Logo

Jak znaleźć projekt tani w budowie?

 

Budynek tani w budowie to marzenie niejednego inwestora. W tym temacie napisano już wiele - niestety, nie tylko faktów ale i mitów. Jeżeli szukasz domu taniego w budowie, chcesz ocenić czy dany projekt zmieści się w średnich cenach - zapraszamy do lektury poniższego wpisu. Prezentujemy cechy wyróżniające domy tanie w budowie i omawiamy je w praktyce na kilku konkretnych przykładach.

Z pewnością oglądając projekty domów, wielokrotnie zastanawiasz się nad kosztami ich budowy. Jeżeli jest dostępny szczegółowy kosztorys - świetnie. Jednak nawet wtedy trzeba wziąć pod uwagę jego zakres i aktualność. Kosztorysu nie uzyskasz też w przypadku projektowania indywidualnego. Wówczas jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest wykluczenie rozwiązań najbardziej kosztownych. 

Jako projektanci szukamy rozwiązań, które pozwolą zaplanować koszty budowy już *przed* projektowaniem. Poniższy tekst stanowi esencję przemyśleń skierowaną do tych, którzy szukają domów najtańszych w budowie. Prezentujemy projekty domów z naszej oferty w różnych segmentach cenowych wraz z omówieniem. 

Spis treści:

1. Projekt tani w budowie - jak go rozpoznać lub zaplanować?

2. Jaka technologia budowy domu jest najtańsza?

3. Przykładowe projekty o niskich kosztach budowy z omówieniem.

Interesują Cię aktualne ceny budowy? Nas też :) Dlatego dla czytelników naszego newslettera przygotowaliśmy specjalne opracowanie dotyczące kosztów budowy (aktualne na początek roku 2023). 

Odbierz analizę kosztów budowy i zyskaj rabat na projekt domu!

 

Projekt domu tani w budowie - jak go rozpoznać lub zaplanować?

Przede wszystkim skupmy się na cechach, które można ocenić niezależnie od metrażu czy technologii budowy obiektu.

 1. Prosta bryła. Każdy nadwieszony, czy przekryty dodatkowym zadaszeniem element generuje dodatkowe koszty. 
 2. Minimum konstrukcji. Przede wszystkim mowa tutaj o stropie i ścianach. Małe, murowane domy z drewnianym stropem to najtańsze dostępne rozwiązania. Brak ścian konstrukcyjnych lub jedna linia konstrukcji poza ścianami zewnętrznymi to znak, że projekt będzie dosyć oszczędny.
 3. Brak okapów i komina. W przypadku pieca gazowego wyrzut spalin nie musi być dokonywany przez murowany komin wymagający fundamentów. Pompa ciepła w ogóle nie wymaga przewodu, choć sama w sobie stanowi duży koszt początkowy. Okapy, choć praktyczne i ładne, stanowią dodatkowe koszty.
 4. Brak dużych, przesuwnych okien i minimalizacja okien otwieranych. Tzw. fixy o rozpiętościach do paru metrów nie są znacząco droższe od ściany dwuwarstwowej.
 5. Prosty, dwuspadowy dach. Wymaga mniej pracy i posiada mniej narożników i brzegów, których wykończenie jest kosztowne.
 6. Rezygnacja z garażu w bryle. Choć wygodny - ogrzewany garaż nie jest niezbędny by utrzymać samochód w dobrym stanie. Wiata zewnętrzna może powstać bliżej granicy działki i jest tańsza w budowie.
 7. Rezygnacja z podpiwniczenia. Piwnica to kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych, większe wykopy a w przypadku podpiwniczenia częściowego - wymóg zastosowania kosztownych fundamentów schodkowych. Szukając taniej przestrzeni przechowywania lepiej zwrócić się w kierunku nieużytkowego strychu lub lekkiej wiaty na terenie działki.  

Powyższa lista to zestaw najważniejszych cech, które ujawnią dom o najniższych kosztach budowy za metr kwadratowy. Czy jest to lista kompletna? Absolutnie nie! Wiele jeszcze można napisać o obniżaniu kosztów domowej inwestycji. Punkty powyżej pozwolą jednak dosyć uniwersalnie zidentyfikować projekty, których budowa będzie maksymalnie prosta i tania. 

Jaka technologia budowy domu jest najtańsza?

W tej materii najogólniej wyróżnić możemy technologie:

 • tradycyjną czyli murowane ściany + lane stropy żelbetowe;
 • szkieletowa drewniana;
 • prefabrykaty murowe typu Izomur;
 • prefabrykaty innego rodzaju, np. szkielet stalowy

W naszym kraju najpowszechniej stosowana jest ta pierwsza. Najłatwiej znaleźć doświadczonych w niej wykonawców, a materiały są powszechnie dostępne w wielu wariantach. Przekłada się to na najniższą cenę budowy. Stosowane są jednak również rozwiązania "hybrydowe" - np. jeżeli rezygnujemy ze stropu żelbetowego nad parterem, dobrym rozwiązaniem ograniczającym koszty budowy może być zastosowanie więźby prefabrykowanej. Wiązary prefabykowane przejmą wówczas rolę stropu nad parterem.

W wielu przypadkach rozsądne może być również zastosowanie stropów prefabrykowanych typu Terriva czy Vektor. Jeżeli interesuje Cię niska cena budowy domu, rozważ wycenę pod konkretny projekt np. od współpracującej z nami firmy Rektor. 

Przykładowe projekty o niskich kosztach budowy za m2

 

Więcej propozycji  domów tanich w budowie znajdziesz w naszej kategorii: domy tanie w budowie.

 

Pojekt domu Mini z poddaszem użytkowym

Dane projektu: 

cena budowy

(st. deweloperski):

ok. 300 tys. netto

pow. użytkowa

89,53 m2
ilość pokoi (bez salonu): 2
wymiary: 12,40m x 9,94m
garaż: brak

 

 

Mini to sympatyczna, mała parterówka dla niewielkiej rodziny. O niskich kosztach budowy decyduje tutaj prosta bryła, dach oraz brak stropu żelbetowego czy schodów. Oczywiste ograniczenia wynikające z przyjętych rozwiązań (ograniczenia w użyciu strychu) dają wyraźne korzyści w cenie. 

Zobacz projekt »

 

 

Pojekt domu Drops 2 z poddaszem użytkowym

Dane projektu: 

cena budowy

(st. deweloperski):

ok. 330 tys. netto

pow. użytkowa

81,01 m2
ilość pokoi (bez salonu):
wymiary: 7,75m x 8,05m
garaż: brak

 

 

Projekty z serii Drops są zaprojektowane z myślą o niskich kosztach budowy. Piętrowa bryła pozwala ograniczyć powierzchnię zabudowy. Projekty w tej serii charakteryzuje przykładne zastosowanie wszystkich wymienionych powyżej cech. Mimo to niewielki metraż sprawia, że w przeliczeniu na metr kwadratowy ustępują one większym budynkom w ofercie. 

Zobacz projekt »

 

 

Pojekt domu Akord 14 T

z poddaszem użytkowym

Dane projektu: 

cena budowy

(st. deweloperski):

ok. 500 tys. netto

pow. użytkowa

130,73 m2
ilość pokoi (bez salonu): 4 (w tym 1 na parterze)
wymiary: 10,32m x 14,25m
garaż: 1 stanowisko

 

 

Akord 14 mąci nieco w naszych rozważaniach. Choć jego kosztorysowa cena budowy przekracza 500 tys. (nieco wyższy segment cenowy), to przekłada się to na dosyć niską cenę za m2. Dzieje się tak pomimo, że zawiera garaż w bryle oraz podcienie i balkony. Jest to jednak dowód na to, że nawet nie spełniając wszystkich punktów powyżej można uzyskać projekt tani w budowie. Żeby dodatkowo obniżyć koszty, można zrezygnować z komina w kotłowni (jeżeli stosujemy piec gazowy - można zrobić wyrzut spalin przez ścianę). W ofercie dostępny jest również Akord 14 bezokapowy. 

Zobacz projekt »

 

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść