Logo

Strop w domu jednorodzinnym

Kategorie: stropy

Każdy, kto w bliższej lub dalszej perspektywie zamierza kupić projekt domu i rozpocząć budowę, powinien posiadać przynajmniej minimum wiedzy na temat stropów.

Dlaczego?

Bo są to niezwykle ważne elementy konstrukcyjne domu, w znacznym stopniu odpowiadające za komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Stropy to poziome elementy konstrukcji domu, które dzielą jego kubaturę na poszczególne kondygnacje. Mamy więc strop nad piwnicą, parterem, pierwszym piętrem itd., ich liczba równa się liczbie kondygnacji, jaką przewiduje projekt domu. Na górnej powierzchni stropu znajduje się podłoga, dolna natomiast, po położeniu tynku, staje się sufitem. Wśród zadań, jakie pełnią stropy najważniejsze jest przenoszenie obciążeń stałych (np. ciężary własny i ścianek działowych) i użytkowych (np. ciężar umeblowania, przebywających osób) na otaczające ściany i słupy. Ponadto stropy zwiększają sztywność budynku, izolują przed przenikaniem dźwięku, ciepła oraz ograniczają rozprzestrzenianie się ognia.


Materiał na strop

Stosowanych jest wiele rodzajów stropów, różniących się między sobą materiałem (drewniane, stalowo-ceramiczny, ceramiczno-żelbetowy, stalowe, stalowo-betonowe i inne) oraz technologią wykonania (belkowy, płytowy, płytowo-żebrowy, gęstożebrowy). Każdy z nich ma swoich zarówno zwolenników, jak i przeciwników, którzy mogliby wskazać wiele argumentów za i przeciw.


Tradycyjne, stosowane niemal od zawsze, są stropy drewniane – proste do wykonania, stosunkowo niedrogie, lekkie, ale mało odporne na ogień (konieczna impregnacja), korozję biologiczną i wilgotność. Zarzuca im się, że mogą się uginać oraz brak współpracy z konstrukcją nośną domu. Zdają one egzamin przede wszystkim w domach o konstrukcji szkieletowej oraz z bali, również jako strop między poddaszem użytkowym a strychem.

Projekty domów często przewidują stropy żelbetowe wylewane na mokro i obecnie są ona na topie. Ta popularność związana jest głównie ze znaczną wytrzymałością i wysoką odpornością ogniową takich stropów, oraz dobrym usztywnieniem ścian budynku.
Choć mają też wady, do których należą m.in. mała izolacyjność termiczna i akustyczna.

Wylewany czy prefabrykowany


To dwie metody wykonywania stropów żelbetowych. Pierwszy – monolityczny, wylewany bezpośrednio na budowie, to metoda tradycyjna, ciągle popularna na polskich budowach. Jej zaletą jest niska cena, a podstawową wadą długi czas wykonywania – cały proces, a więc m.in. deskowanie, zbrojenie, wylewanie betonu i jego schnięcie może trwać do 3-4 tygodni, oraz koszty szalunków. Szalunki wykonujemy z desek podpieranych drewnianymi stemplami lub korzystamy z wypożyczonych szalunków wielokrotnego użytku. Z drugiej jednak strony taki strop jest projektowany pod potrzeby konkretnego domu i łatwo go dostosować do pomieszczeń o nieregularnym kształcie i zróżnicowanych rozpiętościach. Ma on niewielką grubość, zazwyczaj 15 – 18 cm.

Przybliżony koszt (netto) materiałów na 1 m2 stropu monolitycznego: stal -20 zł, beton -20 zł, szalunki i stemple drewniane – 12 zł.

Odmianą stropów prefabrykowanych jest strop typu filigran. Składa się on z cienkich, prefabrykowanych płyt żelbetowych które mogą być wykonane w dowolnym kształcie. Na płytach, które są jednocześnie szalunkiem stropu, ułożonych na konstrukcji budynku przy pomocy dźwigu, montowane jest następnie zbrojenie i zalewane betonem. Czas wykonania takich stropów jest krótki, a szalunek wymagany tylko do miejscowego podparcia na czas zalewania i związania betonu. Zaletą jest duża elastyczność kształtowania formy i wytrzymałości porównywalna ze stropami monolitycznymi.

Przybliżony koszt (netto) materiałów na 1 m2 stropu typu „Filigran”: płyty prefabrykowane – 100 zł, stal -15 zł, beton -15 zł.

Coraz częściej w budowie domów jednorodzinnych stosowane są tzw. stropy gęstożebrowe. Ich konstrukcja opiera się na prefabrykowanych belkach układanych na ścianach nośnych co kilkadziesiąt centymetrów, a przestrzeń między nimi wypełniana jest pustakami. Na tak przygotowaną konstrukcję wylewana jest następnie kilkucentymetrowa warstwa betonu. Zaletą tego typu stropów jest szybkość wykonania i niewielka ilość potrzebnych szalunków. Posiadają dobrą izolacyjność akustyczną i cieplną.

Przybliżony koszt (netto) materiałów na 1 m2 stropu gęstożebrowego typu „Teriva”: Pustaki, belki -80 zł, beton -10 zł.


Alternatywą są stropy prefabrykowane, czyli montowane z gotowych elementów. Są to najczęściej płyty żelbetowe typu kanałowego. Czas wykonania takiego stropu jest zdecydowanie najkrótszy, nie wymaga szalunków i, co ważne, bezpośrednio po montażu może być on w pełni obciążony i mogą być kontynuowane dalsze prace budowlane. Poza tym wyróżniają się one dobrą izolacyjnością akustyczną, mają równą powierzchnię co ułatwia tynkowanie, a kanały w płytach mogą być wykorzystane do prowadzenia instalacji. Pewną niedogodnością jest konieczność użycia ciężkiego sprzętu do ich montażu, a tańszy i szybszy montaż, niestety, odbija się na sztywności i wytrzymałości co skutkuje rysami na suficie w trakcie użytkowania budynku. W przypadku domu jednorodzinnego należy również liczyć się z koniecznością wcześniejszego zamówienia odpowiedniej wielkości płyt.

Przybliżony koszt (netto) materiałów na 1 m2 stropu prefabrykowanego typu „Smart”: 180 zł z montażem.


Fot. Izobud

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść