Logo

Czy warto decydować się na balkon w domu jednorodzinnym?

Kategorie: Konstrukcja

Dom z balkonem czy bez balkonu? – to dylemat, przed którym staje każdy, kto zamierza wybudować własny dom. Podjęcie decyzji nie należy jednak do najprostszych, a każde z rozwiązań ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Co warto wiedzieć, nim ostatecznie podejmiemy postanowienie o budowie lub rezygnacji z balkonu? Kiedy balkon będzie dobrym wyborem, a kiedy nie najlepszym? Wreszcie: z jakimi zaletami i wadami wiąże się jego posiadanie?

Czy warto decydować się na balkon w domu jednorodzinnym?

Im szybciej, tym lepiej

Choć decyzja o posiadaniu balkonu powinna być dobrze przemyślana, nie należy z nią zwlekać – powinniśmy podjąć już ją na etapie projektowania naszego przyszłego domu! Jeśli decydujemy się zakup gotowego projektu, a balkon uznajemy za niezbędny, powinniśmy zawęzić nasze poszukiwania do projektów domu z balkonem. Późniejsze dorysowanie balkonu i adaptacja projektu będą wiązać się z dodatkowymi kosztami! Znacznie łatwiej zrezygnować z balkonu w projekcie, w którym balkon został już uwzględniony.

Zalety balkonu w domu jednorodzinnym

Odpowiednio zaprojektowany i wybudowany balkon może stanowić ozdobę naszego domu. By tak było, balkon musi jednak być idealnie wkomponowany w architekturę i estetykę budynku. Jeśli mieszkamy w okolicy parku lub lasu, otwierający się na niego balkon stanie się doskonałym miejscem relaksu i wypoczynku. To nie koniec możliwych sposobów na wykorzystanie balkonu. Wiele osób przechowuje na balkonie rowery, hoduje kwiaty i suszy pranie. Dla tych, którzy mieszkają w domach o niewielkiej powierzchni, w ciepłych miesiącach letnich balkon pełni funkcję dodatkowego pokoju. Niewątpliwą zaletą balkonu jest również doświetlenie pomieszczenia. To szczególnie istotne w tych wnętrzach, w których nie ma możliwości, by umieścić okna w co najmniej dwóch ścianach.

Zalety balkonu w domu jednorodzinnym

Balkon czy loggia?

Balkon często mylnie nazywamy loggią, która w rzeczywistości nieco się od niego różni. Loggia jest bowiem otoczona co najmniej z dwóch stron ścianami i posiada zadaszenie. Może być zamknięta specjalną osłoną, np. ze szkła. Balkon natomiast jest najczęściej płytą umieszczoną na wysokości stropu budynku i nie posiada zadaszenia. Gdy mówimy o mieszkaniach w bloku, zwykle mamy na myśli balkon stanowiący przedłużenie jednego z pokoi. W domach jednorodzinnych chętnie stosowanym rozwiązaniem jestbalkon drewniany, który nadaje domu niepowtarzalny klimat i charakter.

Warunki i ograniczenia

Decydując się na budowę domu z balkonem, powinniśmy mieć na uwadze sposób, w jaki zamierzamy go użytkować. Istotna jest także okolica, w jakiej mieszkamy. Jeżeli chcemy, by balkon służył nam do relaksującego wypoczynku czy suszenia prania, nie sprawdzi się, gdy będzie wychodził na główną ulicę. Co więcej, przez większość czasu pozostanie całkowicie nieużywany! Jeśli zaś chcemy, by był miejscem do przechowywania rowerów, uliczne hałasy nie będą nam przeszkadzać. Ważne są również inne czynniki, takie jak np. lokalizacja pralni. Jeśli ta znajduje się w piwnicy, wynoszenie prania na balkon może być uciążliwe i wygodniej nam będzie wieszać ubrania oraz pościel na tarasie.

Wady balkonu

Posiadanie balkonu, choć pod wieloma względami jest wygodne i praktyczne, w niektórych sytuacjach może okazać się problematyczne. W szczególności w małych pomieszczeniach, w których drzwi balkonowe uniemożliwią funkcjonalne rozmieszczenie mebli. By takiej sytuacji uniknąć, już na etapie wyboru projektu domu warto przemyśleć, jakie będzie docelowe przeznaczenie pokoju z balkonem i jego umeblowanie.

Popularne rozwiązanie stanowibudowa balkonuz dwoma, a nawet z trzema wyjściami z różnych pokoi. Dzięki temu balkon jest duży i przestronny, a co za tym idzie – zdecydowanie bardziej wygodny. Niestety, rozwiązanie to również nie jest pozbawione wad, a największą jest utrata poczucie intymności w połączonych w ten sposób pokojach.

Kolejnym mankamentem balkonu jest utrata ciepła spowodowana przestronnymi drzwiami i balkonowymi przeszkleniami. Straty te można zminimalizować, inwestując w dobrej jakości materiały i okna oraz dbając o wysoką jakość ich montażu. To jednak będzie oznaczać zwiększone koszty. Sama budowa balkonu również się z nimi wiąże: kosztuje bowiem zarównoprojekt balkonu(lub jego doprojektowanie), jak i jego późniejsze wykonanie.Zbrojenie balkonu, wyprofilowanie i zaizolowanie płyty balkonowej to niezbędne prace, które finalnie zwiększą koszty inwestycji. W przypadku balkonów otwartych konieczna jest takżehydroizolacja balkonu, która zabezpieczy go przed przenikaniem wody i wilgoci do konstrukcji.

Odpowiednio zaprojektowany i zaaranżowany balkon to nie tylko ozdoba domu, ale także przyjemne i komfortowe miejsce wypoczynku. Jego budowę należy jednak dobrze przemyśleć, uwzględniając swoje potrzeby, oczekiwania i możliwości. Ich dokładne przeanalizowanie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie budowy i rozczarowań w czasie późniejszej eksploatacji.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść