Logo

Jak zabezpieczyć podłogi drewniane?

Lakiery, oleje, woski – środków służących do zabezpieczenia drewnianej posadzki jest bez liku. Jak wybrać ten właściwy, aby jak najlepiej zabezpieczyć podłogę z drewna?

Podłogi drewniane cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem. Mnogość gatunków drewna, zarówno krajowych jak i egzotycznych oraz metod wykończenia sprawia, że pomieszczenia z drewnianą podłogą nabierają niepowtarzalnego charakteru. Ze względu na rodzaj zastosowanego surowca podłogi drewniane dzielimy na wykonane z gatunków krajowych jak dąb, jesion, buk oraz z gatunków egzotycznych, które cieszą się zasłużoną opinią materiału nie tylko o bardzo dobrych właściwościach, ale również charakteryzującego się ciekawą kolorystyką i oryginalnym usłojeniem. Największą popularnością cieszą się parkiety z takich gatunków egzotycznych, jak: merbau, doussie, jatoba, iroko, czy ipe.
Aby jednak drewniane posadzki długo nam służyły należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć, a następnie konserwować i pielęgnować.
Wybierając preparat w pierwszej kolejności należy określić intensywność i sposób eksploatowania posadzki znajdującej się w danym pomieszczeniu, gdyż te czynniki wpływają na rodzaj zabezpieczenia podłóg drewnianych.

Oleje i woski


Jedną z najbardziej skutecznych metod zabezpieczania drewna jest olejowanie i woskowanie. Wśród produktów na bazie olejów wyróżniamy oleje jedno- lub dwukomponentowe, olejo-woski, oleje rozpuszczalnikowe – z małą ilością rozpuszczalnika lub oleje wodorozcieńczalne. Na rynku dostępne są zarówno produkty bezbarwne i koloryzujące. Jedną z zalet zastosowania oleju, wosku czy olejo-wosku jest możliwość miejscowych napraw parkietu bez konieczności renowacji całej powierzchni podłogi. Ponadto oleje do drewna można stosować w pomieszczeniach mokrych, gdyż preparat wnikający w głąb drewna, impregnuje je i nadaje mu jednocześnie właściwości hydrofobowe.

Lakiery do drewnianej podłogi

Wybierając odpowiedni lakier do podłogi należy uwzględnić nie tylko oczekiwany efekt dekoracyjny, ale gatunek drewna z jakiego została wykonana podłoga oraz jej przeznaczenie i intensywność eksploatacji.
Lakiery wodorozcieńczalne, to wygodne w użyciu preparaty, które charakteryzują się krótkim czasem wysychania. Nie wydzielają intensywnego zapachu i polecane są do podłóg usytuowanych w pomieszczeniach o niezbyt dużym natężeniu ruchu jak pokój dziecięcy czy sypialnia.
Z kolei do lakierowania podłóg w pomieszczeniach o średnim natężeniu ruchu polecane są lakiery alkidowo-uretanowane. Preparaty te są łatwe w aplikacji i przy ich stosowaniu nie zachodzi konieczność nakładania lakierów podkładowych.
Lakiery poliuretanowe jako, że są preparatami najbardziej odpornymi na zarysowania, ścieranie oraz niekorzystne działanie czynników atmosferycznych polecane są do podłóg szczególnie narażonych na duże natężenie ruchu. Przed ich użyciem konieczne jest wcześniejsze zagruntowanie podłogi lakierem podkładowym.

Fot. Domalux

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść