Logo

Beton architektoniczny – płyty betonowe do nowoczesnych wnętrz

Czym jest beton architektoniczny?

Jest to wysokiej klasy beton wykorzystywany do celów budowlanych i dekoracyjnych. Z uwagi na szeroki wybór surowców do jego wytwarzania, uzyskany produkt może mieć rozmaitą kolorystykę i fakturę. Do jego produkcji wykorzystuje się zarówno surowce naturalne, takie jak beton, piasek, odpowiednio spreparowane kruszywa połączone z wodą, jak i materiały syntetyczne, głównie żywice oraz stosowane do wzmocnienia włókna mineralne lub szklane, szczególnie często używane w betonach cienkowarstwowych. Przy czym za bardziej ekskluzywne uważa się produkty wytwarzane bez dodatku tych włókien. Dzięki starannemu doborowi surowców uzyskuje się elementy o dużym stopniu powtarzalności, co jest kluczowe przy produkcji dużych serii.

Beton architektoniczny

Wyróżnia się kilka podstawowych kategorii betonu architektonicznego. Pierwszą z nich jest beton architektoniczny szalunkowy, który jest wylewany bezpośrednio na placu budowy do odpowiednio przygotowanych szalunków, i zawibrowany. Na powierzchnię szalunków mogą być naniesione różnorakie wzory lub faktury, które uwidaczniają się na gotowej powierzchni ściany. Finalny efekt uzyskuje się po zdjęciu szalunków. Ten rodzaj betonu pozwala na tworzenie monolitycznych brył, przydatnych wszędzie tam, gdzie brak dylatacji nie będzie przeszkodą techniczną.

Ze względu na najbardziej skomplikowaną technologię kładzenia wykorzystywanej mieszanki, beton architektoniczny szalunkowy jest też najdroższym rozwiązaniem pozwalającym na uzyskanie powierzchni. Bywa też najbardziej narażony na błędy wykonawcze, których z reguły nie da się naprawić bez utraty piękna surowej szarości.

Dlatego dla większości osób chcących cieszyć się pięknymi ścianami lub wykończeniami z betonu architektonicznego zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie stanowią prefabrykowane dekoracyjne panele (płyty betonowe). Wytwarza się je w specjalnych formach, w których uzyskuje się zarówno kształt, jak i fakturę. Panele takie dostępne są w wielu kolorach, począwszy od bieli, przez charakterystyczne dla surowego betonu szarości, aż do czerni. W ofercie niektórych producentów dostępne są też panele o barwach naśladujących np. kolor starych cegieł lub zwietrzałego piaskowca. Również powierzchnie mogą być rozmaite. Mogą być idealnie gładkie, chropowate, z zamierzonymi defektami powierzchni lub naśladujące inne materiały, takie jak drewno, kamień, mur, tradycyjny tynk lub mające formę reliefów czy ornamentów. Płyty są odporne na ścieranie, nie pylą i są niepalne. W obrocie dostępne są płyty o pełnej powierzchni oraz z gotowymi otworami montażowymi.

Płyty z betonu architektonicznego

Płyty z betonu architektonicznego charakteryzują się wysoką wytrzymałością przy relatywnie niskiej masie, a elementy z nich wykonane są lżejsze od podobnej wielkości elementów ceramicznych. Panele obecnie pozostają najpopularniejszym rozwiązaniem dekoracyjnym, łatwym w montażu i zapewniającym efektowne wykończenie różnych powierzchni. Do instalacji płyt z betonu architektonicznego wykorzystuje się specjalne kleje montażowe do wyrobów z betonu, kotwy lub śruby ze specjalnymi nakładkami.

Podobnymi wyrobami są betonowe płytki ścienne 3D, których wykończenie pozwala na uzyskanie stylowych aranżacji na ścianach. Płytki z betonu dostępne są w różnych kształtach: nie tylko kwadratowe, ale także romboidalne, sześciokątne, trapezowate. Istnieją również płytki w kształcie puzzli, pozwalające na uzyskanie ciekawego efektu wykończenia ściany.

Beton architektoniczny - płyty na ścianie nie tylko w salonie

Kolejną, zyskującą na popularności grupą wyrobów z betonu architektonicznego są elementy małej architektury ogrodowej, stopnie schodów, donice, elementy mebli, blaty, fronty, dekoracje strukturalne itp. Elementy takie z reguły prefabrykuje się w fabryce i przywozi gotowe do klienta. Z kolei wykonane z polimerobetonów, odporne na zarysowania i wodę betony architektoniczne wykorzystuje się do wykańczania wnętrz łazienek i innych pomieszczeń „mokrych”. Ponadto odporne na wilgoć betony używa się do produkcji takich elementów wyposażenia jak: brodziki, umywalki, wanny, często wykonywanych na indywidualne zamówienie klienta.

Wadą wyrobów z betonu architektonicznego jest ich duża masa. Wymagają one do montażu podłoży o odpowiedniej nośności oraz starannego przygotowania ścian w sytuacji, kiedy do montażu planuje się użycie kleju.

Co daje wnętrzom beton architektoniczny?

Beton to materiał minimalistyczny i jednocześnie bardzo nowoczesny. Powierzchnie z niego wykończone cechują się ponadczasową prostotą. Do nadania indywidualnego charakteru wnętrzom często wystarczy wykorzystać zwykły beton lub całość ścian pokryć odpowiednio dobranymi płytami. Z betonu można wykonać obudowę kominka lub zaaranżować całe wnętrze. Duża masa płyt betonowych poprawia właściwości akustyczne pomieszczeń i dobrze chroni przed przenikaniem dźwięków. Płytami z betonu architektonicznego można ponadto zabudować stare powierzchnie pokryte terakotą, płytkami ceramicznymi czy surowe lub stare wylewki i tynki.

Możliwości zastosowania betonu architektonicznego jest znacznie więcej, a ich użycie ogranicza tylko fantazja inwestora.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść