Logo

Projekty domów drewnianych

 (8)
zwiń

Domy drewniane już od dłuższego czasu cieszą się stale rosnącą popularnością, stanowiąc coraz chętniej wybieraną alternatywę dla tradycyjnych budynków. Wpływ na to z pewnością ma rosnąca dostępność tego typu budownictwa wśród wykonawców oraz deweloperów, co przekłada się na optymalizację kosztów. Drewno to materiał niezwykle estetyczny, ciepły, a zarazem przyjazny środowisku, dzięki czemu zbudowane z niego domy świetnie wpisują się w trend ekologiczny. Projekty domów drewnianych obejmują zarówno mniejsze, bardziej kameralne budynki, jak i te zapewniające większą powierzchnię użytkową.

wyczyść filtry
Parametry podstawowe
Parametry podstawowe

Nazwa projektu

Powierzchnia użytkowa (m²)

od do

Typy budynków

Jednorodzinny
Bliźniak
Szeregowy
Altany
Garaże
Letniskowy
Inne

L. Kondygnacji

parterowy
z poddaszem
piętrowy

Ilość stanowisk garażowych

0
1
2
3
4 i więcej
Dom

Piwnica

Nie
Tak

Liczba pokoi (bez salonu)

1
2
3
4
5 i więcej

Liczba pokoi na parterze (bez salonu)

1
2
3
4
5 i więcej

Typy dachu

Jednospadowy
Dwuspadowy
Wielospadowy
Płaski

Kąt dachu

od do

Ogrzewanie

Ogrzewanie gazowe
Gazowe z możliwością adaptacji na paliwo stałe
Ogrzewanie elektryczne
Pompa ciepła

Technologia

Murowane
Szkielet drewniany
Działka

Maksymalne wymiary działki (m)

szerokość głębokość

Maksymalne wymiary domu (m)

szerokość wysokość

Powierzchnia całkowita (m²)

od do

Powierzchnia zabudowy (m²)

od do

Wejście od..

od północy i wschodu
od południa i zachodu

Rodzaje działki

Na płytką działkę
Na wąską działkę
Na stoku
Standardowa działka
Dodatkowe

Projekty w przygotowaniu

Pomiń

Dodatkowe parametry

Tanie w budowie
Bestsellery 2021
Nowości
Liczba pokoi (bez salonu)
1
Powierzchnia użytkowa
8.52 m2
Powierzchnia zabudowy
11.98 m2
Szerokość budynku
8.95 m
Z garażem
Nie
Liczba pokoi (bez salonu)
0
Powierzchnia użytkowa
28.5 m2
Powierzchnia zabudowy
28.5 m2
Szerokość budynku
4.64 m
Z garażem
Nie
Liczba pokoi (bez salonu)
1
Powierzchnia użytkowa
13.64 m2
Powierzchnia zabudowy
34.98 m2
Szerokość budynku
11.14 m
Z garażem
Nie
Liczba pokoi (bez salonu)
3
Powierzchnia użytkowa
96.35 m2
Powierzchnia zabudowy
73.76 m2
Szerokość budynku
9.05 m
Z garażem
Nie
Liczba pokoi (bez salonu)
3
Powierzchnia użytkowa
87.99 m2
Powierzchnia zabudowy
69.93 m2
Szerokość budynku
8.83 m
Z garażem
Nie
Liczba pokoi (bez salonu)
0
Powierzchnia użytkowa
26.66 m2
Powierzchnia zabudowy
33.63 m2
Szerokość budynku
8.4 m
Z garażem
Tak
Liczba pokoi (bez salonu)
2
Powierzchnia użytkowa
54.56 m2
Powierzchnia zabudowy
66.42 m2
Szerokość budynku
5.28 m
Z garażem
Nie
Liczba pokoi (bez salonu)
3
Powierzchnia użytkowa
77.63 m2
Powierzchnia zabudowy
59.37 m2
Szerokość budynku
9.35 m
Z garażem
Nie
  • 1

Wybieramy odpowiedni projekt całorocznego domu drewnianego

Projekty domów drewnianych – co warto o nich wiedzieć?

Jeszcze do niedawna budynki drewniane kojarzyły się przede wszystkim z domkami letniskowymi. W ciągu ostatnich lat wiele się jednak zmieniło – budynki drewniane stały się bezpiecznymi domami całorocznymi, których liczne zalety dostrzega coraz więcej osób. Ponadto domy z drewna urzekają prostotą i minimalizmem, emanują naturalnym ciepłem i przytulnością, a jednocześnie wyrażają zamiłowanie do przyrody. Kategoria domów drewnianych obejmuje budynki wzniesione technologią szkieletową oraz konstrukcje wykonane z bali. Pierwsze z wymienionych, potocznie zwane kanadyjkami, są budowane w oparciu o ramę drewnianą, wypełnioną wełną mineralną. Drewniane domy szkieletowe wyróżnia krótki czas budowy – składają się one z przygotowanych wcześniej modułów, które następnie są ze sobą łączone. Z kolei konstrukcję domów z bali tworzą masywne, grube pnie, najczęściej świerkowe lub sosnowe. Są one osuszane, zabezpieczane i obrabiane, by wszystkie elementy były do siebie odpowiednio dopasowane. Nie pozostaje to bez wpływu na koszt budowy domu – każdy pień musi bowiem zostać wykończony ręcznie. Co warto podkreślić, projekty drewnianych domów są wbrew pozorom bardzo zróżnicowane, co nadaje im wyjątkowy charakter. Można zdecydować się na niewielki domek, który z powodzeniem stanie nawet na małej działce, lub nieco większą konstrukcję, zapewniającą optymalny komfort kilkuosobowej rodzinie. W naszej ofercie dostępne są projekty domów parterowych, piętrowych oraz z poddaszem użytkowym, dzięki czemu każdy może znaleźć propozycję idealnie spełniającą jego oczekiwania. Projekty domów drewnianych całorocznych są też zróżnicowane pod względem dominującego stylu. Budynki drewniane mogą przybierać rozmaite oblicza – do wyboru są projektyutrzymane w duchu zarówno tradycji, jak i nowoczesności.

Porównanie domów budowanych technologią tradycyjną i drewnianą

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem jest tradycyjny dom murowany, czy drewniany. Choć nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie, w podjęciu decyzji pomocne może okazać się porównanie obu technologii. Domy drewniane i murowane różni bowiem nie tylko zastosowany materiał – ważnymi aspektami są również czas i koszt budowy czy parametry izolacyjne i akustyczne. Domy murowane są postrzegane jako bezpieczniejsze i dające poczucie przynależności. Są one przy tym bardzo trwałe, więc często buduje się je z myślą o kolejnych pokoleniach. W porównaniu z domami drewnianymi te wzniesione tradycyjnymi metodami często są też znacznie tańsze w budowie. Na korzyść domów murowanych mogą przemawiać także bardzo dobre właściwości izolacyjne i akustyczne. Budownictwo murowane nie jest jednak pozbawione wad. W porównaniu z technologią drewnianą jest ono mniej przyjazne środowisku, a słabej jakości materiały wykorzystane do budowy domu mogą wydzielać szkodliwe substancje. Ponadto budynki murowane muszą mieć masywniejsze fundamenty niż domy drewniane – przygotowanie gruntu i wylanie betonu zwykle zajmują sporo czasu. Długotrwałym, a przy tym żmudnym procesem jest również sama budowa domu murowanego, która z różnych przyczyn, choćby niekorzystnych warunków atmosferycznych, często rozciąga się w czasie. Zwłaszcza w przypadku budynków o niewielkim metrażu, szkielet drewniany pozwala również na oszczędność miejsca. Dzięki izolacyjnym parametrom drewna oraz wypełnieniu ram drewnianych wełną mineralną, można znaczącą zmniejszyć grubość ściany.

Projekty drewnianych domów – zalety i wady

Jakie natomiast są zalety i wady domów drewnianych? Za wyborem domu z drewna przemawia między innymi fakt, że surowiec ten jest naturalny i ekologiczny, a dzięki temu zdrowszy oraz bardziej przyjazny dla człowieka i środowiska. Zaletą domów drewnianych jest też krótszy czas budowy – zwłaszcza w porównaniu z budynkami murowanymi – gdyż prace można prowadzić niezależnie od pogody, nawet w zimie. W domach drewnianych łatwiejsze jest także wykonywanie ewentualnych przeróbek – nie wymaga kucia ścian, a dostęp do instalacji jest znacznie prostszy niż w budynkach murowanych. Niektórych mogą jednak odstraszać koszty budowy domu drewnianego. Choć z reguły są one wyższe niż w przypadku budynków stawianych technologią tradycyjną, w naszej pracowni można znaleźć projekty domów tanich w budowie. Są to najczęściej projekty domów drewnianych parterowych lub z poddaszem, w których wygodnie zamieszka nawet kilkuosobowa rodzina. Można więc zbudować tani dom drewniany, lecz nigdy nie należy oszczędzać na jakości wykorzystywanych materiałów. Wadą domów z drewna mogą być także inne parametry cieplne. Drewno cechuje niższa akumulacja ciepła – po wyłączeniu ogrzewania budynek szybciej się wychładza, gdyż ilość zgromadzonego wewnątrz ciepła jest mniejsza, niż w przypadku konstrukcji murowanej. Niekoniecznie oznacza to wyższe rachunki – jednak w przypadku gdy dom bywa okresowo opuszczony lub gdy system ogrzewania zakłada pracę tylko w określonych warunkach może to się stać odczuwalne. Mieszkając w drewnianym domu, należy również liczyć się z pojawiającymi się charakterystycznymi odgłosami pracującej konstrukcji. Na niekorzyść domów z drewna może też przemawiać ich niższa – w porównaniu z budynkami murowanymi – trwałość.

Budownictwo drewniane i jego energooszczędność

Energooszczędność nie jest wyłącznie domeną domów murowanych. W naszej ofercie można także znaleźć projekty domów energooszczędnych wykonanych z drewna. Przy współcześnie stosowanych technolgiach budowlanych, przenikalność cieplna ściany szkieletowej niczym nie ustępuje ścianie murowanej. Domy drewniane są przy tym łatwiejsze w modernizacji i ewentualnej przebudowie, dlatego wdrożenie energooszczędnych rozwiązań nie wiąże się z koniecznością prowadzenia skomplikowanych prac.

Drewniany dom w nowoczesnym stylu

Domy drewniane parterowe, z poddaszem czy piętrowe mogą być utrzymane w różnych stylach. Coraz większą popularnością cieszą się jednak projekty nowoczesnych domów drewnianych, w których współczesne nurty idealnie komponują się z klasyką. Naturalnie ciepłe drewno zestawia się w nich między innymi z chłodnym szkłem lub surową cegłą. Całość najczęściej bazuje na stonowanej, neutralnej palecie barw, dzięki czemu budynek nie traci swego wyjątkowego uroku, a wnętrza zachwycają niezwykle przytulną atmosferą.

Jak mogą być urządzone wnętrza w projektach domów z bali?

Nowoczesne domy drewniane całoroczne perfekcyjnie wpisują się w stylistykę skandynawską, w której drewno jest najchętniej stosowanym materiałem. Wbrew pozorom wnętrza urządzone w klimacie rodem z dalekiej Północy emanują ciepłem i przytulnością, tworząc doskonałą atmosferę do wypoczynku czy spędzania czasu z bliskimi. W drewnianym domu świetnie sprawdzą się również industrialne akcenty – surowa cegła czy beton, metal czy szkło. Ciekawie kontrastują one z drewnem, co nadaje wnętrzom niebanalny charakter.

Mały całoroczny dom drewniany do 35 m2

Projekty domów drewnianych obejmują budynki różnej wielkości. W zależności od preferencji czy wysokości budżetu w kategorii tej można znaleźć na przykład małe domy z drewna parterowe o powierzchni do 35 m2. To bardzo dobra propozycja dla osób, które cenią kameralną atmosferę, a przy tym chcą zyskać niezależność i spełnić swoje marzenia o zamieszkaniu w drewnianym domu. Zainteresują one też osoby, które poszukują projektów domów na wąską działkę. Tym, którzy potrzebują większej powierzchni użytkowej, spodobają się natomiast projekty domów drewnianych do 80 czy nawet 100 metrów. Są to zarówno domy parterowe, jak i domy z poddaszem użytkowym lub piętrowe. Zwykle mają od 3 do 4 pokoi, nie licząc salonu, co sprawia, że na komfortowe warunki mogą w nich liczyć nawet kilkuosobowe rodziny z dziećmi.