Logo

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa czy przesuwna? Wady i zalety obu rozwiązań

Kategorie: Otoczenie

Bramy wjazdowe spełniają wiele funkcji – nie tylko zabezpieczają posesję przed ingerencją osób niepowołanych i ułatwiają wjazd na podwórko, ale również zdobią i sprawiają, że przestrzeń przed domem zyskuje walory estetyczne. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, warto pamiętać o tym, że brama powinna być spójna z charakterem posesji oraz nieruchomości.

Rodzaje bram wjazdowych

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów bram wjazdowych – przesuwne i uchylne: jedno- lub dwuskrzydłowe. Zdecydowanie najpopularniejszym typem są modele przesuwne, a zaraz za nimi plasują się dwuskrzydłowe. O czym należy pamiętać, decydując się na konkretny rodzaj bramy? Czy wybór powinien być uzależniony tylko od indywidualnych preferencji inwestora, czy duży wpływ mają na niego również uwarunkowania związane z wielkością działki lub inne czynniki?

Brama przesuwna – wymiary i konstrukcja

Bramy wjazdowe przesuwne to zdecydowanie najbardziej popularne rozwiązanie, na które chętnie decydują się inwestorzy ceniący wygodę. Jak działa mechanizm? Brama przesuwna nie zajmuje miejsca na posesji, a porusza się równolegle po wewnętrznej stronie płotu. Ze względu na specyficzny sposób przemieszczania się, brama przesuwna wymaga szerokiego ogrodzenia o długości równej szerokości bramy oraz tzw. przeciwwagi. W praktyce wygląda to w ten sposób, że brama mierząca ok. 5 metrów wymaga prawie dwa razy więcej wolnej przestrzeni do swobodnego przesunięcia się. Z tego też powodu inwestorzy posiadający działki o niewielkiej szerokości często nie mogą pozwolić sobie na bramę przesuwną - w takiej sytuacji decydują się na modele uchylne, najczęściej dwuskrzydłowe.

Brama wjazdowa przesuwna może być samonośna lub zamontowana na specjalnej szynie. W tym drugim przypadku konieczne jest usuwanie z szyny zabrudzeń, takich jak kamienie, śnieg czy liście, ponieważ mogą one utrudniać swobodne przesuwanie się skrzydła. Jak w praktyce wygląda użytkowanie bramy przesuwnej? W przeciwieństwie do bram dwuskrzydłowych, po otwarciu nie zajmuje ona przestrzeni wewnątrz posesji, a przy silnym wietrze nie ma ryzyka, że zostanie zamknięta. Po wyposażeniu bramy przesuwnej w automat (siłownik) można wjeżdżać na posesję bez konieczności wysiadania z samochodu. Niestety, bramy tego typu są droższe niż tradycyjne modele, trzeba również pamiętać o regularnym czyszczeniu szyny.

Projekt domu ogrodzenie OSDK - 1, wizualizacja 1

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa – zalety i wady

Bramy uchylne to kolejne rozwiązanie często wybierane przez inwestorów. Na polskich działkach dominują modele dwuskrzydłowe, ale swoich zwolenników mają również bramy jednoskrzydłowe. Skrzydła zamocowane są na specjalnych słupkach, a te z kolei umieszczone w fundamencie lub słupach ogrodzeniowych. Bramy dwuskrzydłowe są tańsze niż modele przesuwne, nie wymagają też posiadania szerokiej działki. Szczególnie efektownie prezentują się bramy kute, które często posiadają dodatkowe zdobienia i podkreślają prestiż nieruchomości, świetnie komponując się z budynkami w klasycznym stylu - np. typu dworki.

Chociaż bramy dwuskrzydłowe wyglądają bardzo estetycznie, nie mogą być zastosowane na każdej posesji, szczególnie jeśli chodzi o modele wyposażone w automat. Podstawową przeszkodą może być znaczne nachylenie terenu, które sprawia, że mechanizm nie zadziała poprawnie, a brama się nie otworzy. Bramy dwuskrzydłowe ze względu na swój mechanizm działania mogą także zajmować dużo miejsca na podjeździe, nie jest zalecane również parkowanie samochodu w niewielkiej odległości od bramy, ponieważ utrudni to jej otwieranie. Wszystko oczywiście zależy od szerokości skrzydeł – warto jednak pamiętać, że w przypadku bram 6-metrowych każde ze skrzydeł po otwarciu zajmuje po 3 metry posesji.

Inwestorzy zainteresowani montażem bramy wjazdowej dwuskrzydłowej powinni też pamiętać o konieczności odśnieżania pojazdu w okresie zimowym – zalegający śnieg może utrudnić jej otwieranie. Mechanizmy pozwalające na automatyczne otwieranie bramy są też droższe w przypadku modeli dwuskrzydłowych – potrzebne są dwa siłowniki, a nie jeden, jak w przypadku bram przesuwnych.

Projekt domu Ogrodzenie O-3, wizualizacja 1

Co lepsze – brama przesuwna czy dwuskrzydłowa?

Brama wjazdowa to najlepsza wizytówka posesji – jeśli prezentuje się efektownie, to z pewnością zrobi wrażenie na przechodniach czy odwiedzających dom gościach. Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy lepsze okaże się rozwiązanie przesuwne czy dwuskrzydłowe, ponieważ każde ma określone zalety i wady. Pomijając kwestie związane z konstrukcją, warto zauważyć, że zarówno bramy wjazdowe przesuwne, jak i modele dwuskrzydłowe wymagają konserwacji, a także usuwania elementów mogących utrudniać ich otwieranie się (śnieg, liście, kamienie). Wybierając bramę nie warto też kierować się przemijającą modą, a możliwościami danej działki oraz indywidualnymi preferencjami.

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dom z mieszkaniem dla seniora
Blog
24 Październik 2023
Starość jest nieodłączną częścią życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść