Logo

Modne wykończenie sufitów - 5 pomysłów na nowoczesny sufit dekoracyjny

Aranżacja pomieszczenia mieszkalnego nie dotyczy wyłącznie ścian czy podłogi. Właściciele domów lub mieszkań często zapominają o suficie, czyniąc go jedynie białym, betonowym dopełnieniem. Czy stylizacji pomieszczenia nie dopełniłby lepiej drewniany sufit bądź gwieździsta noc w postaci fototapety?

Sufit o nietypowej, wręcz nieszablonowej aranżacji nie tylko pokreśli wystrój pomieszczenia, ale też stworzy niezapomniany klimat. Fototapeta w pokoju dziecięcym może ukazać rzut gwieździstego nieba, a betonowy, surowy frez podkreśli mieszkanie w stylu loftowym. Drewno znowu idealnie ociepla chłodny styl skandynawski, a podwieszane elementy oświetleniowe mogą stworzyć nietuzinkową grę świateł. Wszystko zależy od stylizacji pomieszczenia, charakterystycznego stylu aranżacyjnego oraz od najnowocześniejszych technologii budowlanych. Przedstawiamy przynajmniej 5 oryginalnych pomysłów na sufit, który idealnie dopełni charakterystyczne brzmienie salonu czy pokoju.

Nowoczesny sufit podwieszany w salonie

Nowoczesny sufit – poznaj modne sposoby wykończenia sufitów

Czym się charakteryzuje modny sufit? Przede wszystkim jest idealnym dopełnieniem stylu pomieszczenia lub całego mieszkania. Urządzając wnętrza, należy pamiętać o spójności aranżacyjnej sufitu ze ścianami i podłogą. Na początek musimy więc wybrać styl, w którym urządzimy przestrzeń. Obecnie najmodniejszymi są skandynawski i loftowy. Styl skandynawski to umiłowanie do jasnych kolorów odbijających światło dzienne i sztuczne. Cechą charakterystyczną tego stylu jest duża przestrzeń oraz minimalizm objawiający się w niewielkiej ilości mebli. Zwykła szafa, prosty stolik i krzesła uzupełniane są o charakterystyczne dodatki. Dominującymi kolorami są bielbeż szarość. W tym przypadku świetnie sprawdzają się dodatki w pastelowych barwach.

Na przeciwległym biegunie znowu znajduje się styl loftowy. Jest to rodzaj surowej aranżacji bazującej na modelu „fabrycznym”. Wysokiej i przestronne mieszkanie jest nacechowane dużą ilością szkłastali, cegły i betonu. Pomieszczenia powinny być wysokie – minimum 2,8 metra, aby zachowały warunek przestronności. Okna i ściany powinny dawać jak najwięcej światła, a przy tym zachowywać surowy charakter.

Rodzaje modnych sufitów: podwieszany, napinany, podświetlany, a może tapeta?

Techniki wykonania sufitu zależą w dużej mierze od tego, ile pracy chcemy włożyć w aranżację. Pracochłonny, ale też trwały jest sufit podwieszany. Płyty gipsowo-kartonowe dają się ułożyć w niemal dowolny kształt, a dodatkowo można w nich umieścić niezależne podświetlenie. Nieszablonowa wyspa bądź kaskadowe schody połączone halogenami stworzą piękną grę świateł, szczególnie w stylu skandynawskim. Nowoczesne sufity podwieszane to także warianty napinane. W takim przypadku sufit jest montowany na specjalnej listwie, a jego instalacja trwa najwyżej kilka godzin i to bez gipsowania, szlifowania, a co za tym idzie – bez bałaganu. Demontaż jest równie prosty, a do tego nie wymaga specjalnego przygotowania. Alternatywą dla elementów konstrukcyjnych jest tapeta na suficie, która może ilustrować gwieździste niebo w pokoju dziecięcym.

Rodzaje sufitów sufit podwieszany, napinany czy podswietlany?

Sufit podwieszany wizytówką wnętrza – urządzenie sufitu w stylu loftowym

Styl loftowy dzieli się na wnętrza „hard loft” lub „soft loft”. W wersji „hard” mieszkanie jest adaptacją starej fabryki w widocznymi rurami, cegłami i konstrukcją stalową. Wersja „soft” to nowe budownictwo – mieszkania oddane świeżo do użytku i wykończone w stylu loftowym. Do mieszkań w stylu loftowym idealnie e sufit drewniany, zawieszany na kotwach, tworząc ażurowy płotek. Nie zasłoni on całkowicie sufitu, nie pozbawiając mieszkania podstawowego atutu – przestrzeni. Częściowo odsłonięta cegłakamień czy elementy salowe to wizytówka stylu szczególnie „hard loft”.

Sufity podwieszane w aranżacji wnętrz – dzielenie przestrzeni i sposób na zasłanianie

Sufit podwieszany w salonie, kuchni czy przedpokoju maskuje częściowo odsłonięte elementy rur z wodociągów i gazociągów, np. w stylu loftowym. Najlepszą opcją maskującą wszelkiego typu instalacje jest płyta gipsowo-kartonowa, całkowicie zasłaniająca elementy, które nie powinny być widoczne. Nadmiar i przesyt także mogą popsuć aranżację, szczególnie w stylu mieszanym (np. stylów loftowego i skandynawskiego). Poza tym płyta gipsowo-kartonowa może stworzyć idealna kompozycję podwieszanego sufitu oraz ukośnej ścianki działowej. Niepełna ścianka działowa w formie fali, utrzymana w formie kaskady skomponuje się z podwieszanym sufitem, jednocześnie dzieląc pokój na strefę kuchenną i salon.

Modne style sufitow z oświetleniem

Oświetlenie w obniżonym suficie – pomysł na sufit

Oświetlenie w takim pomieszczeniu jak kuchnia jest bardzo ważne. Zamiast halogenów w aneksie kuchennym można zbudować podświetlony sufit podwieszany w małej kuchni. Obniżenie sufitu w wybranej strefie i umieszczenie w nim małych diod LED lub halogenów pozwoli na korzystanie ze światła wyłącznie w wyznaczonym miejscu. Dzięki temu rozwiązaniu można swobodnie korzystać z pomieszczenia podczas kolacji, nie przeszkadzając nadmiarem światła pozostałym domownikom. Stosując oświetlenie w suficie podwieszanym, należy zachować odległość minimum 10 cm od stropu. W innym wypadku płyta może szybko się przegrzewać, a poza tym między nią a sufitem musi zmieścić się okablowanie i transformator.

Nowoczesny sufit w kuchni – pomysły i inspiracje

Bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie sufitu podwieszanego, który oświetli punktowo wyspę kuchenną. Kuchnia, która w sekcji centralnej ma zabudowę z mebli w kształcie prostokąta, może zostać odzwierciedlona na suficie z umieszczonym centralnie okapem. Idealna kompozycja świateł, padająca na regularnie ustawione blaty, oświetli miejsce przygotowania posiłków i podzieli oświetlenie na sekcje, które spowodują zachwycające efekty iluminacyjne. Aranżacjesufitu w kuchni mogą przyjmować rozmaity kształt – fali, chmury, koła lub regularnego stożka odkrywającego okap.

Nowoczesny sufit z płyt betonowych lub drewna, gdzie będzie pasował?

Co na sufit sprawdzi się idealnie poza płytami gipsowo-kartonowymi? Idealne materiały dla stylu loftowego to beton i drewno. Sufit wsparty na balach, czyli wzmocnienia wykonane z więźby drewnianej, może idealnie podkreślić surowy styl i zachwycać naturalnym urokiem drewna. Odnowione bale drewna zyskają walory ocieplające wizualnie pomieszczenie przez jego naturalna barwę, co idealnie skomponuje się z ceglanymi ścianami i dużą ilością stalowych konstrukcji. Alternatywą dla drewnianego sufitu w stylu loftowym jest płyta betonowa. Aby dobrze wpasowała się w styl pomieszczenia, kolor płyty sufitowej musi nawiązywać do płyt ściennych i koloru posadzki betonowej.

Gdzie sprawdzi się tapeta i fototapeta na suficie? Czy tylko w pokoju dziecięcym?

Co zamiast sufitu podwieszanegomożna zastosować w pomieszczeniach? Rozwiązaniem jest fototapeta lub tapeta ukazująca usłane gwiazdami nocne niebo, bądź też będzie stylizowana na błękitne niebo za dnia. Fototapeta tak przygotowana będzie wyglądać jak prześwit w suficie lub szklany bądź otwarty dach. Piękny sufit w salonie to nie tylko nowoczesna zabudowa, ale również nieszablonowa koncepcja oparta o wprowadzenie natury do wnętrz. Projekt taki doskonale sprawdzi się także w kuchni, szczególnie zaślepionej, pozbawionej okna, gdyż nada jej wiele światła.

sufit z betonu

Aranżacja pomieszczenia zawsze może zostać podkreślona przez pięknie wystylizowany sufitPłyty betonowe, drewno i płyty gipsowo-kartonowe mogą stworzyć odrębne konstrukcje podwieszane. Alternatywą dla wymienionych materiałów mogą być tapety lub fototapety, które nie wymagają tak dużego nakładu pracy.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ