Logo

Jak przygotować ścianę do malowania?

Aby dobrze pomalować ścianę nie wystarczy wybranie odpowiedniej farby. Powierzchnię należy w odpowiedni sposób przygotować, a to uzależnione jest od tego, czy ściana będzie malowana po raz pierwszy, czy raczej będzie to renowacja, wcześniej już malowanej powierzchni.

Niezależnie do tego, w pierwszej kolejności należy ustalić z jakim podłożem mamy do czynienia, czy jest to np. tynk cementowy, tynk gipsowy czy płyta gipsowo-kartonowa. W przypadku ścian nowych należy zwrócić uwagę, czy powierzchnia jest odpowiednio wysezonowana. Przy tynkach gipsowych okres ten wynosi ok. 2 tygodni, cementowo-wapiennych ok. 4 tygodni, zaś gładzi gipsowej jeden dzień.

W przypadku ściany powtórnie malowanej w pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zedrzeć łuszczącą się farbę,oczyścić z kurzu. Możemy to zrobić przy użyciu gorącej wody z dodatkiem detergentu.

W przypadku powłoki ze starej farby można sprawdzić, czy trzyma się tynku w bardzo prosty sposób. Wystarczy przy pomocy nożyka zrobić delikatne nacięcia, przykleić w tym miejscu taśmę malarską i oderwać ją energicznym ruchem. Jeśli po zerwaniu taśmy jednocześnie zerwiemy fragmenty farby, powłoka wymaga usunięcia. Jeśli nic takiego się nie stanie wystarczy powierzchnię umyć ciepłą wodą z detergentem i oczyścić.

W przypadku tapet najlepiej zerwać je ze ścian. Ułatwieniem będzie zastosowanie urządzenia wytwarzającego parę wodną i rozmiękczającego papier. Bardzo trudno jest oczyścić ścianę z farby olejnej. Skrobanie nie tylko trwa długo, ale może spowodować uszkodzenie podłoża. Przy niewielkich powierzchniach zastosowanie znajdzie opalarka, w przypadku większy przydatny będzie preparat rozmiękczający farbę.

Przed malowaniem musimy upewnić się, czy w ścianie nie ma rys i dziur. Trzeba je będzie oczyścić, zagruntować i w zależności od rodzaju tynku wypełnić szpachlową zaprawą cementową lub gipsową. W przypadku małych pęknięć wystarczy szpachlowanie naprawczą masą akrylową. Ostatnią czynnością jest dokładne usunięcie pyłu z powierzchni ścian za pomocą szczotki lub lekko wilgotnej szmatki.
Szczególnie starannego odpylenia wymagają narożniki ścian.

Przed właściwym malowaniem, powierzchnię ściany należy zagruntować przy użyciu odpowiedniej wewnętrznej farby podkładowej. Gruntować można tylko całkowicie suche powierzchnie.

Fot. Dekoral

Dom szkieletowy jako dom pasywny – jak to osiągnąć?
Blog
13 Marzec 2025
Domy szkieletowe coraz częściej przyciągają uwagę inwestorów ze względu na szybki czas budowy, mniejsze koszty inwestycji oraz ekologiczną charakterystykę. Jednak nadal wiele osób zastanawia
Błędy w budowie domów szkieletowych, których należy unikać
Blog
13 Marzec 2025
Budowa domu szkieletowego to proces, który wymaga precyzji, odpowiedniej wiedzy i właściwego podejścia na każdym etapie jego realizacji. Choć technologia ta ma wiele zalet, o których pisaliś
Fakty i mity o projektach domów szkieletowych
Blog
05 Luty 2025
Domy szkieletowe stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych budynków murowanych. Jednak wokół tej technologii krąży wiele mitów i półprawd, które często zniechęcają do ich b
Dom szkieletowy a murowany – które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?
Blog
05 Luty 2025
Planując budowę własnego domu, stajemy przed wieloma ważnymi decyzjami. Jedną z kluczowych jest wybór technologii budowy: dom szkieletowy czy murowany? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wa
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść