Logo

Czy warto decydować się na balkon w domu jednorodzinnym?

Kategorie: Konstrukcja

Dom z balkonem czy bez balkonu? – to dylemat, przed którym staje każdy, kto zamierza wybudować własny dom. Podjęcie decyzji nie należy jednak do najprostszych, a każde z rozwiązań ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Co warto wiedzieć, nim ostatecznie podejmiemy postanowienie o budowie lub rezygnacji z balkonu? Kiedy balkon będzie dobrym wyborem, a kiedy nie najlepszym? Wreszcie: z jakimi zaletami i wadami wiąże się jego posiadanie?

Czy warto decydować się na balkon w domu jednorodzinnym?

Im szybciej, tym lepiej

Choć decyzja o posiadaniu balkonu powinna być dobrze przemyślana, nie należy z nią zwlekać – powinniśmy podjąć już ją na etapie projektowania naszego przyszłego domu! Jeśli decydujemy się zakup gotowego projektu, a balkon uznajemy za niezbędny, powinniśmy zawęzić nasze poszukiwania do projektów domu z balkonem. Późniejsze dorysowanie balkonu i adaptacja projektu będą wiązać się z dodatkowymi kosztami! Znacznie łatwiej zrezygnować z balkonu w projekcie, w którym balkon został już uwzględniony.

Zalety balkonu w domu jednorodzinnym

Odpowiednio zaprojektowany i wybudowany balkon może stanowić ozdobę naszego domu. By tak było, balkon musi jednak być idealnie wkomponowany w architekturę i estetykę budynku. Jeśli mieszkamy w okolicy parku lub lasu, otwierający się na niego balkon stanie się doskonałym miejscem relaksu i wypoczynku. To nie koniec możliwych sposobów na wykorzystanie balkonu. Wiele osób przechowuje na balkonie rowery, hoduje kwiaty i suszy pranie. Dla tych, którzy mieszkają w domach o niewielkiej powierzchni, w ciepłych miesiącach letnich balkon pełni funkcję dodatkowego pokoju. Niewątpliwą zaletą balkonu jest również doświetlenie pomieszczenia. To szczególnie istotne w tych wnętrzach, w których nie ma możliwości, by umieścić okna w co najmniej dwóch ścianach.

Zalety balkonu w domu jednorodzinnym

Balkon czy loggia?

Balkon często mylnie nazywamy loggią, która w rzeczywistości nieco się od niego różni. Loggia jest bowiem otoczona co najmniej z dwóch stron ścianami i posiada zadaszenie. Może być zamknięta specjalną osłoną, np. ze szkła. Balkon natomiast jest najczęściej płytą umieszczoną na wysokości stropu budynku i nie posiada zadaszenia. Gdy mówimy o mieszkaniach w bloku, zwykle mamy na myśli balkon stanowiący przedłużenie jednego z pokoi. W domach jednorodzinnych chętnie stosowanym rozwiązaniem jestbalkon drewniany, który nadaje domu niepowtarzalny klimat i charakter.

Warunki i ograniczenia

Decydując się na budowę domu z balkonem, powinniśmy mieć na uwadze sposób, w jaki zamierzamy go użytkować. Istotna jest także okolica, w jakiej mieszkamy. Jeżeli chcemy, by balkon służył nam do relaksującego wypoczynku czy suszenia prania, nie sprawdzi się, gdy będzie wychodził na główną ulicę. Co więcej, przez większość czasu pozostanie całkowicie nieużywany! Jeśli zaś chcemy, by był miejscem do przechowywania rowerów, uliczne hałasy nie będą nam przeszkadzać. Ważne są również inne czynniki, takie jak np. lokalizacja pralni. Jeśli ta znajduje się w piwnicy, wynoszenie prania na balkon może być uciążliwe i wygodniej nam będzie wieszać ubrania oraz pościel na tarasie.

Wady balkonu

Posiadanie balkonu, choć pod wieloma względami jest wygodne i praktyczne, w niektórych sytuacjach może okazać się problematyczne. W szczególności w małych pomieszczeniach, w których drzwi balkonowe uniemożliwią funkcjonalne rozmieszczenie mebli. By takiej sytuacji uniknąć, już na etapie wyboru projektu domu warto przemyśleć, jakie będzie docelowe przeznaczenie pokoju z balkonem i jego umeblowanie.

Popularne rozwiązanie stanowibudowa balkonuz dwoma, a nawet z trzema wyjściami z różnych pokoi. Dzięki temu balkon jest duży i przestronny, a co za tym idzie – zdecydowanie bardziej wygodny. Niestety, rozwiązanie to również nie jest pozbawione wad, a największą jest utrata poczucie intymności w połączonych w ten sposób pokojach.

Kolejnym mankamentem balkonu jest utrata ciepła spowodowana przestronnymi drzwiami i balkonowymi przeszkleniami. Straty te można zminimalizować, inwestując w dobrej jakości materiały i okna oraz dbając o wysoką jakość ich montażu. To jednak będzie oznaczać zwiększone koszty. Sama budowa balkonu również się z nimi wiąże: kosztuje bowiem zarównoprojekt balkonu(lub jego doprojektowanie), jak i jego późniejsze wykonanie.Zbrojenie balkonu, wyprofilowanie i zaizolowanie płyty balkonowej to niezbędne prace, które finalnie zwiększą koszty inwestycji. W przypadku balkonów otwartych konieczna jest takżehydroizolacja balkonu, która zabezpieczy go przed przenikaniem wody i wilgoci do konstrukcji.

Odpowiednio zaprojektowany i zaaranżowany balkon to nie tylko ozdoba domu, ale także przyjemne i komfortowe miejsce wypoczynku. Jego budowę należy jednak dobrze przemyśleć, uwzględniając swoje potrzeby, oczekiwania i możliwości. Ich dokładne przeanalizowanie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie budowy i rozczarowań w czasie późniejszej eksploatacji.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ