Logo

Czy warto zbudować dom z garażem w piwnicy? Polecane projekty domu z garażem na stoku

Ulokowanie garażu w piwnicy domu pozwala na zwiększenie powierzchni gospodarczej i kreatywne wykorzystanie parteru. Domy z podpiwniczeniem sprawdzają się szczególnie na pochyłych działkach. Na co zwrócić uwagę w projekcie domu z piwnicą na stoku?

dom z garażem na pietrze minus jeden - w piwnicy

Zalety domu z garażem w piwnicy

Garaż w piwnicy warto rozważyć szczególnie w projekcie domu na pochyłą działkę. Konstrukcja budynku na naturalnie pochylonym terenie wymusza postawienie wysokich ścian fundamentowych, co sprzyja stworzeniu podpiwniczenia. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na miejsce parkingowe na poziomie -1. Garaż w piwnicy sprawia, że efektywnie wykorzystujemy dostępną przestrzeń, a wolny parter możemy przeznaczyć na dowolne pomieszczenia dzienne.

Dom z piwnicą sprawdzi się także na niewielkiej posesji, która znacząco ogranicza wielkość bryły budynku. Dodatkowa kondygnacja pod ziemią zwiększa całkowity metraż domu bez konieczności wykupywania większej działki.

Garaż w piwnicy jest rekomendowany także ze względu na komfort domowników. Odizolowanie miejsca parkingowego na osobnej kondygnacji redukuje przenikanie spalin i oparów do części mieszkalnej budynku. Ponadto piwnica może charakteryzować się metrażem równym parterowi lub nawet go przewyższać. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń, w której można urządzić warsztat, przechowalnię sezonowych rzeczy lub spiżarnię dla produktów z długim terminem zdatności do spożycia. Projekt domu z garażem w piwnicy może uwzględniać także kotłownię, pralnię i stojaki na rowery.

Projekt domu - Dom na Stoku III

Na co warto zwrócić uwagę, budując dom z garażem w piwnicy?

Kluczowe jest zagłębienie garażu poniżej poziomu gruntu. Od tego zależna jest długość pochylni, której nachylenie nie może przekraczać 25%. Im niżej jest ulokowany garaż w piwnicy domu, tym dłuższa musi być pochylnia. W efekcie zwiększa się minimalna odległość budynku od ulicy.

Aby manewrowanie samochodem podczas wyjeżdżania z garażu i wjeżdżania do niego było komfortowe, pamiętajmy o optymalnej szerokości pochylni (ok. 3 m) i antypoślizgowej nawierzchni, która zapewni bezpieczeństwo kierowcy zimą.

Jeżeli garaż zostanie ulokowany całkowicie pod linią gruntu, poskutkuje to niedostępnością światła dziennego. Oczywiście możliwy jest wybór natężenia i barwy sztucznego oświetlenia, które przypomina jak najbardziej naturalne i zapewnia komfort pracy podczas majsterkowania w podziemnym warsztacie.

Projekt domu - Dom na stoku

Kompromisem może być zbudowanie piwnicy z garażem częściowo pod linią gruntu. W takim układzie możliwe jest zastosowanie przeszkleń, przez które będą wpadać promienie słoneczne. W przypadku tego rozwiązania może powstać piwnica częściowo mieszkalna – suterena odgrywająca rolę chociażby pokoju gościnnego.

Idealny plan domu z garażem w piwnicy na pochyłej działce

Czy warto podjąć się budowy domu z piwnicą na pochyłym terenie, jeżeli działka znajduje się w dzielnicy, która jest dobrze skomunikowana z centrum miasta i jednocześnie zapewnia odpoczynek od miejskiego hałasu?

Zagospodarowanie garażu w bryle domu w piwnicy

Oczywiście, że tak, aczkolwiek trzeba mieć świadomość dodatkowych kosztów, które przedstawia poniższa tabela.

Zalety działki na terenie pochyłymWady działki na terenie pochyłym
Unikalne możliwości aranżacyjneMoże wymagać wykonania dodatkowych badań geodezyjnych
Niższy koszt działki w porównaniu z ceną działki na terenie płaskimKonieczne sprawdzenie stabilności podłoża
Pozyskanie dodatkowej przestrzeni dzięki podpiwniczeniuNiezbędne ściany oporowe i dodatkowy system odprowadzania wilgoci oraz wody
Walory widokowe  
Dostępność gotowych projektów domów, które można zaadaptować do miejscowych warunków 

Jednym z polecanych projektów domu z garażem jest Dom na Stoku 5 T – ten budynek o powierzchni użytkowej 120,90 m2 może powstać na działce ze spadkiem w kierunku ulicy. Przestronna piwnica z garażem o wielkości 46,71 m2 to marzenie wielu zmotoryzowanych. Zawiera dwa stanowiska dla samochodów i zmieści także kilka rowerów. Obok garażu znajduje się kotłownia, a niewielka klatka schodowa prowadzi na parter.

Projekt domu - Dom na Stoku 5 T

Osobom wymagającym jeszcze więcej przestrzeni w piwnicy może się spodobać projekt Dom na Stoku II, który oprócz dwustanowiskowego garażu i kotłowni zawiera spore pomieszczenie gospodarcze. Możliwe jest stworzenie w nim pralni, która pozwala zaoszczędzić miejsce w łazienkach na parterze i poddaszu. Pralnia może służyć także do przechowywania środków czystości i akcesoriów do sprzątania. Ten projekt garażu w piwnicy zawiera wydzieloną rowerownię.

Projekt domu - Dom na Stoku II

Podczas wybierania projektu domu z piwnicą należy zwrócić uwagę nie tylko na wielkość garażu i pomieszczeń gospodarczych, ale także na zagospodarowanie terenu wokół domu. Ważne wskazówki są dostępne w artykule Wybieramy projekt domu na pochyłą działkę.

Dom z garażem w piwnicy ma wiele zalet. Pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni na naturalnie pochylonym terenie i zwiększenie metrażu domu bez konieczności zakupu większej działki. Garaż w piwnicy może zawierać nie tylko miejsce postojowe dla samochodu, ale także stojaki na rowery. Z garażem może sąsiadować uniwersalne pomieszczenie gospodarcze, kotłownia, pralnia bądź warsztat.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ