Logo

Projekty domów ze stropem gęstożebrowym

 (1)
zwiń

W czasach rosnących cen materiałów oraz robocizny, inwestorzy sięgają po coraz bardziej pomysłowe rozwiązania optymalizujące ilość pracy oraz zastosowanych materiałów. Zmiana stropu na gęstożebrowy to jedna z często wprowadzanych zmian. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w projektach o prostym układzie konstrukcji, w którym każde „pasmo” stropu można solidnie oprzeć na ścianie konstrukcyjnej. Choć strop gęstożebrowy (np. Terriva) można zastosować w niemal każdym projekcie, my oferujemy je jako wariant w wybranych projektach – tam, gdzie jest to rozwiązanie optymalne.

Filtry
wyczyść filtry
Parametry podstawowe
Parametry podstawowe

Nazwa projektu

Powierzchnia użytkowa (m²)

od do

Typy budynków

Jednorodzinny
Bliźniak
Szeregowy
Altany
Garaże
Letniskowy
Inne

L. Kondygnacji

parterowy
z poddaszem
piętrowy

Ilość stanowisk garażowych

0
1
2
3
4 i więcej
Dom

Piwnica

Nie
Tak

Liczba pokoi (bez salonu)

1
2
3
4
5 i więcej

Liczba pokoi na parterze (bez salonu)

1
2
3
4
5 i więcej

Typy dachu

Jednospadowy
Dwuspadowy
Wielospadowy
Płaski

Kąt dachu

od do

Ogrzewanie

Ogrzewanie gazowe
Gazowe z możliwością adaptacji na paliwo stałe
Ogrzewanie elektryczne
Pompa ciepła
Paliwo stałe

Technologia

Murowane
Szkielet drewniany
Stalowe
Drewniane
Inne
Działka

Maksymalne wymiary działki (m)

szerokość głębokość

Maksymalne wymiary domu (m)

szerokość wysokość

Powierzchnia całkowita (m²)

od do

Powierzchnia zabudowy (m²)

od do

Wejście od..

od północy i wschodu
od południa i zachodu

Rodzaje działki

Na płytką działkę
Na wąską działkę
Na stoku
Standardowa działka
Dodatkowe

Projekty w przygotowaniu

Pomiń

Dodatkowe parametry

Tanie w budowie
Bestsellery 2023
Nowości
Z wizualizacją wnętrz
Otrzymasz: 1 wyniki
Liczba pokoi (bez salonu)
3
Powierzchnia użytkowa
130.91 m2
Powierzchnia zabudowy
224.35 m2
Szerokość budynku
16.65 m
Z garażem
Tak
 • 1

Jak wybrać najlepszy projekty domu ze stropem gęstożebrowym

Właściwości stropów gęstożebrowych

Strop jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcji domu – dzieli budynek na kondygnacje, odpowiadając jednocześnie za przenoszenie obciążenia. Poza tym usztywnia konstrukcję domu, wpływa na parametry akustyczne i termiczne budynku oraz zabezpiecza go przed rozprzestrzenianiem się ognia w razie pożaru. Dodatkowo stanowi podparcie dla wyższych kondygnacji, co ma znaczenie zwłaszcza w projektach domów z poddaszem użytkowym lub piętrowych. Strop w domu jednorodzinnym pełni więc niezwykle istotną funkcję. Na jaki jednak najlepiej się zdecydować? Jednym z popularniejszych rozwiązań jest strop gęstożebrowy. W domach ze stropem gęstożebrowym stosuje się różne ich rodzaje:
 • stropy bez wypełnienia,
 • strop Ackermana, wykonany z pustaków ceramicznych na deskowaniu ażurowym,
 • strop Teriva, który sprawdza się głównie w budownictwie tradycyjnym,
 • strop grzybkowy, który składa się z rozszerzanej na górze płyty żelbetowej opartej na słupach.
Czym charakteryzuje się strop gęstożebrowy i jakie są jego właściwości? Wyróżnia się on między innymi lekkością i łatwością montażu. Można wykonać go ręcznie, bez konieczności używania specjalistycznego sprzętu, co obniża koszty budowy. Jest to stosunkowo tani strop, stąd często jest on wykorzystywany w projektach domów tanich w budowie. Strop gęstożebrowy cechuje się też dobrymi parametrami akustycznymi – biorąc pod uwagę to kryterium, wypada on lepiej niż np. strop drewniany.

Z czego składa się strop gęstożebrowy?

Strop gęstożebrowy należy do grupy stropów płytowych. Na jego konstrukcję składają się gęsto rozłożone, prefabrykowane belki nośne, zwane żebrami, które podpierają płytę i odpowiadają za nośność. Rozstaw między żebrami wynosi nie więcej niż 90 cm, a maksymalna rozpiętość stropów gęstożebrowych kształtuje się na poziomie od 6 do 8,25 m. Przestrzenie między żebrami wypełnia się natomiast pustakami stropowymi z pustkami powietrznymi, które wpływają na właściwości akustyczne konstrukcji. W zależności od wybranego rodzaju stropu gęstożebrowego zarówno żebra, jak i pustaki mogą być wykonane z innych materiałów lub mogą mieć inny kształt. Stropy gęstożebrowe są lżejsze, a zarazem grubsze od monolitycznych, przy czym drugi parametr jest zależny od wysokości pustaków wypełniających (a ta – od przyjętej rozpiętości i obciążeń stropu). Charakterystyczne dla tego rodzaju konstrukcji są również niewielka liczba podpór oraz brak konieczności pełnego deskowania.

Prefabrykaty stropowe a koszty budowy

Stropy w konstrukcjach domów jednorodzinnych można też podzielić pod kątem stopnia prefabrykacji. Uwzględniając to kryterium, wyróżnia się stropy prefabrykowane i półprefabrykowane. Pierwsze z nich, czyli stropy prefabrykowane, są wykonywane z gotowych elementów, przygotowywanych wcześniej w hali produkcyjnej. Mogą to być na przykład elementy żelbetowe lub prefabrykaty z betonu komórkowego. Drugi z wymienionych rodzajów, czyli stropy półprefabrykowane, składają się z elementów płytowych, wykonanych w hali produkcyjnej. Od stropów prefabrykowanych odróżnia je przede wszystkim fakt, że wymagają one zastosowania dodatkowych elementów – jak w przypadku stropu filigran. Jak rodzaj stropu przekłada się na jego koszt? Według kosztorysów, strop Teriva posiada niewielką przewagę cenową nad stropem monolitycznym o podobnej rozpiętości. Na I kw. roku 2021 (kosztorys projektu Bagatela 8 G2) cena m2 stropu Teriva wynosiła 150 zł, podczas gdy strop żelbetowy o grubości 18 cm kosztował 160 zł/m2. Warto mieć jednak na uwadze, że przewaga owa szybko topnieje, gdy stropu Teriva nie da się perfekcyjnie rozplatnować w jego regularnych modułach. Wówczas niewymiarowe elementy należy wykonać z żelbetu, co podwyższa cenę. Wiele zależy również od ceny robocizny, która waha się znacznie między województwami. A jaki strop jest najtańszy? Najniższe ceny dotyczą stropów drewnianych – koszt materiału i robocizny to od 70 do około 150 zł/m2.

Poznaj wady i zalety domu ze stropem gęstożebrowym

Jak każde rozwiązanie, również projekty domów ze stropem gęstożebrowym mają i zalety, i wady. Warto jednak najpierw poznać te pierwsze, gdyż odgrywają istotniejszą rolę nie tylko na etapie budowy, ale i podczas późniejszego użytkowania budynku. Jedną z zalet stropów gęstożebrowych jest fakt, że prefabrykaty, z których są wykonywane, są łatwo dostępne. Ponadto ich produkcją zajmuje się wiele firm – zarówno dużych, jak i mniejszych zakładów, co przekłada się na atrakcyjne ceny ich zakupu. Popularność stropów gęstożebrowych nie pozostaje też bez znaczenia w kontekście kosztów budowy. Technologia ta jest powszechnie wykorzystywana przez wielu wykonawców, dzięki czemu cena prac budowlanych rzadko jest wygórowana. Wymieniając zalety stropów gęstożebrowych, należy także ponownie wskazać łatwość ich montażu – można go wykonać ręcznie, bez użycia ciężkiego, specjalistycznego sprzętu. ogranicza to też ilość robót mokrych. Wszystko to razem wpływa na termin realizacji, co często staje się decydującym składnikiem decyzji w przypadku budowy przez dewelopera. Jakie natomiast wady mają domy ze stropem gęstożebrowym? Biorąc pod uwagę to rozwiązanie, należy się liczyć z tym, że niemożliwe (lub dosyć kosztowne) może okazać się wykonanie stropu o skomplikowanym kształcie. Dla niektórych minusem może być również izolacyjność akustyczna – choć stropy gęstożebrowe cechują się dobrymi parametrami, lepszymi od drewnianych, wypadają gorzej pod tym względem od stropów betonowych.

Projekty domów ze stropem Teriva – żelbetowy strop gęstożebrowy belkowo-pustakowy

Teriva to handlowa nazwa jednego z najpopularniejszych stropów gęstożebrowych. To rodzaj monolityczno-prefabrykowanego stropu gęstożebrowego i belkowo-pustakowego. Strop gęstożebrowy Teriva składa się z belek stropowych, pustaków betonowych oraz betonowej zaprawy. Całość tworzy zwartą, stabilną konstrukcję, co sprawia, że jest to jeden z chętniej wykorzystywanych systemów stropów w domach jednorodzinnych. Możliwość wykonania stropu gęstożebrowego Teriva przewiduje na przykład projekt domu Miki III. To mały dom o powierzchni użytkowej 119,83 m2 z poddaszem użytkowym oraz garażem jednostanowiskowym. Strop gęstożebrowy Teriva można też uwzględnić w projekcie domu Bagatela 8 G2. To parterowy dom o powierzchni użytkowej 130,91 m2 z możliwością aranżacji strychu oraz dwustanowiskowym garażem. Na rozwiązanie to można się także zdecydować, wybierając projekt domu Miki II. To dom o powierzchni użytkowej 150,41 m2 z poddaszem użytkowym, wyróżniający się ciekawym i funkcjonalnym układem pomieszczeń.

Obsługa posprzedażna

 • Wizualizacje
  Zleć dodatkowe wizualizacje do projektu.
 • Charakterystyki energetyczne

  Zmień system ogrzewania. Dokumentacja do banku lub urzędu. Zamów >

   

 • Adaptacje
  Przygotujemy PZT i dokumentację do urzędu.
Projekt to dopiero początek drogi. Nasi bezpośredni klienci mogą liczyć na autorskie wsparcie i preferencyjną ofertę na dodatkowe usługi.
Projekt to dopiero początek drogi. Nasi bezpośredni klienci mogą liczyć na autorskie wsparcie i preferencyjną ofertę na dodatkowe usługi.
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść