Logo

Co to jest powierzchnia mieszkalna?

Kategorie: Blog

 

Planując kupno mieszkania i oglądając kolejne oferty nieruchomości, w umowach deweloperskich można natknąć się na wiele różnych terminów – takich jak powierzchnia mieszkalna domu, czyli w skrócie PUM. Przypisany do PUM metraż ma bardzo duże znaczenie zarówno dla dewelopera, jak i inwestora. Co to jest powierzchnia mieszkalna i dlaczego kupując mieszkanie, należy na nią zwracać szczególną uwagę? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Powierzchnia mieszkalna – definicja

Czym jest powierzchnia mieszkalna? Definicja opracowana przez Główny Urząd Statystyczny (zgadza się – ten termin nie występuje w ustawach) określa PUM (powierzchnia użytkowa mieszkalna) jako:

„(…) sumę powierzchni wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu lub budynku mieszkalnym, w którym znajduje się tylko jedno mieszkanie, tj. pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek, ubikacji, obudowanej werandy, ganku, garderoby oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom mieszkańców bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania (m.in. pracownia artystyczna, pomieszczenia rekreacyjne itp.)”.

Tym, na co należy zwrócić uwagę w kontekście PUM, jest fakt, że nie wlicza się do niej powierzchni niektórych pomieszczeń, które powiększają przestrzeń mieszkania, zapewniając tym samym większe możliwości funkcjonalne i aranżacyjne. Zgodnie z informacjami GUS, do powierzchni użytkowej mieszkania nie zalicza się m.in. powierzchni balkonów, tarasów, loggi, antresoli, pralni i suszarni, strychów, piwnic czy garaży i kotłowni.

Warto tu zwrócić uwagę również na schody. Są one wliczane do PUM tylko wtedy, gdy w budynku znajduje się jedno mieszkanie. Jeżeli w budynku znajduje się dwa lub więcej mieszkań, schody oraz powierzchnie nad nimi są uznawane za część ogólnokomunikacyjną, a co za tym idzie – nie są wliczane do PUM.

Powierzchnia mieszkalna – jak liczyć?

Wiesz już, czym jest powierzchnia mieszkalna. Jak liczyć tę wartość? W większości mieszkań obliczenie jej nie sprawia większego problemu, choć warto pamiętać, że wartość PUM określona w umowie deweloperskiej przed rozpoczęciem inwestycji i faktyczna wartość PUM na koniec inwestycji mogą być nieco inne. W księdze wieczystej podaje się wartość powierzchni użytkowej mieszkania po weryfikacji i skończeniu inwestycji.

Zazwyczaj do określenia PUM wystarczy tylko określenie wymiarów pomieszczeń wymienionych wyżej i zsumowanie ich. Nieco więcej problemów może dostarczyć projekt domu na poddaszu. Wówczas:

  • powierzchnie pomieszczeń lub części pomieszczeń o wysokości w świetle od 1,4 do 2,2 metra zalicza się do PUM w 50%;
  • części pomieszczeń o wysokości mniejszej niż 1,4 m są pomijane.

Czym różni się powierzchnia użytkowa od powierzchni mieszkalnej?

Powierzchnią użytkową określa się powierzchnię wszystkich pomieszczeń w danym budynku, które mogą służyć zarówno do celów mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Natomiast powierzchnia mieszkalna  (PUM) odnosi się wyłącznie do przestrzeni mieszkalnej, nie obejmuje np. pomieszczeń gospodarczych czy technicznych oraz komunikacji (zwykle klatki schodowe, korytarze w blokach). Stanowi zatem część powierzchni użytkowej.

Powierzchnia mieszkalna domu – jakie ma znaczenie?

Powierzchnia mieszkalna domu lub mieszkania realnie wpływa na to, czy nieruchomość będzie odpowiadała liczbie domowników oraz ich potrzebom. Z drugiej strony pozwala ona także oszacować późniejsze koszty eksploatacyjne – m.in. na jej podstawie oblicza się wysokość czynszu spółdzielczego czy podatek od nieruchomości.

Z PUM zazwyczaj ma się do czynienia w projektach deweloperskich, gdzie występują przestrzenie wspólne. Przygotowując się do kupna mieszkania, pamiętaj, że deweloperzy dobrze wiedzą, że obecnie PUM często jest dla inwestorów wartością najważniejszą. Z tego powodu nierzadko dochodzi do „sztucznego” powiększania powierzchni użytkowej, z jednoczesnym pomniejszaniem powierzchni tarasowych czy balkonowych, które – zwłaszcza w dużych miastach – również mogą mieć duży wpływ na komfort życia domowników.


 

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dom z mieszkaniem dla seniora
Blog
24 Październik 2023
Starość jest nieodłączną częścią życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść