Logo

Projekty domów prefabrykowanych

 (5)
zwiń

Dynamicznie rozwijający się rynek budowlany i postęp technologiczny w budownictwie sprzyjają usprawnianiu procesu budowlanego. Wyrazem tych tendencji jest rozwój firm proponujących domy prefabrykowane (głównie szkieletowe) w różnych technologiach. Wraz z poszerzaniem się oferty jest ona coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów, gdyż koszt domów prefabrykowanych relatywnie maleje w stosunku do tradycyjnie wznoszonych, a w dodatku ma mnóstwo cennych zalet zarówno dla użytkowników prywatnych jak dla deweloperów budujących domy na sprzedaż. Zwłaszcza w burzliwych dla gospodarki czasach jest to przede wszystkim przewidywalność ceny i terminu wykonania. W poniższej kategorii znajdują się projekty domów prefabrykowanych dostosowane do budowy w technologii szkieletu drewnianego lub stalowego. Znajdziesz tutaj zarówno warianty naszych popularnych projektów murowanych, jak i kreacje stworzone wyłącznie z myślą o konkretnej technologii prefabrykacji.

Filtry
wyczyść filtry
Parametry podstawowe
Parametry podstawowe

Nazwa projektu

Powierzchnia użytkowa (m²)

od do

Typy budynków

Jednorodzinny
Bliźniak
Szeregowy
Altany
Garaże
Letniskowy
Inne

L. Kondygnacji

parterowy
z poddaszem
piętrowy

Ilość stanowisk garażowych

0
1
2
3
4 i więcej
Dom

Piwnica

Nie
Tak

Liczba pokoi (bez salonu)

1
2
3
4
5 i więcej

Liczba pokoi na parterze (bez salonu)

1
2
3
4
5 i więcej

Typy dachu

Jednospadowy
Dwuspadowy
Wielospadowy
Płaski

Kąt dachu

od do

Ogrzewanie

Ogrzewanie gazowe
Gazowe z możliwością adaptacji na paliwo stałe
Ogrzewanie elektryczne
Pompa ciepła
Paliwo stałe

Technologia

Murowane
Szkielet drewniany
Stalowe
Drewniane
Inne
Działka

Maksymalne wymiary działki (m)

szerokość głębokość

Maksymalne wymiary domu (m)

szerokość wysokość

Powierzchnia całkowita (m²)

od do

Powierzchnia zabudowy (m²)

od do

Wejście od..

od północy i wschodu
od południa i zachodu

Rodzaje działki

Na płytką działkę
Na wąską działkę
Na stoku
Standardowa działka
Dodatkowe

Projekty w przygotowaniu

Pomiń

Dodatkowe parametry

Tanie w budowie
Bestsellery 2023
Nowości
Z wizualizacją wnętrz
Otrzymasz: 5 wyniki
Liczba pokoi (bez salonu)
4
Powierzchnia użytkowa
160.12 m2
Powierzchnia zabudowy
163.08 m2
Szerokość budynku
10.05 m
Z garażem
Tak
Liczba pokoi (bez salonu)
4
Powierzchnia użytkowa
142.15 m2
Powierzchnia zabudowy
102.94 m2
Szerokość budynku
9.15 m
Z garażem
Nie
Liczba pokoi (bez salonu)
4
Powierzchnia użytkowa
146.55 m2
Powierzchnia zabudowy
210.17 m2
Szerokość budynku
16.65 m
Z garażem
Tak
Liczba pokoi (bez salonu)
3
Powierzchnia użytkowa
122.58 m2
Powierzchnia zabudowy
105.13 m2
Szerokość budynku
9.9 m
Z garażem
Tak
Liczba pokoi (bez salonu)
3
Powierzchnia użytkowa
139.91 m2
Powierzchnia zabudowy
163.21 m2
Szerokość budynku
15.45 m
Z garażem
Nie
 • 1

O projektach domów prefabrykowanych

Technologia wykonania domów prefabrykowanych

Najczęściej oferowane są domy oparte na szkielecie drewnianym, a coraz częściej także stalowym. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie precyzyjnej i lekkiej, a jednocześnie trwałej konstrukcji stosunkowo łatwej do transportu i nie wymagającej ciężkiego sprzętu przy montażu na placu budowy. Elementy domu szkieletowego można wykonywać w zamkniętych pomieszczeniach więc proces produkcji nie jest uniezależniony od warunków pogodowych które potrafią zrujnować harmonogram budowy tradycyjnego domu murowanego. Precyzja wykonania i utrzymanie reżimu technologicznego są zdecydowanie łatwiejsze w warunkach warsztatowych niż pod gołym niebem.

Dom jak samochód

Przede wszystkim dom prefabrykowany jest towarem rynkowym jak każdy inny produkt. Oznacza to, że decydując się na taki dom otrzymujemy go w z góry przewidzianych: terminie, cenie i jakości wraz z gwarancją producenta. Przypomina to bardziej zakup nowego samochodu niż budowę domu w tradycyjny sposób wymagający dużego osobistego zaangażowania inwestora w organizację budowy, koordynację działań poszczególnych ekip specjalistów z uwzględnieniem pór roku i warunków atmosferycznych, zakupy i transport materiałów oraz wiele innych spraw, kończąc na braku gwarancji w stosunku do gotowego domu, wynikającym ze złożoności całego procesu. Gdy za „produkcję” domu odpowiada jedna firma, której reputację stosunkowo łatwo można sprawdzić, wyżej wymienione problemy przestają istnieć.

Czas budowy

Rozwiązanie problemów związanych z organizacją procesu budowlanego oraz odpowiedzialnością gwarancyjną, to bardzo ważne, ale nie jedyne zalety domów oferowanych przez producenta.

Kolejną przewagą jest czas budowy. Zazwyczaj prefabrykowany dom w stanie deweloperskim można zbudować w kilka miesięcy i niezależnie od warunków pogodowych, gdyż jego produkcja odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach, a montaż na placu budowy trwa kilka dni. Nie stosuje się wprawdzie jeszcze prefabrykowanych fundamentów, więc posadowienie budynku trzeba wykonać na placu budowy, ale mamy na to sporo czasu gdy w fabryce wykonywane są elementy nadziemia. Zazwyczaj domy prefabrykowane ustawia się na płycie fundamentowej, którą wykonuje się szybciej niż tradycyjne posadowienie na ławach a ponadto zapewnia budynkowi znacznie większą stabilność.

Praktyczne zalety

Technicznie dom prefabrykowany w technologii szkieletowej zawiera wiele interesujących i pożytecznych rozwiązań.

Konstrukcja ścian i dachu wypełniana jest materiałem izolacyjnym i od zewnątrz zaizolowana dodatkową warstwą izolacji dla zredukowania tzw. mostków termicznych. W ten sposób otrzymujemy ponad 30 cm izolacji, co rzadko zdarza się w tradycyjnie murowanych budynkach i przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania energii do ogrzewania domu.

Całkowita grubość ściany jest niewiele większa od grubości warstw ocieplających nadaje budynkowi lekkości i wpływa na lepsze doświetlenie wnętrza światłem dziennym.

W prefabrykowanych budynkach, zwłaszcza w szkielecie stalowym, można wykonywać przekrycia o większej rozpiętości niż przy zastosowaniu standardowych technologii żelbetowych lub drewnianych. Stropy i dachy oparte na ścianach zewnętrznych pozwalają zredukować podpory wewnątrz budynku. Pozwala to na swobodną aranżację wnętrza i jego ewentualne przebudowy.

Popularne projekty dostępne w konstrukcji prefabrykowanej oraz murowanej charakteryzują się nieco większą powierzchnią użytkową przy tej samej powierzchni zabudowy. Przykładem może być projekt domu z poddaszem – Akord IV.

Koszt budowy

Koszt budowy uzależniony jest od wielu czynników, rozpoczynając od przygotowania terenu na producencie pokrycia dachowego kończąc. Ten sam projekt wykonany w dwóch wariantach materiałowych może różnić się ceną nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ogólnie przyjmuje się, że doprowadzenie domu w konstrukcji stalowej do stanu deweloperskiego, to koszt rzędu 4000 zł/m2 z podkreśleniem, że jest to cena uśredniona. Doradcy klienta służą pomocą i są w stanie dopasować projekt tak, aby spełniał wymagania zamawiającego, a przy tym nie nadwyrężał jego portfela. Przykładem takiego działania może być likwidacja balkonów czy wyrównanie ścian budynku, które w normalnym przypadku zlecane są w procesie adaptacji.

Zobacz nasze projekty domów tanich w budowie.

Trwałość domów prefabrykowanych

Pytanie jaka jest trwałość domów prefabrykowanych często nurtuje potencjalnych klientów, zwłaszcza w odniesieniu do domów w konstrukcji drewnianej. Na ogół nie kwestionuje się możliwości wykonania trwałych i całkowicie bezpiecznych domów prefabrykowanych przy zastosowaniu dobrej jakości materiałów oraz sprawdzonych technologii, ale jak to się ma w odniesieniu do konkretnego producenta?

Ogólne przekonanie, że domy szkieletowe i prefabrykowane są mniej trwałe od tradycyjnych jest tylko i wyłącznie mitem. Znaczny wpływ na taki sposób myślenia mają informacje o zniszczonych domach szkieletowych za oceanem. Jednak, mimo że w USA domy na ogół są budynkami szkieletowymi, to ich technologia znacznie odbiega od technologii europejskiej. Przede wszystkim, domy oparte na konstrukcji szkieletowej muszą spełniać takie same warunki nośności i wytrzymałości jak domy w technologii tradycyjnej. Za ich spełnienie w konkretnym projekcie i lokalizacji odpowiadają profesjonalni konstruktorzy.

Wytwórcy prefabrykowanych domów drewnianych zapewniają, że do ich produkcji używają wysokiej jakości materiałów i powołują się na kontrolę swoich wyrobów przez niezależne organizacje certyfikujące. Oferują 30-letnie gwarancje na konstrukcję budynków oraz deklarują wysoki standard ognioodporności i izolacyjności akustycznej. Przed podjęciem decyzji o zakupie domu prefabrykowanego z pewnością warto szczegółowo zapoznać się warunkami gwarancji, dostępnymi certyfikatami oraz zweryfikować reputację producenta w opiniach poprzednich klientów.

Popularność

W naszym kraju stosunkowo niewielki odsetek stanowią domy prefabrykowane (ok. 1-2%). W Niemczech i Austrii domy prefabrykowane stanowią już jednak 10 – 25% nowych domów w zależności od regionu, w Stanach Zjednoczonych ok. 15%, w Skandynawii ok. 80%. Należy z powyższego zestawienia wnosić, że w Polsce firmy oferujące domy prefabrykowane mają przestrzeń do rozwoju.

Czytaj więcej na temat wyboru technologii budowy domu.

Obsługa posprzedażna

 • Wizualizacje
  Zleć dodatkowe wizualizacje do projektu.
 • Charakterystyki energetyczne

  Zmień system ogrzewania. Dokumentacja do banku lub urzędu. Zamów >

   

 • Adaptacje
  Przygotujemy PZT i dokumentację do urzędu.
Projekt to dopiero początek drogi. Nasi bezpośredni klienci mogą liczyć na autorskie wsparcie i preferencyjną ofertę na dodatkowe usługi.
Projekt to dopiero początek drogi. Nasi bezpośredni klienci mogą liczyć na autorskie wsparcie i preferencyjną ofertę na dodatkowe usługi.
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść