Logo

Czym powinien charakteryzować się nowoczesny projekt domu w stylu skandynawskim?

Moda na skandynawskie wnętrza nie mija, a wręcz przeciwnie – na dobre zagościła w naszych domach. Styl właściwy Skandynawom pokochaliśmy jednak nie tylko wewnątrz pomieszczeń – coraz częściej stawiamy również na typowe dla Skandynawii budownictwo. Czym powinien charakteryzować się nowoczesny projekt domu w stylu skandynawskim?

Projekty domów w stylu skandynawskim

Ekologiczne rozwiązania i oszczędności

Styl skandynawskito nie tylko typowa dla krajów Północy estetyka, ale także nastawienie na ekologię i oszczędność. Do budowy domu szkieletowego zwykle wykorzystuje się technologie oparte na energooszczędnych rozwiązaniach, które przekładają się na tańszą eksploatację budynku. Domy szkieletowe charakteryzują się odpowiednim wyciszeniem i znacznie niższym zapotrzebowaniem na energię niż domy wybudowane w sposób tradycyjny. Oznacza to nawet 70 procent niższe opłaty niż w przypadku budynków murowanych. Różnica ta wynika ze zwiększonego zużycia energii w budynkach tradycyjnych, będącego wynikiem niskiej izolacyjności cieplnej ścian, stosowania naturalnej wentylacji i przepuszczających ciepło mostków termicznych. To nie koniec oszczędności! Koszt budowy domu w stylu skandynawskim jest znacznie tańszy i rozpoczyna się już od 1700 zł za metr kwadratowy.

Dom w 3 miesiące

Skandynawskie domy powstają często w mniej niż 3 miesiące. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu prefabrykatów, a więc elementów konstrukcyjnych domu, które tworzone są w fabryce. Następnie za pomocą dźwigu łączy się je w całość na placu budowy. Domy stawiane są w bardzo krótkim czasie, by uniknąć szkodliwego wpływu czynników atmosferycznych na ich konstrukcję. Następnie montuje się strop z drewnianych elementów konstrukcyjnych, a w ciągu kilku dni obiekt zostaje zadaszony. Gotowe elementy dodatkowo zabezpiecza się przed wilgocią. Taki sposób organizacji budowy domu skandynawskiego oznacza nie tylko krótszy czas jej trwania, ale także długą żywotność budynku.

Skandynawskie materiały

Inwestorzy budujący domy w stylu skandynawskim stawiają na wysokiej jakości drewno pochodzące z krajów Skandynawii. Zarówno drewno użyte do konstrukcji, jak i szalówki spełniają surowe wymagania jakościowe obowiązujące w krajach skandynawskich, a tym samym zapewniają stabilność, wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne. Drewno, które wykorzystuje się do budowy domów w stylu skandynawskim, dodatkowo jest suszone, impregnowane i czterostronnie strugane. Uzyskuje się je z drzew ścinanych zimą w krajach dalekiej Północy. Pnie są zwarte, dzięki czemu zapewniają odpowiednią izolację cieplną. Dodatkowo stosuje się wełnę mineralną i folię paroizolacyjną, która ogranicza przenikanie pary do wnętrza ścian. Od zewnątrz zaś stosuje się folię wiatroizolacyjną, która zabezpiecza przed wiatrem i nie zatrzymuje zgromadzonej wewnątrz ścian pary.

Dachy o dużym kącie nachylenia

Osoby budujące dom stają przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór dachu. Czy wybrać skośny, czy płaski? Dwu- czy czterospadowy? W przypadku domów w krajach skandynawskich, ze względu na duże opady ściegu, wybiera się dachy skośne o dużym kącie nachylenia. Rozwiązanie to sprawia, że śnieg sam zsuwa się z dachu. W przypadku płaskiego dachu lub o niskim kącie nachylenia trzeba samodzielnie usuwać śnieg, by uniknąć uszkodzenia dachu.

Prostota i estetyka

Gotowe projekty domów w architekturze skandynawskiej cechują się minimalistyczną stylistyką, czyli tym co pokochali Polacy najbardziej prostą i oszczędnością. Pomieszczenia są duże, jasne, dobrze oświetlone. Często pozostawia się otwartą przestrzeń nad salonem. W stylu skandynawskim unika się nadmiaru i przesady. Norweski styl wnętrz preferuje jasne, białe ściany, meble z naturalnych materiałów i ostrożnie dobrane, stylowe dodatki. Popularne są również duże przeszklenia, które Skandynawowie wybierają ze względów estetycznych. Nie bez przyczyny – przeszklenia sprawiają, że pomieszczenia stają się optycznie większe i jaśniejsze, a jeśli przeszklona ściana otwiera się na ogród – zapewnia przyjemne wrażenia estetyczne. Innym sposobem jest wprowadzenie do wnętrz przeszklonych ścian oddzielających poszczególne strefy, np. sypialnię od przynależnej do niej łazienki.

Inteligentny dom

Klienci decydujący się na budowę domu w stylu skandynawskim bardzo często planują wdrożyć w nim nowoczesne, inteligentne rozwiązania. Z tego względu dostępne na rynku projekty domów w stylu skandynawskim coraz częściej dostosowane są do innowacyjnych funkcji i udogodnień, np. zasuwania i rozsuwanie rolet czy kontroli temperatury za pomocą smartfona. Przyszli inwestorzy powinni mieć je na uwadze jeszcze przed wyborem projektu domu.

Wiele osób planujących budowę domu i aranżację wnętrz wybierastyl skandynawski.Otwarta kuchnia połączona z salonem, czy sypialnia w minimalistycznym, norweskim stylu prezentują się nowocześnie i elegancko. Coraz częściej jednak urzeka nas nie tylko estetyka skandynawskich pomieszczeń, ale także ich energooszczędność, trwałość i ekologia. I choć jeszcze kilka lat temu obawialiśmy się o skuteczność skandynawskich rozwiązań, dziś korzystamy z nich coraz chętniej.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ