Logo

Jak zabezpieczyć podłogi drewniane?

Lakiery, oleje, woski – środków służących do zabezpieczenia drewnianej posadzki jest bez liku. Jak wybrać ten właściwy, aby jak najlepiej zabezpieczyć podłogę z drewna?

Podłogi drewniane cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem. Mnogość gatunków drewna, zarówno krajowych jak i egzotycznych oraz metod wykończenia sprawia, że pomieszczenia z drewnianą podłogą nabierają niepowtarzalnego charakteru. Ze względu na rodzaj zastosowanego surowca podłogi drewniane dzielimy na wykonane z gatunków krajowych jak dąb, jesion, buk oraz z gatunków egzotycznych, które cieszą się zasłużoną opinią materiału nie tylko o bardzo dobrych właściwościach, ale również charakteryzującego się ciekawą kolorystyką i oryginalnym usłojeniem. Największą popularnością cieszą się parkiety z takich gatunków egzotycznych, jak: merbau, doussie, jatoba, iroko, czy ipe.
Aby jednak drewniane posadzki długo nam służyły należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć, a następnie konserwować i pielęgnować.
Wybierając preparat w pierwszej kolejności należy określić intensywność i sposób eksploatowania posadzki znajdującej się w danym pomieszczeniu, gdyż te czynniki wpływają na rodzaj zabezpieczenia podłóg drewnianych.

Oleje i woski


Jedną z najbardziej skutecznych metod zabezpieczania drewna jest olejowanie i woskowanie. Wśród produktów na bazie olejów wyróżniamy oleje jedno- lub dwukomponentowe, olejo-woski, oleje rozpuszczalnikowe – z małą ilością rozpuszczalnika lub oleje wodorozcieńczalne. Na rynku dostępne są zarówno produkty bezbarwne i koloryzujące. Jedną z zalet zastosowania oleju, wosku czy olejo-wosku jest możliwość miejscowych napraw parkietu bez konieczności renowacji całej powierzchni podłogi. Ponadto oleje do drewna można stosować w pomieszczeniach mokrych, gdyż preparat wnikający w głąb drewna, impregnuje je i nadaje mu jednocześnie właściwości hydrofobowe.

Lakiery do drewnianej podłogi

Wybierając odpowiedni lakier do podłogi należy uwzględnić nie tylko oczekiwany efekt dekoracyjny, ale gatunek drewna z jakiego została wykonana podłoga oraz jej przeznaczenie i intensywność eksploatacji.
Lakiery wodorozcieńczalne, to wygodne w użyciu preparaty, które charakteryzują się krótkim czasem wysychania. Nie wydzielają intensywnego zapachu i polecane są do podłóg usytuowanych w pomieszczeniach o niezbyt dużym natężeniu ruchu jak pokój dziecięcy czy sypialnia.
Z kolei do lakierowania podłóg w pomieszczeniach o średnim natężeniu ruchu polecane są lakiery alkidowo-uretanowane. Preparaty te są łatwe w aplikacji i przy ich stosowaniu nie zachodzi konieczność nakładania lakierów podkładowych.
Lakiery poliuretanowe jako, że są preparatami najbardziej odpornymi na zarysowania, ścieranie oraz niekorzystne działanie czynników atmosferycznych polecane są do podłóg szczególnie narażonych na duże natężenie ruchu. Przed ich użyciem konieczne jest wcześniejsze zagruntowanie podłogi lakierem podkładowym.

Fot. Domalux

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść