Jaki powinien być zbudowany duży, nowoczesny dom?
Mianem dużego domu najczęściej określa się budynki o powierzchni użytkowej powyżej 160 m
2. Jednak każdy dom, niezależnie od jego metrażu, powinien być zbudowany w sposób spełniający potrzeby i oczekiwania przyszłych mieszkańców. Wbrew pozorom budowa dużego domu nie zawsze jest łatwiejsza niż budynku o mniejszej powierzchni. Jak zatem
powinien być zbudowany duży, nowoczesny dom? Kluczowym aspektem jest funkcjonalność, o której decyduje przede wszystkim rozkład pomieszczeń. Konwencjonalny układ przewiduje utworzenie dwóch głównych stref – dziennej, w której domownicy mogą spędzać wspólnie czas czy przyjmować gości, oraz sypialnianej, gdzie każdy może liczyć na odrobinę prywatności.
Istotną kwestią jest też architektura budynku.
Projekty dużych domów utrzymanych w stylu nowoczesnym cechują się prostą bryłą o minimalistycznym charakterze i neutralnej kolorystyce. Nie brakuje w nich jednak innowacyjnych rozwiązań i ciekawych elementów architektonicznych. Na uwagę zasługują przede wszystkim
nowoczesne elewacje domów, które wykonuje się przy użyciu takich materiałów jak drewno, kamień czy płyty włókno-cementowe. Ewentualne zdobienia są bardzo oszczędne, ustępując miejsca zastosowanym materiałom oraz detalom technicznym.
Kategoria ta obejmuje też stylowe, klasycyzujące rezydencje, które czerpią z tradycyjnej architektury. Przykładem takiej koncepcji jest
projekt domu Hornet III o prostej, regularnej i proporcjonalnej bryle. W tę stylistykę wpisuje się również
projekt Nad Łąkami. Plan przewiduje stworzenie w nim aż 8 pokoi, dzięki czemu świetnie sprawdzi się on jako dom dla rodziny wielopokoleniowej.
Czym powinien cechować się duży dom parterowy? Przestronność i wygoda
Kolekcję
projektów dużych domów tworzą różnorodne koncepcje. Mogą to być:
Sporą popularnością cieszą się między innymi
projekty dużych domów parterowych. Koncepcje te charakteryzuje niebywała przestronność, na co wpływ ma przede wszystkim fakt, że wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej kondygnacji. Duże przestrzenie zapewniają mieszkańcom niezwykłą wygodę, a starannie zaplanowany rozkład pomieszczeń przekłada się na komfort ich codziennego użytkowania. Duży metraż to także ogromne możliwości aranżacyjne, pozwalające na stworzenie funkcjonalnego i ergonomicznego wnętrza.
Jednak
jak wybrać projekt nowoczesnego domu? Czym powinien cechować się duży dom parterowy, by rzeczywiście zapewniał mieszkańcom maksymalną wygodę i przestronność? W przypadku domów z poddaszem użytkowym czy piętrowych, na pierwszej kondygnacji najczęściej tworzy się strefę dzienną, natomiast na drugiej – sypialnianą. W
projektach dużych domów parterowych konieczne jest znalezienie innego rozwiązania.
Dla zapewnienia maksymalnej funkcjonalności i komfortu, w domach parterowych strefę dzienną najczęściej planuje się w przedniej części budynku, bliższej wejścia. Strefa wspólna, składająca się standardowo z salonu z kuchnią i jadalnią, ma charakter wypoczynkowy i rekreacyjny. Dzięki temu stanowi doskonałą przestrzeń zarówno do integracji w rodzinnym gronie, jak i spotkań towarzyskich. Natomiast w tylnej części domu parterowego zazwyczaj aranżuje się strefę sypialnianą, zapewniającą mieszkańcom poczucie prywatności.
W rozkładzie pomieszczeń w
projekcie dużego domu parterowego nie może również zabraknąć zaplecza gospodarczego. Dysponując odpowiednią powierzchnią, w planie z powodzeniem można uwzględnić kilka pomieszczeń pomocniczych – oprócz garażu czy kotłowni może być to też schowek na domowe sprzęty, spiżarnia, pralnia czy sąsiadujące z sypialniami garderoby.
Popularnym rozwiązaniem w przypadku
projektów dużych domów, jest także stworzenie przestrzeni rekreacyjnej, z której mogą korzystać nie tylko mieszkańcy, ale i odwiedzający ich goście. W zależności od preferencji może to być domowa sala kinowa, bawialnia dla dzieci czy prywatna sala do ćwiczeń.
Prosta bryła i wpadające w oko elewacje – kwintesencja nowoczesnych dużych domów
By
projekt dużego domu całkowicie spełniał oczekiwania przyszłych mieszkańców, musi również podobać im się wizualnie. Projekty nowoczesnych budynków to świetna propozycja dla zwolenników gustownego i funkcjonalnego minimalizmu. Cechują się one prostą bryłą i zastosowaniem neutralnej kolorystyki, w związku z czym nie ma w nich miejsca na zbędny przepych i bogate zdobienia.
W subtelny sposób uwagę przykuwają jednak
nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych, które urozmaicają architekturę budynku i nadają jej oryginalny charakter. Wykonuje się je z materiałów naturalnych, jak drewno czy kamień, lub płyty włókno-cementowej, składającej się z cementu, celulozy i minerałów. Dzięki bogatej palecie dostępnych barw, z łatwością można dobrać rozwiązanie idealnie wpisujące się w gust mieszkańców, a zarazem wciąż pasujące do nowoczesnej stylistyki.
Energooszczędność w projektach dużych domów. Miejsce na panele PV i solary
W
projektach dużych domów nowoczesnych mocny nacisk kładzie się na aspekt energooszczędności. Właściwie standardem jest już korzystanie z innowacyjnych technologii izolacyjnych i instalacyjnych, które pozwalają na ograniczenie zużycia energii – uwzględnia się je we wszystkich
projektach domów energooszczędnych. Coraz więcej osób decyduje się też na montaż paneli fotowoltaicznych, zwanych panelami PV, lub kolektorów słonecznych, potocznie określanych jako solary.
Oba rozwiązania bazują na odnawialnym źródle energii, jakim jest energia słoneczna. Pozwalają na przetworzenie jej w ciepło i wykorzystanie go na przykład do ogrzania wody użytkowej. Chcąc zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych, warto upewnić się, że przewidziany w projekcie dach to umożliwi. Co prawda zarówno panele PV, jak i solary można także ustawić w innych punktach działki, lecz należy liczyć się z tym, że zajmą one nieco cennej powierzchni.
Przegląd projektów dużych domów z naszej kolekcji
Na naszą kolekcję
projektów dużych domów składają się różnorodne koncepcje o powierzchni użytkowej od 150 do ponad 350 m
2 powierzchni użytkowej. Na które warto zwrócić uwagę? Ciekawą propozycją jest
projekt domu Awokado IV – parterowego budynku o powierzchni użytkowej 168,73 m
2. Układ wnętrza zakłada podział przestrzeni na trzy główne części – dzienną, umiejscowioną naprzeciw wejścia, sypialnianą po jednej stronie domu oraz gospodarczą z garażem i kotłownią z drugiej.
Wyraźny podział na strefy jest doskonale widoczny także w
projekcie domu Andromeda 3 o powierzchni użytkowej 193,49 m
2. To piętrowy budynek, w którym części wspólne o charakterze wypoczynkowo-rekreacyjnym zostały zaplanowane na parterze, natomiast druga kondygnacja stanowi przestrzeń prywatną domowników.
Z kolei poszukującym domu o bardzo dużym metrażu, do gustu przypadnie
projekt Nad Łąkami o powierzchni użytkowej 373,74 m
2. To koncepcja budynku z poddaszem użytkowym. Na parterze zaplanowano między innymi 2 salony, kuchnię oraz 2 pokoje mieszkalne, które można zaaranżować na sypialnię dla gości czy gabinet. Na poddaszu natomiast możliwe jest utworzenie nawet 6 sypialni, holu oraz dodatkowego salonu. Jest to więc znakomita propozycja dużego domu dla bardzo licznej lub nawet wielopokoleniowej rodziny, w którym każdy mieszkaniec znajdzie przestrzeń dla siebie.