Projekty domów dla rodzin wielodzietnych

(1)
Zwiń

Na projekty domów dla rodzin wielodzietnych składają się zróżnicowane koncepcje – budynki małe i duże, parterowe i piętrowe, utrzymane w duchu nowoczesnym czy czerpiące z tradycyjnej stylistyki. Łączy je zaś jedno – wszystkie cechują się funkcjonalnością, która przekłada się na komfort codziennego użytkowania. Projekty domów dla rodzin wielodzietnych stworzone w naszej pracowni mają przemyślany układ pomieszczeń, starannie zaplanowaną strefę dzienną oraz zapewniają wygodę i poczucie swobody każdemu domownikowi.

Parametry podstawowe
Nazwa projektu
Powierzchnia użytkowa (m2)
od do
Typy budynków
Jednorodzinny
Bliźniak
Szeregowy
Altany
Garaże
Letniskowy
Inne
L. kondygnacji
parterowy
z poddaszem
piętrowy
Ilość stanowisk garażowych
0
1
2
3
4 i więcej
Dom
Piwnica
Nie
Tak
Liczba pokoi (bez salonu)
1
2
3
4
5 i więcej
Liczba pokoi na parterze (bez salonu)
1
2
3
4
5 i więcej
Typ dachu
Jednospadowy
Dwuspadowy
Wielospadowy
Płaski
Kąt dachu
od do
Ogrzewanie
Ogrzewanie gazowe
Gazowe z możliwością adaptacji na paliwo stałe
Ogrzewanie elektryczne
Pompa ciepła
Paliwo stałe
Technologia
Murowane
Szkielet drewniany
Działka
Maksymalne wymiary działki (m)
szerokość głębokość
Maksymalne wymiary domu (m)
szerokość wysokość
Powierzchnia całkowita (m2)
od do
Teren budowy (m2)
od do
Wejście od...
od północy i wschodu
od południa i zachodu
Rodzaj działki
Na płytką działkę
Na wąską działkę
Na stoku
Standardowa działka
Dodatkowe
Projekty w przygotowaniu
Pomiń
Dodatkowe parametry
Dworki
Bestsellery 2021
Nowości
Energooszczędne
Tanie w budowie
Z możliwością adaptacji
 • Liczba pokoi (bez salonu)
  4
  Powierzchnia użytkowa
  122,27 m2
  Powierzchnia zabudowy
  102,57 m2
  Szerokość budynku
  8,38 m
  Z garażem
  Tak
Jak wybrać odpowiedni projekty domów dla rodzin wielodzietnych

Dom dla dużej rodziny – jak najlepiej zaaranżować przestrzeń wspólną?

Jednym z ważniejszych elementów projektu każdego domu jednorodzinnego jest przestrzeń wspólna. Dlaczego? To w niej rodzina może spędzać razem czas, nawet jeśli każdy z jej członków jest pochłonięty zupełnie innymi zadaniami. W strefie tej najczęściej też przyjmujemy gości, dlatego powinna ona sprzyjać wypoczynkowi i towarzyskiej integracji.

Jak zatem zaaranżować przestrzeń wspólną, by wpisywała się w potrzeby tak różnych użytkowników? Świetną propozycją jest stworzenie otwartego pomieszczenia wielofunkcyjnego – zazwyczaj łączy się w nim salon, jadalnię oraz kuchnię. Wariant ten sprawdzi się w wielu sytuacjach – nie tylko w codziennym, rodzinnym życiu, ale także podczas wizyty gości.

Decydując się na taki układ, wnętrze można dodatkowo podzielić na kilka mniejszych części. W salonie można wygospodarować strefę rozrywkową z dużą sofą i telewizorem, kącik zabaw dla dzieci czy wygodną przestrzeń do pracy lub odrabiania lekcji. Dzięki temu nawet wielodzietna rodzina może cieszyć się swoją bliskością i obecnością, mimo że będzie wykonywała zupełnie inne czynności.

Pokoje a strefa dzienna – jakie proporcje zastosować?

W projektach domów dla rodzin wielodzietnych ważnym aspektem jest zastosowanie optymalnych proporcji między strefą dzienną a pokojami mieszkalnymi. Co jednak należy podkreślić, trudno o jedną prawidłową odpowiedź na pytanie, jakie to powinny być proporcje. Jest to uzależnione w znacznej mierze od potrzeb domowników, ale również metrażu domu oraz możliwości aranżacyjnych, jakie stwarza. Mimo to można przyjąć, że w przypadku domów z 4 lub więcej pokojami, strefa dzienna stanowi około 1/4 lub 1/3 całkowitej powierzchni.

Projekty domów dla dużych rodzin – dodatkowe łazienki i garderoby

Wybierając projekt domu dla rodziny wielodzietnej, istotny jest nie tylko metraż czy liczba pokoi – bardzo ważna jest też odpowiednia liczba łazienek. W zależności od wielkości i układu pomieszczeń, w dużych domach dla rodzin wielodzietnych zazwyczaj planuje się co najmniej 2 łazienki i opcjonalnie dodatkową toaletę. Dzięki temu uda się zapobiec powstawaniu łazienkowych konfliktów czy porannego zdenerwowania w oczekiwaniu na swoją kolej na wzięcie prysznica.

W rodzinach wielodzietnych często kłopotliwe okazuje się także przechowywanie ubrań. W tym przypadku nieocenione okazują się garderoby – połączone z sypialnią lub z nią sąsiadujące. W przypadku decydowania się na garderobę ogólnodostępną, powinna ona posiadać odpowiedni metraż. Często w takiej sytuacji może ona nawet pełnić rolę pomieszczenia gospodarczego czy pralni. Specjalnie wyznaczona przestrzeń do przechowywania odzieży ułatwi organizację i utrzymanie porządku. Zależnie od preferencji domowników, w garderobie można trzymać zarówno odzież codzienną, jak i sezonową, po którą nie sięga się na co dzień.

Przechowywanie w dużym domu. Spiżarnie i strychy

Jednak w dużej rodzinie nie tylko przechowywanie ubrań może być wyzwaniem. Z tego powodu w projektach domów dla rodzin wielodzietnych zwykle uwzględnia się również spiżarnię. Choć w dobie budynków energooszczędnych nie pełni już jak dawniej roli pomieszczenia o odmiennych warunkach temperaturowych cz wilgotności, dalej sprawdza się jako miejsce przechowywania dużych urządzeń czy mniej uporządkowanych, za to łatwiej dostępnych przetworów. Więcej „wybacza” w kwestii dyscypliny, niż stylowe, minimalistyczne szafki kuchenne. Wszystko to ułatwia życie w przypadku wielu użytkowników kuchni.

Duża, wielodzietna rodzina może jeszcze zwiększyć przestrzeń do przechowywania, decydując się na projekt domu z poddaszem użytkowym lub parterowego z możliwością adaptacji strychu. Tę powierzchnię można zaaranżować niemal w dowolny sposób – tworząc nie tylko dodatkowe pomieszczenia mieszkalne, ale też gospodarcze. Drugie z wymienionych doskonale sprawdzą się jako miejsce do przechowywania domowych narzędzi, sprzętu sportowego czy odzieży sezonowej –  wszelkich przedmiotów, z których nie korzysta się na co dzień.

Przegląd najlepszych projektów domu dla dużej rodziny

Kategorię projektów domów dla rodzin wielodzietnych tworzą różnorodne koncepcje. Są to nie tylko projekty domów piętrowych, ale także parterowych czy z poddaszem użytkowym. Proponowane rozwiązania różnią się też powierzchnią – do wyboru są zarówno duże, jak i średnie domy o nieco mniejszym metrażu, ale bardzo funkcjonalnym układzie pomieszczeń. W kolekcji można znaleźć projekty domów 4-, 5- czy nawet 8-pokojowych, wolnostojące, w zabudowie bliźniaczej oraz szeregowej. Poszczególne koncepcje są również utrzymane w różnych stylach – oprócz projektów domów nowoczesnych można zdecydować się także na budynek tradycyjny lub dworek.

Jedną z ciekawszych propozycji domu dla dużej rodziny jest projekt Kozińce II o powierzchni użytkowej 195,64 m2. To koncepcja dużego domu z poddaszem użytkowym, dużym salonem z jadalnią i kuchnią oraz 4 pokojami. Przestrzeń na parterze w większości tworzy strefa dzienna z centralnie umiejscowionym kominkiem, idealna do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Na poddaszu natomiast zaplanowano 3 wygodne sypialnie – w dwóch z nich znajdują się niewielkie garderoby.

Miłośnikom nowoczesnej architektury spodoba się projekt domu Verona IV. To duży, piętrowy dom dla wielodzietnej rodziny o powierzchni użytkowej 182,93 m2. Strefę dzienną na parterze tworzy przestronny salon, który poprzez jadalnię symbolicznie łączy się z kuchnią. Na pierwszej kondygnacji znajduje się także 1 pokój mieszkalny z własną łazienką. Na piętrze zostały zaplanowane kolejne 3 pokoje, 2 garderoby, duża łazienka oraz pralnia.

W kategorii średnich domów, ale za to dysponujących 5 pokojami mieszkalnymi, warto zwrócić uwagę na projekt Kasjopea III o powierzchni użytkowej 153,70 m2. Przestrzeń na parterze tworzy otwarta strefa dzienna – salon z otwartą kuchnią oraz częścią jadalnianą. Z kolei piętro jest strefą prywatną domowników – w projekcie przewidziano utworzenie 4 sypialni, 2 łazienek oraz garderoby. Dodatkowy pokój znajduje się na pierwszej kondygnacji – może on zostać zaaranżowany na biuro, pomieszczenie rekreacyjne lub kolejną sypialnię, zarówno dla mieszkańców, jak i dla gości.

Nasi partnerzy

  Termo Organika
Wybrano: projektów (max: 4)
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)

Zapisz się do newslettera aby otrzymać katalog