Logo

Koszty wykonania stropu – rodzaje i wybór odpowiedniego systemu stropowego domu jednorodzinnego

Kategorie: stropy

Strop jest jednym z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynku. Projektant konstrukcji ma do wyboru kilka systemów, różniących się zarówno ceną, jak i parametrami. Czym charakteryzują się poszczególne systemu stropowe i jaki strop jest najtańszy?

Jakie są najczęściej stosowane stropy w budownictwie jednorodzinnym?

Jest kilka rodzajów stropów, które znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych. Wybór konkretnego rozwiązania musi być podyktowany przede wszystkim wymaganiami techniczno-użytkowymi. Gdy te zostaną spełnione, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe kryteria, takie jak czasochłonność wykonania czy cena.

Zbrojenie stropu przed wylaniem betonu na strop

Najpopularniejszą opcją jest prosty w montażu strop gęstrożebrowy – na rynku dostępnych jest kilka jego typów. Równie często stosuje się także strop monolityczny, który sprawdza się m.in. w budynkach o skomplikowanej bryle. Następną grupę tworzą stropy prefabrykowane, idealne do domów o prostej konstrukcji, a także strop typu filigran, należący do kategorii stopów półprefabrykowanych – łączy on właściwości stropu monolitycznego z właściwościami konstrukcji prefabrykowanej. Trzeba wymienić również stosowane w domach z drewna stropy drewniane.

Konstrukcja i montaż stropu gęstożebrowego w budownictwie jednorodzinnym

Strop gęstożebrowy zalicza się do dużej grupy stropów płytowych, jednak jego konstrukcja jest specyficzna. Nazwa tej technologii pochodzi od gęsto rozłożonych żeber (belek) podpierających płytę – ich rozstaw wynosi maksymalnie 90 cm. Przestrzenie pomiędzy poszczególnymi żebrami wypełniane są w tym przypadku pustakami stropowymi. W zależności od konkretnego rodzaju stropu gęstożebrowego żebra i pustaki mogą powstać z odmiennych materiałów i mieć inny kształt. Końcowym etapem jest zbrojenie stropu i wypełnienie betonem szpar pomiędzy pustakami, a następnie wylanie nadbetonu.

Strop Teriva stanowi jeden z popularniejszych typów stropów gęstożebrowych i jest alternatywą dla klasycznego stropu Ackermana, wymagającego deskowania i wykonywanego w całości na budowie. Tworzą go belki kratownicowe i pustaki z keramzytobetonu lub betonu komórkowego. Jeśli rozpiętość konstrukcji przekracza 4,5 m, niezbędne jest także wykonanie poprzecznych żeber rozdzielczych, dzięki którym na suficie wzdłuż belek nie będą pojawiać się pęknięcia. Ważnymi zaletami stropów gęstożebrowych tego typu są łatwość montażu i brak konieczności korzystania z ciężkiego sprzętu.

Koszt wykonania stropu gęstożebrowego i prefabrykowanego

Jeśli chodzi o strop gęstożebrowy, cena kształtuje się mniej więcej pośrodku dolnych i górnych widełek. Kosztu stropu Teriva, wykorzystującego nieco przestarzałą już technologię, jest niemal taki sam jak cena bardziej zaawansowanego stropu Master, w którego budowie wykorzystuje się beton sprężony. Koszt takich konstrukcji wynosi nieco ponad 170 zł za m2.

Zbrojenie na strop

Mniejszym wydatkiem jest gęstożebrowy strop zespolony Vector, którego podstawowym elementem jest cienka, prefabrykowana płyta żelbetowa z kratownicami i zbrojeniem. W porównaniu do poprzednich technologii belkowo-pustakowych można tu zaoszczędzić prawie 20 zł na m2. Jeszcze tańszy jest lekki strop pefabrykowany z płyt strunobetonowych – podczas jego budowy można m.in. uniknąć prac szalunkowych, wylewania nadbetonu czy ograniczyć prace murarskie.

Na rynku znajdują się także droższe rozwiązania. Cena stropu gęstożebrowego ceramicznego będzie większa niż wymienionych wyżej konstrukcji, o czym decydują wyższe ceny materiałów potrzebnych do budowy.

Jaki jest koszt stropu monolitycznego i stropu typu filigran?

Wart porównać także koszty popularnego stropu monolitycznego i stropu typu filigran, stanowiącego połączenie stropu monolitycznego z prefabrykowanym. Pierwszy z nich należy do najdroższych rozwiązań na rynku, ale nadaje się do każdego budynku i ma doskonałe parametry – występuje w wielu projektach domów. Ile kosztuje wylanie stropu w tej technologii? Trzeba liczyć się z wydatkiem ponad 220 zł za m2. Jeśli chodzi o strop monolityczny, cena wynika nie tylko z kosztów materiałów, ale również z samego procesu budowy, która w tym przypadku należy do zadań praco- i czasochłonnych. Jest tu niezbędne m.in. wykonanie pełnego deskowania oraz montaż zbrojenia.

Wylewanie betonu na strop

Półprefabrykowany strop typu filigran pozwala natomiast zaoszczędzić ok. 20 zł na m2 w porównaniu do konstrukcji monolitycznej. W przeciwieństwie do niej zbrojenie jest tu zamontowane fabrycznie w prefabrykowanej płycie. Ta jest z kolei dowożona na budowę dźwigiem i za jego pomocą montowana.

Ile kosztują stropy drewniane i czy warto je stosować?

Strop drewniany jest rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę podczas budowy drewnianego domu szkieletowego – w budynkach murowanych raczej się go nie stosuje, choć jest to możliwe. Tego typu konstrukcja nadaje się do obiektów o niewielkiej rozpiętości. Przenosi małe obciążenia, co sprawia, że można na niej ustawiać wyłącznie lekkie ścianki działowe. Niski ciężar powoduje, że strop z drewna nie obciąża konstrukcji budynku, ale może się uginać i przenosić drgania. W porównaniu do konstrukcji betonowych ma też słabszą izolacyjność akustyczną.

Aby dowiedzieć się, ile kosztuje strop drewniany, trzeba wziąć pod uwagę gatunek drewna oraz przekrój belek. Szacuje się jednak, że koszt takiej inwestycji jest znacznie niższy niż uda stropu w innej technologii.

Porównanie cen różnego rodzaju stropów

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje m2 stropu, jest inna w zależności od tego, jaki rodzaj stropu zostanie zastosowany. Oto podsumowanie informacji, jakie podaliśmy wcześniej. Ceny poszczególnych stropów określają średni koszt wykonania 1 m2 i uwzględniają zarówno niezbędne materiały, jak i koszt robocizny oraz transportu.

Rodzaj Koszt m2 Opis Rozpiętość
Strop Modułowy Smart 142 zł/m2 tyle kosztuje najtańszy w wykonaniu strop modułowy Smart ze strunobetonu o rozpiętości do 10,5 m
Strop Gęstożebrowy Vector 155 zł/m2 cena gęstożebrowego stropu nowej generacji Vector o rozpiętości do 7,6 m
Strop Gęstożebrowy Teriva 174 zł/m2 tyle zapłacimy za gęstożebrowy strop Teriva o rozpiętości do 7,2 m oraz za jego unowocześnioną wersję Master o rozpiętości 9,3 m 7,2 - 9,3
Strop Filigran 202 zł/m2 koszt stropu typu filigran. Można dostosować je do rozpiętości 12 m i dowolnie kształtować 12 m
Strop Ceramiczny 220 zł/m2 cena za strop ceramiczny, mogący osiągać rozpiętość do 7,2 m 7,2 m
Strop Monolityczny 225 zł/m2 tyle trzeba liczyć na strop monolityczny, którego rozpiętość jest ograniczona -

Jak widać, cena stropu może być różna. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną każdej technologii, by mieć pewność, że stworzona konstrukcja spełni wszelkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa oraz użyteczności.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść