Logo

Jak przygotować ścianę do malowania?

Aby dobrze pomalować ścianę nie wystarczy wybranie odpowiedniej farby. Powierzchnię należy w odpowiedni sposób przygotować, a to uzależnione jest od tego, czy ściana będzie malowana po raz pierwszy, czy raczej będzie to renowacja, wcześniej już malowanej powierzchni.

Niezależnie do tego, w pierwszej kolejności należy ustalić z jakim podłożem mamy do czynienia, czy jest to np. tynk cementowy, tynk gipsowy czy płyta gipsowo-kartonowa. W przypadku ścian nowych należy zwrócić uwagę, czy powierzchnia jest odpowiednio wysezonowana. Przy tynkach gipsowych okres ten wynosi ok. 2 tygodni, cementowo-wapiennych ok. 4 tygodni, zaś gładzi gipsowej jeden dzień.

W przypadku ściany powtórnie malowanej w pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zedrzeć łuszczącą się farbę,oczyścić z kurzu. Możemy to zrobić przy użyciu gorącej wody z dodatkiem detergentu.

W przypadku powłoki ze starej farby można sprawdzić, czy trzyma się tynku w bardzo prosty sposób. Wystarczy przy pomocy nożyka zrobić delikatne nacięcia, przykleić w tym miejscu taśmę malarską i oderwać ją energicznym ruchem. Jeśli po zerwaniu taśmy jednocześnie zerwiemy fragmenty farby, powłoka wymaga usunięcia. Jeśli nic takiego się nie stanie wystarczy powierzchnię umyć ciepłą wodą z detergentem i oczyścić.

W przypadku tapet najlepiej zerwać je ze ścian. Ułatwieniem będzie zastosowanie urządzenia wytwarzającego parę wodną i rozmiękczającego papier. Bardzo trudno jest oczyścić ścianę z farby olejnej. Skrobanie nie tylko trwa długo, ale może spowodować uszkodzenie podłoża. Przy niewielkich powierzchniach zastosowanie znajdzie opalarka, w przypadku większy przydatny będzie preparat rozmiękczający farbę.

Przed malowaniem musimy upewnić się, czy w ścianie nie ma rys i dziur. Trzeba je będzie oczyścić, zagruntować i w zależności od rodzaju tynku wypełnić szpachlową zaprawą cementową lub gipsową. W przypadku małych pęknięć wystarczy szpachlowanie naprawczą masą akrylową. Ostatnią czynnością jest dokładne usunięcie pyłu z powierzchni ścian za pomocą szczotki lub lekko wilgotnej szmatki.
Szczególnie starannego odpylenia wymagają narożniki ścian.

Przed właściwym malowaniem, powierzchnię ściany należy zagruntować przy użyciu odpowiedniej wewnętrznej farby podkładowej. Gruntować można tylko całkowicie suche powierzchnie.

Fot. Dekoral

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść