Jak wybrać projekt?
Wybór projektu jak i sama decyzja o budowie domu to ekscytujące doświadczenie dla całej rodziny. Być może kilka poniższych uwag pomoże przejść bezstresowo ten etap.
1. Wymagania formalno-prawne regulujące możliwość zabudowy na danym terenie.
Określone są one w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Należy zorientować się w Urzędzie Gminy lub Miasta na którego terenie jest położona działka, czy taki Plan obowiązuje.
Jeżeli nie, to należy wystąpić o wydanie „Decyzji o warunkach zabudowy” dla wskazanej działki.
Te dokumenty wskażą nam podstawowe parametry budynku który można będzie zbudować. Ilość i szczegółowość tych parametrów bywa różna, ale najczęściej są to:
– kategoria domu (parterowy, z poddaszem, czy piętrowy),
– dopuszczalne wymiary,
– rodzaj dachu (np. dwuspadowy, wielospadowy, płaski),
– minimalna odległość od ulicy (tzw. „linia zabudowy”).
Ponadto należy uwzględnić obowiązujące powszechnie przepisy prawne z których najważniejsze na tym etapie to te regulujące minimalną odległość planowanego budynku od granic działki sąsiedniej: od strony ściany bez okien – 3 m, a od strony ściany posiadającej okna 4 m.
Zawsze warto też zasięgnąć rady architekta gdyż powyższe krótkie akapity z pewnością nie są w stanie przeprowadzić przyszłego inwestora przez zawiłości i niuanse przepisów. Zapraszamy do kontaktu z „Domowymi Klimatami”.
2. Wielkość domu.
Uzależniona jest od potrzeb i możliwości finansowych. Potrzeby omówimy później.
Ocena możliwości finansowych: średnia cena budowy metra kwadratowego domu w stanie deweloperskim wynosi dzisiaj w przybliżeniu 1800, 2000 i 2700 zł – odpowiednio dla sposobu budowy „gospodarczego”, „zleconego minimalnego” oraz „zleconego średniego”. Dzieląc przeznaczoną na ten cel kwotę przez odpowiednią wartość otrzymamy wielkość domu.
Należy ponadto uwzględnić inne koszty:
– zakup działki
– koszty jej uzbrojenia
– ogrodzenie
– ewentualnie koszt urządzenia nawierzchni (podjazd) i ogrodu.
3. Typ domu.
Aby ułatwić wybór i porównywanie projektów nasz katalog podzieliliśmy na działy odpowiadające rodzajom domów: parterowe, z użytkowym poddaszem i piętrowe.
Domy parterowe:
Ich podstawowe cechy to wygoda i pewna ekskluzywność. Są wygodne gdyż nie wymagają chodzenia po schodach. Dostęp do wszystkich pomieszczeń jest równie łatwy nawet dla osób mających trudności z poruszaniem się. Zapewniają bliski kontakt z otoczeniem.
Najbardziej przypominają dawne rozległe dwory ziemiańskie gdzie życie toczyło się na parterze, zaś strych pod obszernym dachem służył celom gospodarczym.
W naszych domach parterowych staramy się zapewnić możliwość użytkowania poddasza na cele mieszkalne poprzez zaprojektowanie miejsca na schody.
Domy z użytkowym poddaszem:
Najpopularniejsza kategoria domów. Zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni budynku i podział na strefę dzienną i gospodarczą na parterze oraz sypialną na poddaszu. Skośne połacie dachu przydają sypialniom ciepłego „namiotowego” klimatu. Dzięki powszechnie stosowanym i coraz doskonalszym oknom połaciowym, nawet przy dachach wielospadowych istnieje możliwość należytego doświetlenia pomieszczeń.
Domy piętrowe:
Coraz bardziej popularna kategoria. Do niedawna kojarzyły się z PRL-owskimi „słupkami” ale dzisiaj odzyskują swoje miejsce w krajobrazie jako klasyczne wille.
Ich główną zaletą funkcjonalną są pełnowymiarowe (pozbawione „skosów”) pomieszczenia na piętrze, z dobrym doświetleniem tradycyjnymi oknami. Dachy tych budynków są proste gdyż nie trzeba urządzać pod nimi przestrzeni użytkowej. Co za tym idzie są mniej kosztowne.
Domy piętrowe dobrze wpasowują się w krajobraz dzielnic zbliżonych do miasta. Ceniony jest też ich dostojny reprezentacyjny wygląd. W śmiałej nowoczesnej architekturze dają duże pole do popisu w stosowaniu form i materiałów.
4. Zaspokojenie potrzeb mieszkańców domu i funkcjonalność.
Kiedyś mówiono: „pierwszy dom zbuduj dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie”. To powiedzenie opisuje największe rozterki przy wyborze projektu domu – określenie własnych potrzeb w długim okresie czasu. Bo dom ma przecież służyć przez wiele lat podczas których nieuchronnie zmieniać się będzie sytuacja w rodzinie i w otaczającym nas świecie.
W naszych projektach staramy się zaoferować najlepsze rozwiązania w tym zakresie. W końcu codziennie mamy kontakt z klientami i ich potrzeby są nam dobrze znane. Zawsze służymy Państwu swoim doświadczeniem i radą.