150 m2. Projekty domów dla dużej rodziny zwykle mają większą powierzchnię, a tym samym – więcej pokoi. W kategorii małych i średnich domów z powodzeniem można znaleźć natomiast projekty z salonem i 2 pokojami mieszkalnymi, które różnić się będą jedynie metrażem poszczególnych pomieszczeń. W projekcie wygodnego domu dla 4-osobowej rodziny powierzchnia użytkowa wynosi często co najmniej 120-150 m2.
Zalety i wady domu 2-pokojowego – budynki bez poddasza
Jak większość rozwiązań, także domy 2-pokojowe mają nie tylko zalety, ale i wady – choć tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Co przemawia za wyborem projektu domu 2-pokojowego? Wśród głównych jego zalet wymienia się wspomniany już stosunkowo niski koszt budowy, a ponadto krótszy czas realizacji inwestycji. Projekt niewielkiego domu 2-pokojowego można też dość łatwo dopasować do działek o niestandardowym kształcie. Decydując się na mały dom, można również liczyć na niższe koszty jego utrzymania.
Jakie natomiast wady mogą mieć domy 2-pokojowe? Zawsze należy brać pod uwagę ryzyko, że po kilku latach liczba pomieszczeń może okazać się niewystarczająca. Brak dodatkowego pomieszczenia może być także kłopotliwy w razie wizyty gości, którym nocleg z reguły trzeba wówczas zapewnić w salonie.
Projekty domów dla rodziny 2+1 z możliwością adaptacji poddasza
Zarówno projekty domów parterowych z możliwością adaptacji poddasza, jak i bez niego zachwycają różnorodnością. Można wybierać spośród budynków utrzymanych w różnym stylu i o różnym układzie pomieszczeń. Pozwala to na dobór takiego rozwiązania, które najlepiej spełnia potrzeby i oczekiwania przyszłych domowników. Warto jednak mieć na uwadze, że domy bez poddasza cechują się większą powierzchnią zabudowy, dlatego nie zawsze nadają się na małe działki – w takiej sytuacji lepsze często okazują się budynki z poddaszem użytkowym.
Funkcjonalne domy dwupokojowe – sprawdzone projekty domu z 2 pokojami i salonem
W ofercie naszej pracowni dostępne są projekty funkcjonalnych domów 2-pokojowych o różnej powierzchni. Poszukującym niewielkiego domu 2-pokojowego może się spodobać chociażby Mikrus. To projekt domu o powierzchni użytkowej 68,87 m2, idealnego na małą działkę i będącego świetną, bo dającą większą niezależność, alternatywą dla mieszkania o podobnym metrażu.
W kategorii domów średnich warto zwrócić uwagę na projekt domu Karino II o powierzchni użytkowej 98,09 m2. W planie – oprócz przestronnego salonu z kuchnią i 2 pokoi – uwzględniono również dodatkową toaletę oraz blisko 20-metrowy garaż jednostanowiskowy. Dodatkowo dom ma strych o powierzchni prawie 50 m2.
Preferującym duże domy spodoba się natomiast projekt Bagatela V G2, zapewniający 117,17 m2 powierzchni użytkowej. Zaplanowano tutaj duży salon z jadalnią, oddzielną kuchnię, 2 pokoje, w tym jeden z garderobą, 2 łazienki oraz pralnię. Koncepcja obejmuje też duży, niemal 80-metrowy strych oraz garaż z 2 miejscami – jest to więc doskonała propozycja dla tych, których interesują projekty domów z garażem dwustanowiskowym.