Logo

Jak zagospodarować piwnicę w domu? – warsztat, pralnia, a może domowa siłownia?

Kategorie: Konstrukcja

Piwnica w domu jednorodzinnym powiększa przestrzeń użytkową i stanowi dodatkowe miejsce, które można zagospodarować w funkcjonalny sposób. Jakie są najpopularniejsze pomysły na zaaranżowanie nowoczesnej, praktycznej i odpornej na negatywne czynniki piwnicy? Czym różni się piwnic od sutereny? Przedstawiamy garść praktycznych informacji oraz najmodniejsze inspiracje!

Piwnica jako silownia

Rozplanowanie i aranżacja piwnicy w domu

Piwnice w nowoczesnych domach jednorodzinnych w niczym nie przypominają ciasnych, ciemnych i zawilgoconych pomieszczeń z dawnych lat. Obecnie kondygnacja znajdująca się poniżej parteru może pełnić funkcję praktycznego warsztatu, pokoju multimedialnego, domowej siłowni czy ergonomicznej pralni – wszystko zależy od indywidualnych preferencji inwestora, a także jego możliwości finansowych. Dobrym pomysłem będzie również przestronny magazyn w piwnicy, w którym zmieszczą się różnego rodzaju sprzęty. Przemyślany projekt i aranżacja piwnicy sprawi, że dodatkowa przestrzeń będzie stanowić rozszerzenie powierzchni mieszkalnej i zwiększy komfort domowników.

Suterena a piwnica

Czym różni się piwnica od sutereny? Według aktualnych przepisów prawa budowlanego, za piwnicę uznaje się kondygnację podziemną lub najniższą nadziemną bądź ich część, w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu. Z kolei suterena to kondygnacja budynku lub jej część, w której poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej poziomu projektowanego, lub urządzonego terenu, lecz co najmniej od strony jednej ściany z oknami poziom podłogi znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej poziomu terenu przylegającego do tej strony budynku.

Chcesz zrealizować swój indywidualny pomysł na piwnicę? Przede wszystkim warto zaprojektować komfortowe zejście, które będzie użyteczne i jednocześnie bezpieczne – na pewno nie zaszkodzi skonsultować się z architektem lub konstruktorem, który oceni, czy rozwiązanie nie będzie kolidować ze stropami lub ścianami nośnymi.

Wykończenie ścian, podłogi i doświetlenie piwnicy

Zastanawiasz się, jak urządzić piwnicę, żeby była pomieszczeniem praktycznym? Żeby nowoczesna piwnica dobrze spełniała swoją funkcję, warto zadbać o zabezpieczenie jej przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Piwnica powinna być przede wszystkim dobrze chroniona przed wilgocią, co w starszych budynkach może wiązać się z koniecznością ponownego wykonania izolacji fundamentów. Wentylacja piwnicy to kolejna, istotna kwestia – przewody wentylacyjne zminimalizują ryzyko pojawienia się pleśni. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie wentylacji mechanicznej. Niezwykle ważne jest również oświetlenie pomieszczeń – jeśli piwnica ma być przeznaczona na gabinet, najlepsze będzie światło naturalne. Świetlik do piwnicy zapewni z kolei optymalny dostęp promieni słonecznych. W większości przypadków wystarczy jednak oświetlenie sztuczne – np. lampy sufitowe umieszczone w centralnym punkcie.

Czym wykończyć ściany w piwnicy, a także co położyć na podłogi? Żeby pomieszczenie nie zmniejszyło się optycznie, zalecane są jasne kolory na ścianach – ciepła biel, modne szarości, rozmyty beż i podobne odcienie. Na podłodze najlepiej sprawdzi się odporny gres techniczny, który będzie idealnym rozwiązaniem w piwnicy zagospodarowanej na pralnię, warsztat, siłownię czy suszarnię.

Piwnica jako warsztat

Jak urządzić warsztat w piwnicy?

Warsztat w piwnicy to marzenie każdego majsterkowicza i doskonały pomysł, jeśli w pomieszczeniu dostępna jest instalacja 3-fazowa. Jak zaprojektować pomieszczenie, żeby było funkcjonalne? Z pewnością przyda się przestronny blat roboczy do wykonywania prac, a także pojemne szafy do przechowywania narzędzi oraz sprzętów gospodarczych. Ściany najlepiej pomalować na ciemny kolor, używając do tego farby odpornej na zmywanie. Kolejnym, popularnym pomysłem jest kotłownia w piwnicy – piec centralnego ogrzewania oraz opał zlokalizowany na podziemnej kondygnacji pozwoli zachować czystość w mieszkalnej części domu.

Pralnia i suszarnia w piwnicy

Urządzając w piwnicy pralnię i suszarnię warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza – w pomieszczeniach tego typu panuje wysoka wilgotność. Piwnica przeznaczona na pralnię powinna też mieć doprowadzenie wody, odpływy kanalizacyjne, a także dostęp do prądu. Doskonałym rozwiązaniem jest zainwestowanie w odpowiedni sprzęt AGD – wydajna suszarka lub pralko-suszarka pozwoli zaoszczędzić miejsce, które zajmowałoby powieszone na składanych suszarkach ubrania.

Przeczytaj również artykuł: Pralnia w domu - czy jest potrzebna i gdzie powinna być zlokalizowana?

Domowa siłownia w piwnicy

Funkcjonalna siłownia to kolejny pomysł na aranżację pomieszczenia znajdującego się w podziemnej kondygnacji. Podobnie jak w przypadku pralni i suszarni, również tutaj warto zadbać o wentylację – w czasie intensywnych treningów niezbędna jest odpowiednią ilość tlenu. Na podłodze najlepiej położyć linoleum, specjalne gumowe maty lub wykładzinę korkową – materiał będzie amortyzował uderzenia i tłumił hałasy. A co z wyposażeniem? Dla początkujących amatorów wysiłku fizycznego wystarczą hantle, drążki lub maty gimnastyczne, można również zainwestować w atlas, bieżnię, orbitrek czy rower treningowy.

Dodatkowy pokój w piwnicy

Pokój multimedialny w piwnicy to kolejny pomysł na aranżację podziemnej kondygnacji – niewielka sala kinowa będzie idealnym miejscem spotkań całej rodziny. Pokój w piwnicy nie musi mieć dostępu do naturalnego światła – wręcz przeciwnie, wpadające przez okna promienie słoneczne mogłyby zakłócić odbiór filmu.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść