Logo

Budowa balkonu – jak uniknąć mostków termicznych? Sprawdzamy dostępne technologie

Balkon w domu to bardzo przydatny element architektoniczny, którego możliwości relaksacyjne z pewnością wielokrotnie docenimy. Dlatego, jeśli jesteśmy na etapie projektowania własnego domu lub chcemy dobudować balkon do już istniejącego budynku, postarajmy się, by nasz balkon był wykonany bez błędów, zgodnie z odpowiednio dobraną techniką.

Ballkon budowa poprawnej konstrukcji

Budowa balkonu bez błędów

Przygotowując się do budowy balkonu w domu jednorodzinnym, warto poznać najczęściej popełniane błędy, by wiedzieć, jak uniknąć ich na własnej skórze. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym kwestiom podczas wykonywania balkonów:

  • Spadek – musimy koniecznie pamiętać, by balkon w domu miał zaprojektowany odpowiedni spadekMinimalnie powinien wynosić on 1,5%, jednak o wiele większą funkcjonalnością wyróżniają się te na poziomie 2%. Takie lekkie nachylenie pozwala bowiem na skuteczne odprowadzanie wód opadowych z balkonu. W przeciwnym wypadku posadzka balkonu w domu ciągle miałaby kontakt z wodą, a przez to szybciej niszczała.
  • Hydroizolacja – spadek balkonu w domu to tylko jeden z punktów ochrony przed wodą. Drugim jest wykonanie skutecznej hydroizolacji – konieczne jest uszczelnienie wszystkich newralgicznych miejsc balkonu, np. narożników czy obróbek blacharskich i wykonanie warstwy izolacyjnej pod płytkami.
  • Termoizolacja – kolejnym ważnym punktem jest wykonanie ocieplenia balkonu żelbetowego. Popełnienie błędu w tym przypadku może skutkować powstawaniem mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło z wnętrza domu. Ważne, by takie ocieplenie ułożyć zarówno od spodu, jak i na górnej płaszczyźnie balkonu.
  • Drzwi balkonowe z progiem – takie drzwi sprawdzą się o wiele lepiej niż bezprogowe, ponieważ pozwolą w precyzyjny sposób zadbać o wymienione wyżej trzy punkty. W przypadku bezprogowych problematyczny okazałby się montaż izolacji, ponieważ brakowałoby miejsca na ich odpowiednie ułożenie.
Wykonywanie izolacji i zabezpieczenie balkonu przed wodą

Balkon żelbetowy: zbrojona płyta betonowa

Balkony żelbetowe są bardzo popularne i chętnie stosowane w przypadku domów murowanych. Dają one sporą swobodę architektoniczną – wymiary balkonu i jego kształt możemy w tym przypadku dowolnie dopasowywać do potrzeb, pamiętając jedynie, że płyta konstrukcyjna powinna mieć minimalnie 8 cm grubości. Zbrojenie balkonów musi być natomiast zaprojektowane przez konstruktora, by możliwe było bezpieczne użytkowanie balkonu w domu. Pamiętajmy, że to właśnie w balkonach żelbetowych powstają mostki termiczne, więc zadbajmy też o właściwe ocieplenie naszego balkonu.

Izolacja balkonu

Balkony drewniane – dla domów o konstrukcji drewnianej lub szkieletowej

Balkony drewniane często wybierane są w przypadku, gdy chcemy dobudować balkon do istniejącego już budynku. Spotyka się je także w domach o konstrukcji drewnianej lub szkieletowej – tam podłoga balkonu mocowana jest do przedłużonych belek stropowych, nieraz też podpierana wspornikami lub ozdobnymi podporami balkonuDrewniana konstrukcja balkonu w domu ma sporo zalet – pozwala na efektowne wykończenie budynku, ale też ma niski współczynnik przenikalności cieplnej, zatem nie powoduje ryzyka utraty sporych ilości ciepła z domu.

Budowa balkonu na wspornikach

Dobrym pomysłem na stabilny i funkcjonalny balkon w domu jest wybranie balkonu na wspornikach. Często stanowi on połączenie drewnianej podłogi i żelbetowych wsporników stanowiących o trwałości całej konstrukcji. Dlatego to rozwiązanie jest dobre, jeśli chodzi o ograniczenie uciekania ciepła w domu? Mostki termiczne tworzą się bowiem jedynie w miejscach, w których wsporniki łączą się z konstrukcją budynku. Ile wsporników powinniśmy zastosować? W przypadku małych balkonów wystarczą dwa, jednak wszystko zależy od wymiarów balkonu – im jest dłuższy, tym więcej wsporników jest potrzebnych.

Balkony na belkach stalowych

To stosunkowo nowa technologia budowania balkonów polegająca na zamontowaniu stalowych belek w stropie budynku, a następnie ułożeniu na nich płyty balkonowej – najlepiej drewnianej. Takie konstrukcje, choć wysoce trwałe i solidne, mogą w większym stopniu obciążać konstrukcję budynku niż zbrojone balkony wiszące.

Dom z balkonem i poddaszem użytowym

Balkony na słupach i dostawne – gdzie znajdą zastosowanie?

Takie balkony z kolei stosowane są tam, gdzie chcemy całkowicie uniknąć mostków termicznych, a dodatkowo zbudować balkon w domu bez dużej ingerencji w strukturę budynku. Ustawienie balkonu w domu na słupach przynosi też spore korzyści wizualne – podpory mogą stać się bowiem integralną częścią aranżacji elewacji. Co więcej, pod takim balkonem możemy zaaranżować taras, o ile tylko jego powierzchnia będzie wystarczającym dla nas zadaszeniem.

Przegląd polecanych projektów domu z balkonem

Przyjrzyjmy się także kilku projektom domów z balkonem i poznajmy szacowane ceny zbudowania takich budynków.

Projekt domu Kastor II G2 - 137.07m²
Projekt domu Bławatek VIII - 119.72m²
Projekt domu Akord VII G2 - 133.78m²

ProjektBalkonSystem zlecony koszt średni
Taurus 3 G 120,00 m²Balkon nad wejściem do domu tworzy swoisty ganek328 634 zł (stan surowy zamknięty: 200 677 zł)
Miki 6 137,04 m²Mocno wysunięty balkon nad wejściem do domu355 933 zł (stan surowy zamknięty: 202 272 zł)
Kastor II G2 137,07 m²Dwa balkony – jeden nad wejściem do domu, drugi z tyłu nad wyjściem na podwórko378 149 zł
Bratek 99,74 m²Dwa balkony – jeden od frontu nad wejściem, drugi z boku276 652 zł (stan surowy zamknięty: 168 898 zł)
Akord IV 128,89 m²Szeroki balkon od frontu i drugi, jeszcze szerszy nad tarasem311 860 zł (stan surowy zamknięty: 173 317 zł)

Ciekawe pomysły na aranżację balkonu

Skoro już mamy nasz wymarzony balkon w domu, zadbajmy również o to, by jak najefektowniej się prezentował, a przy tym był maksymalnie funkcjonalny. O czym powinniśmy pamiętać?

  • Dekoracje z roślin – doniczki z kwiatami przywieszone na barierce balkonu efektownie się prezentują i zapewniają nam prywatność.
  • Jeszcze więcej prywatności dadzą nam maty balkonowe – wybierzmy te bambusowe, by zadbać o naturalny charakter balkonu.
  • Stwórzmy kącik wypoczynkowy – jeśli mamy na to miejsce, na balkonie ustawmy meble wypoczynkowe.
  • Rozświetlmy balkon w domu – ważnym elementem aranżacji balkonu okaże się oświetlenie. Postawmy nie tylko na zwykłą lampkę, ale też na ciekawe girlandy i łańcuchy świetlne.
  • Rozwieśmy nad balkonem markizę lub rozłóżmy parasol, by cieszyć się przyjemnym cieniem w upalne dni.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść