Logo

Skalniak w ogrodzie. Poradnik zakładania skalniaka i wyboru roślin

Kategorie: Otoczenie

Czasem mały skalniak to wielkie marzenie! Jak przygotować się do jego założenia? O czym pamiętać? Gdzie go usytuować w naszym ogrodzie? Oto poradnik z kilkoma cennymi pomysłami na skalniak ogrodowy.

Skalniak w ogordzie z pięknymi żółtymi kwiatostanami\

Mały skalniak ogrodowy – część ogrodu, w której dominują głazy

Czym jest mały skalniak? Przydomowym ogródkiem lub jego wydzieloną częścią, w której dominują skały, kamienie lub głazy. Skalniak może przybrać wiele form: od małego kącika w ogrodzie, aż do nieco większego areału, na którym mamy kwiaty i różnego rodzaju krzewy. Szukając pomysłu na skalniak ogrodowy, warto dobierać rośliny w taki sposób, aby miały podobne wymagania i mogły wspólnie koegzystować w tym samym miejscu.

Podstawą małego skalniaka, oprócz współgrających ze sobą roślin, są kamienie, które można komponować w dowolny sposób. Sprawiają one, że nawet nieduży skalniaczek wygląda naturalnie oraz świetnie imituje układy skalne, występujące w przyrodzie. Jaki rodzaj kamienia ogrodowego najlepiej wybrać? W skalniakach możemy spotkać zarówno obłe otoczaki, jak i skały o ostrych krawędziach – przypominające górskie zbocza. Rodzaje skał to najczęściej łupki, piaskowce, granity, sempertynity czy skały rafowe.

Nieduży, ale ładny skalniak – gdzie najlepiej go usytuować?

Gdzie usytuować nasz skalniak? Zazwyczaj wszystkie pomysły na skalniaki ogrodowe realizowane są w najbardziej reprezentacyjnej części ogrodu. Ładny skalniak przykuwa wzrok, dlatego warto stworzyć go tam, gdzie będzie idealnie widoczny – np. w przedniej części ogrodu, tuż przy drzwiach frontowych. Innym ciekawym obszarem jest centralna część ogrodu, miejsce zaraz przy płocie lub usytuowanie skalniaka pod drzewem.

Czasem warto też wygospodarować miejsce na mały skalniaczek koło ważnego punktu w ogrodzie. Gdzie? Chociażby przy altanie, huśtawce ogrodowej, obok oczka wodnego. Skalniak będzie też cieszył naszego oczy, gdy zaaranżujemy go w pobliżu balkonu, tarasu czy werandy. Ta ozdoba działki może też być zlokalizowana i niejako „przyklejona” do któreś z części ogrodu, np. tuż obok ozdobnego niskiego murku.

obrośnęity skalniak z oczkiem wodnym

Rośliny na skalniak w cieniu i w słońcu

Podstawą tworzenia małego skalniaka jest rozróżnienie, które rośliny nadają się na skalniak w cieniu, a które na skalniak w słońcu. Tylko prawidłowe kompozycje przydomowych skalniaczków sprawią, że będziemy cieszyć się ich pięknem przez długi czas.

Przedstawiamy kilka propozycji:

  • rośliny na skalniak w cieniu – roślin cieniolubnych i mało wymagających jest naprawdę wiele. Od bylin, takich jak mająca piękne liście funkia, przez kwitnący na biało lub nawet purpurowo ciemiernik, aż po delikatne konwalie i kochające wilgoć paprocie,

  • rośliny na skalniak w słońcu – jeśli obsadzamy skalniak w nasłonecznionym miejscu, nie zapomnijmy o pięknych szarotkach alpejskich, kolorowych skalnicach i rozchodnikach, a nawet wabiącej motyle i pszczoły lawendzie wąskolistnej.

agawy na skalniaku

Zakładamy skalniak, czyli pomysł na skalniak ogrodowy

1

Podłoże na skalniak

Aby stworzyć podłoże na skalniak, należy po pierwsze wyznaczyć i zaprojektować teren, na którym będzie znajdowała się nasza kamienna część ogrodu. Następnie usypujemy kopiec – może być np. z gruzu. Na niego układamy warstwę ziemi z wykopów, np. pozostałej z wykopywania dołu pod płot. Pamiętajmy o 15-20 cm ziemi urodzajnej na wierzch oraz geowłókninie. Całość przykrywamy korą i kamieniami.

2

Głazy i kamyki: różnorodny materiał skalny – jakie kamienie układać na skalniaku?

Kamienie na skalniak mogą być różne, o czym pisaliśmy już we wstępie artykułu. To m.in. pospolite otoczaki, łupki, piaskowce, granity, sempertynity czy skały rafowe. Skały układamy nieregularnie, tak aby wyglądały możliwie najbardziej naturalnie.

3

Gatunki roślin na skalniaki – rozplanowujemy układ roślin

Tylko dobry rozkład roślin na naszym skalniaczku będzie gwarantował jego piękny wygląd. Dobierając rośliny, czy to na słoneczny, czy zacieniony skalniak, pamiętajmy, aby miały podobne zapotrzebowanie na wodę oraz takie same wymagania glebowe. Na skalniak wybierajmy ozdobne trawy, iglaki, krzewy i kwiaty z gatunków bujnych lub rozłożystych, tak aby łatwo wkomponowały się między kamienie.

4

Żwiry i podsypki – ozdabiamy skalniak na skarpie

Drobne kruszywa, żwir płukany, biały grys grecki, a nawet popularny kamień thassos – obojętnie, jak urządzamy nasz skalniak, na samym końcu prac warto przyozdobić go żwirami i różnego rodzaju podsypkami.

Inne formy skalniaczka: z opon i w donicy

Przeglądając różne aranżacje ogródków, można łatwo dojść do wniosku, że pomysły na skalniak ogrodowy mogą być czasem naprawdę niesamowite! Przykładem jest nowoczesny skalniak w oponie. Jak go zrobić? Wystarczy ułożyć w piramidę kilka pomalowanych starych opon, usypać w nich ziemię i zasadzić rośliny. Niesamowity efekt gwarantowany! Dobrym rozwiązaniem jest też skalniak w donicy. Może być ona podłużna – z drewna lub okrągła – z kamienia. To świetny sposób na stworzenie przenośnego małego skalniaka.

głazy skalne na skalniaku z kwiatami

Ciekawym rozwiązaniem są też skalniaczki obłożone dekoracyjną cegłą. Z jej pomocą możemy wytyczyć niesamowite „wężowe” wzory, w których poukrywamy ziemię i nasze kwiaty. Innym interesującym pomysłem na skalniak ogrodowy jest obsadzenie go kwiatami w różnych barwach i odcieniach. Taki kolorowy mały skalniak będzie atrakcyjną ozdobą każdego ogrodu.

Mały skalniak to świetny pomysł na urozmaicenie naszego ogrodu. Wbrew pozorom nie wymaga on dużych nakładów pracy, natomiast efekt dobrego rozplanowania, wyboru odpowiedniego podłoża, roślin i podsypek może być oszałamiający!

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść