Logo

Jak zabezpieczyć podłogi drewniane?

Lakiery, oleje, woski – środków służących do zabezpieczenia drewnianej posadzki jest bez liku. Jak wybrać ten właściwy, aby jak najlepiej zabezpieczyć podłogę z drewna?

Podłogi drewniane cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem. Mnogość gatunków drewna, zarówno krajowych jak i egzotycznych oraz metod wykończenia sprawia, że pomieszczenia z drewnianą podłogą nabierają niepowtarzalnego charakteru. Ze względu na rodzaj zastosowanego surowca podłogi drewniane dzielimy na wykonane z gatunków krajowych jak dąb, jesion, buk oraz z gatunków egzotycznych, które cieszą się zasłużoną opinią materiału nie tylko o bardzo dobrych właściwościach, ale również charakteryzującego się ciekawą kolorystyką i oryginalnym usłojeniem. Największą popularnością cieszą się parkiety z takich gatunków egzotycznych, jak: merbau, doussie, jatoba, iroko, czy ipe.
Aby jednak drewniane posadzki długo nam służyły należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć, a następnie konserwować i pielęgnować.
Wybierając preparat w pierwszej kolejności należy określić intensywność i sposób eksploatowania posadzki znajdującej się w danym pomieszczeniu, gdyż te czynniki wpływają na rodzaj zabezpieczenia podłóg drewnianych.

Oleje i woski


Jedną z najbardziej skutecznych metod zabezpieczania drewna jest olejowanie i woskowanie. Wśród produktów na bazie olejów wyróżniamy oleje jedno- lub dwukomponentowe, olejo-woski, oleje rozpuszczalnikowe – z małą ilością rozpuszczalnika lub oleje wodorozcieńczalne. Na rynku dostępne są zarówno produkty bezbarwne i koloryzujące. Jedną z zalet zastosowania oleju, wosku czy olejo-wosku jest możliwość miejscowych napraw parkietu bez konieczności renowacji całej powierzchni podłogi. Ponadto oleje do drewna można stosować w pomieszczeniach mokrych, gdyż preparat wnikający w głąb drewna, impregnuje je i nadaje mu jednocześnie właściwości hydrofobowe.

Lakiery do drewnianej podłogi

Wybierając odpowiedni lakier do podłogi należy uwzględnić nie tylko oczekiwany efekt dekoracyjny, ale gatunek drewna z jakiego została wykonana podłoga oraz jej przeznaczenie i intensywność eksploatacji.
Lakiery wodorozcieńczalne, to wygodne w użyciu preparaty, które charakteryzują się krótkim czasem wysychania. Nie wydzielają intensywnego zapachu i polecane są do podłóg usytuowanych w pomieszczeniach o niezbyt dużym natężeniu ruchu jak pokój dziecięcy czy sypialnia.
Z kolei do lakierowania podłóg w pomieszczeniach o średnim natężeniu ruchu polecane są lakiery alkidowo-uretanowane. Preparaty te są łatwe w aplikacji i przy ich stosowaniu nie zachodzi konieczność nakładania lakierów podkładowych.
Lakiery poliuretanowe jako, że są preparatami najbardziej odpornymi na zarysowania, ścieranie oraz niekorzystne działanie czynników atmosferycznych polecane są do podłóg szczególnie narażonych na duże natężenie ruchu. Przed ich użyciem konieczne jest wcześniejsze zagruntowanie podłogi lakierem podkładowym.

Fot. Domalux

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ