Logo

Co to jest wylewka samopoziomująca i kiedy się ją stosuje?

Zabierasz się za remont mieszkania i chcesz położyć nową posadzkę? W wykonaniu prac przeszkadzają Ci nierówności na podłodze? Dostępne na rynku wylewki samopoziomujące pomogą wyrównać powierzchnię i stworzą idealną bazę pod materiały wykończeniowe.

wylewka samopoziomująca

Wylewka samopoziomująca cienkowarstwowa

Na rynku istnieje wiele rodzajów wylewek, a do podstawowych typów należą produkty antyhydrytowe oraz grubowarstwowe wylewki cementowe. Pierwszy rodzaj znany jest również jako wylewka samopoziomująca cienkowarstwowa i pozwala stworzyć warstwę o grubości od 2 mm aż do 70 mm. Produkty te wykonane są z anhydrytu będącego odmianą gipsu. Wylewki tego typu mogą być stosowane pod terakotę, parkiet, wykładziny oraz panele. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością na pękanie, ich wykonanie nie jest skomplikowane, schną szybko i pozwalają na stworzenie idealnie gładkiej powierzchni nawet przy kilkumilimetrowych warstwach. Nowoczesne podkłady antyhydrytowe nadają się również do pomieszczeń, w których planowane jest zamontowanie ogrzewania podłogowego – charakteryzują się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dodatkowym atutem wylewek samopoziomujących cienkowarstwowych jest brak konieczności wykonywania dodatkowych szczelin dylatacyjnych na powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Przy wylewaniu podkładów cienkowarstwowych nie jest też konieczne wykonywanie zbrojenia. Zaprawy sprzedawane są w workach, najczęściej po 25 kg. Po rozrobieniu ich powstaje gotowa do użycia wylewka samopoziomująca. Wydajność materiału wykończeniowego określana jest przez producenta na opakowaniu.

Warto mieć na uwadze, że podkłady cienkowarstwowe są dość wrażliwe na wilgoć, dlatego nie należy ich wykonywać na zewnątrz budynku, ani w pomieszczeniach szczególnie narażonych na oddziaływanie wody (garaż, pralnia czy łazienka). Z uwagi na jej właściwości, do wykonania wylewki antyhydrytowej konieczne jest zastosowanie specjalnej izolacji przeciwwilgociowej.

Podkład cementowy – wylewka samopoziomująca na zewnątrz oraz do domu

Z kolei wylewki grubowarstwowe to produkty wymagające większej precyzji i umiejętności. Pokłady cementowe pozwalają na wykonanie warstwy o grubości od 10 mm do 70 mm. Charakteryzują się mniejszą odpornością na pękanie, jednak można stosować te tam, gdzie wylewki antyhydrytowe nie mogą być wykonane – w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, a także na zewnątrz. W przypadku wylewek grubowarstwowych często konieczne okazuje się wykonanie specjalnych zbrojeń, np. z włókna szklanego. W przeciwieństwie do podkładów antyhydrytowych trzeba również wykonywać dylatacje pośrednie. Na rynku dostępne są produkty, które pełną wytrzymałość osiągają po około miesiącu, a także wylewki cementowe szybkowiażące.

Wadą wylewek cementowych jest niski współczynnik przewodzenia ciepła, przez co produkty te nie nadają się do zastosowania przy ogrzewaniu podłogowym.

Wykonanie wylewki samopoziomującej – krok po kroku

Wyrównanie powierzchni podłogi przy użyciu wylewki samopoziomującej nie jest trudne i może być wykonane samodzielnie. Przed przystąpieniem do pracy konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, polegające przede wszystkim na jego uprzątnięciu, a także zagruntowaniu za pomocą specjalnego preparatu poprawiającego przyczepność oraz zmniejszającego chłonność. Następnie wzdłuż ścian wykonuje się szczeliny dylatacyjne – są one konieczne również wtedy, gdy powierzchnia pomieszczenia przekracza 50 metrów kwadratowych. Często niezbędne okazuje się także położenie specjalnej przeciwwilgociowej folii polietylenowej. Kolejnym krokiem jest przygotowanie samej wylewki – należy kierować się zaleceniami producenta i instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Niezwykle ważny jest kierunek wykonywania prac – wylewkę samopoziomującą zaczyna się kłaść od ściany najbardziej oddalonej od wejścia. Po wylaniu produktu konieczne jest jego odpowietrzenie – polega to na zastosowaniu specjalnego wałka siatkowego lub kolczastego. Dzięki temu zabiegowi powstająca wylewka będzie bardziej odporna na uszkodzenia. Pokład samopoziomujący schnie od 2 do 3 dni w przypadku produktów szybkowiążących, a do 7-28 dni w przypadku wylewek cementowych.

Przy wylewaniu podkładu samopoziomującego należy zwrócić uwagę na to, żeby wylewka cechowała się wytrzymałością i dobrze spełniała swoją funkcję. Konieczne jest także przestrzeganie kilku zasad. Przede wszystkim nie należy wylewać podkładów w temperaturze poniżej 5 oraz powyżej 25 stopni Celsjusza. Należy również pamiętać o dokładnym przeanalizowaniu instrukcji producenta, szczególnie w zakresie zalecanych przez niego proporcji. Rodzaj wylewki trzeba dostosować do rodzaju pomieszczenia – w łazience, pralni czy na tarasie podkłady cienkowarstwowe nie są rekomendowane.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść