Logo

Jak przygotować ścianę do malowania?

Aby dobrze pomalować ścianę nie wystarczy wybranie odpowiedniej farby. Powierzchnię należy w odpowiedni sposób przygotować, a to uzależnione jest od tego, czy ściana będzie malowana po raz pierwszy, czy raczej będzie to renowacja, wcześniej już malowanej powierzchni.

Niezależnie do tego, w pierwszej kolejności należy ustalić z jakim podłożem mamy do czynienia, czy jest to np. tynk cementowy, tynk gipsowy czy płyta gipsowo-kartonowa. W przypadku ścian nowych należy zwrócić uwagę, czy powierzchnia jest odpowiednio wysezonowana. Przy tynkach gipsowych okres ten wynosi ok. 2 tygodni, cementowo-wapiennych ok. 4 tygodni, zaś gładzi gipsowej jeden dzień.

W przypadku ściany powtórnie malowanej w pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zedrzeć łuszczącą się farbę,oczyścić z kurzu. Możemy to zrobić przy użyciu gorącej wody z dodatkiem detergentu.

W przypadku powłoki ze starej farby można sprawdzić, czy trzyma się tynku w bardzo prosty sposób. Wystarczy przy pomocy nożyka zrobić delikatne nacięcia, przykleić w tym miejscu taśmę malarską i oderwać ją energicznym ruchem. Jeśli po zerwaniu taśmy jednocześnie zerwiemy fragmenty farby, powłoka wymaga usunięcia. Jeśli nic takiego się nie stanie wystarczy powierzchnię umyć ciepłą wodą z detergentem i oczyścić.

W przypadku tapet najlepiej zerwać je ze ścian. Ułatwieniem będzie zastosowanie urządzenia wytwarzającego parę wodną i rozmiękczającego papier. Bardzo trudno jest oczyścić ścianę z farby olejnej. Skrobanie nie tylko trwa długo, ale może spowodować uszkodzenie podłoża. Przy niewielkich powierzchniach zastosowanie znajdzie opalarka, w przypadku większy przydatny będzie preparat rozmiękczający farbę.

Przed malowaniem musimy upewnić się, czy w ścianie nie ma rys i dziur. Trzeba je będzie oczyścić, zagruntować i w zależności od rodzaju tynku wypełnić szpachlową zaprawą cementową lub gipsową. W przypadku małych pęknięć wystarczy szpachlowanie naprawczą masą akrylową. Ostatnią czynnością jest dokładne usunięcie pyłu z powierzchni ścian za pomocą szczotki lub lekko wilgotnej szmatki.
Szczególnie starannego odpylenia wymagają narożniki ścian.

Przed właściwym malowaniem, powierzchnię ściany należy zagruntować przy użyciu odpowiedniej wewnętrznej farby podkładowej. Gruntować można tylko całkowicie suche powierzchnie.

Fot. Dekoral

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ