Logo

Budowa domu na skarpie lub zboczu: jak wybrać projekt, na co zwrócić uwagę przed budową?

Posiadanie działki na skarpie lub zboczu nie stanowi przeszkody, by wybudować na niej dom jednorodzinny. Efekt bez wątpienia jest wart wysiłku. Zadanie to wymaga jednak nieco większego nakładu pracy niż taka sama budowa na terenie płaskim. Jak przygotować się do takiej inwestycji?

Dom na skarpie wygląda malowniczo, ale z jego budową wiążą się problemy - na co trzeba zwrócić uwagę budując dom na skarpie?
Dom na skarpie wygląda malowniczo, ale z jego budową wiążą się problemy - na co trzeba zwrócić uwagę budując dom na skarpie?

Na co trzeba zwrócić uwagę, budując dom na skarpie?

Dom posadowiony na skarpie wygląda niezwykle malowniczo, jednak z jego budową wiąże się kilka problemów, o których należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o wzniesieniu wymarzonej konstrukcji w tym miejscu.

Budowa domu na skarpie jest zdecydowanie droższa. Wyższe ceny zaobserwujemy już na etapie formalności. Do przygotowania projektu potrzebna będzie dokumentacja geotechniczna, za której sporządzenie będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Rzetelna opinia geotechnika jest niezbędna, by uzyskać pewność co do bezpieczeństwa inwestycji. Dopiero gdy znane są właściwości gruntu (nośność, przenoszenie obciążeń), można dobrać odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne. Jednym z najistotniejszych elementów w projektach domów na zboczu są fundamenty.

Stopień nachylenia zbocza w naturalny sposób determinuje koszty inwestycji. Im większy stopień nachylenia, tym wyższe powinny być ściany fundamentowe. To z kolei powoduje, że roboty ziemne będą trwały dłużej.

Stateczność skarpy - zabezpieczenie terenu: Jak cieszyć się pięknym domem na zboczu?
Stateczność skarpy - zabezpieczenie terenu: Jak cieszyć się pięknym domem na zboczu?

Fundamenty schodkowe i odpowiednia ława fundamentowa pod budowę domu na skarpie

Osadzenie konstrukcji domu na stoku wymaga odpowiedniej podstawy. Wykonanie tradycyjnych fundamentów poziomych nie jest zalecane. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są fundamenty schodkowe. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu ława wraz ze zbrojeniem ma kształt schodków, co chroni przed powstawaniem pęknięć i zapewnia równomierne osiadanie budynku.

W tego rodzaju konstrukcji konieczny jest drenaż, czyli system odwodnienia budynku. Woda, która spływa po zboczu, będzie zatrzymywać się na fundamentach i ścianach zagłębionych w gruncie. Z tego powodu należy zaplanować jej skuteczny odbiór. Stosujemy tutaj drenaż opaskowy, nazywany także zewnętrznym, ponieważ wykonuje się go dookoła budynku. Do wykonania drenażu w domu na zboczu wykorzystuje się z geowłókninę, specjalny materiał syntetyczny, która przepuszcza wodę, ale nie przepuszcza piasku i mułu, dlatego też chroni rury drenarskie przed zapychaniem się.

Dom na skarpie z podpiwniczeniem – jak wykorzystać zbocze terenu?

Skoro nie możemy uniknąć wyższych kosztów związanych z kopaniem i fundamentowaniem - uzasadnione staje się wypełnienie wykopu całkowicie podpiwniczając budynek. Upraszcza to prace fundamentowe, bo pozwala poprowadzić ławy na jednej wysokości. uzyskujemy jednak kondygnację częściowo podziemną. Ograniczenie w doswietleniu można wykorzystać, lokalizując w tej części budynku jest zaplecze techniczne.

Projkekt domu na stoku

Przed budową domu na skarpie - rzetelna opinia geotechnika

Stateczność skarpy – zabezpieczenie terenu. Jak cieszyć się pięknym domem na zboczu?

Kwestia fundamentów pokazuje, że w budowie na pochyłym terenie istotne jest dobre zagospodarowanie skarpy wokół domu. Innymi słowy, musimy dokładnie poznać właściwości terenu. W tym pomoże nam wspomniany wcześniej geotechnik, który po zbadaniu terenu przekaże wytyczne konstruktorowi. Ważnym zadaniem analizy geotechnicznej jest wyeliminowanie ryzyka osuwania się ziemi. Konstrukcja budynku musi być stabilna, dobrze osadzona w gruncie i zabezpieczona przed spływającą wodą.

Warto pamiętać, by dobrze wkomponować bryłę budynku w otoczenie. Jako że skarpy i zbocza to zazwyczaj bardzo malownicze tereny, wybrane aspekty (np. budowa dachu, kształt bryły budynku) mogą regulować miejscowe przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego. Trzeba mieć świadomość, że nasz nowy dom powinien stać się integralną częścią otaczającego go krajobrazu.

Podstawowe warunki budowy domu na skarpie

Rola roślinności na skarpie i aranżacja domu

Ważne jest także dobre zaplanowanie lokalizacji domu – w taki sposób, by w pełni wykorzystać szczególe walory estetyczne działki. Jak zagospodarować skarpę przed domem? Wyjątkowo dobrze na pochyłym terenie prezentują się ogrody z roślinnością dopasowaną do otoczenia. W warunkach górskich sprawdzają się wszelkiego rodzaju skalniaki i konstrukcje kaskadowe ułożone przy pomocy kamieni. Efektownie wyglądają także ścieżki ze stopniami z naturalnych elementów, np. konarów czy płaskich głazów wkopanych w ziemię. Bardzo dobrze sprawdzi się także taras czy murek dopasowany kolorem i teksturą do naturalnych elementów znajdujących się na działce.

Na zboczach poleca się także zasadzić krzewy oraz niewielkie drzewa. Korzenie roślin pomagają stabilizować glebę, a dzięki temu ograniczają jej skłonność do osuwania się.

Dom na skarpie: osuwiska oraz zsuwy zbocza – jak ustawić bryłę domu?

Dom na skarpie – jak zaaranżować wnętrze domu?

Naczelną zasadą jest dostosowanie wystroju wewnątrz do charakteru całego domu oraz jego otoczenia. Dla budynków zlokalizowanych wśród dzikiej przyrody dobrym rozwiązaniem będą tzw. kolory ziemi, beże, brązy oraz biel. Charakter aranżacji wnętrz powinien oczywiście wynikać z naszych indywidualnych preferencji i nic nie stoi na przeszkodzie, by tę spójność zaburzyć. Wszelkiego rodzaju kontrastowość dobrze wykorzystać przy urządzaniu nowoczesnych domów na skarpie, o nietypowych założeniach architektonicznych.

Charakterystyka domów na skarpie pozwala zastosować w nich kaskadowy układ kondygnacji, tzn. taki, w którym poszczególne piętra są względem siebie przesunięte, a nie – jak w tradycyjnych rozwiązaniach – ułożone w całości jedno nad drugim. To z kolei pozwala urządzić każdą kondygnację w odmiennym stylu lub stworzyć pomieszczenia o niestandardowych kształtach.

Nachylenie zbocza a wpływ na koszty inwestycji - wysokość ścian fundamentowych i roboty ziemne

Projekty domów na skarpie – jak wybrać efektowny projekt?

Czym kierować się, wybierając projekt na pochyłą działkę? Przede wszystkim względami bezpieczeństwa oraz własnym poczuciem estetyki. Projekty domów na zboczu wymagają pewnych adaptacji przed rozpoczęciem prac budowlanych, szczególnie dostosowania do parametrów konkretnej działki. Spośród naszych projektów, które nadają się do budowy na stoku, polecamy:

 

 • Dom na stoku III – dwukondygnacyjny budynek z elementami drewna na elewacji, w którym przestrzeń podpiwniczenia została zaadaptowana na garaż oraz wejście do budynku.

  Projekt domu - Dom na Stoku III
 • Dom na stoku 4 – z kamienną elewacją oraz dużymi przeszkleniami na obu kondygnacjach.

  Projekt domu - Dom na Stoku 4
 • Dom na stoku II – o klasycznej, prostej bryle, łączącej białą elewację, drewno i kamień.

  Projekt domu - Dom na Stoku II
 • Dom na stoku 8 – energooszczędny, stosunkowo duży budynek z praktycznym, dodatkowym wyjściem z poziomu pierwszego piętra.

  Projekt domu - Dom na Stoku 8

 

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść