Logo

Budowa ogrodzenia

Kategorie: Otoczenie

Ogrodzenie posesji ma w pierwszej kolejności zapewnić domownikom dyskrecję i poczucie intymności. Ale projektując je powinniśmy również brać pod uwagę względy estetyczne.

Ogrodzenia, jak wszystkie elementy małej architektury wokół domu, są szczególnie narażone na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Muszą stawić czoła deszczom, burzom, podmuchom wiatru, śniegowi oraz wielokrotnym cyklom zamrażania oraz odmarzania, którym są poddawane w zimie. Dlatego powinny być wykonane z wyjątkowo trwałych i odpornych materiałów. Wciąż sprawdza się trwała i mocna siatka pleciona wykonana z drutu ocynkowanego, czasami powleczonego tworzywem sztucznym PVC. Sporym zainteresowaniem cieszą się także systemy ogrodzenia panelowego lub efektownie prezentujące się ogrodzenia drewniane lub murowane. Niezależnie od tego na jakie ogrodzenie się zdecydujemy, musimy pamiętać, że przed każdym rozpoczęciem prac należy rozplanować ich kolejność.

Ogrodzenie potrzebuje odpowiedniego fundamentu, który powinien być posadowiony na nośnej warstwie gruntu poniżej strefy przemarzania. Przyjmuje się umownie, że głębokości przemarzania gruntu wahają się od 0,8 m na zachodzie do 1,4 m w północno-wschodniej części kraju. W przypadku gruntów piaszczystych możliwe jest posadowienie fundamentów na głębokości 0,5 m. Gdy decydujemy się na lekkie ogrodzenie przęsłowe, fundament pod jego cokół możemy posadowić płycej, na głębokości około 40 cm. Głębokość posadowienia fundamentu powinna być w każdym miejscu jednakowa, a w przypadku pofałdowanego terenu fundamenty należy wykonywać schodkowo.

Fundamenty mają zazwyczaj taką samą szerokość jak mury ogrodzeniowe lub cokoły i słupki ogrodzeń przęsłowych. W przypadku muru z kamienia jego szerokość powinna wynosić 1/5 jego wysokości, ale nie mniej niż 30 cm. Solidniejsze muszą być fundamenty słupów bram, ponieważ na nich będą się opierały skrzydła bram. Przy fundamencie pod cokoły i słupki lekkich ogrodzeń przęsłowych stosuje się najczęściej niezbrojony beton B15, z kolei w przypadku ogrodzeń z cegły lub kamienia konieczne jest zastosowanie zbrojenia prętami położonymi w dolnej części fundamentu. Jeśli fundament ogrodzenia będzie znajdował się na gruncie, gdzie poziom wody gruntowej jest powyżej poziomu posadowienia fundamentu, to w takim wypadku trzeba zastosować beton wodoszczelny.

Aby zagwarantować ochronę przed wilgocią pochodzącą od gruntu, a tym samym nie dopuścić do erozji i niszczenia ogrodzenia, przed murowaniem trzeba wykonać na fundamencie izolację poziomą z pasów papy lub masy bitumicznej. W przypadku murów i ceglanych lub kamiennych cokołów należy je wyprowadzić kilka centymetrów ponad poziom terenu i dopiero wówczas ułożyć izolację . Należy również pamiętać o wykonaniu szczelin dylatacyjnych, które chronią przed negatywnymi skutkami nierównomiernego osiadania fundamentów, zmian temperatury oraz wilgotności i nierównomiernego nasłonecznienia.

Fot. Structure Cast

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ