Logo

Jak wybrać projekt?

Kategorie: Blog

Wybór projektu jak i sama decyzja o budowie domu to ekscytujące doświadczenie dla całej rodziny. Być może kilka poniższych uwag pomoże przejść bezstresowo ten etap.

Poniższy wpis potraktujmy jako swoisty „spis treści”, który umożliwia nawigację po złożonym temacie, jakim jest wybór idealnego projektu.

Interesuje Cię cały proces budowy domu? Zerknij do naszego kompendium. Postaramy się przeprowadzić Cię przez cały proces, nie pomijając żadnego etapu.

1. Wymagania formalno-prawne regulujące możliwość zabudowy na danym terenie.

Zaczynamy więc od konkretów. Określone są one w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Należy zorientować się w Urzędzie Gminy lub Miasta na którego terenie jest położona działka, czy taki Plan obowiązuje.

Jeżeli  nie, to należy wystąpić o wydanie „Decyzji o warunkach zabudowy” dla wskazanej działki.

Te dokumenty wskażą nam podstawowe parametry budynku który można będzie zbudować. Ilość i szczegółowość tych parametrów bywa różna, ale najczęściej są to:

 – kategoria domu (parterowy, z poddaszem, czy piętrowy),
 – dopuszczalne wymiary (długość, szerokość, czasem suma tych wymiarów, czyli „gabaryt”),
 – rodzaj dachu (np. dwuspadowy, wielospadowy, płaski),
 – minimalna odległość od ulicy (tzw. „linia zabudowy”).

Ponadto należy uwzględnić obowiązujące powszechnie przepisy prawne z których najważniejsze na tym etapie to te regulujące minimalną odległość planowanego budynku od granic działki sąsiedniej: od strony ściany bez okien – 3 m, a od strony ściany posiadającej okna 4 m.

Jak czytać mapy ewidencyjne, stosowane w dokumentach takich jak MPZP/WZ? Czytaj więcej o oznaczeniach tutaj.

Zawsze warto też zasięgnąć rady architekta gdyż powyższe krótkie akapity z pewnością nie są w stanie przeprowadzić przyszłego inwestora przez zawiłości i niuanse przepisów. Pomogą w tym wpisy w naszej czytelni. Zapraszamy też do kontaktu z „Domowymi Klimatami” – pomagamy merytorycznie w wyborze projektu pod konkretną działkę.

2. Wielkość domu.

Uzależniona jest od potrzeb i możliwości finansowych. Potrzeby omówimy później.

Ocena możliwości finansowych: średnia cena budowy metra kwadratowego domu w stanie deweloperskim wynosi dzisiaj w przybliżeniu 1800, 2000 i 2700 zł – odpowiednio dla sposobu budowy „gospodarczego”, „zleconego minimalnego” oraz „zleconego średniego”. Dzieląc przeznaczoną na ten cel kwotę przez odpowiednią wartość otrzymamy wielkość domu.

Należy ponadto uwzględnić inne koszty:
 – zakup działki;
 – koszty jej uzbrojenia;
 – ogrodzenie;
 – ewentualnie koszt urządzenia nawierzchni (podjazd) i ogrodu.

Szerzej o kosztach budowy piszemy w oddzielnym artykule.

3. Typ domu.

Aby ułatwić wybór i porównywanie projektów nasz katalog podzieliliśmy na działy odpowiadające rodzajom domów: parterowe, z użytkowym poddaszem i piętrowe.

Domy parterowe:

Ich podstawowe cechy to wygoda i pewna ekskluzywność. Są wygodne gdyż nie wymagają chodzenia po schodach. Dostęp do wszystkich pomieszczeń jest równie łatwy nawet dla osób mających trudności z poruszaniem się. Zapewniają bliski kontakt z otoczeniem.

Najbardziej przypominają dawne rozległe dwory ziemiańskie gdzie życie toczyło się na parterze, zaś strych pod obszernym dachem służył celom gospodarczym.

W naszych domach parterowych staramy się zapewnić możliwość użytkowania poddasza na cele mieszkalne poprzez zaprojektowanie miejsca  na schody.

Domy z użytkowym poddaszem:

Najpopularniejsza kategoria domów. Zapewnia optymalne  wykorzystanie przestrzeni budynku i podział na strefę dzienną i gospodarczą na parterze oraz sypialną na poddaszu. Skośne połacie dachu przydają sypialniom ciepłego „namiotowego” klimatu. Dzięki powszechnie stosowanym i coraz doskonalszym oknom połaciowym, nawet przy dachach wielospadowych istnieje możliwość należytego doświetlenia pomieszczeń.

Domy piętrowe:

Coraz bardziej popularna kategoria. Do niedawna kojarzyły się z PRL-owskimi „słupkami” ale dzisiaj odzyskują swoje miejsce w krajobrazie jako klasyczne wille.  

Ich główną zaletą funkcjonalną są pełnowymiarowe (pozbawione „skosów”) pomieszczenia na piętrze, z dobrym doświetleniem tradycyjnymi oknami. Dachy tych budynków są proste gdyż nie trzeba urządzać pod nimi przestrzeni użytkowej. Co za tym idzie są mniej kosztowne.

Domy piętrowe dobrze wpasowują się w krajobraz dzielnic zbliżonych do miasta. Ceniony jest też ich dostojny, reprezentacyjny wygląd. W śmiałej nowoczesnej architekturze dają duże pole do popisu w stosowaniu form i materiałów.

4. Zaspokojenie potrzeb mieszkańców domu i funkcjonalność.

Kiedyś mówiono: „pierwszy dom zbuduj dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie”. To powiedzenie opisuje największe rozterki przy wyborze projektu domu – określenie własnych potrzeb w długim okresie czasu. Bo dom ma przecież służyć przez wiele lat podczas których nieuchronnie zmieniać się będzie sytuacja w rodzinie i w otaczającym nas świecie.

Jak zatem określić swoje potrzeby, by później nie żałować?

Podstawowym narzędziem jest tutaj określenie tzw. programu użytkowego. W najprostszej formie wymaga to stworzenia listy wymaganych pomieszczeń wraz z ich orientacyjnym metrażem. Można to zrobić, oglądając dowolny projekt z naszej oferty. Warto uwzględnić: wielkość salonu, kuchni, pokoi. Ilość łazienek oraz pomieszczeń gospodarczych (pralnia, spiżarnia, garderoby). Niezbędne pomieszczenia to często również garaż i kotłownia. 

Na koniec do sumy tych powierzchni doliczyć orientacyjnie 8-10% powierzchni na komunikację wewnętrzną (schody, korytarze). 

Czy suma powierzchni pomieszczeń odpowiada budżetowi, określonemu według powyższych wskazówek? Może pozostała rezerwa na jakąś ekstrawagancję? A może będzie trzeba z czegoś zrezygnować lub popracować nad obniżeniem kosztów? Tak czy owak, opisane wyżej obliczenia i narzędzia pozwolą nałożyć pewne fizyczne ramy pokazujące, czego naprawdę potrzebujemy i co w danym momencie jesteśmy w stanie zbudować. 

Stosując powyższe rozumowanie, należy odpowiedzieć sobie na pytanie - czy da się dobrać projekt domu, który sprosta naszym oczekiwaniom i możliwościom finansowym? Oferta projektów gotowych jest bardzo szeroka, jednak nie wszystkie potrzeby i nie każdą sytuację da się ująć w ramach projektu katalogowego. Jeżeli dostępne na rynku projektu nie spełniają nawet w przybliżeniu oczekiwań, warto rozważyć zlecenie projektu indywidualnego. Jak zdecydować, czy potrzebujemy projektu indywidualnego opisujemy w artykule o adaptacji projektu.

Jest wiele opcji do rozważenia i dużo wiedzy do zdobycia. Staramy się poruszyć jak najwięcej z nich w naszym artykule o budowie domu krok po kroku. Ważne, by na ten początkowy etap pozostawić sobie dużo czasu. Zaś gdy klamka już zapadnie i otrzymamy upragnione pozwolenia na budowę - warto pamiętać, że budowa domu to przede wszystkim realizacja marzeń, nie zaś piętrzenie problemów. O tym jakie rozterki przeżywają osoby planujące budowę domu, uczymy się nie od dziś. Dlatego w każdym z naszych projektów staramy się zaoferować najlepsze rozwiązania w zakresie funkcjonalności oraz estetyki. Opisujemy również często występujące rozterki w naszej czytelni, w dziale o projektach i aranżacji. Codziennie mamy kontakt z klientami i ich potrzeby są nam dobrze znane. Zawsze służymy Państwu swoim doświadczeniem i radą.

Wybór projektu jak i sama decyzja o budowie domu to ekscytujące doświadczenie dla całej rodziny. Być może kilka poniższych uwag pomoże przejść bezstresowo ten etap.

Poniższy wpis potraktujmy jako swoisty "spis treści", który umożliwi nawigację po złożonym temacie, jakim jest wybór idealnego projektu.

Interesuje Cię cały proces budowy domu? Zerknij do naszego kompendium. Postaramy się przeprowadzić Cię przez cały proces, nie pomijając żadnego etapu.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść