Logo

Czy warto decydować się na balkon w domu jednorodzinnym?

Kategorie: Konstrukcja

Dom z balkonem czy bez balkonu? – to dylemat, przed którym staje każdy, kto zamierza wybudować własny dom. Podjęcie decyzji nie należy jednak do najprostszych, a każde z rozwiązań ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Co warto wiedzieć, nim ostatecznie podejmiemy postanowienie o budowie lub rezygnacji z balkonu? Kiedy balkon będzie dobrym wyborem, a kiedy nie najlepszym? Wreszcie: z jakimi zaletami i wadami wiąże się jego posiadanie?

Czy warto decydować się na balkon w domu jednorodzinnym?

Im szybciej, tym lepiej

Choć decyzja o posiadaniu balkonu powinna być dobrze przemyślana, nie należy z nią zwlekać – powinniśmy podjąć już ją na etapie projektowania naszego przyszłego domu! Jeśli decydujemy się zakup gotowego projektu, a balkon uznajemy za niezbędny, powinniśmy zawęzić nasze poszukiwania do projektów domu z balkonem. Późniejsze dorysowanie balkonu i adaptacja projektu będą wiązać się z dodatkowymi kosztami! Znacznie łatwiej zrezygnować z balkonu w projekcie, w którym balkon został już uwzględniony.

Zalety balkonu w domu jednorodzinnym

Odpowiednio zaprojektowany i wybudowany balkon może stanowić ozdobę naszego domu. By tak było, balkon musi jednak być idealnie wkomponowany w architekturę i estetykę budynku. Jeśli mieszkamy w okolicy parku lub lasu, otwierający się na niego balkon stanie się doskonałym miejscem relaksu i wypoczynku. To nie koniec możliwych sposobów na wykorzystanie balkonu. Wiele osób przechowuje na balkonie rowery, hoduje kwiaty i suszy pranie. Dla tych, którzy mieszkają w domach o niewielkiej powierzchni, w ciepłych miesiącach letnich balkon pełni funkcję dodatkowego pokoju. Niewątpliwą zaletą balkonu jest również doświetlenie pomieszczenia. To szczególnie istotne w tych wnętrzach, w których nie ma możliwości, by umieścić okna w co najmniej dwóch ścianach.

Zalety balkonu w domu jednorodzinnym

Balkon czy loggia?

Balkon często mylnie nazywamy loggią, która w rzeczywistości nieco się od niego różni. Loggia jest bowiem otoczona co najmniej z dwóch stron ścianami i posiada zadaszenie. Może być zamknięta specjalną osłoną, np. ze szkła. Balkon natomiast jest najczęściej płytą umieszczoną na wysokości stropu budynku i nie posiada zadaszenia. Gdy mówimy o mieszkaniach w bloku, zwykle mamy na myśli balkon stanowiący przedłużenie jednego z pokoi. W domach jednorodzinnych chętnie stosowanym rozwiązaniem jestbalkon drewniany, który nadaje domu niepowtarzalny klimat i charakter.

Warunki i ograniczenia

Decydując się na budowę domu z balkonem, powinniśmy mieć na uwadze sposób, w jaki zamierzamy go użytkować. Istotna jest także okolica, w jakiej mieszkamy. Jeżeli chcemy, by balkon służył nam do relaksującego wypoczynku czy suszenia prania, nie sprawdzi się, gdy będzie wychodził na główną ulicę. Co więcej, przez większość czasu pozostanie całkowicie nieużywany! Jeśli zaś chcemy, by był miejscem do przechowywania rowerów, uliczne hałasy nie będą nam przeszkadzać. Ważne są również inne czynniki, takie jak np. lokalizacja pralni. Jeśli ta znajduje się w piwnicy, wynoszenie prania na balkon może być uciążliwe i wygodniej nam będzie wieszać ubrania oraz pościel na tarasie.

Wady balkonu

Posiadanie balkonu, choć pod wieloma względami jest wygodne i praktyczne, w niektórych sytuacjach może okazać się problematyczne. W szczególności w małych pomieszczeniach, w których drzwi balkonowe uniemożliwią funkcjonalne rozmieszczenie mebli. By takiej sytuacji uniknąć, już na etapie wyboru projektu domu warto przemyśleć, jakie będzie docelowe przeznaczenie pokoju z balkonem i jego umeblowanie.

Popularne rozwiązanie stanowibudowa balkonuz dwoma, a nawet z trzema wyjściami z różnych pokoi. Dzięki temu balkon jest duży i przestronny, a co za tym idzie – zdecydowanie bardziej wygodny. Niestety, rozwiązanie to również nie jest pozbawione wad, a największą jest utrata poczucie intymności w połączonych w ten sposób pokojach.

Kolejnym mankamentem balkonu jest utrata ciepła spowodowana przestronnymi drzwiami i balkonowymi przeszkleniami. Straty te można zminimalizować, inwestując w dobrej jakości materiały i okna oraz dbając o wysoką jakość ich montażu. To jednak będzie oznaczać zwiększone koszty. Sama budowa balkonu również się z nimi wiąże: kosztuje bowiem zarównoprojekt balkonu(lub jego doprojektowanie), jak i jego późniejsze wykonanie.Zbrojenie balkonu, wyprofilowanie i zaizolowanie płyty balkonowej to niezbędne prace, które finalnie zwiększą koszty inwestycji. W przypadku balkonów otwartych konieczna jest takżehydroizolacja balkonu, która zabezpieczy go przed przenikaniem wody i wilgoci do konstrukcji.

Odpowiednio zaprojektowany i zaaranżowany balkon to nie tylko ozdoba domu, ale także przyjemne i komfortowe miejsce wypoczynku. Jego budowę należy jednak dobrze przemyśleć, uwzględniając swoje potrzeby, oczekiwania i możliwości. Ich dokładne przeanalizowanie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie budowy i rozczarowań w czasie późniejszej eksploatacji.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść