Logo

Alaska III – poznaj projekt wygodnego domu dla czteroosobowej rodziny

Idealny dom dla czteroosobowej rodziny? To przede wszystkim taki, w którym każdy z domowników znajdzie miejsce dla siebie i który nie będzie kosztował majątku. Wśród domów tanich w budowie popularne są małe domy parterowe, ale stosunek ceny do metrażu jest nieco bardziej optymalny w domach z poddaszem użytkowym – niedrogich i wygodnych, takich jak Alaska III.

Projekt domu Alaska III, wizualizacja 1

Optymalny metraż w domu dla czterech osób

Wybierając projekt rodzinnego domu, powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno nasze apetyty na powierzchnię użytkową, jak i możliwości finansowe. Projekt Alaska III bardzo zgrabnie łączy oba parametry, ponieważ jest to dom tani w budowie, a jednocześnie zapewniający odpowiednią przestrzeń do życia dla całej rodziny. Dla oszczędności miejsca salon został tu połączony z jadalnią i zajmuje ponad 25 m² – to właśnie tutaj będzie się rozgrywało rodzinne życie.

Z drugiej strony zarówno rodzice, jak i każde z dzieci będą mieć w tym funkcjonalnym domu własną sypialnię na poddaszu – do jednej z nich dołączona jest nawet niewielka garderoba. Podsumowując, okazuje się, że dom dla czteroosobowej rodziny może mieć niespełna 100 m² i zapewniać idealną wygodę wszystkim mieszkańcom.

Jedna łazienka dla czteroosobowej rodziny – czy to duży problem?

Poranki w domach dla czteroosobowej rodziny bywają nerwowe – w szczególności, jeśli wszyscy domownicy wstają o tej samej porze, a każdy z nich chce się wykąpać i wyszykować do wyjścia do szkoły lub pracy. Wówczas jedna łazienka może okazać się pewną niedogodnością. Tak właśnie jest w projekcie Alaska III, jednak został on stworzony na tyle rozsądnie, by choćby w pewnym stopniu rozładowywać rodzinne napięcia o świcie.

Alaska III projekt - Parter 50.78 m²  + garaż 16.55 m²

Przede wszystkim na parterze tego funkcjonalnego domu dla rodziny przygotowano toaletę, w której domownicy mają dostęp do WC, umywalki i lustra – dzięki temu o wiele łatwiej można się podzielić czasem w łazience, a część czynności pielęgnacyjnych wykonać w toalecie.

Alaska III projekt - Poddasze 48.11 m²

Źródła oświetlenia na parterze i funkcjonalnym poddaszu

Proste domy mogą być bardzo nowoczesne zwłaszcza te w projektach gdzie mamy do dyspozycji wizualizacje wnętrza, czego najlepszym przykładem jest projekt Alaska III. Wzięto w nim bowiem pod uwagę konieczność wpuszczania do wnętrz jak największej ilości światła dziennego, co wpływa na samopoczucie i komfort życia mieszkańców. Tak więc na parterze stworzono nie tylko szerokie przeszklenie pełniące funkcję wyjścia na taras, ale również wykusz wyposazony w duże, narożne okno. Mamy więc pewność, że w salonie naszego taniego w budowie domu będzie wystarczająco jasno za dnia.

Z kolei na poddaszu tego czteroosobowego domu w dwóch z trzech sypialni są drzwi prowadzące na balkon – duże i wpuszczające promienie słoneczne do wnętrz. Trzeci pokój, choć nie ma balkonu, jest równie dobrze doświetlony dzięki portfenetrowi - oko balkonowe jest tam ograniczone balustradą zaraz po otwarciu.

Wygoda dla domowników – jak powinny być zaplanowane ciągi komunikacyjne?

Ciągi komunikacyjne w tak prostym domu jak Alaska III, powinny zajmować jak najmniej miejsca. Tutaj wszystko zostało zaprojektowane w bardzo ekonomiczny sposób. Klatka schodowa znajduje się w centralnej części domu dla czteroosobowej rodziny – bardzo niedaleko drzwi wejściowych – a z niej dotrzeć można w każde miejsce budynku. Naprzeciwko schodów na parterze znajduje się toaleta, z lewej strony garaż i kotłownia, a z prawej część wspólna z kuchnią i salonem. Na piętrze natomiast każdy z domowników może prosto ze schodów wejść do swojej sypialni lub łazienki – zwróćmy uwagę, że nie ma tutaj żadnych pomieszczeń przechodnich, które mogłyby ograniczać nasz komfort!

Komfortowy dom dla dużej rodziny

Strefa dzienna i nocna w planie domu dedykowanego czteroosobowej rodzinie

W tanich domach dla pięcioosobowej rodziny, jak również w tych mniejszych, dla czterech osób, strefa nocna i dzienna tworzą się w bardzo naturalny sposób, najczęściej z podziałem na piętra. W projekcie Alaska III widać to bardzo wyraźnie – na piętrze znajdziemy tylko trzy sypialnie i łazienkę, a całe centrum życia codziennego ma się rozgrywać na parterze, gdzie możemy wspólnie z bliskimi spędzać czas wolny.

W przypadku większych, funkcjonalnych domów dla rodziny czasami zdarza się nieco zaburzyć obie strefy – mając więcej miejsca, częściej decydujemy się na mniej typowe rozwiązania, np. sypialnie na dole, w szczególności, jeśli mieszkają z nami seniorzy czy mamy gabinet na piętrze obok sypialni. Taki rozkład może jednak zaburzyć nasz dobowy rytm, czego nie trzeba się obawiać w przypadku domów takich jak Alaska III.

Ingerencja w projekt domu – w jakim stopniu da się wprowadzać zmiany i czy warto to zrobić?

W razie potrzeby do gotowego projektu Alaska III możemy wprowadzić własne zmiany, by nasz dom był jeszcze lepiej dopasowany do naszych potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że do wprowadzania takich modyfikacji konieczna jest zgoda autora – pracownia Domowe Klimaty udziela takiej zgody całkowicie bezpłatnie.

Dom dla czterech osób - co powinien posiadać

Co zatem można zmienić w projekcie funkcjonalnego domu dla rodziny?

Są to elementy, takie jak:

  • materiały budowlane,
  • technologie budowlane,
  • stolarka otworowa,
  • konstrukcja dachu,
  • ogrzewanie,
  • położenie komina,
  • przeznaczenie pomieszczeń,
  • rozmieszczenie ścianek działowych.

Pamiętajmy jednak, że niektóre zmiany mogą się okazać bardzo kosztowne – na tyle, że sprawią, że idea domu taniego w budowie straci rację bytu. Dlatego przed podjęciem decyzji powinniśmy się dokładnie zastanowić, które zmiany są naprawdę konieczne.

Alaska III – czy to odpowiedni projekt domu dla rodziny 2+2?

Projekt Alaska III pozwoli nam na zbudowanie prostego domu dla czteroosobowej rodziny. Możemy mieć pewność jego funkcjonalności, przy jednoczesnych niskich kosztach budowy. To idealne rozwiązanie, jeśli marzymy o własnym domu z ogrodem, ale mamy małą działkę lub niewystarczające fundusze do postawienia większego budynku.

Parametry domu i jego technologie konstrukcyjne

Co jeszcze warto wiedzieć o projekcie domu taniego w budowie Alaska III? Jego powierzchnia użytkowa wynosi 98,89 m², powierzchnia zabudowy zaś to 109,68 m². Budynek jest wysoki na 9,06 m, a kąt nachylenia dachu to 42°.

Projekt domu Alaska III, wizualizacja 4

Zajrzyjmy również do tabelki, by dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach materiałowych:

Dachdachówka cementowa lub ceramiczna, kąt 42°
Elewacjetynk mineralny
Stropżelbetowy monolityczny
Ścianyzewnętrzne: murowane dwuwarstwowe
wewnętrzne: murowane

Więcej o projektach domów dla czteroosobowej rodziny i nie tylko na naszej stronie kategorii.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść