Logo

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa czy przesuwna? Wady i zalety obu rozwiązań

Kategorie: Otoczenie

Bramy wjazdowe spełniają wiele funkcji – nie tylko zabezpieczają posesję przed ingerencją osób niepowołanych i ułatwiają wjazd na podwórko, ale również zdobią i sprawiają, że przestrzeń przed domem zyskuje walory estetyczne. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, warto pamiętać o tym, że brama powinna być spójna z charakterem posesji oraz nieruchomości.

Rodzaje bram wjazdowych

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów bram wjazdowych – przesuwne i uchylne: jedno- lub dwuskrzydłowe. Zdecydowanie najpopularniejszym typem są modele przesuwne, a zaraz za nimi plasują się dwuskrzydłowe. O czym należy pamiętać, decydując się na konkretny rodzaj bramy? Czy wybór powinien być uzależniony tylko od indywidualnych preferencji inwestora, czy duży wpływ mają na niego również uwarunkowania związane z wielkością działki lub inne czynniki?

Brama przesuwna – wymiary i konstrukcja

Bramy wjazdowe przesuwne to zdecydowanie najbardziej popularne rozwiązanie, na które chętnie decydują się inwestorzy ceniący wygodę. Jak działa mechanizm? Brama przesuwna nie zajmuje miejsca na posesji, a porusza się równolegle po wewnętrznej stronie płotu. Ze względu na specyficzny sposób przemieszczania się, brama przesuwna wymaga szerokiego ogrodzenia o długości równej szerokości bramy oraz tzw. przeciwwagi. W praktyce wygląda to w ten sposób, że brama mierząca ok. 5 metrów wymaga prawie dwa razy więcej wolnej przestrzeni do swobodnego przesunięcia się. Z tego też powodu inwestorzy posiadający działki o niewielkiej szerokości często nie mogą pozwolić sobie na bramę przesuwną - w takiej sytuacji decydują się na modele uchylne, najczęściej dwuskrzydłowe.

Brama wjazdowa przesuwna może być samonośna lub zamontowana na specjalnej szynie. W tym drugim przypadku konieczne jest usuwanie z szyny zabrudzeń, takich jak kamienie, śnieg czy liście, ponieważ mogą one utrudniać swobodne przesuwanie się skrzydła. Jak w praktyce wygląda użytkowanie bramy przesuwnej? W przeciwieństwie do bram dwuskrzydłowych, po otwarciu nie zajmuje ona przestrzeni wewnątrz posesji, a przy silnym wietrze nie ma ryzyka, że zostanie zamknięta. Po wyposażeniu bramy przesuwnej w automat (siłownik) można wjeżdżać na posesję bez konieczności wysiadania z samochodu. Niestety, bramy tego typu są droższe niż tradycyjne modele, trzeba również pamiętać o regularnym czyszczeniu szyny.

Projekt domu ogrodzenie OSDK - 1, wizualizacja 1

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa – zalety i wady

Bramy uchylne to kolejne rozwiązanie często wybierane przez inwestorów. Na polskich działkach dominują modele dwuskrzydłowe, ale swoich zwolenników mają również bramy jednoskrzydłowe. Skrzydła zamocowane są na specjalnych słupkach, a te z kolei umieszczone w fundamencie lub słupach ogrodzeniowych. Bramy dwuskrzydłowe są tańsze niż modele przesuwne, nie wymagają też posiadania szerokiej działki. Szczególnie efektownie prezentują się bramy kute, które często posiadają dodatkowe zdobienia i podkreślają prestiż nieruchomości, świetnie komponując się z budynkami w klasycznym stylu - np. typu dworki.

Chociaż bramy dwuskrzydłowe wyglądają bardzo estetycznie, nie mogą być zastosowane na każdej posesji, szczególnie jeśli chodzi o modele wyposażone w automat. Podstawową przeszkodą może być znaczne nachylenie terenu, które sprawia, że mechanizm nie zadziała poprawnie, a brama się nie otworzy. Bramy dwuskrzydłowe ze względu na swój mechanizm działania mogą także zajmować dużo miejsca na podjeździe, nie jest zalecane również parkowanie samochodu w niewielkiej odległości od bramy, ponieważ utrudni to jej otwieranie. Wszystko oczywiście zależy od szerokości skrzydeł – warto jednak pamiętać, że w przypadku bram 6-metrowych każde ze skrzydeł po otwarciu zajmuje po 3 metry posesji.

Inwestorzy zainteresowani montażem bramy wjazdowej dwuskrzydłowej powinni też pamiętać o konieczności odśnieżania pojazdu w okresie zimowym – zalegający śnieg może utrudnić jej otwieranie. Mechanizmy pozwalające na automatyczne otwieranie bramy są też droższe w przypadku modeli dwuskrzydłowych – potrzebne są dwa siłowniki, a nie jeden, jak w przypadku bram przesuwnych.

Projekt domu Ogrodzenie O-3, wizualizacja 1

Co lepsze – brama przesuwna czy dwuskrzydłowa?

Brama wjazdowa to najlepsza wizytówka posesji – jeśli prezentuje się efektownie, to z pewnością zrobi wrażenie na przechodniach czy odwiedzających dom gościach. Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy lepsze okaże się rozwiązanie przesuwne czy dwuskrzydłowe, ponieważ każde ma określone zalety i wady. Pomijając kwestie związane z konstrukcją, warto zauważyć, że zarówno bramy wjazdowe przesuwne, jak i modele dwuskrzydłowe wymagają konserwacji, a także usuwania elementów mogących utrudniać ich otwieranie się (śnieg, liście, kamienie). Wybierając bramę nie warto też kierować się przemijającą modą, a możliwościami danej działki oraz indywidualnymi preferencjami.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść