Logo

Co to jest powierzchnia netto?

Kategorie: Blog

 

Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego, przy oglądaniu poszczególnych projektów domów spotkamy się z różnymi parametrami. W projektach często pojawiają się takie określenia jak powierzchnia całkowita, powierzchnia użytkowa czy powierzchnia netto. Co rozumie się pod tym ostatnim pojęciem? W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest powierzchnia netto budynku, w jaki sposób się ją oblicza i czym różni się od powierzchni użytkowej. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Czym jest powierzchnia netto budynku?

Powierzchnia budynku netto, tak jak inne pojęcia związane z określaniem i obliczaniem wskaźników powierzchniowych i kubaturowych, została zdefiniowana w normie pomiaru powierzchni PN-ISO 9836, aktualnie pochodzącą z lipca 2022 roku. A zatem co to jest powierzchnia netto?

Na podstawie wspomnianej normy, powierzchnię netto definiuje się jako powierzchnię ograniczoną przez elementy zamykające, obliczaną dla wymiarów budynku w stanie wykończonym na poziomie podłogi, nie uwzględniając listew przypodłogowych, progów etc.

Co istotne, powierzchnia netto budynku uwzględnia elementy, które nadają się do demontażu, takie jak ścianki działowe, kanały czy rury. Wyznaczając powierzchnię netto, pomija się natomiast powierzchnię otworów drzwiowych i okiennych oraz nisz w elementach zamykających.

Obliczanie powierzchni netto

Jak obliczać powierzchnię netto? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że powierzchnia netto jest określana oddzielnie dla każdej kondygnacji budynku. Oznacza to, że by określić tę wartość dla całego domu jednorodzinnego, należy zsumować powierzchnie netto wszystkich kondygnacji.

Jak wspomnieliśmy powyżej, powierzchnia kondygnacji netto jest obliczana po wewnętrznym obrysie elementów zamykających (ścian). Powierzchnie przekryte, które nie są zamknięte lub są tylko częściowo zamknięte (np. loggie, częściowo zamknięte tarasy), oblicza się poprzez wykonanie rzutu pionowego obrysu przekrycia (czyli powierzchnia pod zadaszeniem). Jeżeli w obrębie jednej kondygnacji występują powierzchnie o zróżnicowanej wysokości, powierzchnię netto oblicza się dla nich oddzielnie.

Powierzchnia kondygnacji netto a powierzchnia użytkowa

Skoro wyjaśniliśmy już, czym jest powierzchnia netto budynku, odpowiedzmy na pytanie, jakie są różnice między powierzchnią użytkową, netto, a całkowitą. Tutaj należy zaznaczyć, że powierzchnię kondygnacji netto dzieli się na powierzchnię użytkową, usługową i powierzchnię ruchu. Powierzchnia użytkowa to powierzchnia wszystkich pomieszczeń, które służą do zaspokajania potrzeb bezpośrednio związanych z przeznaczeniem budynku (w przypadku domu będą to np. pokoje dzienne i sypialnie, ale także łazienki i kuchnia). Do powierzchni netto doliczylibyśmy do tego garaże, kotłownie czy powierzchnie pod skosami na poddaszu.

Powierzchnia całkowita, którą zawsze muszą uwzględniać projekty domów, określa natomiast sumę powierzchni netto oraz powierzchni konstrukcji, na którą składają się powierzchnie tworzone przez elementy zamykające, takie jak ściany zewnętrzne i wewnętrzne czy słupy. Jest to zatem powierzchnia całego obrysu ścian danej kondygnacji z włączeniem balkonów (ale nie tarasów). Powierzchnia całkowita liczona jest oddzielnie dla każdej kondygnacji – dlatego jej suma w budynkach piętrowych jest większa niż pow. zabudowy.
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania, serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść