Logo

Projekty domów drewnianych

 (8)
zwiń

Domy drewniane już od dłuższego czasu cieszą się stale rosnącą popularnością, stanowiąc coraz chętniej wybieraną alternatywę dla tradycyjnych budynków. Wpływ na to z pewnością ma rosnąca dostępność tego typu budownictwa wśród wykonawców oraz deweloperów, co przekłada się na optymalizację kosztów. Drewno to materiał niezwykle estetyczny, ciepły, a zarazem przyjazny środowisku, dzięki czemu zbudowane z niego domy świetnie wpisują się w trend ekologiczny. Projekty domów drewnianych obejmują zarówno mniejsze, bardziej kameralne budynki, jak i te zapewniające większą powierzchnię użytkową.

Filtry
wyczyść filtry
Parametry podstawowe
Parametry podstawowe

Nazwa projektu

Powierzchnia użytkowa (m²)

od do

Typy budynków

Jednorodzinny
Bliźniak
Szeregowy
Altany
Garaże
Letniskowy
Inne

L. Kondygnacji

parterowy
z poddaszem
piętrowy

Ilość stanowisk garażowych

0
1
2
3
4 i więcej
Dom

Piwnica

Nie
Tak

Liczba pokoi (bez salonu)

1
2
3
4
5 i więcej

Liczba pokoi na parterze (bez salonu)

1
2
3
4
5 i więcej

Typy dachu

Jednospadowy
Dwuspadowy
Wielospadowy
Płaski

Kąt dachu

od do

Ogrzewanie

Ogrzewanie gazowe
Gazowe z możliwością adaptacji na paliwo stałe
Ogrzewanie elektryczne
Pompa ciepła
Paliwo stałe

Technologia

Murowane
Szkielet drewniany
Stalowe
Drewniane
Inne
Działka

Maksymalne wymiary działki (m)

szerokość głębokość

Maksymalne wymiary domu (m)

szerokość wysokość

Powierzchnia całkowita (m²)

od do

Powierzchnia zabudowy (m²)

od do

Wejście od..

od północy i wschodu
od południa i zachodu

Rodzaje działki

Na płytką działkę
Na wąską działkę
Na stoku
Standardowa działka
Dodatkowe

Projekty w przygotowaniu

Pomiń

Dodatkowe parametry

Tanie w budowie
Bestsellery 2023
Nowości
Z wizualizacją wnętrz
Otrzymasz: 8 wyniki
Liczba pokoi (bez salonu)
1
Powierzchnia użytkowa
8.52 m2
Powierzchnia zabudowy
11.98 m2
Szerokość budynku
8.95 m
Z garażem
Nie
Liczba pokoi (bez salonu)
0
Powierzchnia użytkowa
28.5 m2
Powierzchnia zabudowy
28.5 m2
Szerokość budynku
4.64 m
Z garażem
Nie
Liczba pokoi (bez salonu)
1
Powierzchnia użytkowa
13.64 m2
Powierzchnia zabudowy
34.98 m2
Szerokość budynku
11.14 m
Z garażem
Nie
Liczba pokoi (bez salonu)
3
Powierzchnia użytkowa
96.35 m2
Powierzchnia zabudowy
73.76 m2
Szerokość budynku
9.05 m
Z garażem
Nie
Liczba pokoi (bez salonu)
3
Powierzchnia użytkowa
87.99 m2
Powierzchnia zabudowy
69.93 m2
Szerokość budynku
8.83 m
Z garażem
Nie
Liczba pokoi (bez salonu)
0
Powierzchnia użytkowa
26.66 m2
Powierzchnia zabudowy
33.63 m2
Szerokość budynku
8.4 m
Z garażem
Tak
Liczba pokoi (bez salonu)
2
Powierzchnia użytkowa
54.56 m2
Powierzchnia zabudowy
66.42 m2
Szerokość budynku
5.28 m
Z garażem
Nie
Liczba pokoi (bez salonu)
3
Powierzchnia użytkowa
77.63 m2
Powierzchnia zabudowy
59.37 m2
Szerokość budynku
9.35 m
Z garażem
Nie
 • 1

Wybieramy odpowiedni projekt całorocznego domu drewnianego

Nowoczesne i stylowe projekty domów drewnianych

Popularność, jaką zyskują projekty domów drewnianych szkieletowych, wynika przede wszystkim z licznych zalet tego rodzaju konstrukcji. Ponadto budynki te cechuje duża szybkość wykonania. Podstawą konstrukcji tego rodzaju domów jest drewniany szkielet, który wypełnia się izolacją termiczną. Wykorzystuje się do tego najczęściej wełnę mineralną, folię preizolacyjną lub membranę wiatroizolacyjną. Do całości dodaje się materiał usztywniający. Elewacja w projekcie domu drewnianego szkieletowego może być wykonana dowolną metodą – od tynków po szalówkę. Z zewnątrz budynki te trudno odróżnić od murowanych. W ofercie Domoweklimaty.pl najczęściej projektujemy w tej technologii budynku szkieletowe.

Projekty domów drewnianych – co warto o nich wiedzieć?

Jeszcze do niedawna budynki drewniane kojarzyły się przede wszystkim z domkami letniskowymi. W ciągu ostatnich lat wiele się jednak zmieniło – budynki drewniane stały się bezpiecznymi domami całorocznymi, których liczne zalety dostrzega coraz więcej osób. Ponadto domy z drewna urzekają prostotą i minimalizmem, emanują naturalnym ciepłem i przytulnością, a jednocześnie wyrażają zamiłowanie do przyrody. Kategoria domów drewnianych obejmuje budynki wzniesione technologią szkieletową oraz konstrukcje wykonane z bali. Pierwsze z wymienionych, potocznie zwane kanadyjkami, są budowane w oparciu o ramę drewnianą, wypełnioną wełną mineralną. Drewniane domy szkieletowe wyróżnia krótki czas budowy – składają się one z przygotowanych wcześniej modułów, które następnie są ze sobą łączone. Z kolei konstrukcję domów z bali tworzą masywne, grube pnie, najczęściej świerkowe lub sosnowe. Są one osuszane, zabezpieczane i obrabiane, by wszystkie elementy były do siebie odpowiednio dopasowane. Nie pozostaje to bez wpływu na koszt budowy domu – każdy pień musi bowiem zostać wykończony ręcznie. Co warto podkreślić, projekty drewnianych domów są wbrew pozorom bardzo zróżnicowane, co nadaje im wyjątkowy charakter. Można zdecydować się na niewielki domek, który z powodzeniem stanie nawet na małej działce, lub nieco większą konstrukcję, zapewniającą optymalny komfort kilkuosobowej rodzinie. W naszej ofercie dostępne są projekty domów parterowych, piętrowych oraz z poddaszem użytkowym, dzięki czemu każdy może znaleźć propozycję idealnie spełniającą jego oczekiwania. Projekty domów drewnianych całorocznych są też zróżnicowane pod względem dominującego stylu. Budynki drewniane mogą przybierać rozmaite oblicza – do wyboru są projekty utrzymane w duchu zarówno tradycji, jak i nowoczesności.

Projekt domu drewnianego – dla kogo?

Oferta naszej autorskiej pracowni architektonicznej zawiera szereg zróżnicowanych propozycji. Powierzchnia użytkowa budynków zaczyna się od około 50 m2, natomiast kończy na prawie 100 m2. Takie zróżnicowanie pozwala dopasować obiekt nie tylko do potrzeb inwestora, ale także do szczególnych parametrów, jakimi może odznaczać się działka. Koncepcje przygotowane zostały na nieruchomości o różnych konfiguracjach parametrów takich, jak długość czy szerokość działki lub jej spadek. Warto podkreślić, że oprócz projektów domów drewnianych posiadamy w ofercie również projekty altan. Te obiekty małej architektury mogą stać się znakomitym urozmaiceniem przestrzeni wokół budynku mieszkalnego. Zapewnią komfort do odpoczynku latem oraz stanowią doskonałe miejsce na przechowywanie ogrodowych narzędzi. Projekty domów szkieletowych są wybierane przez wiele osób planujących własne miejsce do życia. Przede wszystkim dlatego, że można je postawić w stosunkowo szybkim tempie. Często wystarczą 3-4 miesiące, by móc zamieszkać we własnym domu. Dodatkowym atutem tego rodzaju konstrukcji jest ich szybkie nagrzewanie. Projekt domu drewnianego szkieletowego można też zrealizować o każdej porze roku przede wszystkim dlatego, że większość prac podczas budowy to prace suche. Ponadto części samego budynku mogą być w dużej mierze prefabrykowane, co oznacza, że na budowę dostarczane są gotowe elementy. Projekty domów drewnianych szkieletowych nadają się na każdy rodzaj działki, ale warto wspomnieć, że sprawdzą się nawet na obszarach o dużym spadku terenu. Trzeba jednak zaznaczyć, że projekty domów drewnianych nowoczesnych posiadają też pewne ograniczenia. Tego rodzaju konstrukcje szybko nagrzewają się latem, co może być problematyczne na bardzo nasłonecznionych działkach. Ponadto realizacja takiego planu wymaga zatrudnienia doświadczonej ekipy budowlanej, która położy duży nacisk na precyzję wykonywanego projektu. W przeciwnym razie ostateczny budynek może okazać się nieszczelny.

Porównanie domów budowanych technologią tradycyjną i drewnianą

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem jest tradycyjny dom murowany, czy drewniany. Choć nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie, w podjęciu decyzji pomocne może okazać się porównanie obu technologii. Domy drewniane i murowane różni bowiem nie tylko zastosowany materiał – ważnymi aspektami są również czas i koszt budowy czy parametry izolacyjne i akustyczne. Domy murowane są postrzegane jako bezpieczniejsze i dające poczucie przynależności. Są one przy tym bardzo trwałe, więc często buduje się je z myślą o kolejnych pokoleniach. W porównaniu z domami drewnianymi te wzniesione tradycyjnymi metodami często są też znacznie tańsze w budowie. Na korzyść domów murowanych mogą przemawiać także bardzo dobre właściwości izolacyjne i akustyczne. Budownictwo murowane nie jest jednak pozbawione wad. W porównaniu z technologią drewnianą jest ono mniej przyjazne środowisku, a słabej jakości materiały wykorzystane do budowy domu mogą wydzielać szkodliwe substancje. Ponadto budynki murowane muszą mieć masywniejsze fundamenty niż domy drewniane – przygotowanie gruntu i wylanie betonu zwykle zajmują sporo czasu. Długotrwałym, a przy tym żmudnym procesem jest również sama budowa domu murowanego, która z różnych przyczyn, choćby niekorzystnych warunków atmosferycznych, często rozciąga się w czasie. Zwłaszcza w przypadku budynków o niewielkim metrażu, szkielet drewniany pozwala również na oszczędność miejsca. Dzięki izolacyjnym parametrom drewna oraz wypełnieniu ram drewnianych wełną mineralną, można znaczącą zmniejszyć grubość ściany.

Projekty drewnianych domów – zalety i wady

Jakie natomiast są zalety i wady domów drewnianych? Za wyborem domu z drewna przemawia między innymi fakt, że surowiec ten jest naturalny i ekologiczny, a dzięki temu zdrowszy oraz bardziej przyjazny dla człowieka i środowiska. Zaletą domów drewnianych jest też krótszy czas budowy – zwłaszcza w porównaniu z budynkami murowanymi – gdyż prace można prowadzić niezależnie od pogody, nawet w zimie. W domach drewnianych łatwiejsze jest także wykonywanie ewentualnych przeróbek – nie wymaga kucia ścian, a dostęp do instalacji jest znacznie prostszy niż w budynkach murowanych. Niektórych mogą jednak odstraszać koszty budowy domu drewnianego. Choć z reguły są one wyższe niż w przypadku budynków stawianych technologią tradycyjną, w naszej pracowni można znaleźć projekty domów tanich w budowie. Są to najczęściej projekty domów drewnianych parterowych lub z poddaszem, w których wygodnie zamieszka nawet kilkuosobowa rodzina. Można więc zbudować tani dom drewniany, lecz nigdy nie należy oszczędzać na jakości wykorzystywanych materiałów. Wadą domów z drewna mogą być także inne parametry cieplne. Drewno cechuje niższa akumulacja ciepła – po wyłączeniu ogrzewania budynek szybciej się wychładza, gdyż ilość zgromadzonego wewnątrz ciepła jest mniejsza, niż w przypadku konstrukcji murowanej. Niekoniecznie oznacza to wyższe rachunki – jednak w przypadku gdy dom bywa okresowo opuszczony lub gdy system ogrzewania zakłada pracę tylko w określonych warunkach może to się stać odczuwalne. Mieszkając w drewnianym domu, należy również liczyć się z pojawiającymi się charakterystycznymi odgłosami pracującej konstrukcji. Na niekorzyść domów z drewna może też przemawiać ich niższa – w porównaniu z budynkami murowanymi – trwałość.

Budownictwo drewniane i jego energooszczędność

Energooszczędność nie jest wyłącznie domeną domów murowanych. W naszej ofercie można także znaleźć projekty domów energooszczędnych wykonanych z drewna. Przy współcześnie stosowanych technolgiach budowlanych, przenikalność cieplna ściany szkieletowej niczym nie ustępuje ścianie murowanej. Domy drewniane są przy tym łatwiejsze w modernizacji i ewentualnej przebudowie, dlatego wdrożenie energooszczędnych rozwiązań nie wiąże się z koniecznością prowadzenia skomplikowanych prac.

Drewniany dom w nowoczesnym stylu

Domy drewniane parterowe, z poddaszem czy piętrowe mogą być utrzymane w różnych stylach. Coraz większą popularnością cieszą się jednak projekty nowoczesnych domów drewnianych, w których współczesne nurty idealnie komponują się z klasyką. Naturalnie ciepłe drewno zestawia się w nich między innymi z chłodnym szkłem lub surową cegłą. Całość najczęściej bazuje na stonowanej, neutralnej palecie barw, dzięki czemu budynek nie traci swego wyjątkowego uroku, a wnętrza zachwycają niezwykle przytulną atmosferą.

Jak mogą być urządzone wnętrza w projektach domów z bali?

Nowoczesne domy drewniane całoroczne perfekcyjnie wpisują się w stylistykę skandynawską, w której drewno jest najchętniej stosowanym materiałem. Wbrew pozorom wnętrza urządzone w klimacie rodem z dalekiej Północy emanują ciepłem i przytulnością, tworząc doskonałą atmosferę do wypoczynku czy spędzania czasu z bliskimi. W drewnianym domu świetnie sprawdzą się również industrialne akcenty – surowa cegła czy beton, metal czy szkło. Ciekawie kontrastują one z drewnem, co nadaje wnętrzom niebanalny charakter.

Mały całoroczny dom drewniany do 35 m2

Projekty domów drewnianych obejmują budynki różnej wielkości. W zależności od preferencji czy wysokości budżetu w kategorii tej można znaleźć na przykład małe domy z drewna parterowe o powierzchni do 35 m2. To bardzo dobra propozycja dla osób, które cenią kameralną atmosferę, a przy tym chcą zyskać niezależność i spełnić swoje marzenia o zamieszkaniu w drewnianym domu. Zainteresują one też osoby, które poszukują projektów domów na wąską działkę. Tym, którzy potrzebują większej powierzchni użytkowej, spodobają się natomiast projekty domów drewnianych do 80 czy nawet 100 metrów. Są to zarówno domy parterowe, jak i domy z poddaszem użytkowym lub piętrowe. Zwykle mają od 3 do 4 pokoi, nie licząc salonu, co sprawia, że na komfortowe warunki mogą w nich liczyć nawet kilkuosobowe rodziny z dziećmi.

Projekt drewnianego domu parterowego

Projekty domów parterowych drewnianych będą idealnym wyborem na różnego rodzaju działki. Ich zaletą jest szybka realizacja. Trzeba pamiętać, by dostosować ich wielkość do rozległości terenu. W przypadku domów parterowych drewnianych brak piętra sprawia, że budynek rozrasta się wszerz – to wymaga posiadania działki o wystarczającej powierzchni. Dla niektórych atutem projektów domów parterowych drewnianych może być brak schodów. To praktyczne rozwiązanie np. dla seniorów lub rodzin z małymi dziećmi. Dla osób starszych wchodzenie i schodzenie po schodach może być bardzo uciążliwe. Z kolei w przypadku małych dzieci schody bywają niebezpieczne. Domy parterowe drewniane ostatnio stają się coraz modniejsze. Jedna kondygnacja pozwala na stworzenie rozległej przestrzeni otwartej, która będzie łączyć np. korytarz, salon i kuchnię.

Projekt domu drewnianego z poddaszem

W wielu przypadkach budynki z drewna są stawiane na działkach rekreacyjnych. Zmniejszenie powierzchni ogrodu, kosztem postawienia większego obiektu jest wręcz w takich sytuacjach niewskazane lub po prostu niemożliwe. Bardzo dobrą opcją dla takich inwestorów jest projekt domu drewnianego 35 m2 z poddaszem. Powiększając budynek o strych, dostajemy miejsce, które możemy wykorzystać jako składzik czy magazyn, co jest ważne w przypadku obiektów rekreacyjnych. Poddasze można także zaadaptować na strefę odpoczynku nocnego, co pozwoli uzyskać trochę prywatności. Projekty małych domów drewnianych posiadają cieńsze ściany, co pozwala na uzyskanie kilku dodatkowych metrów kwadratowych powierzchni w porównaniu z budynkiem murowanym o tym samym obrysie.

Projekt drewnianego domu z garażem

Analizując projekt domu drewnianego całorocznego czy letniskowego warto wziąć pod uwagę ilość stanowisk garażowych. Jeśli chcemy zrealizować koncepcję budynku z użyciem takich technologii, która ma nam służyć jako podstawowy dom, to miejsce do przechowywania samochodu jest bardzo ważne. Jeden pojazd w rodzinie jest w dzisiejszych czasach traktowany jako minimum, więc odpowiednie miejsce postojowe powinno być uwzględnione już na etapie wyboru projektu. Jeśli projekt drewnianego domu chcemy zrealizować jako budynek rekreacyjny, który będzie położony z dala od miasta, to musimy pamiętać, że trzeba będzie tam dojechać. Jeśli działka, na której ma być postawiony obiekt, jest wystarczająco duża, a postawienie samochodu pod gołym niebem nie jest problemem, to garaż nie jest w takim przypadku koniecznością. Jednak, gdy chcemy zabezpieczyć pojazd podczas wypoczynku, warto wybrać projekt domu drewnianego, który uwzględnia stanowisko garażowe.

Projekt domu drewnianego z dachem dwuspadowym

Dach z dwoma spadami to klasyczna forma architektoniczna, która nie straciła swoich walorów funkcjonalnych oraz estetycznych na przestrzeni lat. Projekty domów drewnianych do 35 m2, zawierają takie rozwiązanie z kilku względów. Przede wszystkim jest to koncepcja, która podczas analizy kosztów stanowi najlepszy wybór pod względem ekonomicznym. Bez problemu przy takim ułożeniu dachu można zaadaptować poddasze. W zależności od inwestora oraz czasu, przez jaki budynek będzie użytkowany, projekt domu drewnianego z dachem dwuspadowym może być idealnym rozwiązaniem do montażu instalacji fotowoltaicznej. Taki zabieg pozwoli znacznie zredukować wysokość rachunków za energię elektryczną. Projekty domów drewnianych 35 m2 z panelami fotowoltaicznymi to także opcja dla budynków funkcjonujących jako letniskowe czy rekreacyjne. W takim przypadku wystarczy dostosować ilość panel do potrzeb inwestora oraz pomyśleć nad odpowiednim magazynem energii.

Projekty domów drewnianych całorocznych

Projekt domu drewnianego 80 m2 z powodzeniem może być wykorzystany do wybudowania budynku całorocznego. Drewniany szkielet odpowiednio zaizolowany posiada termoizolacyjność porównywalną do tej w domach murowanych. Jego dodatkowym atutem jest konstrukcja, która sama w sobie nie stanowi mostka termicznego, gdyż współczynnik przewodzenia temperatury drewna jest bardzo niski w porównaniu z innymi metodami konstrukcji (mur, żelbet, stal). Ponadto projekty domów drewnianych 80 m2 to świetny wybór dla osób, które cenią sobie przytulność i funkcjonalność wnętrz. Taki metraż jest optymalny dla singla lub pary. Dwunastomiesięczny cykl korzystania z budynku powinien także znajdować odzwierciedlenie w jego powierzchni. Dla rodzin, które potrzebują większego obiektu, idealne będą projekty domów drewnianych do 100 m2. W takim przypadku budynek może pomieścić 3 pokoje oraz salon, co pozwala na komfortowe warunki mieszkalne dla rodziny w modelu 2+2. Jest to także bardzo dobry wybór dla osób, które chcą zrealizować projekt domu drewnianego do 100 m2 w celu stworzenia miejsca spotkań dla całej familii. W takiej sytuacji najczęściej są świeżo upieczeni emeryci, którzy chcą uciec od zgiełku miasta, jednocześnie tworząc miejsce, w którym komfortowo będą się czuły ich wnuki, a także bez problemu zorganizują uroczystości takiej jak święta.

Dom drewniany bez pozwolenia – na zgłoszenie

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane projekty domów drewnianych do 35 m2 można zrealizować na własnej parceli bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Warunkiem jest przeznaczenie takiego obiektu na rekreację i letnisko. Korzystając z takich zapisów ustawowych, można także postawić na działce rozbudowaną altanę. Taki budynek może służyć nie tylko celom towarzyskim i wypoczynkowym, poprzez ustawienie w części otwartej stołu i krzeseł lub ław, ale także zawierać pomieszczenie gospodarcze. Ta część jest bardzo przydatna, jeśli oprócz obiektu na działce znajdują się drzewa owocowe, krzewy czy małe pola z warzywami. Do takich zajęć niezbędne są narzędzia, które w łatwy sposób można przechowywać właśnie w części gospodarczej obiektu. Warto też wspomnieć o projektach domów drewnianych do 70 mkw., które, według najnowszych zmian wprowadzonych na podstawie Polskiego Ładu również mogą być budowane bez pozwolenia. Postawienie takiego budynku będzie możliwe jednak po spełnieniu pewnych warunków, które szczegółowo przedstawiliśmy w artykule.

Obsługa posprzedażna

 • Wizualizacje
  Zleć dodatkowe wizualizacje do projektu.
 • Charakterystyki energetyczne

  Zmień system ogrzewania. Dokumentacja do banku lub urzędu. Zamów >

   

 • Adaptacje
  Przygotujemy PZT i dokumentację do urzędu.
Projekt to dopiero początek drogi. Nasi bezpośredni klienci mogą liczyć na autorskie wsparcie i preferencyjną ofertę na dodatkowe usługi.
Projekt to dopiero początek drogi. Nasi bezpośredni klienci mogą liczyć na autorskie wsparcie i preferencyjną ofertę na dodatkowe usługi.
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść