Roleta obok funkcji dekoracyjnej pełnić może również rolę antywłamaniową czy nawet termoizolacyjną. Zalety, jakie płyną z wyposażenia okien w rolety, powodują, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązania.
Bezpieczeństwo, dyskrecja oraz możliwość kontroli nad nasłonecznieniem wnętrza, to tylko niektóre zalety rolet. Najprostsze role wewnętrzne wykonane są zazwyczaj z tkaniny ręcznie nawijanej na wałek umiejscowiony nad oknem. Urządzenie nie tylko zapewni dyskrecję, ale umożliwia ograniczenie promieniowania słonecznego.
Bardziej zaawansowane w budowie są rolety zewnętrzne. Zapewniają one praktycznie całkowite zaciemnienie danego wnętrza. Mogą również pełnić funkcję termoizolacyjną, zatrzymując w zimie ciepło wewnątrz pomieszczenia, a z kolei latem nie dopuścić do przegrzania wnętrza. Dzięki odpowiednio dobranym roletom możemy ograniczyć straty ciepła stolarki okiennej nawet do 30% oraz wytłumić dźwięki nawet o 10 dB. Skuteczność tłumienia hałasu, zależy przede wszystkim od grubości pancerza rolety, który może mieć od kilku do kilkunastu milimetrów.
Wbrew powszechnej opinii zwykła roleta zewnętrzna nie zabezpiecza domu przed włamaniem. W tym celu stosuje się rolety tzw. antywłamaniowe z dodatkowymi zabezpieczeniami takimi jak rygle automatyczne lub wieszaki blokujące. Znacznie utrudniają one podniesienie rolet.
Jeśli mamy w domu większą ilość okien ręczne zamykanie i otwieranie rolet może być uciążliwe, dlatego warto rozważyć wyposażenie rolet w odpowiednią automatykę. Współczesne systemy zarządzania umożliwiają zarządzanie kilkoma roletami na raz, bez konieczności chodzenia od okna do okna, za pomocą pilota z dowolnego punktu pomieszczenia. Kontrolę nad nimi możemy nawet sprawować nie będąc w domu, odpowiednio programując urządzenie dopasowując czas otwarcia rolet do czasu wschodu i zachodu słońca lub ustawić dowolną godzinę automatycznego otwarcia rolet.
Zaawansowane systemy wyposażone są np. w tzw. tryb wakacyjny, gdzie podczas nieobecności system zamyka i otwiera rolety, dzięki czemu osoby mogące obserwować nasz dom będą miały wrażenie, że cały czas ktoś w nim przebywa. System rolet może również współpracować np. z czujnikiem nasłonecznienia, wiatru czy temperatury. Dzięki temu rolety same mogą się opuszczać lub podnosić.
Fot. Nice
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy