Logo

Jak sadzić tuje? 8 najważniejszych zasad sadzenia tui?

Kategorie: Otoczenie

Jedną z ciekawszych opcji uzyskania zielonego ogrodzenia wokół posesji jest obsadzenie granic działki krzewami lub niskopiennymi odmianami drzew. Aby cieszyć oko zielenią przez cały rok, najlepszym wyborem będzie jeden z gatunków iglastych, z tych zaś szczególnie polecane są żywotniki nazywane tujami. Mimo niezwykłej popularności bardzo wiele z nich nie osiąga optymalnego rozrostu. Fakt ten wynika z błędów popełnianych podczas ich sadzenia.

Tuje w ogrodzie

Jak sadzić tuje w ogrodzie?

Przygotowania należy zacząć jeszcze przed zakupem roślin – przed rozpoczęciem prac warto wybrać miejsce i obliczyć, ile sztuk sadzonek będziemy potrzebować. Częstym błędem, który popełnia się właśnie na tym etapie, jest brak oszacowania, jak duże urosną żywotniki. Jeżeli zamierzamy stworzyć z tui ścisły żywopłot, wytyczmy linie i je zmierzmy – w ten sposób jesteśmy w stanie dokładnie określić, ile żywotników będziemy potrzebować. Drugą, istotną sprawą jest kupno jeszcze niewielkich sadzonek. Wyższe i już dość wyrośnięte drzewka będą nie tylko droższe, ale i również trudniej będzie je uformować tak, aby już od samego dołu tworzyły zwartą ścianę zieleni. Każdy gatunek, który przeznaczamy na żywopłot i który ma zachować odpowiednią gęstość już od samej ziemi, musi być mocno przycinany – tak, aby pędy mogły stworzyć zwartą strukturę. Po ustaleniu kwestii ilości i wielkości sadzonek, możemy kupić interesujące nas odmiany żywotników. 

Jak sadzić tuje?

Jedną z najczęściej stosowanych odmian jest tuja szmaragd. Sadzenie jej nie odbiega w tym przypadku od innych gatunków, jednak lepiej zwrócić uwagę na nieco wyższe potrzeby siedliskowe odmiany. Sadzenie tui nie jest bardzo skomplikowaną czynnością – po zakupieniu roślin w pojemnikach, przygotowujemy najpierw dół, który uzupełniamy odpowiednią ziemią. Należy pamiętać, że tuje to iglaki, dlatego lubią lekko kwaśną glebę.

Możemy sami sporządzić odpowiednią mieszankę z ziemi ogrodowej i kwaśnego torfu lub zdać się na gotowe produkty, które są przeznaczone do iglaków. Dół wykopujemy zawsze większy niż pojemnik z sadzonką – przyjąć należy, że powinien być co najmniej dwukrotnie większej średnicy od pojemnika. W przypadku zakupu sadzonek z otwartym systemem korzeniowym przy sadzeniu pamiętajmy, by nie zaginać korzeni i nie zawijać ich do góry. Chociaż jest to trudniejsza czynność, zapewnia jednak, że drzewko się przyjmie. W większości przypadków otrzymujemy żywotnik w pojemniku. Jeszcze przed zakupem warto upewnić się, że jest to sadzonka, która nie została źle wyorana z wielkopowierzchniowej szkółki i nie ma zbyt mocno przyciętych korzeni.

Najlepiej zaopatrywać się u sprawdzonych sprzedawców, którzy prowadzą własne uprawy, niż skusić się na zakup tańszego materiału sadzeniowego, ale u nieznanych handlarzy. Pojemnik z sadzonką zanurzamy na kilka chwil w wodzie – dzięki temu drzewko łatwiej będzie wyciągnąć. Jeżeli korzenie zbyt mocno przerosły do pojemnika od spodu, należy je uciąć ostrym narzędziem. Wyrywanie na siłę tui może trwale uszkodzić system korzeniowy i doprowadzić do późniejszego zamierania drzewka.

Jak  sadzić tuje?

 Jak sadzić tuje?

Zawsze tak, jak rosły w pojemniku – nigdy nie sadźmy ich głębiej, ani płycej. Niektórzy twierdzą, że rośliny należy ustawiać dokładnie tak samo, jak rosły na szkółce, zgodnie ze stronami świata. Zwykle jednak nie wiemy, jak pędy sadzonki były skierowane podczas wzrostu – jedynie w przypadku większych drzewek możemy czasem zaobserwować, którą strona były one wystawione na południe.

Kiedy sadzić tuje?

Sadzenie tui w pojemnikach może być wykonywane od wiosny do jesieni. Pamiętać należy jednak o tym, że w początkowym okresie sadzonki będą ukierunkowane rozwojem głównie na korzenie, a dopiero w następnej kolejności na wzrost pędów. Największą kontrolę nad rozwojem będziemy mieli, sadzać rośliny na wiosnę. Wtedy też możemy nie tylko obserwować pierwszy wzrost pędów i odpowiednio go kierunkować, ale także szybko reagować na wszelkie zmiany i odchylenia od normy. Kiedy sadzić tuje? W przypadku odkrytych systemów korzeniowych tylko wiosną. Posadzone jesienią drzewo iglaste nie zdąży się odpowiednio ukorzenić i zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym przypadku stare powiedzenie, że iglaki sadzimy wiosną, a liściaste jesienią, sprawdza się znakomicie.

Jak się przygotować do sadzenia tui?

Oprócz ustalenia miejsca wybieramy też narzędzia, które będą nam potrzebne, zapas ziemi do iglaków oraz wodę do podlania świeżo posadzonych tui. Taczka lub wózek ogrodowy będą nam niezbędne w przypadku sadzenia wielu sztuk tej rośliny. Warto też mieć na względzie to, że wykopując dołki pod sadzonki, zostaniemy z nadmiarem ziemi, którą będziemy musieli gdzieś wywieźć. Dobrze jest mieć zawczasu rozplanowane wszystkie, niezbędne elementy – tak, żeby w trakcie robót być przygotowanym na wszelkie niespodzianki. Najgorsze, co może nas spotkać, szczególnie podczas sadzenia tui z odkrytymi korzeniami, jest nagły brak ziemi. Korzenie szybko się przesuszają. Na szczęście w razie takiego kryzysu możemy je zadołować w cieniu i wilgotnej ziemi, by bezpiecznie przeczekały do momentu ich wysadzenia.

Sadzenie tuji wybor

Co ile sadzić tuje?

Zależnie od potrzeby i zamierzonego efektu tuje sadzimy w odpowiedniej odległości. Pamiętajmy, że małe sadzonki urosną i osiągną całkiem spore rozmiary. Co ile sadzić tuje? W celu tworzenia żywopłotów nie należy zachowywać pomiędzy nimi odległości mniejszej niż 50 cm. Taki sam odstęp dotyczy odstępu od już istniejącego lub dopiero przewidzianego ogrodzenia. Warto mieć na uwadze, że tuje są pokroju kolumnowego, dlatego przestrzeń pod nimi można wypełnić płożącymi się gatunkami krzewów. Pamiętajmy jednak, że gleba musi pozostać w odczynie lekko kwaśnym.

Do dziś żywopłot z tui pozostaje jednym z najwygodniejszych i najszybszych do osiągnięcia, stanowiąc walor typowo estetyczny – pozostaje całorocznie zielony i szczelnie okrywa posesję już po kilku latach od posadzenia. Warto wiedzieć o tym, że w takim zwartym zbiorowisku roślin dość szybko wytworzy się ekosystem, którego obserwacje mogą być dla nas źródłem nieustannej radości. Wiele gatunków ptaków preferuje takie miejsca jako doskonałe do założenia gniazd – zarówno w środku, jak i na okrytej gałęziami ziemi. Żywopłot z tui nie wymaga szczególnie intensywnej pielęgnacji i poza okresowym przycinaniem wystarczy go jedynie nawozić oraz podlewać.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść