Logo

Masz dość czekania rano w kolejce do łazienki? Ilość łazienek/wc w domu oraz zasady ich rozmieszczenia.

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń użytkowych. Podpowiadamy, jak ją urządzić i ile właściwie toalet powinno znajdować się w każdym domu.

Niewłaściwe rozplanowanie czy niefunkcjonalna aranżacja małej łazienki to nie tylko spore utrudnienie – może to stać się zarzewiem wielu rodzinnych konfliktów. Już w przypadku trzy- czy czteroosobowej rodziny pojedyncza łazienka może stanowić nie lada problem. Często jedynym rozwiązaniem jest zwiększenie liczby sanitariatów.

Ile łazienke w domu jednorodzinnym

Ile łazienek wystarczy dla domowników?

Może się wydawać, że idealną opcją jest zaplanowanie w domu jednorodzinnym dwóch łazienek: po jednej na każdej kondygnacji. W rzeczywistości jednak najważniejszym kryterium, jakim powinniśmy kierować się przy projekcie, jest liczba i wiek mieszkańców. Czasem nawet domy parterowe powinny mieć więcej niż jedną łazienkę.

Co do zasady, w przypadku czteroosobowej rodziny dodatkowa łazienka (chociażby sama toaleta) jest niemal obowiązkowa. Jeśli jednak mamy dwójkę małych dzieci, których kąpiel wymaga obecności rodzica, to do czasu ich usamodzielnienia jedna łazienka może wystarczyć. W przypadku dwojga nastolatków o takim rozwiązaniu nie może być już praktycznie mowy. Rodziny wielodzietne, w których dzieci znajdują się z zbliżonym wieku, mogą stanąć nawet przed koniecznością wygospodarowania przestrzeni przynajmniej na trzecią toaletę. Takie kwestie warto przemyśleć już na etapie budowy lub kupna domu - oczywiście biorąc pod uwagę plany dotyczące powiększania rodziny.

Dwie łazienki w domu – czy warto?

Układem najczęściej spotykanym w polskich domach jednorodzinnych są dwie łazienki: jedna na parterze, druga na piętrze. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się na przykład w przypadku rodziców z dwojgiem dzieci. Dolna łazienka służy wówczas jako WC, górna zaś, usytuowana w pobliżu sypialni, umożliwia nie tylko szybki prysznic, ale także wyczekiwany po całym dniu relaks. Układ z dwiema łazienkami sprawdzić się może nawet w przypadku osoby mieszkającej samodzielnie – wówczas dolna łazienka pełni rolę toalety dla gości.

Jak zaprojektować dużą łazienkę?

W większej łazience dobrze sprawdzi się wanna z hydromasażem. Jeśli chcemy zainstalować prysznic nad wanną, pamiętajmy o zamontowaniu również specjalnej zasłonki. Jeśli nie planujemy osobnego pomieszczenia na pralnię, dobrze z góry wyznaczyć w łazience miejsce na zainstalowanie pralki i pojemnika na brudną bieliznę. Pojemnik w formie szafki z otwieranym od góry blatem może być częścią większego pulpitu zachodzącego na pralkę, o ile ta ładowana jest przez drzwiczki boczne. Blat może być również przedłużeniem strefy z umywalką – zyskamy w ten sposób więcej miejsca np. na ustawienie kosmetyków. Zarówno pojemnik, jak i pralkę można ukryć całkowicie za ściankami zamontowanymi na prowadnicach – jest to szczególnie pożądane, gdy łazienka urządzona zostanie np. w stylu retro, a nowoczesne sprzęty psułyby jej wystrój. Nad pralką możemy umieścić szafki zawierające kosmetyki, środki piorące i higieniczne.

WC w domu dodatkowy bidet

W strefie toaletowej, oprócz WC warto umieścić dodatkowo bidet (na który musimy przeznaczyć dodatkowy 1 m2). Bardzo pożądana byłaby tu podgrzewana podłoga. Nie rezygnujmy jednak ze standardowego ogrzewania – na kaloryferze można zawiesić mokre ręczniki. Jeśli chodzi o oświetlenie, warto rozważyć trzy jego rodzaje: sufitowe i bardziej intymne przy lustrze oraz przy zabudowanej wannie.

Małe łazienki, czyli wygoda w domu jednorodzinnym

Standardowa powierzchnia łazienki to ok. 4,5 m2. Funkcjonalne i estetyczne urządzenie takiego pomieszczenia może być prawdziwym wyzwaniem. W niewielkiej łazience sprawdzą się płytki w jasnych i pastelowych barwach, a pomieszczenie optycznie powiększy duże lustro. W zupełności wystarczy tu prysznicWC i umywalka. Prysznic niekoniecznie musi być montowany w kabinie – może ją zastąpić brodzik (najlepiej głęboki, w którym można zrobić ręczną przepierkę) i ścianka oddzielająca natrysk.

Nawet w niewielkiej łazience nieodzowne są meble – szafka pod umywalką i szafki podwieszane pod sufitem. Nie zajmują one wiele miejsca i nie wywołują wrażenia ciasnoty, a można w nich przechowywać ręczniki bądź środki higieniczne. W małej łazience szczególnie ważne jest oświetlenie. Mogą to być lampy halogenowe w sufitach podwieszanych, uzupełnione lampkami bezpośrednio przy lustrze nad umywalką.

Łazienka na poddaszu użytkowym

Jeżeli dysponujemy domem z poddaszem użytkowym, możemy zaaranżować łazienkę właśnie w tej przestrzeni. Wówczas wyzwaniem mogą okazać się skosy. Wbrew pozorom, funkcjonalne urządzenie łazienki ze skośnym sufitem wcale nie jest takie trudne – można pod nim ustawić pralkę czy inne sprzęty. Kabinę prysznicową bądź wannę powinno się jednak zamontować w części prostej. Ciekawym rozwiązaniem może być wykorzystanie kabiny bądź wanny narożnej. Jeżeli dysponujemy małą ilością miejsca, możemy ograniczyć się do zaaranżowania na poddaszu wyłącznie oddzielnej toalety, aranżującjedynie WC z umywalką.

Łazienka w domu z poddaszem użytkowym

Budując bądź remontując dom, mamy dużą swobodę aranżacji przestrzeni. Zadbajmy zatem, o odpowiedniąilość łazienek, a domownicy unikną niepotrzebnych kłótni.

Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść