Inspirujące domy parterowe z tarasem – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Stworzona przez nas kategoria projektów domów z tarasem jest bardzo bogata. Znajdują się w niej zarówno budynki piętrowe, jak i domy parterowe z tarasem, który może być całkowicie lub częściowo zadaszony. Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę? Przede wszystkim dlatego, że taras w naturalny sposób łączy dom z ogrodem. Warto także docenić funkcjonalność takiego rozwiązania, ponieważ zadaszony taras może w sezonie letnim pełnić w pewnym sensie rolę dodatkowego pokoju. Może on stanowić przedłużenie salonu, czy jadalni i być miejscem, które pozwoli cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Odpowiednio zaaranżowany taras podnosi także walory estetyczne budynku, dlatego warto zadbać by doskonale komponował się z całością.
Taras ala weranda jako element nowoczesnego domu – jaką wielkość wygospodarować na mały lub duży taras?
Jednym z rozwiązań znanych z architektury tradycyjnej, które powraca w nowoczesnej odsłonie jest taras ala weranda. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ zadaszoną, zwykle osłoniętą od wiatru przestrzeń można odpowiednio zaaranżować i umeblować, by stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki do wypoczynku. Możliwości jakie będzie oferowała tego typu weranda w dużej mierze uzależnione są od jej powierzchni. Determinuje ją przede wszystkim wielkość działki, kształt bryły konkretnego budynku oraz indywidualne potrzeby mieszkańców. W przypadku małego tarasu przyjmuje się, że minimalna przestrzeń to 8-10m². Warto mieć jednak świadomość, że ta stosunkowo niewielka powierzchnia może być bardzo funkcjonalna pod warunkiem, że odpowiednio się ją wykorzysta. Atrakcyjnym rozwiązaniem są również projekty domów z werandą w klasycznym rozumieniu, która rozciąga się wzdłuż całej ściany budynku. W takim przypadku przestrzeń tarasu ma zazwyczaj przeszło 20² i stanowi efektowną ozdobę domu.
Projekty domów z tarasem – gdzie usytuować taras?
Projekty domów z tarasem standardowo oferują taras z tyłu domu. Za rozwiązaniem tym przemawia przede wszystkim większa prywatność. Licznie występują jednak sytuacje, w których optymalnym rozwiązaniem jest taras z boku lub od frontu. Dotyczy to zwłaszcza projektów na płytką działkę lub z wejściem od południa. Często jest też stosowane przez inwestorów, którzy od frontu chcą zlokalizować wiatę lub garaż wolnostojący. W ten sposób wymuszają wsunięcie domu w głąb działki. Taras taki może na przykład pełnić funkcję werandy, która stanowi obszerną przestrzeń bezpośrednio przed wejściem do domu. Przykładem mogą być projekty Aria G, As 9, czy Helios. Wybierając konkretne rozwiązanie należy wziąć również pod uwagę usytuowanie budynku względem stron świata. Projekty domów z tarasem od południowego zachodu będą z pewnością odpowiednio doświetlone. Z kolei projekty domów z tarasem od wschodu, choć niestandardowe i słabiej oświetlone, zapewniają jednocześnie osłonę przed przegrzewaniem latem oraz niepowtarzalne warunki na poranną kawę.
Taras od frontu – wizytówka domu
Decydując się na część tarasową z przodu domu warto zadbać o to, by odpowiednio komponowała się z bryłą budynku oraz stanowiła jego „wizytówkę”. Ważna jest również funkcjonalność tarasu. Przede wszystkim na werandzie przed domem powinien znaleźć się zestaw mebli, który umożliwi komfortowy wypoczynek. Mogą być one wykonane z drewna, czy ratanu. Zaletą projektów domów z krytym tarasem jest możliwość umieszczenia na nim poduszek i innych akcesoriów, które nie zmokną i nie zniszczą się pod wpływem warunków atmosferycznych. Urządzając taras od strony frontu warto postawić na nienachalne dodatki, które pozwolą stworzyć odpowiedni klimat. Jego uzupełnieniem powinno być natomiast odpowiednio dobrane oświetlenie.
Projekty domów parterowych z tarasem zadaszonym oraz kominkiem zewnętrznym
Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się znajdujące się w naszej ofercie projekty domów parterowych z zadaszonym tarasem oraz kominkiem zewnętrznym, który podczas chłodniejszych jesiennych dni zapewni ciepło i nastrojowy blask. Będzie on z pewnością prawdziwą ozdobą tarasowej strefy wypoczynkowej i sprawi, że aranżacja nabierze charakteru. Zewnętrzny kominek na tarasie to również rozwiązanie dla osób, które chciałby posiadać go w salonie, jednak z różnych względów musiały z niego zrezygnować. Szukasz tego typu projektu? Zwróć uwagę na Kozińce 2, Kaskada N lub Kaskada T.
Projekty domów z tarasem na poziomie poddasza – co warto o nich wiedzieć?
Atrakcyjnym rozwiązaniem architektonicznym są również projekty domów z tarasem na poziomie poddasza. W tym przypadku taras może stworzony nad garażem pokrytym płaskim dachem lub poprzez wydzielenie powierzchni wskutek przesunięcia do środka jednej ze ścian zewnętrznych budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu taras w całości znajduje się pod dachem budynku. W obu przypadkach należy pamiętać o zabezpieczeniu tarasu odpowiednimi barierkami, co zagwarantuje jego bezpieczne użytkowanie oraz umożliwi uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku. Taras usytuowany na dachu garażu lub bezpośrednio na stropie to rozwiązanie, które znakomicie sprawdza się w przypadku małych działek, ponieważ nie zabiera dodatkowej powierzchni. Jest również lepszym rozwiązaniem niż balkon, ponieważ z reguły jest przestronniejszy oraz nie wiąże się z występowaniem mostków cieplnych, co jest istotne w przypadku projektów domów energooszczędnych.
Jak wkomponować zadaszony taras w bryłę budynku?
Aranżacji zadaszonego tarasu można dokonać na kilka sposobów. W tym celu można wykorzystać podcień, który znajduje się w wielu różnych projektach (np. Antares T). Dzięki takiemu rozwiązaniu taras znajduje się pod nawisem budynku, który stanowi jego zadaszenie. Jest również jego dodatkową ozdobą, która może być zaakcentowana innym kolorem elewacji, czy wykorzystanie naturalnego materiału, jak np. kamień, czy drewno. Ciekawym rozwiązaniem są również projekty domów z balkonem i tarasem. W tym przypadku balkon oprócz swojej podstawowej funkcji pełni również rolę zadaszenia dla znajdującego się pod nim tarasu. Oczywiście tego typu rozwiązanie można zastosować jedynie w przypadku projektów domów z poddaszem lub piętrowych.
Taras znajdujący się poza bryłą budynku może być zadaszony dzięki wydłużeniu okapu (As 9) lub wykonaniu dodatkowego traktu dachu (Akord II). Stworzony w ten sposób kryty taras z powodzeniem może pełnić podobne funkcje co część dzienna domu, a więc sprawdzi się np. jako letni salon połączony z jadalnią na świeżym powietrzu. Stosując takie rozwiązanie naturalnie przychodzi zastosowanie w nich dużych przeszkleń, które zapewnią optymalny poziom doświetlenia pomieszczeń we wnętrzu budynku.
Ciekawym pomysłem na zadaszony taras jest również wykonana z drewna, metalu lub aluminium pergola, którą będą oplatać rośliny zapewniające cień oraz pozwalające wyodrębnić prywatna przestrzeń. Można ją również połączyć z mobilnymi roletami, żaluzjami, czy taflami z poliwęglanu, które będą stanowiły pełną osłonę tarasu. W tym przypadku projekt budynku zawiera taras bez zadaszenia, które można wykonać we własnym zakresie.
Jaki typ zadaszenia wybrać do nowoczesnego domu w aranżacji z tarasem?
Wybierając typ zadaszenia do w aranżacji z tarasem warto wziąć pod uwagę by odpowiednio komponowało się ono z designem budynku. W sytuacji, gdy w projekcie domu nie jest przewidziane zadaszenie tarasu, można je wykonać np. ze szkła, które jest przezroczyste, chroni przed deszczem i doskonale pasuje do nowoczesnych budynków. Jest również trwałe i atrakcyjne wizualnie. Tańszym rozwiązaniem jest wykonanie zadaszenia z poliwęglanu, który spełnia te same funkcje, jednak jego zastosowanie wiąże się z dużo szybszą degradacją (zwłaszcza wizualną) materiału. Zaletą obu rozwiązań jest fakt, że ich zastosowanie nie wpływa negatywnie na ilość światła wpadającego do wnętrza domu. Jeżeli jednak zależy nam na zacienieniu tarasu warto postawić na zadaszenie będące przedłużeniem dachu. W tym celu wydłuża się okap lub tworzy dodatkowy trakt dachu, który stanowi zadaszenie tarasu oraz przylegających do niego pomieszczeń. By zniwelować ten efekt stosuje się duże przeszklenia, które umożliwiają dostęp naturalnego światła do budynku.
Projekt domu z tarasem a prywatność
W kontekście projektów domów z tarasem nie można pominąć kwestii bezpieczeństwa i prywatności. Oczywiście na większą prywatność można liczyć w przypadku domów z tarasami usytuowanymi z tyłu lub boku budynku. W tym drugim przypadku należy pamiętać, że minimalna odległość zadaszenia tarasu od granicy działki to 1,5m. Oczywiście im większa będzie ta odległość tym większy poziom prywatności użytkowników tarasu. W sytuacji, gdy odległość ta jest minimalna warto zadbać o odpowiednią osłonę przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów, którą mogą stanowić rośliny, czy odpowiednio dobrane zasłony. Dozę prywatności zapewnia również zadaszenie tarasu, które pozwala także wykorzystać jego pełną funkcjonalność.
Projekt domu z tarasem na piętrze
Coraz większą popularnością cieszą się w ostatnim czasie projekty domów z tarasem na piętrze, czego przykładem może być projekt Andromeda II. W tym przypadku taras usytuowany został nad dwustanowiskowym garażem, dzięki czemu jest przestronny i funkcjonalny. Takie rozwiązanie nadaje również budynkowi niepowtarzalny charakter, dzięki użyciu szkła. Warto jednak podkreślić, że decydując się na projekt domu z tarasem na dachu należy zadbać o jego odpowiednią izolację. Jej prawidłowe wykonanie zapobiegnie niszczycielskiemu działaniu wody i przenikaniu jej do wewnątrz budynku. Dzięki temu taras będzie pięknie wyglądał i służył przez długie lata.
Projekty domów z nowoczesnym tarasem. Nasze topowe aranżacje
W stworzonej przez nas kategorii znajduje się wiele projektów domów z nowoczesnym tarasem, do których zalicza się m. in. Antares N, Kasjopea 3 G2 N, Skipper. Zastosowane w nich zostały duże przeszklenia, które podkreślają nowoczesny charakter tych domów. Tego typu budynki są funkcjonalne i przyciągają uwagę nietypową formą, która zdecydowanie wyróżnia się na tle konwencjonalnych domów. Zadaszony taras pełni natomiast w pewnym sensie rolę dodatkowego pomieszczenia, które znajduje się na świeżym powietrzu.
Kategoria projektów domów z tarasem w stylu nowoczesnym lub klasycznym jest bardzo szeroka i obejmuje różnego rodzaju budynki. Są to zarówno projekty tanie w budowie, które są oparte na prostych rozwiązaniach, jak i duże domy, których projekty opracowano z odpowiednim rozmachem. Dzięki ogromnemu zróżnicowaniu każdy inwestor może znaleźć rozwiązanie odpowiadającego jego potrzebom, a co za tym idzie cieszyć się z posiadania piękne i w pełni funkcjonalnego tarasu.