Logo

Badania geotechniczne gruntu – czym są i czy zawsze trzeba je wykonać przed rozpoczęciem budowy?

Zanim zaczniemy budować nasz wymarzony dom i położymy kamień węgielny, czeka nas mnóstwo formalności i uzyskiwania pozwoleń. Jednym z etapów takich zmagań jest konieczność oceny nośności i innych parametrów gruntu. Czym jest zatem badanie geotechniczne gruntu i co warto o nim wiedzieć?

Dokumentacja geotechniczna

Opinia geotechniczna – kiedy jest wymagana i co to jest?

Badanie gruntu jest jednym z pierwszych kroków budowania domu – pomaga ono określić parametry konstrukcyjne domu i dobrać odpowiednie fundamenty. Informuje nas także o głębokości wód gruntowych i daje wiedzę o przepuszczalności ziemi. Opinię geotechniczną sporządza się na podstawie wykonania odwiertów geologicznych, dzięki którym możliwa jest precyzyjna analiza warunków wodno-gruntowych pod inwestycję. Co powinno znaleźć się w dokumencie badania geotechnicznego gruntu?

Co zawiera dokumentacja geotechniczna?

W opinii geotechnicznej powinna znaleźć się zarówno część opisowa, jak i graficzna. Ta druga to po prostu mapka naszej działki, na której zostały zaznaczone miejsca wykonania odwiertów geologicznych i ewentualnych odkrywek, a także warstwy gruntu i poziom wód gruntowych. W części opisowej badań gruntu pod budowę domu powinny znaleźć się również:

  • zalecenia odnośnie do dobierania odpowiednich fundamentów,
  • sposoby zabezpieczenia inwestycji przed wodami gruntowymi,
  • informacje o głębokości wód gruntowych i prognozowane wahania ich położenia,
  • informacje dotyczące poszczególnych warstw gruntu,
  • zalecenia odnośnie do wykonania odwodnień na działce.

Opinia geotechniczna – kto może ją wykonać?

Badania geotechniczne gruntu to ważny etap budowy domu, którym powinni zająć się specjaliści. Ekspertyza geotechniczna jest bowiem dokumentem, który wydać może jedynie osoba z uprawnieniami. Mało tego, cały proces badania gruntu pod budowę nie jest łatwy, wymaga zaawansowanej wiedzy, a także urządzeń, które pozwolą go przeprowadzić – np. wykonać odwierty geologiczne.

Czego dotyczy?
Pierwsza kategoria geotechnicznaNiewielkich budynków stawianych w prostych warunkach gruntowych
Druga kategoria geotechnicznaBudynków stawianych w warunkach gruntowych prostych złożonych, wymagających ilościowej i jakościowej oceny danych geotechnicznych
Trzecia kategoria geotechniczna· Budowli na trudnych warunkach gruntowych
· Budowli nietypowych
· Budowli stosujących nowe, mało znane rozwiązania techniczne
· Budowli mogących mieć większy wpływ na środowisko
· Budynków wysokościowych w istniejącej zabudowie miejskiej
· Budynków z więcej niż jedną kondygnacją podziemną

Dlaczego badanie geotechniczne pod budowę jest takie ważne?

Choć mogłoby się wydawać, że skoro na sąsiadujących działkach stoją domy jednorodzinne, również nasze grunty są odpowiednie pod takie inwestycje. Należy się jednak w tym upewnić, uzyskując opinię geotechniczną. Dzięki niej możliwe jest zaprojektowanie budynku w sposób uwzględniający możliwość podnoszenia się wód gruntowych, co będzie miało szczególnie istotne znaczenie w przypadku domów jednorodzinnych z podpiwniczeniem. Dzięki tej wiedzy dobierzemy właściwy rodzaj fundamentówi wybierzemy potrzebne izolacje. Co więcej, da to nam także możliwość wykonania wydajnego odwodnienia działki oraz np. zbudowania oczyszczalni ścieków lub studni.

Na wykonaniu badania geotechnicznego gruntu nie warto oszczędzać. Wynikiem niedostosowania projektu domu jednorodzinnego do właściwości gruntu mogą być bowiem pękające ściany i sufity, a nawet utrata stabilności budynku – naprawa tych rzeczy będzie kosztowała o wiele więcej od wykonania opinii geotechnicznej.

Badania geodezyjne gruntu przed rozpoczęciem budowy – czy jest konieczne?

Badania geotechniczne gruntu są konieczne przed rozpoczęciem inwestycji. Taką ekspertyzę należy dostarczyć, kiedy staramy się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Na szczęście najczęściej nie jest wymagana skomplikowana opinia geotechniczna, a jej najbardziej podstawowa forma – chyba że w trakcie badań zostanie zmieniona kategoria geotechniczna. Wówczas konieczne może się okazać przeprowadzenie precyzyjniejszej i dogłębniejszej ekspertyzy.

Pomijając jednak kwestie prawne, pamiętajmy, że badanie geotechniczne gruntu wykonujemy dla własnego dobra – nie powinniśmy tego traktować w kategoriach niepotrzebnej biurokracji i utrudniania inwestorom życia.

Czym są kategorie geotechniczne?

Wcześniej wspomnieliśmy o kategoriach geotechnicznych – czym one właściwie są? Jest to klasyfikacja określana na podstawie stopnia skomplikowania warunków gruntowych oraz konstrukcji projektu budynku. Najczęściej inwestycjom przyznawana jest pierwsza kategoria geotechniczna, jednak czasami konieczne jest dokładniejsze ustalenie wszystkich paramentów domu – tak, by były one dopasowane do właściwości gruntu. Jak przedstawiają się kategorie geotechniczne?

Kategorie geotechniczne

Ile kosztuje wykonanie odwiertów?

Badania geotechniczne gruntu nie należą do drogich, biorąc pod uwagę skalę wydatków na budowę domu, choć wszystko zależy oczywiście od indywidualnych zależności. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę jedynie przygotowanie opinii geotechnicznej w ramach pierwszej kategorii geotechnicznej, możemy łatwo obliczyć przybliżone koszty usługi specjalistów.

Cena badania gruntu pod budowę uzależniona jest od liczby odwiertów i ich głębokości. Przyjmuje się jednak, że wystarczające jest wykonanie czterech odwiertów geologicznych na głębokość 3 metrów. Cena wykonania odwiertu o głębokości 1 metra oscyluje w granicach 100-160 zł, choć te dane mogą się różnić w zależności od rejonu kraju i wielu innych czynników. Przyjmując te widełki, możemy jednak stwierdzić, że podobna ekspertyza to koszt w granicach 1200-2000 zł.

Minimalna wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym
Blog
15 Maj 2023
  Mówiąc o projektach domów jednorodzinnych i aranżacji poszczególnych pomieszczeń, najczęściej skupiamy się przede wszystkim na tym, co znajduje się na ziemi i na wysokości naszego wzro
Dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych
Blog
15 Maj 2023
  Budowa domu jednorodzinnego niemal zawsze jest procesem kosztownym i dość skomplikowanym. Wyzwanie to jest tym większe, gdy pod uwagę trzeba wziąć potrzeby osób z niepełnosprawnościami
Ile trwa budowa domu?
Blog
15 Maj 2023
  Powszechnie wiadomo, że budowa domu jednorodzinnego jest inwestycją nie tylko kosztowną, ale też czasochłonną. Każda osoba decydująca się na postawienie domu zdaje sobie sprawę z tego,
Jaki dom dla 5-osobowej rodziny?
Blog
15 Maj 2023
  Trójka dzieci to bez wątpienia ogromne szczęście i radość, ale to także większa odpowiedzialność i wymagania dotyczące komfortu codziennego życia wszystkich członków rodziny. Znalezien
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść