Logo

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?

Kategorie: Blog

Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica może pomóc zrealizować oczekiwania pokładane w przyszłym domu. Dzieje się tak dlatego, że piwnica to nie tylko dodatkowa przestrzeń do przechowywania, ale również potencjalna oaza spokoju, rozrywki czy pracy. Dlaczego więc warto rozważyć dom z piwnicą?

Projekty domów z piwnicą

Domy podpiwniczone charakteryzują się nieco większą powierzchnią i bogatszym układem funkcjonalnym od przeciętnego domu jednorodzinnego. Staramy się jednak zachować proporcje, oferując zarówno projekty o pow. ok. 100m², jak i większe dochodzące nawet do 200m². Pośród nich znaleźć można zarówno domy parterowe, jaki i piętrowe czy z poddaszem, o nowoczesnej lub tradycyjnej bryle. Wyboru nie ogranicza też potrzeba posiadania garażu wbudowanego w bryłę domu. Nasza oferta prezentuje projekty z garażem jedno i dwu stanowiskowym. Domy w naszej Pracowni są projektowane z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii w celu zapewnienia najwyższego komfortu i wygody. Poza tym zwracamy szczególną uwagę na to, by domy były ekonomiczne i energooszczędne. Zatem proponujemy wysokiej klasy techniki izolacyjne i instalacyjne.. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wykorzystujemy najnowsze trendy budowlane (tam, gdzie trzeba pozostawiając tradycyjne rozwiązania). Nasze projekty łączą funkcjonalność i estetykę. Znajdą coś dla siebie zarówno osoby preferujące nowoczesność, jak i klasykę. Można wybierać domy mniejsze, a także rezydencje na przykład z dużym tarasem Ograniczeniem są własne potrzeby, fundusze i kwestie techniczne, takie jak chociażby wielkość działki. Każdy może znaleźć dom, który najlepiej będzie spełniał jego wymagania. Przed wyborem projektu należy zwrócić uwagę na wymagania prawne dotyczące działki, zawarte m.in. w Miejscowym Planie Zagospodarowania lub w Warunkach Zabudowy. Często narzucają one kształt dachu (spadzisty czy płaski) oraz dopuszczalny kąt jego nachylenia. Wpłyną też na odległość domu od granic działki. Należy też przemyśleć usytuowanie domu w terenie w stosunku do ulicy, stron świata itp. Bez względu na to czy wybór padnie na projekt domu z piwnicą i garażem, projekt domu z samą piwnicą, czy jakikolwiek inny, warto skorzystać z usług naszych doradców, którzy pomogą podjąć właściwą decyzję.

Projekty nowoczesnych domów z piwnicą – jak wybrać sprawdzony projekt?

Decyzja dotycząca wyboru projektu domu powinna być dokładnie przemyślana – zarówno pod kątem wymagań formalnych, jakie musi on spełnić, jak i pod względem oczekiwań przyszłych mieszkańców. By zwiększyć funkcjonalność budynku, zapewnić sobie dodatkową powierzchnię gospodarczą czy mieć możliwość aranżacji bardziej przestronnej strefy dziennej, pod uwagę warto wziąć projekty domów z piwnicą. Stworzone w naszej pracowni propozycje są odpowiedzią na niezwykle zróżnicowane potrzeby użytkowników. W naszym portfolio można znaleźć domy parterowe z piwnicą bez poddasza czy projekty domów z piwnicą i garażem jedno- lub dwustanowiskowym wkomponowanym w bryłę budynku. Nasze projekty domów podpiwniczonych cechują się różnorodnością także pod względem architektury. Tworzymy nie tylko projekty domów nowoczesnych – coś dla siebie znajdą u nas również miłośnicy stylu tradycyjnego. W każdym projekcie uwzględniamy jednak wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii, które podnoszą komfort użytkowania budynku i wpływają na ograniczenie kosztów związanych z jego późniejszą eksploatacją.

Dom z piwnicą – kiedy będzie ciekawym rozwiązaniem?

Domy z piwnicą to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą uwolnić parter budynku od funkcji takich jak kotłownia. Pomieszczenie to zwykle pochłania sporo miejsca, które dzięki temu można przeznaczyć na inne cele – na przykład aranżację przestronnego salonu, wygodnej jadalni dla całej rodziny czy pokoju gościnnego. Duża kotłownia może natomiast z powodzeniem znaleźć się w piwnicy, co nie wpłynie w żaden sposób na efektywność jej działania. Dom podpiwniczony będzie ciekawą propozycją również dla tych, którzy nie chcą poświęcać cennej powierzchni na parterze lub piętrze na pomieszczenie gospodarcze. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza przy projektach domów parterowych przeznaczonych na małe czy wąskie działki. Niewielka powierzchnia możliwa do zagospodarowania może wymuszać rezygnację z realizacji niektórych pomysłów – piwnica rozwiązuje ten problem i pozwala na aranżację przestrzeni idealnie dopasowanej do potrzeb mieszkańców. Na dom z piwnicą powinny zdecydować się też osoby, które marzą o prywatnej strefie rekreacyjnej w miejscu zamieszkania. Jak można zagospodarować piwnicę w domu? W podpiwniczeniu można urządzić na przykład siłownię czy własną strefę relaksu z sauną. Dzięki temu funkcjonalność budynku znacząco się zwiększa, ale nie odbywa się to kosztem pomieszczeń dziennych. Kolejny pomysł to stworzenie w piwnicy garażu. Domy z garażem w piwnicy sprawdzają się przede wszystkim na pochyłych działkach, umożliwiając optymalne wykorzystanie nietypowego ukształtowania terenu. Dom z garażem w piwnicy to znakomity pomysł również dla właścicieli niewielkich posesji, gdyż pozwala na znaczne ograniczenie wielkości bryły budynku. Tę opcję warto też rozważyć przy projektach domów na wąską działkę, gdzie nietypowy kształt terenu nierzadko wymusza stosowanie niestandardowych rozwiązań. Kategoria projektów domów z podpiwniczeniem obejmuje także budynki z sutereną. Od tradycyjnej piwnicy odróżnia się ona głównie tym, że zwykle w przyziemiu znajdują się okna. Aranżacja kondygnacji podziemnej na cele mieszkalne to ciekawa propozycja zwłaszcza dla rodzin wielopokoleniowych. Może być to jednak również metoda wsparcia domowego budżetu – wynajem takiej powierzchni to gwarancja stałych, comiesięcznych wpływów.
Czy piwnica w domu zwiększa funkcjonalność?
Kilka powyższych przykładów i pomysłów na zagospodarowanie podpiwniczenia wystarczy, by stwierdzić, że piwnica w domu znacząco zwiększa jego funkcjonalność. Pozwala na zyskanie dodatkowej przestrzeni, którą – jak się okazuje – można zaaranżować na wiele sposobów, ale nie wiąże się to ze zwiększeniem samej bryły budynku. Tym samym budowę domu z piwnicą można zrealizować nawet na działce o niewielkiej powierzchni czy o nietypowym kształcie. Piwnica może też stanowić idealne uzupełnienie projektów domów z poddaszem użytkowym. W takiej sytuacji strych można przeznaczyć na stworzenie dodatkowej sypialni, pokoju gościnnego czy gabinetu, natomiast w piwnicy zarezerwować miejsce na przechowywanie sprzętów czy urządzeń domowych.

Jak wykonać hydroizolację piwnicy? Czym ocieplić i zabezpieczyć ściany piwnicy?

Dom z podpiwniczeniem to rozwiązanie mające szereg niekwestionowanych zalet. Należy jednak mieć świadomość, że piwnica nie będzie właściwie pełniła swojej funkcji bez odpowiedniej hydroizolacji. Dla pomieszczeń znajdujących się na kondygnacji główne zagrożenie stanowi woda gruntowa. Przy braku prawidłowej izolacji wystarczy niewielka szczelina albo nawet krótkotrwały napór wiekszej ilości wody , by wilgoć przedostała się do wnętrza domu. To z kolei może doprowadzić do zawilgocenia ścian w piwnicy, a w konsekwencji – rozwoju pleśni i grzybów. Stopień przedostawania się wody gruntowej jest uzależniony od jej poziomu oraz rodzaju gruntu, na którym znajduje się budynek. Przykładowo piaski nie zatrzymują wody w swojej strukturze zbyt długo, co odróżnia je od gruntów spoistych, do których zaliczamy między innymi glinę. Niezbędne jest także ustalenie poziomu ustabilizowanego lustra wody gruntowej, co umożliwi dobór optymalnej metody izolacji:
  • niski poziom wody gruntowej – dobrym zabezpieczeniem przed wilgocią będzie pionowa hydroizolacja powłokowa z masy bitumicznej,
  • zmienny poziom wody gruntowej – w tym przypadku polecana jest hydroizolacja wzmocniona, składająca się z dwóch warstw papy i ścianki dociskowej; w obu powyzszych przypadkach obowiązkowym uzupełnieniem izolacji jest dobrze wykonany drenaż, który pozwoli uniknać lub zminimalizować czas naporu wody na ściany gdy jej poziom się podwyższy
  • wysoki poziom wody gruntowej – na takich terenach budowa domu z piwnicą nie jest polecanym rozwiązaniem, ale jeśli jest to konieczne, hydroizolacja powinna przybrać formę szczelnej wanny zewnętrznej.

Projekt domu z piwnicą – analiza kosztów budowy

Przed podjęciem decyzji o wyborze projektu domu z piwnicą, warto wiedzieć, że nie pozostanie ona bez wpływu na koszt jego budowy. Oczywiście można znaleźć projekty domów tanich w budowie uwzględniające piwnicę, ale w praktyce wykonanie podpiwniczenia podnosi koszt całego przedsięwzięcia o około 20-30%. Wynika to z konieczności wzniesienia wyższych ścian fundamentowych, wykonania większego wykopu, stropu i schodów, zapewnienia odpowiedniej izolacji zabezpieczającej piwnicę przed wilgocią czy dodatkowego ocieplenia. Nie oznacza to jednak, że dom z piwnicą to zły pomysł. Nic bardziej mylnego! Nie należy bowiem zapominać, ile możliwości daje nam projekt domu z podpiwniczeniem. Jeśli zatem to rozwiązanie stanowi najlepszą odpowiedź na potrzeby przyszłych mieszkańców, z pewnością warto rozważyć poniesienie wyższych kosztów na etapie budowy, by później móc cieszyć się w pełni funkcjonalnym budynkiem. <

Koszty budowy a utrzymania domów podpiwniczonych

Przy wyborze idealnego projektu domu należy pamiętać również o tym, że koszt piwnicy nie ogranicza się wyłącznie do jej wykonania. Uwzględnić trzeba też wydatki związane z jej późniejszą eksploatacją. Oprócz wspomnianych izolacji ­– termicznej i przeciwwilgociowej – w piwnicy należy także zapewnić przynajmniej częściowe ogrzewanie, i to bez względu na to, jakie będzie miała ona przeznaczenie. Ponadto konieczne będzie doprowadzenie oświetlenia, ponieważ okna w piwnicy – jeśli w ogóle się tam znajdują – z reguły są bardzo małe i nie zapewniają dopływu odpowiedniej ilości światła dziennego.

Jaka działka będzie idealna dla domów podpiwniczonych?

Projekt domu z piwnicą można zrealizować na działkach o różnych rozmiarach i kształtach. Są szczególnie polecane właścicielom małych posesji, na których budynek o zbyt rozległej bryle może nie spełnić wymogów określonych w przepisach – dotyczą one na przykład odległości domu od granic działki czy wskaźnika intensywności zabudowy. Piwnica w domu jest jednak świetną propozycją zwłaszcza w przypadku działek pochyłych o spadzie co najmniej 1,5 m. Takie ukształtowanie terenu zmniejsza ryzyko przedostawania się wód gruntowych do wnętrza, a ponadto rozwiązuje problem dużego zaciemnienia.
Wybór odpowiedniego projektu ma ogromne znaczenie dla przyszłych mieszkańców planowanego domu. To przecież ta decyzja stanowi bazę pod wzniesienie budynku. Projekty domów z piwnicą różnią się od siebie powierzchnią użytkową, stylem, liczbą kondygnacji oraz układem wnętrza. Znalezienie idealnego projektu zależy przede wszystkim od uwarunkowań działki oraz indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestorów. Jak wybrać dom podpiwniczony dla siebie? Poniżej przedstawiamy nasze projekty domów z podpiwniczeniem, które odpowiadają na różne wymagania.

Projekty domów z piwnicą z oferty pracowni Domowe Klimaty

W naszej ofercie można znaleźć funkcjonalne projekty domów z piwnicą, wpisujące się w oczekiwania różnych użytkowników. Jedną z propozycji może być Dom na stokuprojekt domu z piwnicą i garażem jednostanowiskowym o powierzchni użytkowej 106,47 m2. To stosunkowo niewielki budynek o klasycznym kształcie i prostym dachu, ale oferujący przestronne pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Co warto jednak podkreślić, to dom z piwnicą tani w budowie, który będzie odpowiedni nawet na wąską lub pochyłą działkę. Nieco więcej przestrzeni zapewnia Dom na stoku 10. To projekt domu parterowego z piwnicą i jednostanowiskowym garażem zlokalizowanym na kondygnacji podziemnej. Doskonale sprawdzi się przede wszystkim na działkach ze spadkiem, gdzie górna kondygnacja domu jest zlokalizowana na poziomie wjazdu na posesję. Powierzchnia użytkowa domu to 135,85 m2, co pozwala na aranżację funkcjonalnej i dopasowanej do potrzeb mieszkańców przestrzeni na obu poziomach budynku. Z kolei tym, których interesują projekty domów z piwnicą i garażem dwustanowiskowym, spodoba się Dom na stoku 4 o powierzchni użytkowej 173,95 m2. Na parterze budynku zlokalizowane są pomieszczenia pełniące podstawowe funkcje, czyli salon z kuchnią, a ponadto dodatkowy pokój. Sypialnie natomiast zostały umieszczone na niższej kondygnacji – z tego powodu jest to projekt idealny na pochyłą działkę. W tym przypadku zgodnie z założeniami z salonu wychodzi się na obszerny taras wyposażony w wygodne schody, z sypialni na dolnej kondygnacji można zaś przejść bezpośrednio do ogrodu. Projekt domu podpiwniczonego Dom na Stoku 5 N idealnie wpisuje się w aktualne trendy w budownictwie, uwodząc swym prostym, a jednocześnie niebanalnym designem. Trzy duże sypialnie oraz przestronny salon połączony z jadalnią oraz z kuchnią zapewnią wysoki poziom komfortu 3- lub nawet 4- osobowej rodzinie. Na parterze znajduje się również gabinet, który doskonale sprawdzi się w przypadku osób pracujących w domu. Dodatkowo projekt uwzględnia dwustanowiskowy garaż oraz kotłownię w podpiwniczeniu. Z zewnątrz budynek prezentuje się bardzo nowocześnie, a jego prosta bryła przekłada się na obniżenie kosztów budowy i energooszczędność. Dom na Stoku 5 N spełni oczekiwania małżeństw z dziećmi, które cenią sobie rodzinny czas, ale zależy im również na odrobinie prywatności. Na małą działkę doskonale nadaje się projekt domu z piwnicą AS III P, którego powierzchnia zabudowy wynosi zaledwie 101 m2, natomiast powierzchnia użytkowa to blisko 126m2. Układ wnętrza podzielony jest na 3 kondygnacje. W piwnicy został przewidziany duży garaż, kotłownia, pralnia oraz spiżarnia. Na parterze znajduje się duży salon z jadalnią, kuchnia, pokój oraz mała łazienka. Na poddaszu można urządzić trzy sypialnie, dodatkowo znajduje się tu również duża, ustawna łazienka.

Projekty domów podpiwniczonych  - dla kogo?

Dom parterowy z piwnicą cechuje się większą powierzchnią użytkową niż przeciętny budynek mieszkalny przeznaczony dla jednej rodziny przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niewielkiej powierzchni zabudowy. Wszystkie osoby, które dysponują niewielką działką, błyskawicznie dostrzegą zalety tego rodzaju budownictwa. Osoby, które cenią sobie funkcjonalność, także szybko docenią projekt domu z piwnicą. Dom z piwnicą umożliwia przeniesienie pomieszczeń gospodarczych (np. spiżarni, kotłowni, składu opału) do podziemnej kondygnacji, co pozwala zyskać więcej przestrzeni w strefie dziennej domu. W piwnicy można również wygospodarować miejsce na pralnię. Panująca w niej niższa temperatura sprawia, że idealnie nadaje się na spiżarnię do przechowywania domowych przetworów czy zapasów żywności. Projekty domów z piwnicą to także doskonałe rozwiązanie dla osób, których działki mają stosunkowo duży spadek terenu. Wszędzie tam, gdzie budowle potrzebują głębokiego fundamentu, również sprawdzą się obiekty oparte na projektach z tej kategorii. Koniecznie zapoznaj się zatem z naszą ofertą.

Domy parterowe podpiwniczone  - jakie mają zalety?

Niewątpliwą zaletą projektów domów parterowych podpiwniczonych jest wspólny poziom wszystkich pomieszczeń mieszkalnych. To szczególnie ważne udogodnienie w przypadku dzieci, osób starszych, a także niepełnosprawnych. Dla przykładu ludzie, którzy poruszają się o kulach bądź też na wózkach inwalidzkich, bardzo szybko docenią parterowy układ pomieszczeń. Przy odpowiednim zabezpieczeniu zejścia do piwnicy nie pojawia się również żadne ryzyko, że dziecko spadnie ze schodów bądź też wypadnie przez barierki na górnej kondygnacji budowli. Rodzice zyskują zatem gwarancję bezpieczeństwa. Projekt domu podpiwniczonego parterowego łączy w sobie dużą funkcjonalność oraz wygodę, spełniając tym samym nawet bardzo wygórowane oczekiwania. Z kolei piwnica pozwala na stworzenie dodatkowych pomieszczeń gospodarczych np. pralni, spiżarni, schowków czy kotłowni. Dzięki temu można funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń, oddzielając ją jednocześnie od części mieszkalnej. Piwnica pozwala także na wygodne przechowywanie różnego rodzaju urządzeń, sprzętów, czy przedmiotów, których rzadko się używa i a których nie chce się wystawiać na widok domowników i gości.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść