Logo

Budowa balkonu – jak uniknąć mostków termicznych? Sprawdzamy dostępne technologie

Balkon w domu to bardzo przydatny element architektoniczny, którego możliwości relaksacyjne z pewnością wielokrotnie docenimy. Dlatego, jeśli jesteśmy na etapie projektowania własnego domu lub chcemy dobudować balkon do już istniejącego budynku, postarajmy się, by nasz balkon był wykonany bez błędów, zgodnie z odpowiednio dobraną techniką.

Ballkon budowa poprawnej konstrukcji

Budowa balkonu bez błędów

Przygotowując się do budowy balkonu w domu jednorodzinnym, warto poznać najczęściej popełniane błędy, by wiedzieć, jak uniknąć ich na własnej skórze. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym kwestiom podczas wykonywania balkonów:

  • Spadek – musimy koniecznie pamiętać, by balkon w domu miał zaprojektowany odpowiedni spadekMinimalnie powinien wynosić on 1,5%, jednak o wiele większą funkcjonalnością wyróżniają się te na poziomie 2%. Takie lekkie nachylenie pozwala bowiem na skuteczne odprowadzanie wód opadowych z balkonu. W przeciwnym wypadku posadzka balkonu w domu ciągle miałaby kontakt z wodą, a przez to szybciej niszczała.
  • Hydroizolacja – spadek balkonu w domu to tylko jeden z punktów ochrony przed wodą. Drugim jest wykonanie skutecznej hydroizolacji – konieczne jest uszczelnienie wszystkich newralgicznych miejsc balkonu, np. narożników czy obróbek blacharskich i wykonanie warstwy izolacyjnej pod płytkami.
  • Termoizolacja – kolejnym ważnym punktem jest wykonanie ocieplenia balkonu żelbetowego. Popełnienie błędu w tym przypadku może skutkować powstawaniem mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło z wnętrza domu. Ważne, by takie ocieplenie ułożyć zarówno od spodu, jak i na górnej płaszczyźnie balkonu.
  • Drzwi balkonowe z progiem – takie drzwi sprawdzą się o wiele lepiej niż bezprogowe, ponieważ pozwolą w precyzyjny sposób zadbać o wymienione wyżej trzy punkty. W przypadku bezprogowych problematyczny okazałby się montaż izolacji, ponieważ brakowałoby miejsca na ich odpowiednie ułożenie.
Wykonywanie izolacji i zabezpieczenie balkonu przed wodą

Balkon żelbetowy: zbrojona płyta betonowa

Balkony żelbetowe są bardzo popularne i chętnie stosowane w przypadku domów murowanych. Dają one sporą swobodę architektoniczną – wymiary balkonu i jego kształt możemy w tym przypadku dowolnie dopasowywać do potrzeb, pamiętając jedynie, że płyta konstrukcyjna powinna mieć minimalnie 8 cm grubości. Zbrojenie balkonów musi być natomiast zaprojektowane przez konstruktora, by możliwe było bezpieczne użytkowanie balkonu w domu. Pamiętajmy, że to właśnie w balkonach żelbetowych powstają mostki termiczne, więc zadbajmy też o właściwe ocieplenie naszego balkonu.

Izolacja balkonu

Balkony drewniane – dla domów o konstrukcji drewnianej lub szkieletowej

Balkony drewniane często wybierane są w przypadku, gdy chcemy dobudować balkon do istniejącego już budynku. Spotyka się je także w domach o konstrukcji drewnianej lub szkieletowej – tam podłoga balkonu mocowana jest do przedłużonych belek stropowych, nieraz też podpierana wspornikami lub ozdobnymi podporami balkonuDrewniana konstrukcja balkonu w domu ma sporo zalet – pozwala na efektowne wykończenie budynku, ale też ma niski współczynnik przenikalności cieplnej, zatem nie powoduje ryzyka utraty sporych ilości ciepła z domu.

Budowa balkonu na wspornikach

Dobrym pomysłem na stabilny i funkcjonalny balkon w domu jest wybranie balkonu na wspornikach. Często stanowi on połączenie drewnianej podłogi i żelbetowych wsporników stanowiących o trwałości całej konstrukcji. Dlatego to rozwiązanie jest dobre, jeśli chodzi o ograniczenie uciekania ciepła w domu? Mostki termiczne tworzą się bowiem jedynie w miejscach, w których wsporniki łączą się z konstrukcją budynku. Ile wsporników powinniśmy zastosować? W przypadku małych balkonów wystarczą dwa, jednak wszystko zależy od wymiarów balkonu – im jest dłuższy, tym więcej wsporników jest potrzebnych.

Balkony na belkach stalowych

To stosunkowo nowa technologia budowania balkonów polegająca na zamontowaniu stalowych belek w stropie budynku, a następnie ułożeniu na nich płyty balkonowej – najlepiej drewnianej. Takie konstrukcje, choć wysoce trwałe i solidne, mogą w większym stopniu obciążać konstrukcję budynku niż zbrojone balkony wiszące.

Dom z balkonem i poddaszem użytowym

Balkony na słupach i dostawne – gdzie znajdą zastosowanie?

Takie balkony z kolei stosowane są tam, gdzie chcemy całkowicie uniknąć mostków termicznych, a dodatkowo zbudować balkon w domu bez dużej ingerencji w strukturę budynku. Ustawienie balkonu w domu na słupach przynosi też spore korzyści wizualne – podpory mogą stać się bowiem integralną częścią aranżacji elewacji. Co więcej, pod takim balkonem możemy zaaranżować taras, o ile tylko jego powierzchnia będzie wystarczającym dla nas zadaszeniem.

Przegląd polecanych projektów domu z balkonem

Przyjrzyjmy się także kilku projektom domów z balkonem i poznajmy szacowane ceny zbudowania takich budynków.

Projekt domu Kastor II G2 - 137.07m²
Projekt domu Bławatek VIII - 119.72m²
Projekt domu Akord VII G2 - 133.78m²

ProjektBalkonSystem zlecony koszt średni
Taurus 3 G 120,00 m²Balkon nad wejściem do domu tworzy swoisty ganek328 634 zł (stan surowy zamknięty: 200 677 zł)
Miki 6 137,04 m²Mocno wysunięty balkon nad wejściem do domu355 933 zł (stan surowy zamknięty: 202 272 zł)
Kastor II G2 137,07 m²Dwa balkony – jeden nad wejściem do domu, drugi z tyłu nad wyjściem na podwórko378 149 zł
Bratek 99,74 m²Dwa balkony – jeden od frontu nad wejściem, drugi z boku276 652 zł (stan surowy zamknięty: 168 898 zł)
Akord IV 128,89 m²Szeroki balkon od frontu i drugi, jeszcze szerszy nad tarasem311 860 zł (stan surowy zamknięty: 173 317 zł)

Ciekawe pomysły na aranżację balkonu

Skoro już mamy nasz wymarzony balkon w domu, zadbajmy również o to, by jak najefektowniej się prezentował, a przy tym był maksymalnie funkcjonalny. O czym powinniśmy pamiętać?

  • Dekoracje z roślin – doniczki z kwiatami przywieszone na barierce balkonu efektownie się prezentują i zapewniają nam prywatność.
  • Jeszcze więcej prywatności dadzą nam maty balkonowe – wybierzmy te bambusowe, by zadbać o naturalny charakter balkonu.
  • Stwórzmy kącik wypoczynkowy – jeśli mamy na to miejsce, na balkonie ustawmy meble wypoczynkowe.
  • Rozświetlmy balkon w domu – ważnym elementem aranżacji balkonu okaże się oświetlenie. Postawmy nie tylko na zwykłą lampkę, ale też na ciekawe girlandy i łańcuchy świetlne.
  • Rozwieśmy nad balkonem markizę lub rozłóżmy parasol, by cieszyć się przyjemnym cieniem w upalne dni.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść