Logo

Jak przygotować ścianę do malowania?

Aby dobrze pomalować ścianę nie wystarczy wybranie odpowiedniej farby. Powierzchnię należy w odpowiedni sposób przygotować, a to uzależnione jest od tego, czy ściana będzie malowana po raz pierwszy, czy raczej będzie to renowacja, wcześniej już malowanej powierzchni.

Niezależnie do tego, w pierwszej kolejności należy ustalić z jakim podłożem mamy do czynienia, czy jest to np. tynk cementowy, tynk gipsowy czy płyta gipsowo-kartonowa. W przypadku ścian nowych należy zwrócić uwagę, czy powierzchnia jest odpowiednio wysezonowana. Przy tynkach gipsowych okres ten wynosi ok. 2 tygodni, cementowo-wapiennych ok. 4 tygodni, zaś gładzi gipsowej jeden dzień.

W przypadku ściany powtórnie malowanej w pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zedrzeć łuszczącą się farbę,oczyścić z kurzu. Możemy to zrobić przy użyciu gorącej wody z dodatkiem detergentu.

W przypadku powłoki ze starej farby można sprawdzić, czy trzyma się tynku w bardzo prosty sposób. Wystarczy przy pomocy nożyka zrobić delikatne nacięcia, przykleić w tym miejscu taśmę malarską i oderwać ją energicznym ruchem. Jeśli po zerwaniu taśmy jednocześnie zerwiemy fragmenty farby, powłoka wymaga usunięcia. Jeśli nic takiego się nie stanie wystarczy powierzchnię umyć ciepłą wodą z detergentem i oczyścić.

W przypadku tapet najlepiej zerwać je ze ścian. Ułatwieniem będzie zastosowanie urządzenia wytwarzającego parę wodną i rozmiękczającego papier. Bardzo trudno jest oczyścić ścianę z farby olejnej. Skrobanie nie tylko trwa długo, ale może spowodować uszkodzenie podłoża. Przy niewielkich powierzchniach zastosowanie znajdzie opalarka, w przypadku większy przydatny będzie preparat rozmiękczający farbę.

Przed malowaniem musimy upewnić się, czy w ścianie nie ma rys i dziur. Trzeba je będzie oczyścić, zagruntować i w zależności od rodzaju tynku wypełnić szpachlową zaprawą cementową lub gipsową. W przypadku małych pęknięć wystarczy szpachlowanie naprawczą masą akrylową. Ostatnią czynnością jest dokładne usunięcie pyłu z powierzchni ścian za pomocą szczotki lub lekko wilgotnej szmatki.
Szczególnie starannego odpylenia wymagają narożniki ścian.

Przed właściwym malowaniem, powierzchnię ściany należy zagruntować przy użyciu odpowiedniej wewnętrznej farby podkładowej. Gruntować można tylko całkowicie suche powierzchnie.

Fot. Dekoral

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść