Logo

Strop w domu jednorodzinnym

Kategorie: stropy

Każdy, kto w bliższej lub dalszej perspektywie zamierza kupić projekt domu i rozpocząć budowę, powinien posiadać przynajmniej minimum wiedzy na temat stropów.

Dlaczego?

Bo są to niezwykle ważne elementy konstrukcyjne domu, w znacznym stopniu odpowiadające za komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Stropy to poziome elementy konstrukcji domu, które dzielą jego kubaturę na poszczególne kondygnacje. Mamy więc strop nad piwnicą, parterem, pierwszym piętrem itd., ich liczba równa się liczbie kondygnacji, jaką przewiduje projekt domu. Na górnej powierzchni stropu znajduje się podłoga, dolna natomiast, po położeniu tynku, staje się sufitem. Wśród zadań, jakie pełnią stropy najważniejsze jest przenoszenie obciążeń stałych (np. ciężary własny i ścianek działowych) i użytkowych (np. ciężar umeblowania, przebywających osób) na otaczające ściany i słupy. Ponadto stropy zwiększają sztywność budynku, izolują przed przenikaniem dźwięku, ciepła oraz ograniczają rozprzestrzenianie się ognia.


Materiał na strop

Stosowanych jest wiele rodzajów stropów, różniących się między sobą materiałem (drewniane, stalowo-ceramiczny, ceramiczno-żelbetowy, stalowe, stalowo-betonowe i inne) oraz technologią wykonania (belkowy, płytowy, płytowo-żebrowy, gęstożebrowy). Każdy z nich ma swoich zarówno zwolenników, jak i przeciwników, którzy mogliby wskazać wiele argumentów za i przeciw.


Tradycyjne, stosowane niemal od zawsze, są stropy drewniane – proste do wykonania, stosunkowo niedrogie, lekkie, ale mało odporne na ogień (konieczna impregnacja), korozję biologiczną i wilgotność. Zarzuca im się, że mogą się uginać oraz brak współpracy z konstrukcją nośną domu. Zdają one egzamin przede wszystkim w domach o konstrukcji szkieletowej oraz z bali, również jako strop między poddaszem użytkowym a strychem.

Projekty domów często przewidują stropy żelbetowe wylewane na mokro i obecnie są ona na topie. Ta popularność związana jest głównie ze znaczną wytrzymałością i wysoką odpornością ogniową takich stropów, oraz dobrym usztywnieniem ścian budynku.
Choć mają też wady, do których należą m.in. mała izolacyjność termiczna i akustyczna.

Wylewany czy prefabrykowany


To dwie metody wykonywania stropów żelbetowych. Pierwszy – monolityczny, wylewany bezpośrednio na budowie, to metoda tradycyjna, ciągle popularna na polskich budowach. Jej zaletą jest niska cena, a podstawową wadą długi czas wykonywania – cały proces, a więc m.in. deskowanie, zbrojenie, wylewanie betonu i jego schnięcie może trwać do 3-4 tygodni, oraz koszty szalunków. Szalunki wykonujemy z desek podpieranych drewnianymi stemplami lub korzystamy z wypożyczonych szalunków wielokrotnego użytku. Z drugiej jednak strony taki strop jest projektowany pod potrzeby konkretnego domu i łatwo go dostosować do pomieszczeń o nieregularnym kształcie i zróżnicowanych rozpiętościach. Ma on niewielką grubość, zazwyczaj 15 – 18 cm.

Przybliżony koszt (netto) materiałów na 1 m2 stropu monolitycznego: stal -20 zł, beton -20 zł, szalunki i stemple drewniane – 12 zł.

Odmianą stropów prefabrykowanych jest strop typu filigran. Składa się on z cienkich, prefabrykowanych płyt żelbetowych które mogą być wykonane w dowolnym kształcie. Na płytach, które są jednocześnie szalunkiem stropu, ułożonych na konstrukcji budynku przy pomocy dźwigu, montowane jest następnie zbrojenie i zalewane betonem. Czas wykonania takich stropów jest krótki, a szalunek wymagany tylko do miejscowego podparcia na czas zalewania i związania betonu. Zaletą jest duża elastyczność kształtowania formy i wytrzymałości porównywalna ze stropami monolitycznymi.

Przybliżony koszt (netto) materiałów na 1 m2 stropu typu „Filigran”: płyty prefabrykowane – 100 zł, stal -15 zł, beton -15 zł.

Coraz częściej w budowie domów jednorodzinnych stosowane są tzw. stropy gęstożebrowe. Ich konstrukcja opiera się na prefabrykowanych belkach układanych na ścianach nośnych co kilkadziesiąt centymetrów, a przestrzeń między nimi wypełniana jest pustakami. Na tak przygotowaną konstrukcję wylewana jest następnie kilkucentymetrowa warstwa betonu. Zaletą tego typu stropów jest szybkość wykonania i niewielka ilość potrzebnych szalunków. Posiadają dobrą izolacyjność akustyczną i cieplną.

Przybliżony koszt (netto) materiałów na 1 m2 stropu gęstożebrowego typu „Teriva”: Pustaki, belki -80 zł, beton -10 zł.


Alternatywą są stropy prefabrykowane, czyli montowane z gotowych elementów. Są to najczęściej płyty żelbetowe typu kanałowego. Czas wykonania takiego stropu jest zdecydowanie najkrótszy, nie wymaga szalunków i, co ważne, bezpośrednio po montażu może być on w pełni obciążony i mogą być kontynuowane dalsze prace budowlane. Poza tym wyróżniają się one dobrą izolacyjnością akustyczną, mają równą powierzchnię co ułatwia tynkowanie, a kanały w płytach mogą być wykorzystane do prowadzenia instalacji. Pewną niedogodnością jest konieczność użycia ciężkiego sprzętu do ich montażu, a tańszy i szybszy montaż, niestety, odbija się na sztywności i wytrzymałości co skutkuje rysami na suficie w trakcie użytkowania budynku. W przypadku domu jednorodzinnego należy również liczyć się z koniecznością wcześniejszego zamówienia odpowiedniej wielkości płyt.

Przybliżony koszt (netto) materiałów na 1 m2 stropu prefabrykowanego typu „Smart”: 180 zł z montażem.


Fot. Izobud

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść