Logo

Co to jest powierzchnia mieszkalna?

Kategorie: Blog

 

Planując kupno mieszkania i oglądając kolejne oferty nieruchomości, w umowach deweloperskich można natknąć się na wiele różnych terminów – takich jak powierzchnia mieszkalna domu, czyli w skrócie PUM. Przypisany do PUM metraż ma bardzo duże znaczenie zarówno dla dewelopera, jak i inwestora. Co to jest powierzchnia mieszkalna i dlaczego kupując mieszkanie, należy na nią zwracać szczególną uwagę? Na te i podobne pytania odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Powierzchnia mieszkalna – definicja

Czym jest powierzchnia mieszkalna? Definicja opracowana przez Główny Urząd Statystyczny (zgadza się – ten termin nie występuje w ustawach) określa PUM (powierzchnia użytkowa mieszkalna) jako:

„(…) sumę powierzchni wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu lub budynku mieszkalnym, w którym znajduje się tylko jedno mieszkanie, tj. pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek, ubikacji, obudowanej werandy, ganku, garderoby oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom mieszkańców bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania (m.in. pracownia artystyczna, pomieszczenia rekreacyjne itp.)”.

Tym, na co należy zwrócić uwagę w kontekście PUM, jest fakt, że nie wlicza się do niej powierzchni niektórych pomieszczeń, które powiększają przestrzeń mieszkania, zapewniając tym samym większe możliwości funkcjonalne i aranżacyjne. Zgodnie z informacjami GUS, do powierzchni użytkowej mieszkania nie zalicza się m.in. powierzchni balkonów, tarasów, loggi, antresoli, pralni i suszarni, strychów, piwnic czy garaży i kotłowni.

Warto tu zwrócić uwagę również na schody. Są one wliczane do PUM tylko wtedy, gdy w budynku znajduje się jedno mieszkanie. Jeżeli w budynku znajduje się dwa lub więcej mieszkań, schody oraz powierzchnie nad nimi są uznawane za część ogólnokomunikacyjną, a co za tym idzie – nie są wliczane do PUM.

Jak liczyć powierzchnię mieszkalną?

Wiemy już, czym jest powierzchnia mieszkalna. Jak jednak liczyć tę wartość? W większości mieszkań jej obliczenie nie sprawia większego problemu, choć warto pamiętać, że wartość PUM określona w umowie deweloperskiej przed rozpoczęciem inwestycji i faktyczna wartość PUM na koniec inwestycji mogą być nieco inne. W księdze wieczystej podaje się wartość powierzchni użytkowej mieszkania po weryfikacji i skończeniu inwestycji.

Zazwyczaj do określenia PUM wystarczy tylko określenie wymiarów pomieszczeń wymienionych wyżej i zsumowanie ich. Nieco więcej problemów może dostarczyć projekt domu na poddaszu. Wówczas:

  • powierzchnie pomieszczeń lub części pomieszczeń o wysokości w świetle od 1,4 do 2,2 metra zalicza się do PUM w 50%;
  • części pomieszczeń o wysokości mniejszej niż 1,4 m są pomijane.

Czym różni się powierzchnia użytkowa od powierzchni mieszkalnej?

Powierzchnią użytkową określa się powierzchnię wszystkich pomieszczeń w danym budynku, które mogą służyć zarówno do celów mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Natomiast powierzchnia mieszkalna (PUM) odnosi się wyłącznie do przestrzeni mieszkalnej, nie obejmuje np. pomieszczeń gospodarczych czy technicznych oraz komunikacji (zwykle klatki schodowe, korytarze w blokach). Stanowi zatem część powierzchni użytkowej.

Jakie znaczenie ma powierzchnia mieszkalna domu?

Powierzchnia mieszkalna domu lub mieszkania realnie wpływa na to, czy nieruchomość będzie odpowiadała liczbie domowników oraz ich potrzebom. Z drugiej strony pozwala ona także oszacować późniejsze koszty eksploatacyjne – m.in. na jej podstawie oblicza się wysokość czynszu spółdzielczego czy podatek od nieruchomości.

Z PUM zazwyczaj ma się do czynienia w projektach deweloperskich, gdzie występują przestrzenie wspólne. Przygotowując się do kupna mieszkania, pamiętaj, że deweloperzy dobrze wiedzą, że obecnie PUM często jest dla inwestorów wartością najważniejszą. Z tego powodu nierzadko dochodzi do „sztucznego” powiększania powierzchni użytkowej, z jednoczesnym pomniejszaniem powierzchni tarasowych czy balkonowych, które – zwłaszcza w dużych miastach – również mogą mieć duży wpływ na komfort życia domowników.

Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu.


 

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść