Logo

Budowa ogrodzenia – formalności, pozwolenia, przepisy

Kategorie: Blog

Ogrodzenie działki prywatnej pełni bardzo istotną funkcję zarówno dla ochrony domu jednorodzinnego, jak i bezpieczeństwa i komfortu domowników. I chociaż postawienie ogrodzenia nie jest tak skomplikowane jak budowa samego domu, również jest ono regulowane aktualnymi przepisami prawa. Z jakimi formalnościami trzeba się zmierzyć, chcąc postawić ogrodzenie wokół działki? I co mówią przepisy na temat wysokości płotu oraz bramy czy furtki? Między innymi na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Budowa ogrodzenia – czy to naprawdę jest takie łatwe?

Budowa ogrodzenia pozornie może się wydawać zadaniem prostym. I choć faktycznie nie jest to zadanie zbyt skomplikowane (zakładając oczywiście, że wiemy, co robić), to trzeba mieć świadomość tego, że istnieją pewne regulacje prawne i przepisy, które jasno wskazują, co wolno, a czego nie wolno robić podczas ogradzania działki prywatnej

Przepisy dotyczące budowy ogrodzenia definiuje prawo budowlane. Przydatne informacje na temat zakazów i nakazów można znaleźć także w innych dokumentach, takich jak ustawa o drogach publicznych.

Prawo budowlane precyzyjnie opisuje między innymi:

  • czym powinna być poprzedzona budowa ogrodzenia: formalności, pozwolenia etc.;
  • w jakich przypadkach budowa ogrodzenia wymaga uzyskania pozwolenia na budowę;
  • jaka może być maksymalna wysokość ogrodzenia bez zgłaszania budowy;
  • jak powinny się otwierać furtki i bramy, będące częścią ogrodzenia.

W tym artykule przedstawiamy najważniejsze przepisy dotyczące budowy ogrodzenia. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z treścią prawa budowlanego, które udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji.

Budowa ogrodzenia – jak uzyskać pozwolenie?

Uzyskania jakich dokumentów wymaga budowa ogrodzenia? Pozwolenie, generalnie rzecz ujmując, nie jest wymaganie. Jest ono niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych tylko w konkretnych przypadkach, które również są bezpośrednio wskazywane przez prawo budowlane:

  1. Konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę ogrodzenia działki, gdy ma ono pełnić jednocześnie funkcję muru oporowego – czyli budowli podtrzymującej grunt przed osuwaniem się.
  2. Pozwolenie na budowę ogrodzenia należy uzyskać również wtedy, gdy prace budowlane odbywają się na działce wpisanej do rejestru zabytków lub przy budynku będącym zabytkiem. Wówczas konieczne jest uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego.

W tym miejscu należy nadmienić, że istnieją pewne okoliczności, w których budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. W dokumentacji należy opisać między innymi termin rozpoczęcia prac budowlanych, a także ich rodzaj i zakres. Zgłoszenie jest wymagane w sytuacjach, w których budowa ogrodzenia jest planowana bezpośrednio przy drodze powiatowej lub gminnej oraz gdy wysokość ogrodzenia ma być wyższa niż 2,2 m.

Budowa ogrodzenia – co mówią przepisy?

No dobrze, a co w sytuacji, gdy ogrodzenie działki ma być standardowe i nie obowiązują go żadne z powyższych regulacji? Jak wówczas powinna wyglądać budowa ogrodzenia? Przepisy opisują między innymi odległości, jakie ogrodzenie powinno mieć od działki sąsiada czy drogi.

  • Jeżeli chodzi o granicę między działką Twoją a sąsiada, wystarczy, że będziesz trzymać się swojego gruntu. Panuje tu w zasadzie dowolność, a jedynym ograniczeniem jest to mówiące, że ogrodzenie Twojej działki nie może przekroczyć graniczy między obiema działkami. Możliwe jest zbudowanie ogrodzenia na osi, dzielącej działkę Twoją i sąsiada – wówczas jednak konieczne jest uzyskanie jego zgody na budowę.
  • Jeżeli ogrodzenie jest stawiane na pustej działce, według przepisów powinno być stawiane w odległości 6 m od drogi gminnej oraz 8 m od drogi powiatowej lub wojewódzkiej.

Warto zaznaczyć, że przepisy prawa budowlanego nie wykazują, z jakiego materiału może być wykonane ogrodzenie oraz jaką może mieć wysokość – z zastrzeżeniem, że wszystkie ogrodzenia wyższe niż 2,2 m wymagają zgłoszenia budowy.

Dodatkowo, przepisy, które znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mówią między innymi, że ogrodzenie nie może stwarzać niebezpieczeństwa – z tego względu zabroniony jest montaż ostro zakończonych elementów (takich jak groty) w płotach i ogrodzeniach, mających wysokość niższą niż 1,8 m.

Brama i furtka, czyli co jeszcze warto wiedzieć o budowie ogrodzenia?

Przytoczone w poprzednim akapicie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie poświęca ogrodzeniom nie tylko pojedyncze artykuły, ale też cały rozdział 9. Jakich jeszcze informacji można się dowiedzieć z tego dokumentu?

Znajdziemy tam między innymi przydatne informacje i regulacje dotyczące montażu w ogrodzeniu bramy i furtki. Przede wszystkim, należy tu zwrócić uwagę na fakt, że przepisy jasno wskazują, że zarówno brama, jak i furtka nie mogą otwierać się na zewnątrz działki (mogą być otwierane do wnętrza lub przesuwane). Można tam znaleźć też informacje na temat minimalnej szerokości furtki i bramy:

  • minimalna szerokość montowanej w ogrodzeniu furtki wynosi 90 cm;
  • minimalna szerokość bramy zamontowanej w ogrodzeniu działki wynosi 2,4 m.

 

Budowa ogrodzenia – przepisy. Podsumowanie

Jak widzisz, budowa ogrodzenia to inwestycja, która wiąże się z różnego rodzaju formalnościami oraz uwzględnieniem przepisów prawa budowlanego. Na koniec, w ramach podsumowania, warto jednak zauważyć, że – choć znajomość przepisów jest tu kluczowa – warto zadbać także o pozytywne relacje z sąsiadem. Oczywiście, jeśli stawiasz ogrodzenie na własnej działce i jest ono zgodne z przepisami, sąsiad nie ma prawa ingerować w budowę. Jednak w dobrym tonie jest poinformowanie sąsiada o swoich zamiarach, a nawet spytanie go, czy ogrodzenie w konkretnej formie nie będzie burzyło mu estetyki otoczenia. Tym bardziej, że choć ogrodzenie ma stanąć na Twojej działce – to do wykonania prac i wykopów musisz już wkroczyć na grunt sąsiada.

Pamiętaj też, że nieznajomość czy niezrozumienie prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Dlatego ewentualne niejasności czy wątpliwości lepiej wyjaśnić i rozwiać zawczasu, by uniknąć ewentualnych kar i konieczności przeprowadzenia rozbiórki ogrodzenia.

 

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść