Stan deweloperski domu to pojęcie często pojawiające się w kosztorysach prac budowlanych. Co dokładnie oznacza?
Gdy kupujemy nowy dom lub mieszkanie, do wyboru mamy zwykle stan pod klucz lub , surowy zamknięty lub deweloperski. Co oznaczają wymienione pojęcia? Czym różni się dom w stanie deweloperskim od domu w stanie surowym zamkniętym lub stanu nieruchomości wykończonej pod klucz? Wreszcie: o czym należy pamiętać, podpisując umowę deweloperską? Odpowiadamy!
Stan deweloperski – co to oznacza?
Co to jest stan deweloperski? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To pojęcie umowne, którego używamy, by określić stopień wykończenia budynku. Różni deweloperzy mogą przyjmować zupełnie inne standardy wykończenia domu lub mieszkania w stanie deweloperskim. Z tego względu, decydując się na zakup takiej nieruchomości, należy więc ustalić wszelkie szczegóły dotyczące specyfiki i stopnia wykończenia. Ustalenia powinny zostać spisane na umowie, która zabezpieczy interesy zarówno kupującego, jak i dewelopera.
Stan deweloperski a stan surowy zamknięty
Zarówno stan surowy zamknięty, jak i stan deweloperski budynku nie pozwalają na zamieszkanie w nim. W przeciwieństwie do stanu deweloperskiego stan surowy nie obejmuje żadnych prac wykończeniowych budynku. Oznacza jedyne, że budowa została zakończona, czyli stawiono stolarkę okienno-drzwiową, powstały ścianki działowe, a na dachu ułożone zostało właściwe pokrycie. Jeżeli obok domu znajduje się również garaż, na typ etapie montuje się ponadto bramę garażową.Stan deweloperski domujest kolejnym etapem jego budowy polegającym na wstępnym wykończeniu pomieszczeń.
Jakie prace obejmuje budowa? – Dom w stanie deweloperskim
Stan deweloperski obejmuje wstępne wykończenie pomieszczeń. Do zakresu wykonanych prac zalicza się m.in. wykonanie posadzek, podłączenie i rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej, a także tynkowanie sufitów i ścian. Na tym etapie nie wyposaża się mieszkania w meble, nie kładzie się płytek i nie montuje się drzwi wewnętrznych. Niekiedy prace obejmują również biały montaż urządzeń sanitarnych oraz montaż wewnętrznych parapetów. Częściej jednak znajdą się one dopiero w domu lub mieszkaniu wykończonym pod klucz, a więc gotowym do zamieszkania. To, w jaki sposób i w jakim stopniu wykończone będzie nasze mieszkanie, zależeć będzie od naszych ustaleń z wykonawcą lub deweloperem.
Zakup mieszkania lub domu w stanie deweloperskim – zalety
Zakup mieszkania lub domu w stanie deweloperskim oznacza dla kupującego szereg korzyści. Przede wszystkim koszty zakupu takiej nieruchomości są niższe niż w przypadku tej, którą wykończono pod klucz.Stan deweloperski domupozwala kupującym na dowolność aranżacji wnętrz i pełną swobodę doboru materiałów i sposobów wykończenia. To zaś umożliwia samodzielne zweryfikowanie zarówno jakości materiałów, jak i wykończeń. Jednocześnie, decydując się na takie rozwiązanie, jeśli część prac wykonamy sami, np. pomalujemy ściany, będziemy w stanie sporo zaoszczędzić.
Zakup mieszkania lub domu w stanie deweloperskim – wady
Zakup mieszkania lub domu w stanie deweloperskim, choć niewątpliwie ma sporo zalet, obwarowany jest także wadami. Przede wszystkim, kupując taką nieruchomość, nie jesteśmy w stanie od razu się do niej wprowadzić – przed nami jeszcze wiele pracy, by doprowadzić mieszkanie do stanu pod klucz. To nierzadko wiąże się z kosztami, np. wynikającymi z konieczności wynajmu innego lokum do czasu przeprowadzki. Często też nie jesteśmy specjalistami i nie mamy doświadczenia, które pozwoliłoby nam zaoszczędzić dzięki samodzielnemu wykończeniu mieszkania. Jeśli nie zwrócimy się do fachowca, który koordynować i nadzorować będzie prace, prawdopodobnie stracimy sporo czasu i pieniędzy.
Mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim – koszty
Tak, jak nie istnieje jedna definicja domu czy mieszkania w stanie deweloperskim, tak nie istnieje precyzyjna odpowiedź na pytanie o koszt zakupu takiej nieruchomości. Wszystko zależy firmy deweloperskiej, do której się zwrócimy. Większe przedsiębiorstwa często oferują wyższy standard wykończenia niż te o mniejszym zasięgu, przy zachowaniu podobnych cen. Istotna jest również lokalizacja nieruchomości – w centrum dużego miasta za mieszkanie w stanie deweloperskim zapłacimy znacznie więcej niż na obrzeżach lub w mniejszej miejscowości.
Umowa deweloperska
Należy zapamiętać, aby uważnie zapoznać się z treścią umowy. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ znajdą się w niej wszelkie informacje dotyczące standardu wykończenia mieszkania, a ten – w zależności od firmy deweloperskiej – może być bardzo różny i niekoniecznie zgodny z naszymi wyobrażeniami. By uchronić się przed rozczarowaniem, warto skonsultować treść umowy z zaufanym radcą prawnym, który sprawdzi, czy umowa w dostatecznym stopniu zabezpiecza nasze interesy.
Wiele osób decyduje się na zakup domu w stanie deweloperskim. Nie bez przyczyny – rozwiązanie to ma naprawdę wiele zalet! Przed finalizacją transakcji należy jednak zdać sobie sprawę również z jego mankamentów i konsekwencji zakupu takiej nieruchomości. Odpowiednio przygotowani, świadomi i pewni swej decyzji z pewnością nie będziemy jej żałować!