Logo

Jak zagospodarować piwnicę w domu? – warsztat, pralnia, a może domowa siłownia?

Kategorie: Konstrukcja

Piwnica w domu jednorodzinnym powiększa przestrzeń użytkową i stanowi dodatkowe miejsce, które można zagospodarować w funkcjonalny sposób. Jakie są najpopularniejsze pomysły na zaaranżowanie nowoczesnej, praktycznej i odpornej na negatywne czynniki piwnicy? Czym różni się piwnic od sutereny? Przedstawiamy garść praktycznych informacji oraz najmodniejsze inspiracje!

Piwnica jako silownia

Rozplanowanie i aranżacja piwnicy w domu

Piwnice w nowoczesnych domach jednorodzinnych w niczym nie przypominają ciasnych, ciemnych i zawilgoconych pomieszczeń z dawnych lat. Obecnie kondygnacja znajdująca się poniżej parteru może pełnić funkcję praktycznego warsztatu, pokoju multimedialnego, domowej siłowni czy ergonomicznej pralni – wszystko zależy od indywidualnych preferencji inwestora, a także jego możliwości finansowych. Dobrym pomysłem będzie również przestronny magazyn w piwnicy, w którym zmieszczą się różnego rodzaju sprzęty. Przemyślany projekt i aranżacja piwnicy sprawi, że dodatkowa przestrzeń będzie stanowić rozszerzenie powierzchni mieszkalnej i zwiększy komfort domowników.

Suterena a piwnica

Czym różni się piwnica od sutereny? Według aktualnych przepisów prawa budowlanego, za piwnicę uznaje się kondygnację podziemną lub najniższą nadziemną bądź ich część, w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu. Z kolei suterena to kondygnacja budynku lub jej część, w której poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej poziomu projektowanego, lub urządzonego terenu, lecz co najmniej od strony jednej ściany z oknami poziom podłogi znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej poziomu terenu przylegającego do tej strony budynku.

Chcesz zrealizować swój indywidualny pomysł na piwnicę? Przede wszystkim warto zaprojektować komfortowe zejście, które będzie użyteczne i jednocześnie bezpieczne – na pewno nie zaszkodzi skonsultować się z architektem lub konstruktorem, który oceni, czy rozwiązanie nie będzie kolidować ze stropami lub ścianami nośnymi.

Wykończenie ścian, podłogi i doświetlenie piwnicy

Zastanawiasz się, jak urządzić piwnicę, żeby była pomieszczeniem praktycznym? Żeby nowoczesna piwnica dobrze spełniała swoją funkcję, warto zadbać o zabezpieczenie jej przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Piwnica powinna być przede wszystkim dobrze chroniona przed wilgocią, co w starszych budynkach może wiązać się z koniecznością ponownego wykonania izolacji fundamentów. Wentylacja piwnicy to kolejna, istotna kwestia – przewody wentylacyjne zminimalizują ryzyko pojawienia się pleśni. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie wentylacji mechanicznej. Niezwykle ważne jest również oświetlenie pomieszczeń – jeśli piwnica ma być przeznaczona na gabinet, najlepsze będzie światło naturalne. Świetlik do piwnicy zapewni z kolei optymalny dostęp promieni słonecznych. W większości przypadków wystarczy jednak oświetlenie sztuczne – np. lampy sufitowe umieszczone w centralnym punkcie.

Czym wykończyć ściany w piwnicy, a także co położyć na podłogi? Żeby pomieszczenie nie zmniejszyło się optycznie, zalecane są jasne kolory na ścianach – ciepła biel, modne szarości, rozmyty beż i podobne odcienie. Na podłodze najlepiej sprawdzi się odporny gres techniczny, który będzie idealnym rozwiązaniem w piwnicy zagospodarowanej na pralnię, warsztat, siłownię czy suszarnię.

Piwnica jako warsztat

Jak urządzić warsztat w piwnicy?

Warsztat w piwnicy to marzenie każdego majsterkowicza i doskonały pomysł, jeśli w pomieszczeniu dostępna jest instalacja 3-fazowa. Jak zaprojektować pomieszczenie, żeby było funkcjonalne? Z pewnością przyda się przestronny blat roboczy do wykonywania prac, a także pojemne szafy do przechowywania narzędzi oraz sprzętów gospodarczych. Ściany najlepiej pomalować na ciemny kolor, używając do tego farby odpornej na zmywanie. Kolejnym, popularnym pomysłem jest kotłownia w piwnicy – piec centralnego ogrzewania oraz opał zlokalizowany na podziemnej kondygnacji pozwoli zachować czystość w mieszkalnej części domu.

Pralnia i suszarnia w piwnicy

Urządzając w piwnicy pralnię i suszarnię warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza – w pomieszczeniach tego typu panuje wysoka wilgotność. Piwnica przeznaczona na pralnię powinna też mieć doprowadzenie wody, odpływy kanalizacyjne, a także dostęp do prądu. Doskonałym rozwiązaniem jest zainwestowanie w odpowiedni sprzęt AGD – wydajna suszarka lub pralko-suszarka pozwoli zaoszczędzić miejsce, które zajmowałoby powieszone na składanych suszarkach ubrania.

Przeczytaj również artykuł: Pralnia w domu - czy jest potrzebna i gdzie powinna być zlokalizowana?

Domowa siłownia w piwnicy

Funkcjonalna siłownia to kolejny pomysł na aranżację pomieszczenia znajdującego się w podziemnej kondygnacji. Podobnie jak w przypadku pralni i suszarni, również tutaj warto zadbać o wentylację – w czasie intensywnych treningów niezbędna jest odpowiednią ilość tlenu. Na podłodze najlepiej położyć linoleum, specjalne gumowe maty lub wykładzinę korkową – materiał będzie amortyzował uderzenia i tłumił hałasy. A co z wyposażeniem? Dla początkujących amatorów wysiłku fizycznego wystarczą hantle, drążki lub maty gimnastyczne, można również zainwestować w atlas, bieżnię, orbitrek czy rower treningowy.

Dodatkowy pokój w piwnicy

Pokój multimedialny w piwnicy to kolejny pomysł na aranżację podziemnej kondygnacji – niewielka sala kinowa będzie idealnym miejscem spotkań całej rodziny. Pokój w piwnicy nie musi mieć dostępu do naturalnego światła – wręcz przeciwnie, wpadające przez okna promienie słoneczne mogłyby zakłócić odbiór filmu.

Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść