Logo

Modne ściany we wnętrzu - sprawdź 10 pomysłów na oryginalną dekorację ściany

Kategorie: ściany

Nic nie potrafi zmienić stylu naszego wnętrza bardziej niż odpowiednia aranżacja ścian. Nie tylko kolor, który wprowadzimy do pomieszczenia, ale i faktura, ciekawy wzór, nowe materiały – jak np. drewno lub kamień – spowodują, że zupełnie odmienimy styl naszego lokum. Zmiany jednak trzeba dobrze przemyśleć, aby później dobrze się czuć w przearanżowanym wnętrzu. Jakie są najpopularniejsze sposoby na odmianę charakteru naszych ścian?

Kamień dekoracyjny naturalny i imitacje

Kamień naturalny jest niezwykle ciekawym, długowiecznym i wytrzymałym materiałem, który łatwo możemy dopasować do naszej aranżacji wnętrza. Przeważnie kojarzony jest z podłogami, nic jednak nie soi na przeszkodzie, aby stworzyć z niego ciekawą stylizację ściany. Oprócz naturalnych barw kamień dekoracyjny gra przede wszystkim fakturą. Dostępny jest w formie płyt kamiennych, kamienia ciosanego układanego na zaprawie cementowej lub, coraz częściej spotykanych, cienkich płytek kamiennych, mocowanych na klej. Kamień naturalny na ścianę występuje w wielu odmianach. Może być to marmur, piaskowiec, granit lub łupek. Ponieważ takie rozwiązanie jest dosyć drogie, coraz częściej kupujemy doskonałe imitacje kamieni. Najpopularniejsze są płytki gresowe, ceramiczne, betonowe lub gipsowe. Rozwiązanie takie jest lżejsze i poszerza możliwości jego zastosowania na różnych konstrukcjach ścian.

Naturalny kamień dekoracyjny na ścianie salonu wraz z oświetleniem przy kominku i lampą - odpowiednia aranżacja wnętrza domu jednorodzinnego

Rodzaje płytek na ścianę

Mimo, że płytki ścienne zwykle kojarzone są z łazienką i kuchnią, ich zastosowanie jest możliwe na każdej ścianie. Można z nich tworzyć unikalne, orientalne wzory lub aranżować przestrzeń gładkimi taflami o stonowanej kolorystyce. Oprócz nieledwie nieskończonej ilości wzorów, rozmiarów i barw, wyróżnić można wiele różnych rodzajów płytek, jeżeli chodzi materiał i sposób, w jaki zostały wykonane. Najpopularniejsze są oczywiście znane powszechnie płytki ceramiczne czyli popularna glazura, terakota oraz gres. Na ściany używa się przeważnie glazury, rzadziej gresu, a terakota jest praktycznie zarezerwowana na podłogi, ze względu na swoją wysoką odporność na nacisk. Ciekawe stylistycznie są płytki z masy klinkierowej, tworzonej z czystej gliny o nazwie cotto. Mogą być użyte np. w rustykalnej aranżacji wnętrza, ponieważ posiadają nierówne brzegi, spękania, rysy i inne nierówności powierzchni. Najczęściej spotykane są w niewielkich formatach o naturalnych, ciepłych barwach. Ciekawie mogą się prezentować jako płytki na ścianę do salonu lub sypialni, gdzie uspokoją i wyciszą wnętrze. Inną odmianą kafli są płytki gipsowe. Zwykle występują jako imitacja kamienia lub cegieł. Łatwe w montażu dają się malować zwykłymi farbami do ścian.

Cegła dekoracyjna – którą wybrać?

Dotychczas najczęściej spotykaną aranżacją z cegieł był kawałek muru lub oprawy okien. Dekoracja wnętrza cegłą kojarzona była jeszcze do niedawna tylko ze stylem wiejskim, westernowym lub elementami średniowiecznych zamków. Obecnie jest to coraz częściej spotykana aranżacja, możliwa do zastosowania nawet w nowoczesnym budownictwie. Rodzaj cegły, jaki zastosujemy, zależeć będzie od efektu, jaki chcemy uzyskać. Do wyboru mamy cegłę cementową, ceramiczną oraz płytki klinkierowe i licowe. Wybór zależeć będzie nie tylko od stylu, w jakim urządzamy wnętrze, ale i od jego przeznaczenia. Mimo, że cegła jest odporna na zabrudzenia w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, musi być dodatkowo zabezpieczona, aby nie chłonęła wilgoci i tłuszczu. Można od razu zastosować cegłę lub płytki klinkierowe, które są najbardziej odporne na tego typu zabrudzenia. Na ściany salonu możemy wybrać, zamiast standardowej, czerwonej cegły, inne rozwiązania. Dobrze się będzie prezentować chociażby biała cegła na ścianę. W połączeniu z ciemną podłogą optycznie powiększy nam pomieszczenie.

Tapeta, fototapeta i ich rodzaje - jakie efekty dają

Nie ma chyba bardziej różnorodnego materiału do wykończenia ściany, jeżeli chodzi o wzornictwo, niż tapeta. Od lat stosowana jest ze względu na bardzo bogaty wybór wzorów, kolorów i materiałów, z jakich jest wykonana. Kiedyś jedynie papierowa, klejona na klej z mąki żytniej, obecnie zachwyca kolorami, fakturami, a przy tym pozostaje dalej łatwa w ułożeniu. Jeżeli zależy nam na realistycznym wzornictwie, możemy zdecydować się na fototapetę. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wielkoformatowa fotografia, która może uspokoić wnętrze lub wprowadzić do niego dużo dynamiki – zależy, czy użyjemy obrazu skąpanej w słońcu plaży Karaibów, czy też ilustrację przeprawy setek tysięcy gnu przez rzekę Mara. Jeżeli natomiast życzymy sobie, aby nasza ściana była niejednolita i miała widoczne struktury na ścianie, wybierzmy fototapetę przestrzenną 3D. Efekty, jakie za jej pomocą osiągniemy w naszym wnętrzu, są niesamowite, często nierealne w wyrazie.

Rodzaje farb dekoracyjnych – kredowa

Prawdziwy renesans przeżywa ostatnio farba kredowa. Środek wyrazu artystów pokroju Michała Anioła wkracza tym razem pod dachy domów. Głównie używana do odnawiania starych mebli lub innych powierzchni drewnianych, obecnie stosowana jest z powodzeniem na ścianach tak wymagających pomieszczeń, jak kuchnia czy łazienka. Farby dekoracyjne spotkać można obecnie w kilku rodzajach – mineralna, kazeinowa, magnetyczna, klejowa, żywicowa, olejowa. Każda ma trochę inne właściwości i osiąga się za jej pomocą odmienne efekty. Bardzo bogata paleta barw umożliwia swobodne dopasowanie do większości wymyślonych aranżacji wnętrza.

Drewno i korek dekoracyjny na modną ścianę

Bardzo popularne cały czas jest drewno. Ten ciepły materiał, a umiejętnie użyty stworzy w domu imitację drewnianej, wiejskiej chałupy lub kanadyjskiego domu z bala. Mimo, że często bywa kojarzone z boazerią, nagminnie nadużywaną w latach osiemdziesiątych, obecnie skutecznie walczy z tym stereotypem cienkich, pionowych deseczek umieszczanych od podłogi po sufit i wykańczanych bezbarwnym lakierem. Dostępne teraz oleje i bejce umożliwiają uwydatnienie struktury i usłojowania drewna. Możemy także, na wzór skandynawski, ściany drewniane wybielić. Deski nowoczesnej boazerii mogą być układane pionowo lub poziomo. Najlepsze efekty osiąga się szerokimi, 16-18cm deskami. Szersze mogą przytłoczyć wnętrze, a trzeba pamiętać, że ściana drewniana dominuje w pomieszczeniu.

Podobnie do łask wraca korek. Sprowadzony do płyt wygłuszających układanych pod panele podłogowe teraz odżywa i łapie drugi oddech. Korek dekoracyjny to naturalny surowiec, który podobnie jak drewno tworzy charyzmatyczny, ciepły domowy klimat. Już na etapie produkcji jest olejowany, co powoduje, że nie trzeba go dodatkowo zabezpieczać. Z racji swoich właściwości tworzy dobrą izolacją akustyczną co może być przydatne w mieszkaniach z dokuczliwym sąsiedztwem.

Drewno i korek dekoracyjny na modną ścianę

Struktury dekoracyjne na ścianę

Ciekawie i oryginalnie możemy zaaranżować wnętrze poprzez nałożenie na ściany tynku strukturalnego lub stiuku. Jeżeli chcemy stworzyć w domu struktury na ścianie przypominające gładki, szlifowany marmur, stiuk będzie znakomitym rozwiązaniem. Chcąc osiągnąć wygląd ściany z wżerami i naturalnymi ubytkami, warto zastanowić się nad tynkiem mineralnym, jakim jest trawertyn.

Półki z książkami – gdzie warto je umiejscowić?

Nigdy niestarzejącą się dekoracją, w dodatku o ogromnej użyteczności, jest półka z książkami. Bynajmniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby umiejscowić ją nie tylko w salonie, czy w sypialni. Książki, o odpowiedniej tematyce, doskonale wkomponują się też w kuchni, jadalni czy w holu. Mimo znanych światu przypadków dobierania książek kolorami dopasowanymi do zasłon, raczej zwracać należy na konstrukcję pólek i materiały, z jakich będą wykonane, aby dobrze komponowały się w stylistyce naszego wnętrza. Zwykle książki przechowujemy na stosownych regałach, a pod ręką trzymamy te lektury, który aktualnie nas inspirują i które czytamy. Dlatego też w sypialni koło łózka wygodniej jest umieścić niewielkie półki, do których będzie można przymocować lampkę nocną. W salonie możemy wyeksponować najcenniejsze nasze woluminy na odpowiednio reprezentacyjnej półce lub niewielkim regale. Coraz więcej pomysłów na półki dowodzi, że te mogą być wykonane z różnych materiałów i same w sobie być nieledwie dziełem sztuki. Miejsce na półkę z książkami kucharskimi powinno się też znaleźć w nowoczesnej kuchni.

Lustra obrazy i plakaty – co powiesić na ścianę

Uzupełnienie stylizacji ścian domu to te elementy, które albo są nieodzowne, jak lustro w łazience, albo mają za zadanie dopełnić aranżację w konkretnym stylu. Lustra odzwierciedlają wygląd domowników, natomiast plakaty i obrazy odzwierciedlać będą ich gusta i zainteresowania. Plakaty mogą być typowo graficzne, przedstawiać realne fotografie miejsc, ludzi, zwierząt i krajobrazów albo nawiązywać do naszego ulubionego twórcy. W przypadku jednak, kiedy obrazy i plakaty zostaną użyte w nadmiarze lub w będą zupełnie niezwiązane z pozostałą aranżacją wnętrza, nasze mieszkanie przestanie być czytelne, wyda się zagracone, a dłuższe przebywanie w takim niekontrolowanym bałaganie stanie się nużące. Podobnie lustra – zbyt duża ich liczba może przytłoczyć nawet w przypadku, kiedy domownicy lubią swój wizerunek. Z reguły lustra umieszczamy (oprócz miejsc oczywistych, jak łazienka) w sypialni i przy drzwiach wyjściowych z mieszkania, chociaż wg zasad feng shui nie są to najlepsze miejsca na umieszczenie szklanych tafli. Na pewno przed zakupem lustra warto zwrócić uwagę na ramę – to głównie ona będzie stanowić o tym, do stylizacji którego pomieszczenia będzie pasować.

Lustro w sypialni elementy dekoracyjny podkreślający wygląd pokoju

Sztuka dekorowania ścian jest wbrew pozorom bardzo trudna. Łatwo ze smakowitej aranżacji przejść do zupełnego bałaganu, którego chaos barw lub wzorów będzie po prostu kiczem. Mimo że możliwości kuszą, trzeba wziąć wyobraźnię w karby i na zimno ocenić, jaka stylizacja nie zatłoczy wnętrza, a jednocześnie będzie na tyle bogata, żeby dekoracja cieszyła oczy ciepłem.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść